ajacik
04.09.05,21:15
Pekný den všetkým.

Snažila som sa prečítať čo najviac info a tu je moje zhrnutie. Len potrebujem, ak by ste sa mi k tomu vyjadrili, či je to správne.

Živnostník chce založiť s.r.o. budúceho roka (asi od 1/05). Živnosť zruší. Problém sa týka soc. a zdrav. odvodov.
Bude ako jediný spoločník a teda bude aj jediný konateľ. Ako zamestnanec musí poberať minimálnu mzdu a teda z nej bude platiť aj S, Z odvody (on +s.r.o.).
Potom mu bude vyplatený zisk po zdanení (v r.2007). Ten sa nazapočítava do vym. základu.
Ak som to správne pochopila, tak si bude môcť na seba uplatniť aj nezdaniteľnú čiastku.

Moje otázký na Vás ;):
1. je moje pochopenie ohľadom odvodov správne?
2. môže si uplatniť nezdanit. čiastku?
3. ako je to v takom prípade, ak by konateľ (vlastník s.r.o.) potreboval peniaze počas roka - ved nežije zo vzduchu. Ako sa to spraví?

Veľmi pekne dakujem všetkým.
liba2
04.09.05,21:15
Pekný den všetkým.
Živnostník chce založiť s.r.o. budúceho roka (asi od 1/06).
Živnosť zruší. Problém sa týka soc. a zdrav. odvodov.
Bude ako jediný spoločník a teda bude aj jediný konateľ. Ako zamestnanec musí poberať minimálnu mzdu a teda z nej bude platiť aj S, Z odvody (on +s.r.o.).
Potom mu bude vyplatený zisk po zdanení (v r.2007). Ten sa nazapočítava do vym. základu.
Ak som to správne pochopila, tak si bude môcť na seba uplatniť aj nezdaniteľnú čiastku.

Moje otázký na Vás ;):
1. je moje pochopenie ohľadom odvodov správne?
2. môže si uplatniť nezdanit. čiastku?
3. ako je to v takom prípade, ak by konateľ (vlastník s.r.o.) potreboval peniaze počas roka - ved nežije zo vzduchu. Ako sa to spraví?A - Majiteľ firmy musí mať najskôr uzatvorený pracovný pomer aby sa stal zamestnancom. Za tým účelom uzatvorí Pracovnú zmluvu, kde bude uvedená činnosť na ktorú sa PP uzatvára, suma mesačnej mzdy a stupeň náročnosti pracovného miesta podľa Zák.práce. Teda aj keď si dohodne minimálnu mzdu, v jeho prípade to nebude 6500 sk ale viac. Z tejto sumy bude robiť odvody poistenia.
B - Nezdaniteľnú čiastku si môže uplatniť:
1.)ak si ju neuplatňuje u iného zamestnávateľa. Za tým účelom by mal vyplniť Vyhlásenie.... ako každý iný zamestnanec;
2.)ak nie je poberateľom starobného dôchodku od 1.1.2006.
C - So ziskom po zdanení by som sa teraz veľmi nezaoberala - ešte nevieme či ho bude mať (nie že by som mu ho nedopriala) a je otázne aj to, čo bude platiť v zdravotnom poistení (ale aj v sociálnom) v r. 2007; zákony sa menia.
D - Ak bude potrebovať peniaze.... No, v závislosti od toho, o akú veľkú sumu pôjde. Pri menšej sume by som mu to zapísala ako zálohu na nákup (čohosi). Pri vyššej sume by mohlo ísť o bezúročnú pôžičku.
Najmenej problematické by bolo, keby si peniaze z firmy nebral, alebo aspoň tak, aby to v učte nebolo vidieť (napr. hotovosť v pokladni ktorá tam v skutočnosti nebude).
ala13
05.09.05,04:39
Nasi konatelia (a spolocnici zaroven) si beru peniaze z firemnych kedy chcu a kolko chcu, argumentuju, ze su majitelmi a je na uctovnicke (cize mne) ako to zauctujem. Zatial som nic lepsie nevymyslela, len ze je akasi fiktivna pokladnica, v ktorej tie peniaze akoze este su a po deleni zisku vyplatenom v hotovosti sa to dufam vyrovna. Neviem, ci niekomu nebude divne, ze tam pocas roka maju takmer stvrt miliona, ale nikde v zakone nie je obmedzenie ohladom vysky sumy v pokladnici.
Nevymysleli ste niekto nieco lepsie na tieto ich vybery z firemnej pokladnice a firemnych uctov?
Johanka
05.09.05,05:33
Ja dávam do pokladne vymyslenú pôžičku a keď si vyberajú ,tak to účtujem ako vrátenie pôžičky.
ala13
05.09.05,05:51
Dobry napad, ale ja mam opacny problem, ziadnu fiktivnu pozicku nepotrebujem, to skor ja by som im mala uctovat, ze si poziciavaju pri vybere a pri vybere ta pozicka rastie. Lenze vo vykazoch by sa im pozicka spolocnikom v stvrtmilionovej vyske nepacila, tvrdia, ze to su ich peniaze a nie pozicane od firmy.
Ale nechcela som kazit temu ajacikovi. Len ako poznamku dodam, ze je nasi konatelia nie su si zamestnancami, ani to ziaden zakon neprikazuje, aby boli a za vykon neberu odmenu, cize neplatia z tohto titulu odvody. Kazdy to ma riesene inak, jeden je zivnostnik a druhy je zamestnany na 4 hodiny v manzelkinej firme. Vraj je to odvodovo vyhodnejsie, tvrdia obaja.
maja
05.09.05,07:21
Ja to mám obdobne, jeden z majiteľov robil audítora a tvrdí, že v pokladni môže byť aj milión, nikde v zákone sa to nerieši.
ajacik
05.09.05,07:26
A - Majiteľ firmy musí mať najskôr uzatvorený pracovný pomer aby sa stal zamestnancom. Za tým účelom uzatvorí Pracovnú zmluvu, kde bude uvedená činnosť na ktorú sa PP uzatvára, suma mesačnej mzdy a stupeň náročnosti pracovného miesta podľa Zák.práce. Teda aj keď si dohodne minimálnu mzdu, v jeho prípade to nebude 6500 sk ale viac. Z tejto sumy bude robiť odvody poistenia.
C - So ziskom po zdanení by som sa teraz veľmi nezaoberala - ešte nevieme či ho bude mať (nie že by som mu ho nedopriala) a je otázne aj to, čo bude platiť v zdravotnom poistení (ale aj v sociálnom) v r. 2007; zákony sa menia.

dakujem ti.
A - ak je jediný majiteľ, tak musí byť aj konateľ, či nie?? Lebo ak nemá zamestnancov, tak tam niekto musí robiť.
a nevieš, koľko je tá min. mzda, ktorú si bude musieť priznať?
C - vyplatený zisk sa teda nebude započítavať do vym. základu, však?

ešte raz dakujem všetkým
ala13
05.09.05,07:30
Nemusi byt konatelom, moze si na to najat externeho konatela, ktory nebude ani zamestnancom ani spolocnikom, ale toho musi zaplatit, cize lacnejsie bude ak si bude konatela robit sam.
V tomto roku sa vyplateny zisk nezapocitava, ale to sa moze zmenit:(
ajacik
05.09.05,07:35
dobre. takže konateľom bude sám. a koľko si teda musí dať min. mzdu?
ala13
05.09.05,07:36
Rozmyslam este, ci musi byt zamestnany na cely pracovny uvazok, alebo ci by mu kvoli nizsim odvodom nestacil ciastocny, napr. polovicny, stvrtinovy...
ala13
05.09.05,07:37
Min.mzda sa odvija od stupna narocnosti vykonavanej prace. Ten ti zial neviem urcit, skus popisat, co by asi tak robil, resp. co by mal presne v pracovnej zmluve, ze vykonava.
andreaS
05.09.05,07:52
ako tak vsetko citam, nic sa nezhoduje s mojim pripadom, tak ho napisem sem...

Jediny spolocnik sro, zaroven konatel /bezodplatne/ bol donedavna aj SZCO... dovtedy nebol problem... ale cinnost szco pozastavil a teraz netusim ako dalej s odvodmi /konkretne len zdravotnej poistovni/, ci musi poberat daku odmenu z konatelstva a tak...
ala13
05.09.05,08:00
Nemusi byt ani szco ani zamestnanec, ani nemusi poberat odmenu za vykon funkcie konatela.
Do ZP platit musi, ale vazne neviem kolko a z akeho titulu, ale podla mna ako dobrovolne nezamestnany ked podla vsetkeho nema ziadne prijmy.
andreaS
05.09.05,08:16
cize to mame ako dobrovolne nezamestnany 575,- mesacne...

napadlo ma momentalne toto:

keby dostaval za vykon funkcie konatela 1000,- mesacne, tak by on odviedol 40,- a firma 100,- do zdravotnej poistovne... je toto riesenie? Zaroven by mala firma aj naklad.
ala13
05.09.05,08:18
Ako napad je to dobre, vsetci by usetrili, ale nie je tam v ZP aj dolna hranica na odvody?
danasv
05.09.05,10:29
Noo neviem ci tomu celkom dobre rozumiem a mozno troskuodbocim.. konatelia v nasej firme su riadnymi zamestnancami a riadne zo mzdy odvadzaju odvody a j do ZP. Avsak este navyse dostavaju mesacne tzv mesacnu konatelsku odmenu za vykon funkcie konatela- je to 5.000,- Sk,- Este na zaciatku roka som podavala na zdravotnej poistovni oznamenie poistenca , v ktorom som v podstate nic podstatne nevyplnala ale vtedy mi bolo povedane ze si odvody ZP za tieto odmeny konatel bude robit podobne ako rocne zuctovanie.. cize rok 2005 az niekedy v marci 2006.... viete mi to niekto vysvetlit .. o co vlastne ide??
ala13
05.09.05,10:51
Do 31.3.2006 poda konatel sam za seba (cize nie zanho firma) jedno tlacivo, na ktorom si sam vypocita kolko by mal zaplatit za cely rok 2005 svojej ZP. Odpocita vysku odvedenych preddavkov a zvysok uhradi svojej ZP.
To tlacivo este nik nevidel, ale pan Mihal ho predvedie na tych skoleniach co bude robit od 19.9.
liba2
05.09.05,11:05
cize to mame ako dobrovolne nezamestnany 575,- mesacne...

napadlo ma momentalne toto:

keby dostaval za vykon funkcie konatela 1000,- mesacne, tak by on odviedol 40,- a firma 100,- do zdravotnej poistovne... je toto riesenie? Zaroven by mala firma aj naklad.Od 1.9.05 sa konateľ s.r.o., ktorý poberá odmenu za výkon povinností konateľa, považuje za zamestnanca. Treba ho prihlásiť do ZP. Odvody ako si vyrátala, sú správne, VZ je 1.000 Sk.
Ale čo bude nasledovať pri ročnom zúčtovaní po skončení roka - netuším.
Manual
06.09.05,14:36
Aké máte skúsenosti s odhlasovaním konatela sro, ktorý za výkon funkcie nepoberá žiadnu mzdu.
Dnes som bol na VZP takéhoto konatela odhlásiť a pani mi povedala, že aby som došiel na budúci týždeň v piatok, že budú mať na to školenie. A to že premeškám termín, mi odpovedala že to bude v poriadku.
Ďakujem
Denda
06.09.05,14:38
Manual
06.09.05,14:51
Ďakujem....
ala13
06.09.05,16:09
Aj ja som dnes bola odhlasit konatela ako szco a tetuska napisala perom hore na tlacivo OZNAMENIE POISTENCA: ODHLASENIE KONATELA a bolo vsetko ok. A datum zmeny 01092005
ajacik
06.09.05,16:25
Min.mzda sa odvija od stupna narocnosti vykonavanej prace. Ten ti zial neviem urcit, skus popisat, co by asi tak robil, resp. co by mal presne v pracovnej zmluve, ze vykonava.
ide o prácu s počítačom. Firma bude vytvárať web stránky. čiže naozaj len práca s počítačom. Grafické spracovanie a následne programovanie.
Freddy
06.09.05,16:54
ide o prácu s počítačom. Firma bude vytvárať web stránky. čiže naozaj len práca s počítačom. Grafické spracovanie a následne programovanie.
A nestačí, že je len konateľom? Musí byť aj zamestnancom? Nepýtam sa preto, že či on chce byť zamestnancom, ale že či z právneho hladiska je to v poriadku, že konateľ bude vykonávať činnosť bez pracovnej zmluvy? Napríklad v tomto prípade by mohol vytvárať stránky len ako konateľ?
ajacik
06.09.05,17:20
no, ved to je práve to.
Od 1.9. je konateľ zamestnancom. (ak som to pochopila správne)
ala13
07.09.05,09:20
To ale neznamena, ze musi poberat mzdu. Je len z hladiska ZP povazovany za zamestnanca. Aj to len v pripade, ze pobera odmenu. Alebo ak nie je inde zamestnany. Je ten vas inde nie zamestnany? A pobera odmenu za vykon funkcie konatela?
Zial nemam tu mzdove zakony, aby som urcila presne prenho min.mzdu, ale aby ste obisli aj hodnotu 6500,- da sa dostat pod nu tym, ze bude mat v pracovnej zmluve uvedeny len ciastocny prac. cas, napr. polovicny. Teda len ak sa rozhodne stat sa zamestnancom.
jana123
08.09.05,09:57
Konatel v nasej firme, ktory nepobera ziaden prijem, sa isiel vcera odhlasit ako SZCO a prihlasit ako dobrovolne nezamestnany, ze si bude platit 575 Sk. Pani v poistovni mu povedala, ze sa musi prihlasit len ako zamestnanec, aj ked nema ziaden prijem ( ani v jeho s.r.o. ani nikde inde ) a ze poistne bude odvadzat len ak nejaky prijem bude mat. Inac nebude platit nic. Mne sa to moc nepozdava ... Nemate niekto podobnu skusenost ?
jangol
08.09.05,10:22
Konatel v nasej firme, ktory nepobera ziaden prijem, sa isiel vcera odhlasit ako SZCO a prihlasit ako dobrovolne nezamestnany, ze si bude platit 575 Sk. Pani v poistovni mu povedala, ze sa musi prihlasit len ako zamestnanec, aj ked nema ziaden prijem ( ani v jeho s.r.o. ani nikde inde ) a ze poistne bude odvadzat len ak nejaky prijem bude mat. Inac nebude platit nic. Mne sa to moc nepozdava ... Nemate niekto podobnu skusenost ?
Ja som dnes bola odhlásiť konateľa, ktorý bol prihlásený ako SZČO a nepoberá žiaden príjem vo VŠZP, ktorý je zároveň aj SZČO. Pani mi povedala, že ho už nemusím prihlasovať, pretože si platí poistné ako SZČO. Vo VZP Dôvere mi nevedeli nič ohľadne odhlásenia konateľov povedať ani žiadne tlačivo mi nevedeli dať, len mi povedali, aby som prišla o dva týždne, že sa odhlásenie urobí potom.
ala13
08.09.05,10:48
Mali sa vobec odhlasovat konatelia, ktori su zaroven SZCO z nejakeho ineho dovodu? Napr. maju zivnost. Podla mna nie, lebo sa ani znova neprihlasovali, ked uz SZCO boli.
ajacik
09.09.05,08:13
To ale neznamena, ze musi poberat mzdu. Je len z hladiska ZP povazovany za zamestnanca. Aj to len v pripade, ze pobera odmenu. Alebo ak nie je inde zamestnany. Je ten vas inde nie zamestnany? A pobera odmenu za vykon funkcie konatela?
Zial nemam tu mzdove zakony, aby som urcila presne prenho min.mzdu, ale aby ste obisli aj hodnotu 6500,- da sa dostat pod nu tym, ze bude mat v pracovnej zmluve uvedeny len ciastocny prac. cas, napr. polovicny. Teda len ak sa rozhodne stat sa zamestnancom.
Tak ja som z toho už totálny magor :(.
Napíšem presne môj prípad:
živnostník si založí s.r.o. (zruší živnosť). Bude jediný spoločník, bez zamestnancov. Takže konateľom bude on. ČO v takom prípade? Musí poberať odmenu, ked nebude mať iného zamestnanca? A ak by si bola taká dobrá, napíš mi prosím aj konkrétne odvody do ZP, SP.
dakujem za ochotu.
ala13
09.09.05,08:28
Nemusi poberat mzdu, ked nebude zamestnancom. Nemusi byt zamestnancom. Nemusi dostavat ani odmenu za vykon funkcie konatela. Bude totiz pracovat pre svoju firmu len za podiel na zisku. Zisk spolocnosti sa zdani 19%, a je cely jeho bez dalsieho zdanenie a z toho neplati ziadne odvody. Ani spolocnost ani on.
Do SP sa moze dobrovolne prihlasit a platit kolko chce (ak nechce nemusi) s ohladom na dochodok a ci sa nechsta na MD a pod.
Do ZP bud plati ako dobrovolne nezamestnany 575 alebo neplati vobec, lebo podla mna a podla prispevku jangol je tam zase v zakone medzera, ze co sa deje s konatelmi, ktori nie su ani szco, ani zamestnanci, ani nepoberaju za svoju funkciu odmenu. Podla zakona su zamestnancami firmy ale len na ucely zakona o ZP, na ucely inych zakonov za zamestnancov posudzovani nie su. A spolocnost za nich ma platit ako za zamestnanca. Lenze ked nie je prijem, nie je ani odvod. Z toho mi vychadza: nulove odvody. Stastny to konatel!
andreaS
09.09.05,09:15
Toto presne si myslim aj ja...

lenze co sa deje v skutocnosti, ked napr. ochorie, bude potrebovat operaciu .... co potom?
ala13
09.09.05,12:57
Bojim sa, ze ked jeho poistovna zisti, ze plati 0, tak mu moze i odmietnut inu starostlivost okrem nevyhnutnej.
A este ktovie, co mu vyjde v rocnom zuctovani ZP, ked tam mozu byt sice napr. ze 14% z prijmu, minimalne vsak z nejakej hodnoty, a vtedy to odvedie.
ala13
11.09.05,07:48
Je to ale mozno trochu inak, lebo zamestnanec s 0 prijmom si musi platit ZP sam. Ci je to este stale tak neviem isto, ale bolo to tak 2 roky dozadu, ked zamestnanci, ktorym zamestnavatel nevyplacal mzdu boli podla VsZP si sami povinni doplatit (vtedy 420,-) ZP.
Jana Motyčková
11.09.05,08:29
Do ZP bud plati ako dobrovolne nezamestnany 575 alebo neplati vobec, lebo podla mna a podla prispevku jangol je tam zase v zakone medzera, ze co sa deje s konatelmi, ktori nie su ani szco, ani zamestnanci, ani nepoberaju za svoju funkciu odmenu. Podla zakona su zamestnancami firmy ale len na ucely zakona o ZP, na ucely inych zakonov za zamestnancov posudzovani nie su. A spolocnost za nich ma platit ako za zamestnanca. Lenze ked nie je prijem, nie je ani odvod. Z toho mi vychadza: nulove odvody. Stastny to konatel!Konateľ sa považuje za zamestnanca, len ak poberá za to odmenu, inak nie. Keď konateľ nie je nikde v pracovnom pomere ani nie je SZČO, tak v mesiaci, kedy nepoberá odmenu ako konateľ nie je zamestnancom, t.j. spadá pod dobrovoľne nezamestnaných a platí preddavok na poistné vo výške 575 Sk (to sa netýka študentov, dôchodcov a pod.).
Jana Motyčková
11.09.05,08:33
Je to ale mozno trochu inak, lebo zamestnanec s 0 prijmom si musi platit ZP sam. Ci je to este stale tak neviem isto, ale bolo to tak 2 roky dozadu, ked zamestnanci, ktorym zamestnavatel nevyplacal mzdu boli podla VsZP si sami povinni doplatit (vtedy 420,-) ZP.Zamestnanec, ktorý má neplatné voľno a nemá žiadnu mzdu si neplatí sám ale zamestnávateľ musí odviesť preddavok 4+10% z minimálnej mzdy (a tak to bolo aj v minulosti pred 1.1.2005)
Maňaska
11.09.05,14:31
Konateľ spoločnosti má pravidelnú odmenu 5000 Sk mesačne. Iný príjem v spoločnosti nemá. Aký bude jeho minimálny vymeriavací základ pre odvod do ZP?

Ďakujem za odpovede.
KEJKA
11.09.05,15:00
Konateľ spoločnosti má pravidelnú odmenu 5000 Sk mesačne. Iný príjem v spoločnosti nemá. Aký bude jeho minimálny vymeriavací základ pre odvod do ZP?
zrejme odvody závisia od toho či je to zamestnanie alebo odmena konateľa. Odpoved najdes vyššie
ajacik
13.09.05,09:51
dakujem za všetky odpovede.
Zdravotne odvody teda bude platiť minimálne.
Chcem sa ešte ale spýtať na jednu vec. Podnikateľ si teraz platí aj soc. odvody. OD nového roka nebude. Bude môcť potom neskôr vstúpiť ešte do 2.dôch. piliera?? (po 7/2006).
ajacik
13.09.05,10:45
našla som toto:
http://www.dochodok.gov.sk/_aktualne/index.php?nav_left=4_3

podľa toho mi to vychádza, že sa bude musieť zapojiť a vlastne znova platiť soc. odvody (aj ked len minimálne).
ak som to zle pochopila, prosím, opravte ma.
Jana Motyčková
18.09.05,13:51
Ako rozumieť §31 ods.11 u konateľa ?
Znenie :
Do vymeriavacieho základu SZČO na účely ročného zúčtovania poistného za rok 2005, ktorá bola v roku 2005 do účinnosti tohto zákona považovaná za SZČO ako konateľ spoločnosti s ručením obmedzeným27a) sa započítava podiel odmeny za výkon funkcie konateľa spoločnosti s ručením obmedzeným považovanej za príjem zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu,27b) dosiahnutej v roku 2005 do účinnosti tohto zákona, ktorá nie je znížená o poistné na verejné zdravotné poistenie a 2,14. Ustanovenia § 13 ods. 8, 9, 13, 17 a 18 sa použijú rovnako.

Ako zistiť podiel? Sumy vyplatené v mesiacoch 1-8 bude mať ako príjem SZČO, sumy vyplatené v mesiacoch 9-12 ako príjem zamestnanca? Ale čo so sumou vyplatenou za august v agustovej výplate v septemberi? Alebo celkovú sumu odmeny konaeľa za rok 2005 predeliť 12 a 8/12 bude SZČO a zvyšok zamestnanec ?
Jozef Mihál
18.09.05,14:01
Sumy vyplatené a účtované za 1-8/2005 budú považované za príjem SZČO, VZ = príjem/2.14.

Sumy vyplatené a účtované za 9-12/2005 budú považované za príjem zamestnanca.
Jozef Mihál
04.11.05,11:32
Konateľ spoločnosti má pravidelnú odmenu 5000 Sk mesačne. Iný príjem v spoločnosti nemá. Aký bude jeho minimálny vymeriavací základ pre odvod do ZP?

Ďakujem za odpovede.
Viď:
http://mihal.blog.sme.sk/c/24384/Minimalny-zaklad-konatela-a-clena-dozornej-rady.html