Porubska
22.11.09,21:17
Dobrý večer,
chcela by som Vás požiadať o pomoc. Ešte ako slobodná som si kúpila byt, april 2004. V novembri 2007 som sa vydala. Aký nárok má manžel resp ak nejaký vôbec má na byt a na veci čo som do bytu kúpila ja ešte pred sobášom a viem ich vydokladovať a výpismi z môjho účtu?
ďakujem vopred
alibernet
22.11.09,20:23
manzel nema k tymto veciam ziadne prava - ide o tvoje vylucne vlastnictvo
Ice dive
22.11.09,20:37
Manžel má nárok len na polovicu vecí, ktoré ste nadobudli po dátume sobáša, vtedy vzniklo BSM. Všetko čo ste nadobudli pred dátumom sobáša je výlučne vo Vašom vlastníctve.
mona091
22.11.09,20:52
manzel by mal narok iba v pripadnom dedicskom konani
Ice dive
22.11.09,21:02
manzel by mal narok iba v pripadnom dedicskom konani
ak by nebol spísaný závet tak áno, ale partner je na rozdiel od detí aj v závete opomenuteľným dedičom t.j. ak by existoval závet, v ktorom by sa manželovi nič neodkázalo tak by daný závet nemohol ani napadnúť...
alibernet
22.11.09,21:09
ak by nebol spísaný závet tak áno, ale partner je na rozdiel od detí aj v závete opomenuteľným dedičom t.j. ak by existoval závet, v ktorom by sa manželovi nič neodkázalo tak by daný závet nemohol ani napadnúť...
napadnut zavet by mohol, len nie z toho dovodu, ze je neopomenutelnym dedicom (co nie je) a nedostal zakonnu cast dedicskeho podielu
ale mohol by napadnut zavet z dovodu inej vady - cim by opat nastupilo dedenie v ramci prvej dedičskej skupiny
ale asi sme sa trochu rozpisali nad ramec povodnej otazky :-)
Porubska
22.11.09,21:32
:), myslím, že mi je to teraz jasné.
A mám ešte jednu podotázku: Čo s jeho trvalým pobytom v mojom byte, keď si ho dával musela som na evidencii obyvateľstva dať písomný súhlas, ako to bude? Lebo samozrejme nesúhlasím, aby ho tu po rozvode mal :confused:
alibernet
22.11.09,21:45
Podľa § 7 ods. 1 písm. f/ zákona č. 253/1998 Z.z. o hlaseni pobytu občanov SR:
Ohlasovňa (obec, resp. mestská časť) záznam o trvalom pobyte zruší na návrh vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov budovy alebo jej časti (časťou budovy je aj byt) alebo nájomcu, ak je budova alebo jej časť v nájme, občanovi, ktorý nemá k budove alebo jej časti žiadne užívacie právo; návrh nemožno podať voči vlastníkovi, spoluvlastníkovi, manželovi alebo nezaopatrenému dieťaťu vlastníka, spoluvlastníka alebo nájomcu.
Takže po právoplatnosti rozsudku o rozvode manželstva podať príslušný návrh na zrušenie záznamu o trvalom pobyte, ak si dobrovoľne neprehlási pobyt.
Porubska
23.11.09,15:57
Jasné, a ešte jedna prosba.
Musím bývalému manželovi nájsť "náhradné" bývanie? :mee: Lebo samozrejme po rozvode chcem, aby čím skôr opustil môj byt.
Halli
23.11.09,16:13
Jasné, a ešte jedna prosba.
Musím bývalému manželovi nájsť "náhradné" bývanie? :mee: Lebo samozrejme po rozvode chcem, aby čím skôr opustil môj byt.


nie
Porubska
23.11.09,21:43
To akože úplne vážne???:rolleyes:
Porubska
23.11.09,21:46
určite? nebude tam niekde skryté ALE?
alibernet
24.11.09,05:24
Jasné, a ešte jedna prosba.
Musím bývalému manželovi nájsť "náhradné" bývanie? :mee: Lebo samozrejme po rozvode chcem, aby čím skôr opustil môj byt.
Stotoznujem sa so stanoviskom uzivatela slavica, ze po rozvode manzelstva nema manzel, ktory nema vlastnicke pravo k bytu a jeho uzivacie pravo bolo odvodene len na zaklade rodinnopravneho vztahu k vlastnikovi bytu a taketo uzivacie pravo zaniklo rozvodom manzelstva, narok na bytovu nahradu. To znamena, ze po rozvode manzelstva je povinny sa vystahovat bez toho, aby mu vlastnik bytu poskytol bytovu nahradu.
Aby to vsak nebolo take jednoduche, existuje jedno rozhodnutie Najvyssieho sudu SR (spis. zn. 3Cdo/43/99, uverejnene v casopise Zo sudnej praxe 4/2000), v ktorom NSSR priznal aj rozvedenemu manzelovi voci druhemu manzelovi, vylucnemu vlastnikovi rodinneho domu, v ktorom pred rozvodom manzelstva spolocne uzivali byt, narok na bytovu nahradu. NSSR zalozil svoje rozhodnutie na analogickom pouziti ustanovenia § 713 ods. 1 Obcianskeho zakonnika.
Toto ustanovenie znie:
Ak služobný byt po smrti nájomcu alebo po rozvode jeho manželstva užívajú ďalej manžel, prípadne osoby uvedené v § 706 ods. 1, nie sú povinné sa z bytu vysťahovať, dokiaľ im nie je zabezpečený primeraný náhradný byt, ak nestačí podľa osobitného zákona poskytnutie náhradného ubytovania. To platí aj v prípade, ak nájomca služobného bytu opustí trvale spoločnú domácnosť.
Myslim, ze rozhodnutie NSSR nie je spravne, a to najma preto, ze ustanovenie § 713 ods. 1 ObcZ predpoklada existenciu urcitej lehoty po rozvode manzelstva, po ktoru rozvedeny manzel sluzobny byt pouziva. Az na jej zaklade vznika narok na bytovu nahradu.
Preto odporucam (pre pripad, ak by si manzel po rozvode zobral advokata, ktory by sa proti vystahovaniu jeho klienta vehementne branil prave s poukazom na uvedeny judikat NSSR) pristupit k realizacii poziadavky na vystahovenia manzela z bytu bezprostredne po pravoplatnosti rozsudku o rozvode manzelstva.
Porubska
24.11.09,06:20
:) cením si tvoju pomoc, ďakujem