anna81
23.11.09,14:05
ahojte, som na rodičovskom príspevku s 2,5 ročným dieťaťom a zároveň pracujem na polovičný úväzok 4 hod za deň. Začala som byť chorá a keď to mňa "chytí", trvá aj dva týždne kým sa ako tak vyliečim (som alergička a astmatička). Problém je v tom, že za prvý týždeň mojej choroby som čerpala dovolenku, ale blížia sa vianoce a chcela by som si nejaké voľno ušetriť na vianočné sviatky. Je možné aby som bola na maródke keď som na rodičovskej dovolenke? :rolleyes:
Ďakujem za Vaše rady a skúsenosti. ;);)
veronikasad
23.11.09,15:02
ahojte, som na rodičovskom príspevku s 2,5 ročným dieťaťom a zároveň pracujem na polovičný úväzok 4 hod za deň. Začala som byť chorá a keď to mňa "chytí", trvá aj dva týždne kým sa ako tak vyliečim (som alergička a astmatička). Problém je v tom, že za prvý týždeň mojej choroby som čerpala dovolenku, ale blížia sa vianoce a chcela by som si nejaké voľno ušetriť na vianočné sviatky. Je možné aby som bola na maródke keď som na rodičovskej dovolenke? :rolleyes:
Ďakujem za Vaše rady a skúsenosti. ;);)
Kedy si začala poberať rodičovský príspevok ?
c.s.i.
23.11.09,15:11
pokiaľ za teba odvádzajú do sociálky tak áno. mali sme tiež tak zamestnankyňu,ktorá bola na materskej s 1,5ročným synom, ostala znovu tehotná a lekár jej odporučil PN. A dostáva aj peniaze od sociálky za PN.
anna81
23.11.09,15:15
Kedy si začala poberať rodičovský príspevok ?

1.8.2007, už sa mi zachvílu končí.
Mne sa jedná len o to, že onedlho sú vianoce a ja už nechcem míňať dovolenku na marodku, veď som nebola na marodke už vyše 6 rokov.
Firma kde som zamestnaná na polovičný úväzok za mňa platí všetky potrebné odvody do sociálky aj do zdravotnej.
veronikasad
23.11.09,15:17
1.8.2007
Začiatok poberania rod. príspevku je pred 1.1.2009, môžeš poberať aj nemocenské. Podmienkou nároku na RP je že dieťa nesmie byť umiestnené v štátnom predškolskom zariadení alebo v súkr.zariadení s príspevkom štátu.
brčko
23.11.09,17:15
súhlasím s VEronikou, ak pracuješ na PP a popri poberaní príjmu z prac.pomeru poberáš RP, tak už vôbec nevadí, ak budeš poberať nemocenské a zároven RP.
Nárok na nemocenské máš, lebo ti trvá riadny prac.pomer, t.j. trvá ti aj nem.poistenie. Prvých 10kalend.dní platí zamestnávatel, od 11-teho kalend.dna platí soc.poistovna
anna81
24.11.09,12:21
Ďakujem veronikasad aj brčko. A ja truba som si doteraz vždy čerpala dovolenku...
Nemam vobec skusenosti s marodkami a viem že sa na tuto temu popisalo veľa, aj to, že každy pripad je iny.
Aký je teda postup keď mi doktorka dá maródny lístok? Len ho zanesiem zamestnávateľovi alebo musím niečo nahlásiť aj sociálke?
veronikasad
24.11.09,13:07
Ďakujem veronikasad aj brčko. A ja truba som si doteraz vždy čerpala dovolenku...
Nemam vobec skusenosti s marodkami a viem že sa na tuto temu popisalo veľa, aj to, že každy pripad je iny.
Aký je teda postup keď mi doktorka dá maródny lístok? Len ho zanesiem zamestnávateľovi alebo musím niečo nahlásiť aj sociálke?
PN-ku odovdzáš zamestnávatelovi. Prvých 10 dní ti platí zamestnávatel ako náhradu príjmu počas dočasnej PN. Ak PN trvá dlhšie, od 11. dňa vypláca nemocenské sociálna poisťovňa.

Výška nemocenského a náhrady príjmu je však podstatne nižia ako náhrada mzdy za dovolenku.
anna81
24.11.09,13:50
Viem že tá marodka je podstatne nižšia ako keď si dám preplatiť dovolenku, veď sčasti aj práve preto som ju doteraz nečerpala.
A keďže mzdy za zamestnávateľa robím ja (som jediný zamestnanec a potom len brigádnici), a dúfam že nebudem dlhšie marodovať ako dva týždne, ako potom postupuje zamestnávateľ? Posiela to do sociálky? A ako sa vlastne ta maródka počíta? Naozaj nemám s týmto skúsenosti..