nikulik
05.09.05,08:25
Vedeli by ste mi niekto poradiť, ako to mam dať do vyplaty, dve pracovníčky pracovali jeden den v auguste od polnoci, jedna do 14.00 hod. a druha do 12.00. U nas zacinaju pracovat od 6.00 do 14.00 takze bez prestavky je to 7,5 hod.pracovny cas, z toho vyplýva, ze mali 6 hod.nočnej prace, takze vlastne 5,5 bez prestavky, a od 6.00 začínali pracovať dennu.Ako to mam dať do výplaty, tak aby sedel pracovný fond???
JuTu
05.09.05,07:22
Pisem môj prvy prispevok, ale dufam, ze nepomylim.

V pripade prvej pracovnicky by som dala nadcas 6 hodin (resp. 5,5) nocnej smeny, nakolko potom odpracovala plny denny pracovny fond. Tej druhej pracovnicke by som dala o dve hodiny nadcasu v nocnej smene menej, nakolko neodpracovala plny pracovny den. Druhou moznostou by bolo, ze chybajuce dve hodiny by druha pracovnicka odpracovala v niektory z nasledujucich dni - to by som uz dohadovala s nou. Ale v kazdom pripade mesacny pracovny fond musi mat odpracovany.
nikulik
06.09.05,04:01
Pisem môj prvy prispevok, ale dufam, ze nepomylim.

V pripade prvej pracovnicky by som dala nadcas 6 hodin (resp. 5,5) nocnej smeny, nakolko potom odpracovala plny denny pracovny fond. Tej druhej pracovnicke by som dala o dve hodiny nadcasu v nocnej smene menej, nakolko neodpracovala plny pracovny den. Druhou moznostou by bolo, ze chybajuce dve hodiny by druha pracovnicka odpracovala v niektory z nasledujucich dni - to by som uz dohadovala s nou. Ale v kazdom pripade mesacny pracovny fond musi mat odpracovany.
Nadcas 6 hodin, nad tym som, uz tiez rozmyslala, ale to potom nebude mat priplatok za nocnu nie? alebo aj nocnu aj nadcas dat?
JuTu
06.09.05,04:55
Dobre ranko, ja sa priklanam k tomu nazoru, ze len jednu formu preplatenia nadcasov, ci nocnej smeny. U nas nemame dohodnutu nocnu pracovnu smenu a ak je nevyhnutne pracovat aj v neskorych nocnych hodinach, tak davam nadcasy. Priplatok za nocnu smenu by som dala len v pripadoch, ze je to bezna prax vo firme (myslim pracovat v noci) a teda s pracovnikom je dohodnute ze bude mat priplatky za nocne smeny.
Pekny dnicek
Jura
06.09.05,05:25
Dobre ranko, ja sa priklanam k tomu nazoru, ze len jednu formu preplatenia nadcasov, ci nocnej smeny. U nas nemame dohodnutu nocnu pracovnu smenu a ak je nevyhnutne pracovat aj v neskorych nocnych hodinach, tak davam nadcasy. Priplatok za nocnu smenu by som dala len v pripadoch, ze je to bezna prax vo firme (myslim pracovat v noci) a teda s pracovnikom je dohodnute ze bude mat priplatky za nocne smeny.
Pekny dnicek
Za zamestnanca pracujúceho v noci treba považovať zamestnanca, ktorý počas noci pravidelne odpracuje najmenej tri hodiny zo svojho pracovného času v rámci 24 hodín po sebe nasledujúcich a zamestnanec, ktorý by mal
odpracovať v noci najmenej 500 hodín za rok.
Jana Motyčková
06.09.05,06:53
Za zamestnanca pracujúceho v noci treba považovať zamestnanca, ktorý počas noci pravidelne odpracuje najmenej tri hodiny zo svojho pracovného času v rámci 24 hodín po sebe nasledujúcich a zamestnanec, ktorý by mal
odpracovať v noci najmenej 500 hodín za rok.Áno - to je pre účely povinnej zdravotnej prehliadky a pod., ale za nočnú prácu sa považuje práca vykonávaná v čase medzi 22. a 6. hodinou (§98/1). Za nočnú prácu patrí príplatok vo výške minimálne 20% z minimálnej hodinovej mzdy (§123).
Takže majú nárok aj na príplatok za nadčas aj príplatok za nočnú prácu.
nikulik
06.09.05,07:05
A za pracu v noci priplatok mozem dat len vtedy ak je nocna praca spomenuta v pracovnej zmluve? Lebo my nemame nic spomenute a ani nocne nemame, to bolo len vynimocne vtedy.
Jana Motyčková
06.09.05,07:10
Príplatok za nočnú prácu musíš dať podľa ZP, nemusí byť uvedený v pracovnej zmluve.