zivan
23.11.09,13:11
Potrebujem v exceli porovnávať hodnotu buniek uvedenú v dvoch stĺpcoch na dvoch rôznych hárkoch. Problém je presnejšie popísaný v priloženom cvičnom súbore. Neviem, či je to možné priamo v exceli, alebo treba siahnuť napr. po access-e? Nemám s tým skúsenosti.
Prosím o radu.
jojom
23.11.09,13:19
=COUNTIF('H2'!$A$2:$A$17;A3)

Rozsah buniek v liste H2 si upravíš ako potrebuješ. Postup ďalej už vieš.
Ozaj a téma by mala patriť medzi software, tam je určite niekde niečo podobné riešené.
Chobot
23.11.09,13:29
=COUNTIF('H2'!$A$2:$A$17;A3)

Rozsah buniek v liste H2 si upravíš ako potrebuješ. Postup ďalej už vieš.
Ozaj a téma by mala patriť medzi software, tam je určite niekde niečo podobné riešené.

AK by náhodou tie bunky v druhom hárku obsahovali niektorý údaj aj viackrát (napr. keby údaj A1 bol v tom stĺpci 3x), tak aby si mal v stĺpci B na prvom hárku vždy len jednotky alebo nuly, tak by som ten vzorec vylepšil:

´=IF(COUNTIF('H2'!$A$2:$A$17;A2)=0;0;1)´
zivan
23.11.09,17:27
=COUNTIF('H2'!$A$2:$A$17;A3)

Rozsah buniek v liste H2 si upravíš ako potrebuješ. Postup ďalej už vieš.
Ozaj a téma by mala patriť medzi software, tam je určite niekde niečo podobné riešené.

jojom,
ďakujem za pomoc, ale keď som si ten vzorec dosadil do buniek B2 až B13 na hárku H1, tak som dostal iný výsledok než mal byť. Porovnaj vypočítané hodnoty (modrá farba) so správnymi hodnotami (červená farba). Možno došlo k nepochopeniu zadania, preto ho ešte skúsim vysvetliť.
Napr. pre Pole1 v 2.riadku na hárku H1 je uvedená hodnota A2. Keďže táto hodnota sa v stĺpci Pole2 na hárku H2 nenachádza má byť správny výsledok rovný 0 (ak by sa nachádzal - aspoň raz - bol by správny výsledok 0).
Pozri si to v prílohe kde som to zapracoval.

Chobot,
s tým tvojim vzorcom to nešlo vôbec - zrejme je chybný.

Skúste sa ešte raz na to pozrieť. Ďakujem.
jojom
23.11.09,18:57
Sori ja som to urobil narýchlo. Ja ani Ty sme si nevšimli vzorec. Totižto vzorec v riadku B2 sa odvolava na bunku A3, všimni si to. Stlač F2 aby si videl čo sa deje.
Nebudem sem davať nový hárok. Bolo treba len tú úpravu.
Vzorec v bunke B2 má vypadať takto: =COUNTIF('H2'!$A$2:$A$17;A2)
A Ten Chobotov tiež funguje ta ako píše. Asi si ho len zle skopíroval.
Chobot
24.11.09,08:09
jojom,
ďakujem za pomoc, ale keď som si ten vzorec dosadil do buniek B2 až B13 na hárku H1, tak som dostal iný výsledok než mal byť. Porovnaj vypočítané hodnoty (modrá farba) so správnymi hodnotami (červená farba). Možno došlo k nepochopeniu zadania, preto ho ešte skúsim vysvetliť.
Napr. pre Pole1 v 2.riadku na hárku H1 je uvedená hodnota A2. Keďže táto hodnota sa v stĺpci Pole2 na hárku H2 nenachádza má byť správny výsledok rovný 0 (ak by sa nachádzal - aspoň raz - bol by správny výsledok 0).
Pozri si to v prílohe kde som to zapracoval.

Chobot,
s tým tvojim vzorcom to nešlo vôbec - zrejme je chybný.

Skúste sa ešte raz na to pozrieť. Ďakujem.

Vzorec nie je chybný, len som musel na začiatok a koniec pridať apostrofy, lebo inak zo zobrazovalo strašne veľké písmo. V exceli musí vzorec začínať znamienkom "=", nie tým apostrofom. Bez apostrofu mi to zobrazovalo takto:

=IF(COUNTIF('H2'!$A$2:$A$17;A2)=0;0;1)

A medzi mojím a jojovým vzorcom je trošku rozdiel. V tvojom príklade ho nezistíš, ale pripojil som súbor, kde som na hárku H2 pridal trochu viac údajov. Na hárku H1 uvidíš, ako sa v takom prípade správa jojov a môj vzorec.
jojom
24.11.09,10:01
Vzorec nie je chybný, len som musel na začiatok a koniec pridať apostrofy, lebo inak zo zobrazovalo strašne veľké písmo. V exceli musí vzorec začínať znamienkom "=", nie tým apostrofom. Bez apostrofu mi to zobrazovalo takto:

=IF(COUNTIF('H2'!$A$2:$A$17;A2)=0;0;1)

A medzi mojím a jojovým vzorcom je trošku rozdiel. V tvojom príklade ho nezistíš, ale pripojil som súbor, kde som na hárku H2 pridal trochu viac údajov. Na hárku H1 uvidíš, ako sa v takom prípade správa jojov a môj vzorec.

Presne tak, môj vzorec spočítava všetky výskyty daného výrazu a teda nedá len "1" ale ak bude v oblasti viac výskytov rovnakého výrazu tak ich spočíta čiže môže byť pri rozsiahlejšom poli aj číslo "7", a Chobotov berie že aj je tam koľkokoľvek výskytov stále dá "1". Tak si vyber ktorý Ti viac sedí.
zivan
24.11.09,14:34
Chobot a jojom,
dakujem vám obom za pomoc, teraz to už funguje správne. A zase som sa niečo priučil.
Ešte by som mal jednu doplňujúcu otázku. Ak by som chcel aby výsledok bol uvádzaný nie v tvare 1 resp. 0, ale v tvare ÁNO resp. NIE ako je potrebné modifikovať vzorec =COUNTIF('H2'!$A$2:$A$17;A2) ?
Chobot
24.11.09,14:54
Chobot a jojom,
dakujem vám obom za pomoc, teraz to už funguje správne. A zase som sa niečo priučil.
Ešte by som mal jednu doplňujúcu otázku. Ak by som chcel aby výsledok bol uvádzaný nie v tvare 1 resp. 0, ale v tvare ÁNO resp. NIE ako je potrebné modifikovať vzorec =COUNTIF('H2'!$A$2:$A$17;A2) ?

Ten vzorec s COUNTIF nedokážeš tak modifikovať, aby ti zobrazil "áno" či "nie". Dokážeš to ale mojím vzorcom, kde stačí miesto 0 dať nie a miesto 1 dať áno.

´ =IF(COUNTIF('H2'!$A$2:$A$17;A2)=0;"nie";"áno") ´ (zase si vymaž apostrofy na začiatku a na konci, ale slová áno a nie nechaj v úvodzovkách).
zivan
30.11.09,18:45
Ešte by som vás poprosil o pomoc s jednym vzorcom pre porovnávanie obsahu buniek - viď zadanie v priloženom súbore.
marjankaj
30.11.09,20:05
Ešte by som vás poprosil o pomoc s jednym vzorcom pre porovnávanie obsahu buniek - viď zadanie v priloženom súbore.


takto =IF(B2="áno";"áno";IF(C2="";"";"nie"))