Katie5
23.11.09,07:38
Dobry den, som v takej dost neprijemnej situacii. Do 15.decembra mi musi byt niekde odklepnuta hypoteka.

Moja situacia je zhruba takato. Som slobodna, ziadam o hypoteku v BA zhruba v cene 45 000e. (cena nehnutelnosti je 62000e) Co sa prijimu tyka, tak problem by nemal byt, nakolko som zamestnana v zahranici a mam dve roboty. So splacanim by ocividne problem nebol.

Poziadala som si vo VUB o hypoteku, a v priebehu jedneho dna som aj dostala negativnu odpoved. Podla vsetkeho vysledok bol, ze pracujem v kaviarni, a pocas krizy tieto druhy biznisu stale krachuju.....
Nehnutelnost bola ohodnotena na 67tisic e.

Dalej som skusila CSOB, dnes ma ziadost dalej postupit, ale financny poradca ktory ma zastupuje hovoril, ze je dost problem s bankami v poslednej dobe. Uz len ich znalec si ohodnotil nehnutelnost na 56 400e, co je pomaly o 10tisic menej ako prvy posudok hodnoteny znalcom realitky, a o 5tisic menej ako suma, za ktory ho kupujem (uz aj ta bola trochu zhodena dole). ako je len toto mozne??

Ma niekto pre mna nejaku dobru radu, ako dodrzat termin a tu hypoteku dostat?

Rady typu "najdi si spoluziadatela" su dost zbytocne. A s moznostou prepadnutia zalohy, alebo straty bytu ani neratam.


Vopred vsetkym dakujem
andreaS
23.11.09,06:45
my riesime vypadnutie spoludlznika z jednej hypo uz pomaly dva roky... a rok co riesime nasu hypo...

a zacinam mat taky pocit, ze chyba nie je v banke ale prave v tom sprostredkovatelovi... zrejme skusa len to, kde ma najvacsie provizie...

teraz som zacala pozerat aj stavebne sporenia a zajdem tam sama...

----

s vub mame cerstvu skusenost... dali sme ziadost (resp. nas sprostredkovatel) so vsetkymi podkladmi... az za tyzdnen nam povedali, ze predbezne suhlasia a cakalo sa len na ohodnotenie nehnutelnosti... tu ohodnotili na menej ako sme cakali a teda nam to ani nestacilo na pozadovanu vysku uveru, ale banka sa ani nevyjadrila, ze podla nehnutelnosti nam mozu dat max 80% a ze tolko by nam teda dali... len to proste zamietli...

nas sprostredovatel podal druhu ziadost, tentokrat v rozpati uveru 6tis - 50tis a neschvalili nam ani len tych 6tis... pritom predbezny suhlas nam vtedy schvalili na 56tis..

fakt mam zato, ze chyba je vo vedeni a neznalosti... aj ked teoriu ma zvladnutu, ale kolkokrat viem ja viac ako on.. kedze sa s tymto trapime tak dlho...

on mi hovoril, ze mozeme ziadat o taky uver, ktoreho splatka je maximalne 50% z nasho celkoveho prijmu a ze jedine unicredit bank schvali ked je splatka vacsia ako 50% (tusim do 70% z prijmu)...

uz mam z toho zmiesane pocity, lebo aby banky menili podmienky uverov kazdy tyzden je podla mna nemozne... a tie ich sluby o schvaleni do 24h je holy blud... mali uplne vsetky podklady a aj nieco navyse (radsej viac ak menej) a kym sa vyjadrili tak to trvalo fakt ten tyzden-dva...
Katie5
23.11.09,06:51
A ako sa teda riesi to vypadnutie jedneho spoludlznika z hypoteky? da sa to? ze by som isla teraz do toho s niekym, ktory by potom zaroven po schvaleni poziadal o odstupenie....? da sa to aj tak?

a v ktorej banke ste to teda nakoniec dostali?
Stanislav 1975
23.11.09,06:57
Dobry den, som v takej dost neprijemnej situacii. Do 15.decembra mi musi byt niekde odklepnuta hypoteka.

Moja situacia je zhruba takato. Som slobodna, ziadam o hypoteku v BA zhruba v cene 45 000e. (cena nehnutelnosti je 62000e) Co sa prijimu tyka, tak problem by nemal byt, nakolko som zamestnana v zahranici a mam dve roboty. So splacanim by ocividne problem nebol.

Poziadala som si vo VUB o hypoteku, a v priebehu jedneho dna som aj dostala negativnu odpoved. Podla vsetkeho vysledok bol, ze pracujem v kaviarni, a pocas krizy tieto druhy biznisu stale krachuju.....
Nehnutelnost bola ohodnotena na 67tisic e.

Dalej som skusila CSOB, dnes ma ziadost dalej postupit, ale financny poradca ktory ma zastupuje hovoril, ze je dost problem s bankami v poslednej dobe. Uz len ich znalec si ohodnotil nehnutelnost na 56 400e, co je pomaly o 10tisic menej ako prvy posudok hodnoteny znalcom realitky, a o 5tisic menej ako suma, za ktory ho kupujem (uz aj ta bola trochu zhodena dole). ako je len toto mozne??

Ma niekto pre mna nejaku dobru radu, ako dodrzat termin a tu hypoteku dostat?

Rady typu "najdi si spoluziadatela" su dost zbytocne. A s moznostou prepadnutia zalohy, alebo straty bytu ani neratam.


Vopred vsetkym dakujem
Každá banka má okrem výšky príjmu nastavený aj scoring zamestnaní-a čašník,čašníčka má dosť zlé ohodnotenie,pretože je tam veľká fluktuácia zamestnancov,hmhm.V tvoj neprospech hrá aj to,že niesi zamestnaná na slovensku ale v zahraničí-čo banky berú ako tvoje mínus...
Čo sa týka ohodnotenia nehnuteľnosti znalcom -odpoveď je jednoduchá-za posledné mesiace spadli ceny nehnuteľností dosť dole-takže na tom nieje nič zvláštné,že ti to ohodnotili na menšiu sumu ako predtým...
Katie5
23.11.09,07:01
Každá banka má okrem výšky príjmu nastavený aj scoring zamestnaní-a čašník,čašníčka má dosť zlé ohodnotenie,pretože je tam veľká fluktuácia zamestnancov,hmhm.V tvoj neprospech hrá aj to,že niesi zamestnaná na slovensku ale v zahraničí-čo banky berú ako tvoje mínus...
Čo sa týka ohodnotenia nehnuteľnosti znalcom -odpoveď je jednoduchá-za posledné mesiace spadli ceny nehnuteľností dosť dole-takže na tom nieje nič zvláštné,že ti to ohodnotili na menšiu sumu ako predtým...
No ano, ale toto bola otazka troch tyzdnov, tak pochybujem ze by pocas tejto doby klesli byty o tolko. aj ked som prave dostala spravu od mojho sprostredkovatela, ze maju druhy odhad, na zaklade ktoreho vedi akceptovat tych 67 000. co je uz dost divne, nie?

no a neberu oni do uvahy to, ci je niekto casnik, supervisor, alebo manazer? v tom je tiez rozdiel, no nie?
andreaS
23.11.09,07:02
totiz moj manzel je takto v jednej hypoteke ako spoludlznik, s tym, ze pracovnicka v banke nam dala informaciu, ze to nie je problem, ze bud hlavny dlznik bude mat vyplatu vyssiu o sumu vyplaty mojho muza, alebo ked najde niekoho ineho namiesto mojho muza... pytali sme sa nato x-krat... konkretne slovenska sporitelna...

nakoniec sme sa po roku dozvedeli, ze tato moznost v slsp neexistuje (a neexistovala ani v case ked sme sa nato pytali, inak by manzel nepodpisal)!!!!! a jedinym riesienim je aby si hlavny dlznik vzal uver niekde inde na vyplatenie tohto uveru... a toto vybavujeme vlastne uz skoro dva roky a nula bodov... pretoze ked teraz ziadame my s muzom o uver, tak nam odpocitaju splatku toho uveru kde je spoludlznikom (nasa chyba, ze sme si nevsimli toto oznacenie v zmluve, mal byt rucitel...) a uz len tato splatka je vyssia ako polovica nasich prijmov... vobec nerozumiem, preco nam odpocitavaju celu tuto splatku, ked ani samotny plat mojho muza nepostacuje (ani nikdy nepostacoval) na tuto splatku... pritom v tom uvere figuruju spolu traja ludia...

a my hypo stale nemame... resp. mame, ale tuto hypo si vzal nas kamarat (zaco mu velmi dakujeme) a platime ju my... ale trapi nas to a chceme tento uver vyplatit a uvolnit ho z toho uveru, aj ked nas to bude stat nemale peniaze... pretoze za rok co existuje tato hypo, sme zaplatili spolu na splatkach cca 3tis eur... z toho z istiny islo dole len mozno dakych 500,-... navyse za predcasne vyplatenie je pokuta, kt. od 1.9. zdvojnasobili (moze to byt maximalne 600 euro).. takze sme dokopy nesplatili nic a stale tak vlastne ziadame o 33tis...

uz sme z celej tejto situacie strasne zufali...

a este ceresnicka... mame pozemok, kt. ma po roku dvojnasobnu hodnotu ako v case ked sme ho kupovali, navyse sme urobili zaklady, kt. nas stali cca 11tis... siete uz su potiahnute az ku zakladovej doske a banky tuto nasu nehnutelnost nechcu na zalozenie, lebo zevraj tym sme si znehodnotili pozemok... "parada" ze?
peter977
07.12.09,06:49
1. Nechápem prečo Váš finančný poradca riešiť interný posudok v ČSOB, všetko sa tým skomplikovali, možno by ste aj úver dostali.

2. čo sa týka Vášho zamestnania v kaviarni, pokiaľ Vám chodia pravidlne príjmi na VUB a nemáte problém s odvodmi, tak sa to posudzuje trošku inak a aj tomu sa dá vyhnúť

3. spolužiadateľ je stará pesnička, menil sa bankový zákon a bude sa meniť v novom roku, podmienky sa sprísnili a spolužiadateľ by Vám neovplyvnil výšku úveru ale úrokovú sadzbu!
Filip Glasa
09.12.09,13:57
no a neberu oni do uvahy to, ci je niekto casnik, supervisor, alebo manazer? v tom je tiez rozdiel, no nie?
záleží na zdokladovateľných príjmoch a nie na pozícii. Ak tie príjmy nevieš zdokladovať, tak ti zostáva asi len hypotéka bez dokladovania príjmu (s čestným vyhlásením). Tam ale založiť dvojnásobok výšky úveru (resp. dostaneš len 50% založenej nehnuteľnosti).
Pietro1785
11.12.09,08:44
Neuviedli ste prijem, ale skusil by som sa opytat v SLSP. Mne s manzelkou tam v pohode HYPO schvalili (dokonca 100%-nu)
Katie5
06.01.10,18:08
Vsetkym vam velmi dakujem za rady, hypoteku som dostala, nakoniec sa ma "ujala" csob, aj ked zhodnotila, ze som rizikovy klient. Vsetkym vam prajem, aby ste to mali aspon trochu jednoduchsie!
akollap
08.06.11,08:13
No tak kriza je kriza. Ni eje o com. Risk musia zohladnit.