mirokiro
23.11.09,16:54
Dobrý den,chcel by som vas poprosit o radu.Sme štyria surodenci a po rodičioch sme zdedili rodinny dom na dedičskom konani sme sa dohodli tak že dostane každy rovnaky podiel.Lenže najmladši brat zostal v dome, byva tam už 15 rokov a nema vobec zaujem za tie roky ma z mojho podielu vyplatit.Preto vas velmi prosim poradte my ako by som mal postupovat aby ma vyplatil z mojho podielu respektivne ako by som mohol predat moj podiel.Dakujem velmi pekne za odpoved.
elaurie
23.11.09,16:46
Môžeš predať svoj podiel, ostatný spoluvlastníci domu však majú predkupné právo. To znamená, že svoj podiel musíš najprv ponúknuť ostatným spoluvlastníkom. Ak by o kúpu Tvojho podielu nemali záujem, môžeš ho predať tretej osobe. Je však málo pravdepodobné, že by niekto iný okrem spoluvlastníkov mal záujem kúpiť Tvoj podiel... V prípade, ak sa so súrodencami nedohodneš, môžeš podať na súd návrh na zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva podľa § 142 Občianskeho zákonníka (zákon č. 40/1964 Zb.).

Občiansky zákonník
§ 140

Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, 117). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov.


§ 141

(1) Spoluvlastníci sa môžu dohodnúť o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní; ak je predmetom spoluvlastníctva nehnuteľnosť, dohoda musí byť písomná.

(2) Každý zo spoluvlastníkov je povinný vydať ostatným na požiadanie písomné potvrdenie o tom, ako sa vyporiadali, ak nemala už dohoda o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní písomnú formu.


§ 142

(1) Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov.

(2) Z dôvodov hodných osobitného zreteľa súd nezruší a nevyporiada spoluvlastníctvo prikázaním veci za náhradu alebo predajom veci a rozdelením výťažku.

(3) Pri zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva rozdelením veci môže súd zriadiť vecné bremeno k novovzniknutej nehnuteľnosti v prospech vlastníka inej novovzniknutej nehnuteľnosti. Zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva nemôže byť na ujmu osobám, ktorým patria práva viaznúce na nehnuteľnosti.
Chobot
24.11.09,07:44
Dobrý den,chcel by som vas poprosit o radu.Sme štyria surodenci a po rodičioch sme zdedili rodinny dom na dedičskom konani sme sa dohodli tak že dostane každy rovnaky podiel.Lenže najmladši brat zostal v dome, byva tam už 15 rokov a nema vobec zaujem za tie roky ma z mojho podielu vyplatit.Preto vas velmi prosim poradte my ako by som mal postupovat aby ma vyplatil z mojho podielu respektivne ako by som mohol predat moj podiel.Dakujem velmi pekne za odpoved.

TO, čo napísala elaurie, je svätá pravda, ale....

Takých ako si ty, sú desiatky a stovky či tisíce prípadov. Teoreticky sa to riešiť dá, horšie je to v praxi. Aj v rámci mojich príbuzných je taký prípad a je skoro neriešiteľný. Svokra vlastní rodičovský dom v podiele 1/4, ale býva tam iný súrodenec. Je invalidný dôchodca a na odkúpenie 1/4 nemá peniaze. Aj keby súd rozhodol, že jej to má vyplatiť, prinajhoršom určí, že má platiť nejakú smiešnu sumu mesačne a platil by to možno desiatky rokov. Našťastie ale existujú ešte iné nehnuteľnosti (pozemky a polia), ktoré keď sa v budúcnosti predajú, existuje šanca z toho vysporiadať rodičovský dom.

Takže riešenie záleží od toho, v akej situácii (finančnej) je tvoj brat, či má rodinu. či máte ešte iné nehnuteľnosti či majetok a pod. Ak dáš návrh na súd, musíš vedieť, ako by to asi mal vyplatiť. Ak má iný majetok (dostatok peňazí) má zmysel súdiť sa. Ak je nemajetný, tak nevysúdiš nič, nanajvýš splátky do konca života. Ak navyše má rodinu, tak nijaký súd nenariadi predaj nehnuteľnosti tak, aby zostali na ulici. Takže ak sa budeš chcieť súdiť, nečakaj, že súd navrhne riešenie. TO riešenie (reálne) musíš navrhnúť ty a súd ti to len odobrí.

Vitaj v klube...:rolleyes:;)
mirokiro
24.11.09,09:31
Keby som sa chcel súdit mohol by si my poradit ako mám pri tom postupovat a kto platí súdne trovy.Ďakujem
elaurie
24.11.09,09:48
Keby som sa chcel súdit mohol by si my poradit ako mám pri tom postupovat a kto platí súdne trovy.Ďakujem

A pokúšal si sa už o nejakú dohodu s ostatnými spoluvlastníkmi? Aký je ich postoj? Súd by mal byť až poslednou možnosťou pre prípad, že sa nedohodnete...
mirokiro
24.11.09,10:14
Traja súrodenci sú za to aby sa to predalo,lenže najmladší brat je proti a nechce sa s nami dohodnút.
Chobot
24.11.09,11:07
Keby som sa chcel súdit mohol by si my poradit ako mám pri tom postupovat a kto platí súdne trovy.Ďakujem

Postup je nasledovný:

1. Spíšeš žalobu (môžeš aj sám, alebo si najmeš právnika - výdavky navyše), kde uvedieš skutkový stav a uvedieš návrh petitu (rozhodnutia súdu, ktoré chceš, aby sudca vyniesol).
2. Podľa hodnoty predmetu sporu je potrebné zaplatiť súdny poplatok.
3. Prebehne súd.
4. Úspešná strana bude mať nárok na úhradu trov konania.

Bližšie o trovách konania som písal tu:

http://www.porada.sk/t15752-ucast-na-sudnom-procese.html
Mária27
24.11.09,20:40
Ak podáš žalobu, súd ťa vyzve na úhradu súdneho poplatku a určí výšku.
Ak nebudeš mať vo veci plný úspech, súd ti nemusí priznať uhradenie celých trov konania.