GAP
23.11.09,19:56
Poradili by ste mi? Som SZČO ale pracujem aj na dohodu o vykonaní práce ako účtovníčka na urbariáte, v zmluve mám určené na 6 hod do týždňa. Úradné hodiny mame v stredu a v piatok. Väčšinu z účtovníctva robim doma lebo tam nemam veľa možnosti, som tam skor ako asistentka.A naskytla sa mi možnosť pracovať jeden mesiac taktiež na dohodu , čo znamená že celé pracovné dni. A teda neviem či môžem pracovať súčastne na dve dohody. Kto by mi vedel poradiť? Dosť mi to súri, pretože nastúpiť by som mala už vo štvrtok, a neviem či si to môžem dovoliť.
babi2
23.11.09,19:21
Poradili by ste mi? Som SZČO ale pracujem aj na dohodu o vykonaní práce ako účtovníčka na urbariáte, v zmluve mám určené na 6 hod do týždňa. Úradné hodiny mame v stredu a v piatok. Väčšinu z účtovníctva robim doma lebo tam nemam veľa možnosti, som tam skor ako asistentka.A naskytla sa mi možnosť pracovať jeden mesiac taktiež na dohodu , čo znamená že celé pracovné dni. A teda neviem či môžem pracovať súčastne na dve dohody. Kto by mi vedel poradiť? Dosť mi to súri, pretože nastúpiť by som mala už vo štvrtok, a neviem či si to môžem dovoliť.
Zákonník práce hovorí, že zamestnávateľ môže uzatvoriť dohodou s fyzickou osobou ak predpokladaný rozsah práce nepresahuje 350 hodín v kalendárnom roku, nie je povedané, že nesmieš robiť dohody dve súčasne

§ 226
Dohoda o vykonaní práce
Na začiatok

(1) Dohodu o vykonaní práce zamestnávateľ môže uzatvoriť s fyzickou osobou, ak predpokladaný rozsah práce (pracovnej úlohy), na ktorý sa táto dohoda uzatvára, nepresahuje 350 hodín v kalendárnom roku. Do predpokladaného rozsahu práce sa započítava aj práca vykonávaná zamestnancom pre zamestnávateľa na základe inej dohody o vykonaní práce.

(2) Dohoda o vykonaní práce sa uzatvára písomne, inak je neplatná. V dohode o vykonaní práce musí byť vymedzená pracovná úloha, dohodnutá odmena za jej vykonanie, doba, v ktorej sa má pracovná úloha vykonať, a predpokladaný rozsah práce, ak jej rozsah nevyplýva priamo z vymedzenia pracovnej úlohy. Písomná dohoda o vykonaní práce sa uzatvára najneskôr deň pred dňom začatia výkonu práce.

(3) Pracovná úloha sa musí vykonať v dohodnutej dobe, inak môže zamestnávateľ od dohody odstúpiť. Zamestnanec môže od dohody odstúpiť, ak nemôže pracovnú úlohu vykonať preto, že mu zamestnávateľ neutvoril dohodnuté pracovné podmienky. Zamestnávateľ je povinný nahradiť škodu, ktorá mu tým vznikla.

(4) Odmena za vykonanie pracovnej úlohy je splatná po dokončení a odovzdaní práce. Medzi účastníkmi možno dohodnúť, že časť odmeny bude splatná už po vykonaní určitej časti pracovnej úlohy. Zamestnávateľ môže odmenu po prerokovaní so zamestnancom primerane znížiť, ak vykonaná práca nezodpovedá dohodnutým podmienkam.
babi2
23.11.09,19:28
Toto je z poradne Hospodárskych novín

Zamestnávatelia môžu na plnenie svojich úloh alebo na zabezpečenie svojich potrieb uzavierať s fyzickými osobami aj dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, a to dohodu o vykonaní práce, dohodu o pracovnej činnosti a dohodu o brigádnickej práci študentov.
Podľa § 226 Zákonníka práce dohodu o vykonaní práce zamestnávateľ môže uzatvoriť s fyzickou osobou, ak predpokladaný rozsah práce, na ktorý sa táto dohoda uzatvára, nepresahuje 350 hodín v kalendárnom roku. Rozsah odpracovaných hodín zamestnanca sa nezapočítava do maximálneho týždenného pracovného času v zmysle § 85 Zákonníka práce. Do predpokladaného rozsahu práce sa započítava aj práca vykonávaná zamestnancom pre toho istého zamestnávateľa na základe inej dohody o vykonaní práce. Zamestnanci však môžu uzatvárať dohody o vykonaní práce aj s viacerými zamestnávateľmi súčasne. U každého z nich môžu naplniť ročný limit 350 hodín. Práca na dohodu sa nezakladá pracovnou zmluvou, ale dohodou o vykonaní práce. Dohodu o vykonaní práce možno použiť len na práce jednorazové.
veronikasad
23.11.09,21:27
Poradili by ste mi? Som SZČO ale pracujem aj na dohodu o vykonaní práce ako účtovníčka na urbariáte, v zmluve mám určené na 6 hod do týždňa. Úradné hodiny mame v stredu a v piatok. Väčšinu z účtovníctva robim doma lebo tam nemam veľa možnosti, som tam skor ako asistentka.A naskytla sa mi možnosť pracovať jeden mesiac taktiež na dohodu , čo znamená že celé pracovné dni. A teda neviem či môžem pracovať súčastne na dve dohody. Kto by mi vedel poradiť? Dosť mi to súri, pretože nastúpiť by som mala už vo štvrtok, a neviem či si to môžem dovoliť.
Ako účtovníčka urbariatu by si mala mať dohodu o pracovnej činnosti, nakolko ide o opakovanú činnosť - rozsah práce max. 10 hod. týždenne (u jedného zamestnávatela).

Čo je predmetom druhej dohody a v akom rozsahu ?
GAP
23.11.09,21:51
Veľmi pekne Vám ďakujem za Vaše rady.

Predmetom druhej dohody je praca na pošte ako doručovateľka, teda zastupovanie počas práceneschopnosti ich zamestnanca. A čo s tými úradnými hodinami na urbariáte? Nie som povinná tam byť práve v tom čase? Je možne, aby mi prišla nejaká kontrola ohľadom toho?
veronikasad
23.11.09,21:55
Veľmi pekne Vám ďakujem za Vaše rady.

Predmetom druhej dohody je praca na pošte ako doručovateľka, teda zastupovanie počas práceneschopnosti ich zamestnanca. A čo s tými úradnými hodinami na urbariáte? Nie som povinná tam byť práve v tom čase? Je možne, aby mi prišla nejaká kontrola ohľadom toho?
Pri dohode ti kontrola nebude kontrolovať dodržiavanie úradných hodín. Mala by si však mať dohodu o prac.činnosti - výkon práce max.10 hod. týždenne. To by mohlo zaujímať Inšpekciu práce.

Čo sa týka pošty, neviem o tom, že by brali dohodárov. Aj zastupovanie robia na pracovnú zmluvu, aspoň na našej pošte. S tým ako SZČO nebudeš mať žiadny problém, predddavky na zdr.poistenie si vysporiadaš v RZZP.
GAP
25.11.09,18:50
Veronikasad ďakujem ze mi odpisuješ.

Na pošte mi povedali že budem robiť na dohodu, o pracovnej zmluve nebolo ani reči, este sice tu dohodu nemam v rukach, takze niesom si ista.

Mohla by si mi vysvetlit rozdiel medzi dohodou o vykonaní práce, a dohodou o pracovnej činnosti?
veronikasad
25.11.09,22:03
Veronikasad ďakujem ze mi odpisuješ.

Na pošte mi povedali že budem robiť na dohodu, o pracovnej zmluve nebolo ani reči, este sice tu dohodu nemam v rukach, takze niesom si ista.

Mohla by si mi vysvetlit rozdiel medzi dohodou o vykonaní práce, a dohodou o pracovnej činnosti?
Dohoda o vykonaní práce - jednorázová činnosť - rozsah práce max.350 hod. ročne u jedného zamestnávatela.

Dohoda o pracovnej činnosti - opakovaná činnosť - rozsah práce max. 10 hod. týždenne u jedného zamestnávaela.
GAP
26.11.09,14:12
Takže ak tomu dobre rozumiem , lepšie je mať dohodu o pracovnej činnosti. Ako je to z odvodami medzi tymi dohodami? Pri oboch typoch dohôd zamestnavateľ plati len úrazove a garančné?

Veronikasad, písala si že dohodarov na poštu neberú,a je to tak. Dnes som dostala pracovnú zmluvu na dobu určitu z pošty a nie dohodu. Aj ked len na zastupovanie.

Je pre mna vyhodné mať zmluvu, dohodu a som SZČO? Mam na mysli vsetky tie odvody a preddavky na DÚ. Ako SZČO si neplatim odvody na Soc. poisťovňu, lebo len prvy rok mam živnosť, na zdravotnu platim. Ďakujem.