Bambit
04.09.05,21:43
Dcéra je na rodičovskej dovolenke do 27.11.2005, kedy jej syn bude mať 3 roky. Chcela by som sa opýtať či nepríde o RP ak začne dávať toto dieťa do škôlky od septembra na tzv.skúšobnú dobu 2 - 4 hod. denne. Po skončení RD nastupuje do zamestnania a nevie si predstaviť, že by ho tam mala dať hneď na celých 8 hod.
ala13
05.09.05,04:46
Podla sucasne platnych zakonov pride o RP. Mam ten isty problem. Iba ak by ho zacala davat do sukromnej skolky, ale ta stoji 7000 mesacne alebo 70 za hodinu, takze treba prepocitat, ci sa to vzhladom na vysku RP 4110 oplati. Mne nie. Navyse sa neodporuca zacat davat dieta do skolky v zimnych mesiacoch, lebo je viac ohrozene chorobami bez predchadzajuceho navyku na ten maly bacilkovy skolkarsky kolektiv:).
Cize mi odporucali dat dieta do skolky az na jar, dovtedy sa vzorne babky budu starat:)
kvet
05.09.05,05:16
Ak dieťa navštevuje predškolské zariadenie na základe rozhodnutia o prijatí do predškolského zariadenia s riadnou dochádzkou, nárok na rodičovský príspevok zaniká. Ale ak dieťa nevštevuje predškolské zariadenie v rámci adaptačného pobytu, t.j. v tomto prípade predškolské zariadenie nevydáva rozhodnutie, nárok na rodičovský príspevok trvá naďalej. Samozrejme, túto skutočnosť je matka povinná oznámiť ÚPSvaR potvrdením o adaptačnom pobyte dieťaťa z predškolského zariadenia.
ala13
05.09.05,05:26
To je vyborne, mne riaditelka MS tvrdila nieco ine. A navyse ma donutila napisat do prihlasky, ze chcem dieta umiestnit do MS od septembra, aj ked bude mat 3 roky v novembri a odvtedy ho tam chcem dat. Aj ked nenastupilo v septembri, pridem o RP? Takze si idem hned do MS vybavit adaptacny pobyt, ak sa to este da.
ala13
05.09.05,05:28
Ako sa to UPSVaR nahlasuje? Kde sidlia?
kvet
05.09.05,05:57
ÚPSVaR - sídlo by malo byť v okresnom meste podľa miesta trvalého bydliska.

Opakujem, a to je dôležité, dieťa môže byť v MŠ len v rámci adpatačného pobytu, teda na potvrdení musí byť napísané, že sa jedná o adaptačný pobyt dieťaťa a nie jeho umiestnenie v predškolskom zariadení. Na adaptačný pobyt MŠ rozhodnutie nevydáva, vydáva ho len pri riadnom umiestnení (§§ 7,8,10 vyhláška MŠ SR č. 353/1994).
ala13
05.09.05,06:12
Dakujem velmi, skusim to vybavit, potom dam vediet, ako to slo.
ala13
05.09.05,06:14
Stale mi vsak nie je jasne, kto vyplaca RP? UPSVaR?
kvet
05.09.05,06:31
Rodičovský príspevok vypláca od 01.11.2002 do 31.12.2003 Okresný úrad - odbor sociálnych vecí a od 01.01.2004 Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny - Odbor sociálnych vecí a rodiny.
ala13
05.09.05,07:13
Dakujem, uz mi je to jasne.
Nemate niekto prosim znenie vyhlasky 343/94.
ala13
06.09.05,04:56
Na www.upsvar.sk je informacia, z ktorej mi nevyplyva, ze umiestnenie dietata na 4 hodiny denne nestrati narok na RP, len pri chorych rodicoch alebo detoch.

http://www.upsvar.sk/rsi/nup_rsi.nsf/0/36FF616541AF7E3FC125702E003F1031?OpenDocument.

Naozaj prosim nemate niekto niekde znenie vyhlasky 343/94?
metracik2
06.09.05,06:19
Suklasim s kvet ale stale je to ten isty urad len sa reorganizaciou statnej sfery premenovali.
kvet
07.09.05,04:43
Na www.upsvar.sk (http://www.upsvar.sk/) je informacia, z ktorej mi nevyplyva, ze umiestnenie dietata na 4 hodiny denne nestrati narok na RP, len pri chorych rodicoch alebo detoch.

http://www.upsvar.sk/rsi/nup_rsi.nsf/0/36FF616541AF7E3FC125702E003F1031?OpenDocument.

Naozaj prosim nemate niekto niekde znenie vyhlasky 343/94?
Nemôže ísť o "riadne" umiestnenie do predškolského zariadenia na základe rozhodnutia, pritom nezáleží, či na 4 hodiny, alebo na celý deň. Dôležitá je skutočnosť, že dieťa je len na adaptačnom pobyte v tomto zariadení.
ala13
08.09.05,11:13
Dakujem vsetkym, velmi ste mi pomohli, v MS mi zatajili existenciu adaptacneho pobytu, neviem, ci pritom prichadzaju o nejaky prispevok, ale nakoniec nasli i tuto moznost.
Cize vsetko je skutocne tak, ako pise kvet, potvrdila to pani na UPSVaR, aj sa da spätne vymoct uz odobrany rodicovsky prispevok, ak preukazete potvrdenim, ze vase dieta nenavstevuje skolku, ze je tam len na adaptacnom pobyte (ktory je kratsi nez celodenny pobyt).
Bambit
08.09.05,20:09
Naša pani riaditeľka MŠ nám povedala, že o RP by sme neprišli len vtedy, keby sme si v marci, keď sme žiadosť podávali , požiadali o adaptačný pobyt. Pretože je to tak schválené od 1.07.2005. Ako sme mi v marci mohli vedieť čo schvália od júla ? No to vraj nevie ani ona prečo je to tak. Zaujímavé však ? A tak máme malého doma a do škôlky nastúpi až v novembri keď bude mať 3 roky.
kvet
09.09.05,04:01
Vaša pani riaditeľka MŠ nemá pravdu. Zmeny zákona o RP účinné od 1.7.2005 sa netýkajú adaptačného pobytu dieťaťa v predškolskom zariadení. Adaptačný pobyt dieťaťa v predškolskom zariadení upravuje vyhláška MŠ SR (číslo viď.vyššie) a nie zákon o RP. To, že keď dieťa nebolo "riadne" umiestnené v MŠ ale bolo len na adaptačnom pobyte a rodič mal nárok na RP platilo aj v minulosti, len sa to v praxi málo aplikovalo.

Vo Vašom prípade predpokladám, že dieťa bolo "riadne" prijaté do predškolského zariadenia na základe rozhodnutia (žiadosť ste podávali zrejme v marci t.r.) a preto, ak by začalo chodiť na MŠ stratili by ste nárok na RP. Malo sa to riešiť len spomínaným adaptačným pobytom.
ala13
09.09.05,07:49
Presne ako pise kvet, Bambit, dajte dieta na adaptacny pobyt, poziadajte o potvrdenie o tom, odneste ho na UPSVaR, vratia vam RP. AJ napriek tomu, ze dieta bolo povodne prijate rozhodnutim o umiestneni v MS.
Ja mam pocit, akoby tym MS prisla o nejaky prispevok ked je dieta na adaptacnom pobyte a nie riadne navstevuje MS, lebo sa tomu velmi brania.
Bambit
09.09.05,18:06
Kvet, prosím Vás kedy sme mi mali vlastne požiadať o tento adaptačný pobyt ? Už v marci keď sa podávajú žiadosti, alebo až teraz v septembri keď už deti nastupujú do MŠ ? A ako dlho môže byť dieťa/ keď je tam denne len na 4 hod./umiestnené na adaptačnom pobyte ? Od čoho, alebo od koho to záleží ? Môže tam byť napr. aj na 2 mesiace ?V našej MŠ nikdy vraj nikto o takýto pobyt nežiadal a preto s tým nemajú žiadne skúsenosti. Ďakujem !!
ala13
10.09.05,16:36
Viac informacii poskytnu na UPSVaR, nez v MS. MS sa k adaptacnemu pobytu stavaju dost odmietavo. Na UPSVaR presne vysvetlia ako dlho a hlavne kto. Ja som v zakone nasla, ze len dlhodobo chori rodicia maju nadalej narok na RP, ale na UPSVaR mi oznamili, ze vsetci rodicia, ak neprekroci pobyt 4 hodiny denne. Pritom poctom mesiacov to neohranicuju. Ale to je BA, inde to moze byt ine.
kvet
12.09.05,04:53
Kvet, prosím Vás kedy sme mi mali vlastne požiadať o tento adaptačný pobyt ? Už v marci keď sa podávajú žiadosti, alebo až teraz v septembri keď už deti nastupujú do MŠ ? A ako dlho môže byť dieťa/ keď je tam denne len na 4 hod./umiestnené na adaptačnom pobyte ? Od čoho, alebo od koho to záleží ? Môže tam byť napr. aj na 2 mesiace ?V našej MŠ nikdy vraj nikto o takýto pobyt nežiadal a preto s tým nemajú žiadne skúsenosti. Ďakujem !!
... bude citovať niektoré ustanovenia právnych predpisov...

podľa ustanovenia § 8 vyhlášky MŠ SR č. 353/1994 o predškolských zariadeniach, prijatiu dieťaťa od predškolského zariadenia môže predchádzať jeho adaptačný alebo diagnostický pobyt... v zmysle ustanovenia § 10 dĺžku adaptačného pobytu dohodne riaditeľ s rodičom dieťaťa...

podľa ustanovenia § 5 zákona č. 279/1993 Z.z. o školských zariadeniach do MŠ sa príjmajú deti spravidla od troch do šiestich rokov veku, ak má MŠ vhodné podmienky, môže doň prijať aj dvojročné dieťa...

Z vyššie uvednej analýzy podľa môjho názoru, dieťa by mohlo byť na adaptačnom pobyte v MŠ najdlhšie do troch rokov veku, pretože od troch rokov veku dieťaťa ide o "riadne" prijatie do MŠ na základe prihlášky. Dĺžku trvania a čas adaptačného pobytu dohodne riaditeľ s rodičom (nemusí byť na 4 hod., môže trvať dva, tri ... mesiace). Samozrejem treba povedať, že všetko záleží na riaditeľovi MŠ, resp. na zriaďovateľovi.
angel22
13.09.05,09:01
Ja som sa dopočula o nejakom jednorázovom príspevku pri narodení dieťaťa. neviete o tom niečo? Bohužiaľ som to zachytilal en v rádiu a aj to už len koniec.
Maňaska
13.09.05,09:23
ala13
13.09.05,09:23
Vola sa to prispevok pri narodeni dietata, nema s RP nic spolocneho, vyplaca ho Mestska cast, kde ma dieta trvaly pobyt a je nieco cez 4000, niektore MC aj 5000, o vyske rozhoduje starosta. Poskytne ho jednorazovo matke dietata.
angel22
13.09.05,09:27
A musím si o tento príspevok aj požiadať, alebo aký je postup? Kde by som si vedela zistiť aká je výška tohto príspevku? Som z BB
ala13
13.09.05,09:30
Na mestskom urade. Mna na prispevok upozornili pri preberani rodneho listu dietata a dali mi i ziadost, ktoru som vyplnila. V prispevku 2 je ziadost vo formate doc i prilozena.
kvet
13.09.05,10:07
Neviem aký jednorazový príspevok máte na mysli ???

Existuje príspevok pri narodení dieťaťa, ktorého výška od 1.9.2005 je 4460 Sk (je to jednozarová štátna sociálna dávka) a vypláca ho ÚPSVaR príslušný podľa miesta trvalého bydliska žiadateľa, t.j. matky.

Do 30.06.2005 existoval aj "jednorazový" rodičovský príspevok, ktorý sa vyplácal druhému rodičovi za podmienky, že vykonával zárobkovú činnosť. Rodič si ho mohol uplatniť do troch mesiacov do narodenia dieťaťa. Vyplácal ho ÚPSVaR príslušný podľa miesta trvalého bydliska žiadateľa. Poznamenávam, že od 1.7.2005 poskytovanie tohto druhu rodičovského príspevku bolo vypustené !!!
angel22
13.09.05,11:06
A ten jednorazovy prispevok - jednorazova statna socialna davka 4460 - je to niekde dane zakonom? Stretla som sa totiz s podmienkami, ze ho vyplatia len ak prijem rodicov neprevysuje 1,25 nasobok zivotneho minima. Ma na to narok kazdy?
kvet
13.09.05,11:31
Právna úprava príspevku pri narodení dieťaťa je uvedená v zákone č. 235/1998 Z.z. v platnom znení. Zvýšenie (suma 4460,- Sk) je uvedená v nariadení vlády č. 383/2005. Príspevok pri narodení dieťaťa nie je podmienený príjmom. Podmienkou je: narodenie dieťaťa a trvalý pobyt žiadateľa na území SR. Žiadateľom je matka, ktorá dieťa porodila. Otec len v prípade, ak matka zomrela, alebo dieťa mladšie ako jeden rok bolo zverené do výchovy otca. Nárok na príspevok zaniká uplynutím jedného roka od narodenia dieťaťa. Stačí ???
angel22
13.09.05,14:24
Ano super, velmi pekne dakujem :o)
angel22
13.09.05,15:49
Tak by som to nejako upresnila: Rodicovska davka je momentalne 4230,-Sk - vyplaca sa mesacne, potom je jednorazovy rodicovsky prispevok vo vyske 4460,-Sk. A mna by este zaujimali pridavky na dieta. Nejako sa to malo teraz menit aby podporili zamestnanych a bolo to kedysi okolo 500,-Sk. Viete mi niekto tu poradit este podmienky takehoto pridavku?
kvet
14.09.05,04:02
...angel22, rodičovský príspevok O.K., suma 4460,- Sk nie je "jednozarový rodičovský príspevok" (ten bol rzušený), ale príspevok pri narodení dieťaťa !!!
Výška prídavku na dieťa je 540,- Sk mesačne, tá sa v súčasnosti nemení. Mení sa len výška daňového bonusu na vyživované dieťa od 1.9.2005 na 450 Sk. A na daňový bonus majú nárok len osoby, ktoré majú príjem zo závislej činnosti (t.j. sú napr. zamestnané), alebo podnikajú - to je tá podpora zamestnaných !!!