alenocka18
23.11.09,08:54
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či je príjem z predaja garáže pre mňa oslobodený, ak som vlastník 8 rokov a vlastním ju ako FO.
Ďakujem.
Dáša_
23.11.09,08:05
§ 9
Príjmy oslobodené od dane
Na začiatok

(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja bytu alebo obytného domu ...

b) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia

Spĺňaš podmienku oslobodenia, vlastníš viac ako 5 rokov

Len otazka, FO pre teba znamená FO nepodnikateľ? Lebo to platí samozrejme iba v prípade, že sa jedná o nepodnikateľa
Mária.K.
23.11.09,08:16
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či je príjem z predaja garáže pre mňa oslobodený, ak som vlastník 8 rokov a vlastním ju ako FO.
Ďakujem.
Ak garáž nebola zahrnutá v obchodnom majetku, ide o príjem oslobodený od dane.
alenocka18
23.11.09,09:47
Ďakujema za odpoveď som nepodnikateľ
Lianka
23.11.09,10:41
Ďakujema za odpoveď som nepodnikateľ

Nemusis byt zrovna podnikatelom. Staci napr. ak si garaz prenajimala a uplatnovala si skutocne vydavky - garaz sa povazoval v tomto pripade za obchodny majetok.
Pepa
23.11.09,11:00
Nemusis byt zrovna podnikatelom. Staci napr. ak si garaz prenajimala a uplatnovala si skutocne vydavky - garaz sa povazoval v tomto pripade za obchodny majetok.
Zo stránky DR:
Podľa § 9 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov je od dane oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c) zákona o dani z príjmov, a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti, uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku.
Na účely oslobodenia príjmu z predaja nehnuteľnosti je rozhodujúce, na aký účel daňovník nehnuteľnosť využíval. Ak sa jedná o nehnuteľnosť zahrnutú do obchodného majetku, resp. o ktorej daňovník účtoval ako o majetku využívanom na prenájom, alebo ju daňovník evidoval ako majetok prenajímaný, uplatňuje sa prísnejší režim oslobodenia ako pri nehnuteľnosti, ktorú daňovník nemal zaradenú v obchodnom majetku.
Z uvedeného vyplýva, že ak daňovník nemal nehnuteľnosť zahrnutú v obchodnom majetku a uplatňoval paušálne výdavky vo výške 25 % (od. r. 2006 40 %) z úhrnu príjmov z prenájmu danej nehnuteľnosti, príjem z predaja nehnuteľnosti je oslobodený od dane, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva daňovníka. V prípade, že daňovník uplatňoval preukázateľné daňové výdavky a súčasne byt evidoval v evidencii (bol zahrnutý do majetku), príjem z predaja nehnuteľnosti bude oslobodený po uplynutí piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku.

Takže podľa môjho názoru, ak aj boli uplatňované skutočné výdavky ale garáž nebola v evidencii - nie je považovaná za obchodný majetok.
Mária.K.
23.11.09,11:11
Zo stránky DR:
Podľa § 9 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov je od dane oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c) zákona o dani z príjmov, a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti, uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku.
Na účely oslobodenia príjmu z predaja nehnuteľnosti je rozhodujúce, na aký účel daňovník nehnuteľnosť využíval. Ak sa jedná o nehnuteľnosť zahrnutú do obchodného majetku, resp. o ktorej daňovník účtoval ako o majetku využívanom na prenájom, alebo ju daňovník evidoval ako majetok prenajímaný, uplatňuje sa prísnejší režim oslobodenia ako pri nehnuteľnosti, ktorú daňovník nemal zaradenú v obchodnom majetku.
Z uvedeného vyplýva, že ak daňovník nemal nehnuteľnosť zahrnutú v obchodnom majetku a uplatňoval paušálne výdavky vo výške 25 % (od. r. 2006 40 %) z úhrnu príjmov z prenájmu danej nehnuteľnosti, príjem z predaja nehnuteľnosti je oslobodený od dane, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva daňovníka. V prípade, že daňovník uplatňoval preukázateľné daňové výdavky a súčasne byt evidoval v evidencii (bol zahrnutý do majetku), "tieto dve podmienky nemôžu nastať oddelene, ale vždy len súčasne" príjem z predaja nehnuteľnosti bude oslobodený po uplynutí piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku.

Takže podľa môjho názoru, ak aj boli uplatňované skutočné výdavky ale garáž nebola v evidencii - nie je považovaná za obchodný majetok.
Poznámka v texte
Táto téma sa už rozoberala tu: prísp. č. 2331 až 2341
http://www.porada.sk/t72338-p234-zaciatocnik-v-jednoduchom-uctovnictve.html
Pepa
23.11.09,12:00
V prípade, že daňovník uplatňoval preukázateľné daňové výdavky a súčasne byt evidoval v evidencii (bol zahrnutý do majetku), "tieto dve podmienky nemôžu nastať oddelene, ale vždy len súčasne"
--------------------------------------------------------------------------------------
A prečo?
§ 2 písm. m):
m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala, /1/ eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11 alebo 14; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného prenájmu.

§ 6:
(11) Ak daňovník uplatňuje pri príjmoch uvedených v odseku 3 preukázateľne vynaložené daňové výdavky, vedie počas celého zdaňovacieho obdobia evidenciu o
a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede,
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, ktorý možno odpisovať,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.
Daňovník bude viesť evidenciu podľa par. 6 a), podľa 6b) nie, pretože nemá nehmotný majetok - rozhodol sa o ňom neviesť evidenciu.
Ak nájdem vyjadrenie DR k tomu to problému - pricapím.
Mária.K.
23.11.09,12:19
V prípade, že daňovník uplatňoval preukázateľné daňové výdavky a súčasne byt evidoval v evidencii (bol zahrnutý do majetku), "tieto dve podmienky nemôžu nastať oddelene, ale vždy len súčasne"
--------------------------------------------------------------------------------------
A prečo?
§ 2 písm. m):
m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala, /1/ eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11 alebo 14; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného prenájmu.

§ 6:
(11) Ak daňovník uplatňuje pri príjmoch uvedených v odseku 3 preukázateľne vynaložené daňové výdavky, vedie počas celého zdaňovacieho obdobia evidenciu o
a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede,
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, ktorý možno odpisovať,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.
Daňovník bude viesť evidenciu podľa par. 6 a), podľa 6b) nie, pretože nemá nehmotný majetok - rozhodol sa o ňom neviesť evidenciu.
Ak nájdem vyjadrenie DR k tomu to problému - pricapím.
Podľa môjho názoru platí táto rovnica:
vedie evidenciu alebo účtuje=garáž (akákoľvek iná nehnuteľnosť) je v obchodnom majetku bez ohľadu na to, či si to tak daňovník želá, alebo nie. Zákon v § 2 písm. m) priamo upravuje, že vedením evidencie o prenájme nehnuteľnosti, alebo vedením účtovníctva o prenájme nehnuteľnosti sa nehnuteľnosť stáva obchodným majetkom.
majernikova
21.01.10,12:41
Prosím o radu, predala som garáž s nejakým ziskom, mám z toho rozdielu zaplatiť daň. Nikdy som nič nepredala a tak vôbec neviem v tejto oblasti postupovať, poradíte mi niekto, prosím

Ďakujem
Johanka
21.01.10,13:06
Ako dlho si bola vlastníkom nehnuteľnosti - garáže ?
majernikova
21.01.10,15:10
...len tri roky