yamasaki
22.11.09,19:54
Prajem všetkým pekný večer a prosím o radu. Mám skoro sedem mesačnú dcérku, s ktorej otcom nie sme zobratí. Mali sme asi rok pomer, ja som otehotnela, vykašlal sa mňa... klasika, ale doteraz ani nepriznal otcovstvo /ani nepoprel/ na súde, kde som bola vypovedať. Oni si ho odtiaľ už 4 krát predvolali, z toho to dva krát prevzal, raz nie a teraz mu plynie ďalšia odberná lehota. Pani na súde mi povedala, že keď si to on nepreberie, nemôže ho dať ani predviesť, ani nič, len mu stále posielať predvolania. On so mnou komunikuje asi takým štýlom, že mi raz za mesiac zavolá, že mi donesie nejaké peniaze alebo, že tam za ňou pôjde, ale samozrejme nič sa neudeje. Doteraz mi nedal žiadne peniaze, ani sa o malú inak nezaujímal, a to som mu povedala o tehotenstve, keď som bola v ôsmom týždni. Ja už pomaly nevládzem, po nociach robím účtovníctvo, tento mesiac mi prišla posledná materská a takto nemám ani nádej, že v dohľadnom čase sa dostanem k nejakému výživnému. Vie mi niekto poradiť, aké mám možnosti ho dotlačiť vypovedať na súd?
iriska
22.11.09,19:01
treba sa ísť na úrad práce (neviem aký odbor) popýtať, oni by ti mali pomôcť dať žalobu na súd o určenie otcovsta. Ževraj je lepšie zvoliť takýto postup, ja som pre kamarátku zvolila postup, že podáva návrh na otcovstvo ona (čiže úrad práce sme "obišli") a súd nám to zamietol a kvôli odvolaniu to trvá už rok, teraz dúfam, že po tom ako im to krajský súd vrátil, už začnú konať.
yamasaki
22.11.09,19:12
Tam som už bola a povedali mi, že nemôžeme dať žalobu, kým nepoprie alebo neuzná otcovstvo. Som z toho zmätená.
iriska
22.11.09,19:14
ale na súde z poručenského oddelenia ti môžu poslať list v zmysle, že sa im ho tam nepodarilo dostať, aby priznal alebo zaprel a odporučia ťa na úrad práce... kamarátke to tak urobili, lebo sa tam tiež nemienil dostaviť... Skús ich poprosiť, aby dali spis do archívu s tým oznámením tebe, aby si mohla podniknúť ďalšie kroky.
alibernet
22.11.09,19:15
urad prace, socialnych veci a rodiny, oddelenie socialnopravnej ochrany deti a socialnej kurately
yamasaki
22.11.09,19:23
No a keď potom nebude chodiť ani na pojednávania, tak už môžem asi ísť len na lampáreň, čo? :-)
yamasaki
22.11.09,19:29
Ďakujem, pomohli ste mi. Počkám, kým mu uplynie tento termín a spravím, ako ste mi poradili. Asi sa musím pripraviť, že sa to povlečie, ale asi počíta s tým, že ma to prestane baviť.
iriska
22.11.09,19:42
keď nebude chodiť na pojednávania, môže ho dať súd predviesť políciou. Rozhodne to netreba vzdať, aj keď je to na dlho a stojí to nervy... netreba sa nechať ničím odradiť a stáť si za svojím.
alibernet
22.11.09,19:45
spolu s navrhom na urcenie otcovstva podaj (a odovodni) tiez navrh na predbezne opatrenie - na platenie vyzivneho v nevyhnutnej miere
ten mozes odovodnit aj jeho pristupom v tomto stadiu, teda ze je predpoklad, ze bude marit priebeh konania nedostavovanim sa na sud
iriska
22.11.09,19:54
súhlasím s alibernet, aj ja som tak urobila, ale prvý návrh na predbežko bol zamietnutý, lebo práve v tej dobe sme mali spis na krajskom súde a ešte nebolo rozhodnuté a teraz o druhom predbežku neviem ako rozhodnú... opakujem, že je to už rok od podania návrhu na urč. otcovstva :) :( (smiech cez slzy)
Súd treba žiadať o
1. o určenie, že otcom dieťaťa je....
2. že dieťa sa zveruje do výchovy a starostlivosti matke
3. výživné vo výške... odo dňa narodenia dieťaťa (max. 3 roky spätne, čo je splnené)
4. úhradu polovičných nákladov na výbavičku (treba podložiť bločkami)

Tiež po určení otcovstva sa môže podať návrh na zaplatenie výživného matke dieťaťa (najviac po dobu do dvoch rokov dieťaťa- myslím)

p.s. návrh na určenie otcovstva napadne na civilné oddelenie, návrh na predbežné opatrenie "návrh na určenie povinnosti domnelého otca platiť výživné v nevyhnutnej miere na maloleté dieťa" napadne na poručenské oddelenie, preto sa netreba nechať pomýliť, budú chodiť papiere k dvom konaniam. V návrhu na predbežko treba žiadať to výživné v nevyhnutnej miere + zverenie dieťaťa do výchovy matke do času rozhodnutia vo veci samej.
yamasaki
22.11.09,22:25
Tak o tom predbežnom som vôbec nevedela, ďakujem. Máš pravdu, netreba to vzdávať. Moc bločkov mi neostalo, tie najdrahšie veci, asi nemám, hádam budú stačiť PPD, že mi to popredávali kamarátky a tak. Cítim sa ako taká koza :-)) Hlavne aby malinká mala všetko, čo treba, aspoň sa snažím. Ďakujem Vám za rady.
iriska
23.11.09,16:27
ako koza sa cítiť nemusíš, na také pocity sú iné dôvody :)

myslím, že by mali stačiť prehlásenia od kamarátok, že tie ktoré veci za určitú sumu ti predali, hlavne ak si zabezpečíš tieto doklady od drahších vecí, veď ani používaná postieľka, kočík ... nie sú zadarmo