vallena
23.11.09,10:39
Prosím Vás mohli by ste mi poradiť.Mala som prerušenú živnosť,nejaký čas som pracovala,potom som bola na materskej.Po materskej som si spustila živnosť vo februári 2009.
Živnosť bola spustená vo februári,ale z určitých dôvodov som podnikať začala až v júli.
Otázka je, či som povinná platiť odvody do SP a ZP od spustenia živnosti,alebo od začatia podnikania.
Vopred ďakujem za odpoveď ,Valeria.
veronikasad
23.11.09,10:17
Prosím Vás mohli by ste mi poradiť.Mala som prerušenú živnosť,nejaký čas som pracovala,potom som bola na materskej.Po materskej som si spustila živnosť vo februári 2009.
Živnosť bola spustená vo februári,ale z určitých dôvodov som podnikať začala až v júli.
Otázka je, či som povinná platiť odvody do SP a ZP od spustenia živnosti,alebo od začatia podnikania.
Vopred ďakujem za odpoveď ,Valeria.
preddavky na zdr.poistenie od 02/09 - prvá platba do 8.3.09.

odvody do SP neplatíš ak si v roku 2007 a 2008 nemala príjem vyšší ako 12-násobok min.mzdy.
Odvody začneš platiť od 1.7.2010, ak tvoj príjem za rok 2009 presiahne 3834,96€
Lianka
23.11.09,10:35
Otázka je, či som povinná platiť odvody do SP a ZP od spustenia živnosti,alebo od začatia podnikania.

Zakon pojem "spustenie" nepozna. Podnikatelom (SZCO) si odo dna, od ktoreho si zaciatok podnikania ohlasila - tento datum je aj na zivnostenskom liste. Ci si zivnost vykonavala aktivne, mala prijem alebo nie, toto zakon neriesi - jednoducho mas statut SZCO a z toho vypyvajuce zakonne povinnosti.
vallena
23.11.09,17:08
Dakujem pekne za odpovede,Valeria.