franco24
04.09.05,17:21
Zdravim Vas momentalne som na jednoduchom uctovnictve aky obrat musi mat za rok firma aby som musel prejst na podvojne uctovnictvo resp. platil dan. Dakujem
KEJKA
04.09.05,16:03
nie je zákon, ktorý by nútil podnikateľa prejsť na PU (bol, ale ho zrušili). Ako je myslené to "aby platil daň"? Ako DPH alebo daň z príjmu? DPH - treba sa zaregistrovať akonáhle obrat (tržby) dosiahnu 1,5 mil. Sk za 12 mesiacov (akýchkoľvek 12 mesiacov, nemusia byť v rámci 1 roka).
Daň z príjmu - podľa výsledkov, to je logické, DP musí podať každý živnostník.
liba2
04.09.05,16:03
Zdravim Vas momentalne som na jednoduchom uctovnictve aky obrat musi mat za rok firma aby som musel prejst na podvojne uctovnictvo resp. platil dan. DakujemAsi máš na mysli daň z pridanej hodnoty.
§ 4 ods. 1 zákona o DPH: Zdaniteľná osoba....., ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 1,5 mil. Sk, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň.....do 20-ho dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat.

Keď sa firma stane platiteľom DPH nemá povinnosť prejsť z JÚ na PÚ.
ing.erika
06.09.05,12:32
dobrý deň, momentálne som ešete živnostníčka, ale chcela by som založiť s. r. o., mám potom povinnosť prejsť na PÚ? teraz účtujem v JÚ a som dobrovoľným kvartálnym platiteľom dph. ďakujem. Erika
ormika
06.09.05,12:35
Ak budeš ako SZČO a zároveň s. r. o., tak budeš účtovníctvo viesť zvlášť. SZČO - jednoduché, s. r. o. - podvojné. A pri ukončení SZČO je veľa povinností.
liba2
06.09.05,12:42
dobrý deň, momentálne som ešete živnostníčka, ale chcela by som založiť s. r. o., mám potom povinnosť prejsť na PÚ? teraz účtujem v JÚ a som dobrovoľným kvartálnym platiteľom dph. ďakujem. ErikaNebude to prechod na PÚ. Založením s.r.o. vznikne nový subjekt. Ako SZČO môžeš súčasne pokračovať a viesť JÚ.
ing.erika
06.09.05,12:54
Nebude to prechod na PÚ. Založením s.r.o. vznikne nový subjekt. Ako SZČO môžeš súčasne pokračovať a viesť JÚ.
moja živnosť ale zanikne. ostane už len s. r. o. aj v takomto prípade môžem účtovať v JÚ?
ormika
06.09.05,12:59
Každá s.r.o. je povinná účtovať v podvojnom účtovníctve. A živnosť zanikne, no nie z jedného dňa na druhý, takže účtovať budeš nasledovne: živnostníčka - jednoduché účtovníctvo, s. r. o. - podvojné účtovníctvo.
Tweety
06.09.05,13:00
moja živnosť ale zanikne. ostane už len s. r. o. aj v takomto prípade môžem účtovať v JÚ?V spoločnosti s ručením obmedzeným sa musí účtovať podvojne.
liba2
06.09.05,13:01
moja živnosť ale zanikne. ostane už len s. r. o. aj v takomto prípade môžem účtovať v JÚ?Podľa § 9 ods. 1 zák. o účt. účtovná jednotka je povinná účtovať v sústave podvojného účtovníctva s výnimkou podľa odseku 2.
Spol. s r.o. nepatrí medzi menované výnimky, preto v s.r.o. budeš účtovať v PÚ.
ing.erika
06.09.05,13:02
Podľa § 9 ods. 1 zák. o účt. účtovná jednotka je povinná účtovať v sústave podvojného účtovníctva s výnimkou podľa odseku 2.
Spol. s r.o. nepatrí medzi menované výnimky, preto v s.r.o. budeš účtovať v PÚ.
ďakujem. a pekný deň.
ing.erika
10.09.05,09:55
ešte mám jednú otázočku - má s. r. o. povinnosť byť platiteľom dph?
Jana Acsová
10.09.05,10:07
ešte mám jednú otázočku - má s. r. o. povinnosť byť platiteľom dph?Nemá. Ale pre účely ZDPH je zdaniteľnou osobou, t.j. ak splní podmienky povinnej registrácie (obrat 1,5 mil za 12 po sebe idúcich kalendárnych mesiacov, nadobudnutie tovaru z EÚ presahujúce 420 tis. Sk) musí sa registrovať v zmysle § 4 alebo 7 ZDPH.
slovex
11.12.07,21:02
dobrý večer, hľadám tu na porade a akosi sa to nemôžem nájsť. Od 1.1.2008 chcem zrušiť živnosť a založiť si s.r.o.. Problém je v tom že neviem čo s majetkom - hnuteľným aj nehnuteľným (všetok ešte odpisujem) taktiež zo zamestancami, vlastne so všetkými pohľadávkami a záväzkami. Už som prečítal všetko možné o prechode z JÚ na PÚ ale akurát začínam mať z toho riadny guláš, tak budem vďační za každú radu.
KEJKA
11.12.07,21:32
musíš čítať, čítať, čítať,....všetko už na Porade je..... časom sa to vyjasní.Rozhodne nejde o prechod z JU na PU ale o d rôzne právne subjekty.
Marína
11.12.07,23:35
Tu http://www.porada.sk/582752-post5.html nájdeš skoro všetky témy týkajúce sa danej problematiky nachádzajúce sa na Porade.
slovex
12.12.07,12:36
ďakujem ďakujem - v noci keď som pozerala do stropu mi svitlo, že sú to 2 rôzne subjekty:)