ali8
23.11.09,19:20
Dobry den prajem chcela by som sa opytat ako mam zauctovat tieto pripady v JU konkretne mam program MRP Jednoduche uctovnictvo:
1. podnikatel dostal od banky uver ( peniaze dostal na ucet) ktory mu je mesacne stahovany z uctu. kde mam zauctovat ten prijem bude to prijem ovplyvnujuci zaklad dane, podla mna by to nemalo ist do jeho prijmov kedze z neho plati aj dan a kadejake poplatky banke, nemal by z tych penazi este raz platit potom na konci roka dan ze? mam to zauctovat do kolonky uvery,dotacie...? potom by sa mi to neobjavilo v celkovych prijmoch. a tie mesacne splatky uveru mam ako zauctovat? prosim poradte.
2. kde mam zauctovat preplatok z RZZP? (zdravotna poistovna si z mojho preplatku uz stiahla 19%)
3. kde mam zauctovat ak mi danovy urad vratil tie stvrtrocne preddavky z dani z prijmov FO?
Marianna01
24.11.09,12:59
hľadám, hľadám, hľadám - všetky otázky stokrát denne rozoberané. A Ak chceš špeciálne poradiť niečo v MRP - treba zadať otázku nie do sekcie jednoduché účtovníctvo, ale účtovné softvéry
ondrejvla
24.11.09,13:12
Dobry den prajem chcela by som sa opytat ako mam zauctovat tieto pripady v JU konkretne mam program MRP Jednoduche uctovnictvo:
1. podnikatel dostal od banky uver ( peniaze dostal na ucet) ktory mu je mesacne stahovany z uctu. kde mam zauctovat ten prijem bude to prijem ovplyvnujuci zaklad dane, podla mna by to nemalo ist do jeho prijmov kedze z neho plati aj dan a kadejake poplatky banke, nemal by z tych penazi este raz platit potom na konci roka dan ze? mam to zauctovat do kolonky uvery,dotacie...? potom by sa mi to neobjavilo v celkovych prijmoch. a tie mesacne splatky uveru mam ako zauctovat? prosim poradte.
2. kde mam zauctovat preplatok z RZZP? (zdravotna poistovna si z mojho preplatku uz stiahla 19%)
3. kde mam zauctovat ak mi danovy urad vratil tie stvrtrocne preddavky z dani z prijmov FO?

Toľko otázok v jednej zbytočne otvorenej téme a keby si pohľadala, všetko nájdeš...
1. úver od banky v každom softe, nielen v MRP zaúčtuješ na úvery, splátky z neho na priebežné položky, no a úvery neovplyvňujú základ dane, keď si pozrieš ZoDzP tak určite nie je predmetom dane úver,
2. preplatok z RZZP sa týka predpokladám živnostníka na nie zamestnancov, je to jeho príjem, buď sa rozhodneš vyplatiť mu túto čiastku, alebo to zaúčtuješ ako PNZD,
3. keď si platila preddavky. tak to dúfam nebolo zaúčtované ako daň z príjmu, ale mala si mať v analytike kódu pri VNZD - preddavky na daň no a teraz si to zaúčtuješ ako PNZD. V MRP odporúčam vytvárať analytické kódy, budeš mať väčší prehľad o jednotlivých položkách.
ondrejvla
24.11.09,21:18
takže zasa som odpovedala nikomu - škoda, myslela som, že odpoveď ťa zaujíma...
lenkak
24.11.09,21:20
veď ešte možno Ali8 nakukne, od včera tu nebola, asi nestíhala.
tuta
25.11.09,07:47
takže zasa som odpovedala nikomu - škoda, myslela som, že odpoveď ťa zaujíma...


Vlastička, Tvoja odpoveď určite niekomu pomôže. Možno aj takému kto začne hľadať, hľadať ...
ali8
08.12.09,21:32
Dakujem velmi pekne za rady a ospravedlnujem sa hned ale vypadol mi net nemohla som sa skor tu dostat som rada ze su tu ochotni ludia pomoct ozaj diky, takze k bodu1 - uver zauctujem do kolenky uvery okej, a splatky z neho mam v MRP zauctovat ako ostatne neodcitatelne naklady alebo vydaj na priebezne polozky? viete poradit? takze to nepojde do prev.rezie???
k bodu 2- preplatok z RZZP poistovan vratila na ucet SZCO takze ostatne nezdanitelne prijmy???
k bodu3 - preddavky som uctovala do platba dane z prijmu a tam som mala analytika preddavky na dan, takze kde mam zauctovat tie preddavky co mu DU vratil??? dakujem vam pekne.
ondrejvla
08.12.09,21:39
Dakujem velmi pekne za rady a ospravedlnujem sa hned ale vypadol mi net nemohla som sa skor tu dostat som rada ze su tu ochotni ludia pomoct ozaj diky, takze k bodu1 - uver zauctujem do kolenky uvery okej, a splatky z neho mam v MRP zauctovat ako ostatne neodcitatelne naklady alebo vydaj na priebezne polozky? viete poradit? takze to nepojde do prev.rezie???
Zaúčtuješ ako priebežné položky
k bodu 2- preplatok z RZZP poistovan vratila na ucet SZCO takze ostatne nezdanitelne prijmy???
Ak sa jedná o preplatok SZČO, výdavky mal v nákladoch
( výdajoch) zdaniteľných, príjmy sú už zdanené ZP, takže nezdaniteľný príjem.
k bodu3 - preddavky som uctovala do platba dane z prijmu a tam som mala analytika preddavky na dan, takze kde mam zauctovat tie preddavky co mu DU vratil??? dakujem vam pekne.

Preddavky nie je platba dane z príjmu, ak si ich tak zaúčtovala, doporučujem opraviť aspoň na analytické členenie, vrátenie preddavkov taktiež na preddavky ale mínusom. Bežný účet ti bude súhlasiť, pretože to bude zaúčtované ako mínusový výdaj, teda sa ti dostanú do príjmu.
ali8
08.12.09,21:45
Preddavky nie je platba dane z príjmu, ak si ich tak zaúčtovala, doporučujem opraviť aspoň na analytické členenie, vrátenie preddavkov taktiež na preddavky ale mínusom. Bežný účet ti bude súhlasiť, pretože to bude zaúčtované ako mínusový výdaj, teda sa ti dostanú do príjmu.

:-( ano zauctovala na radu jednej uctovnicky, a ako mam opravit aspon na analyticke clenenie nerozumiem ved ja to mam zauctovane na platba dane z prijmu a tam analytika ze preddavky na dan, a vratenie mam zauctovat presne tam ale minusom???
ondrejvla
08.12.09,21:54
:-( ano zauctovala na radu jednej uctovnicky, a ako mam opravit aspon na analyticke clenenie nerozumiem ved ja to mam zauctovane na platba dane z prijmu a tam analytika ze preddavky na dan, a vratenie mam zauctovat presne tam ale minusom???

Ako to máš opraviť? - úplne jednoducho, interným dokladom, ak to nechceš účtovať mínusom, nevadí, ale ako inak zaúčtuješ v MRP JÚ vrátenú daň...? Neviem...Zaúčtuj si plusom, keď sa ti mínus nepáči, ale ako dáš do poriadku zostatok na BÚ - to teda neviem. Ja mám MRP DOS, možno vo WIN to pôjde, neviem.
ali8
08.12.09,22:00
Ako to máš opraviť? - úplne jednoducho, interným dokladom, ak to nechceš účtovať mínusom, nevadí, ale ako inak zaúčtuješ v MRP JÚ vrátenú daň...? Neviem...Zaúčtuj si plusom, keď sa ti mínus nepáči, ale ako dáš do poriadku zostatok na BÚ - to teda neviem. Ja mám MRP DOS, možno vo WIN to pôjde, neviem.

no dobre ale tie stvrtrocne preddavky som platila v roku 2008 a ten mam uz uzavrety a az v roku 2009 mi boli tie stvrtrocne preddavky vratene kedze som mala strasne nizky zaklad dane....:-(
ali8
08.12.09,22:14
prave som pozerala do penazneho dennika kde mi to vlastne hodilo platenie tych stvrtrocnych preddavkoch a mam to presne vo vydavky ktore nsmu ovplyvnit zaklad dane a presne v kolonke platba dane z prijmu tak potom to mam spravne ci ne? asi som sa predtym zle vyjadrila ci nie? tak kde mam zauctovat ich vratenie spät?
ego.mc
09.12.09,05:02
prave som pozerala do penazneho dennika kde mi to vlastne hodilo platenie tych stvrtrocnych preddavkoch a mam to presne vo vydavky ktore nsmu ovplyvnit zaklad dane a presne v kolonke platba dane z prijmu tak potom to mam spravne ci ne?Nie. Ako bolo uvedené vyššie, preddavky nie sú daň. Malo to ísť do "ostatné neodčítateľné náklady" asi som sa predtym zle vyjadrila ci nie?
tak kde mam zauctovat ich vratenie spät?V knihe pohľadávok - Ostatné: preddavky na DPFO 2008, v PD - "ostatné nezdaniteľné príjmy" v členení: vrátené preddavky na DPFO 2008
odpoveď v texte
ali8
09.12.09,20:14
Tak s tym uz asi nic nespravim ked to malo ist do vedlajsej kolonky,( mrzi ma ze je totak ked som sito vtedy zsitoval kde to mamhodit niekto mi to tu poradil ze tam kde som to aj dala :-( ) ale dolezite je ze to mam zauctovane vo vydavkoch ktore neovplyvnuju zaklad dane ze? A co sa tyka vratenych preddavkovdam to do prijmov neovplyvnujucich zaklad dane a tam mam jedine kolonku -Uvery,dotacie,dary,vklady,ostatne, to mam zauctovat do tejto kolonky??? dakujem
Marína
09.12.09,20:41
Okrem uvedeného máš aj pohyb 19 - ostatné nezdaniteľné príjmy, vytvor si analytiku podľa názornej ukážky, viď priložený súbor.
ali8
09.12.09,20:55
Okrem uvedeného máš aj pohyb 19 - ostatné nezdaniteľné príjmy, vytvor si analytiku podľa názornej ukážky, viď priložený súbor.

jaaj dakujem za radu, a co s tymi preddavkami co som zle pouctavala minuleho roku :-( (aj tak sa stale utesujem ze ich mam aspon dobre vo vydakoch neovplyv. zaklad dane
Daggmar
15.12.09,12:52
Ahojte, potrebovala by som poradit. SZČO uzatvorila poistenie zodpovednosti pre podnikatelov s účinnostou od 1.1.2010. Splatnosť poistného je k 1.1.2010. Účtuje v JU, ak poistné uhradím 28.12.2009 zaúčtujem to ako pohyb výdavkov v roku 2009 do nákladov alebo musím urobiť časové rozlíšenie ? čiže náklad až roku 2010 ? Ďakujem.
ego.mc
15.12.09,15:36
Je to výdavok roku 2009.
Časové rozlíšenie platí len pre nájomné platené fyzickej osobe.
Daggmar
16.12.09,11:45
Vďaka.