vulxy
23.11.09,20:10
zdravim,mam taky dotaz ze ake kotuce sa pouzivaju na rezanie MDF,DDT a pod. ci su nake specialne alebo ked si kupim okruznu pilu aj s kotucom bude dobra?ide o to aby som mal hrany pekne vdaka
pavol54
23.11.09,20:01
sú na to špeciálne kotúče,pomerne drahé a pre amatéra asi zbytočné, ale dá sa tomu predísť tak, že dosky vždy režete z jednej strany tam kde kotúč vchádza dovnútra je rez pekný hladký, tam kde vychádza von z dosky je troška rozstrapkaný. hladkú stranu dávam na líce, ešte závisí kvalita rezu od počtu zubov, čím viac tým je rez hladší.
Chobot
24.11.09,08:49
zdravim,mam taky dotaz ze ake kotuce sa pouzivaju na rezanie MDF,DDT a pod. ci su nake specialne alebo ked si kupim okruznu pilu aj s kotucom bude dobra?ide o to aby som mal hrany pekne vdaka

Jedna strana bude vždy rozstrapkaná. Aby to bolo ale čo najmenej, treba kotúč s malými zubami alebo pílu s čo najvyššími otáčkami.

Priemyselne sa dosky pília tak (keď nemajú mať tie rozstrapkané hrany), že píla má 2 kotúče postavené proti sebe, takže pri rezaní každý kotúč napíli dosku niečo cez polovicu. Pre domáce použitie by bol taký stroj zbytočne drahý, jedine ako už spomínané, napíliť dosku z jednej strany do polovice a potom z druhej strany ju dopíliť. Riziko je, že sa nemusíš presne trafiť do rezu pri druhom pílení.
vulxy
24.11.09,17:52
pavol54
24.11.09,18:09
jedine narex ručná a pár stolárskych zvierok, trocha šikovnosti ak nie je prax tak si treba spraviť vodítko z jednej rovnej dosky popri ktorej budeš tlačiť pilu, cirkulárka je na veľkoplošné dosky dosť nepraktická, opäť lepšie behať po doske a píliť ako tlačiť dosku po špeciálnom stole ktorý niečo stojí
vulxy
24.11.09,19:16
jedine narex ručná a pár stolárskych zvierok, trocha šikovnosti ak nie je prax tak si treba spraviť vodítko z jednej rovnej dosky popri ktorej budeš tlačiť pilu, cirkulárka je na veľkoplošné dosky dosť nepraktická, opäť lepšie behať po doske a píliť ako tlačiť dosku po špeciálnom stole ktorý niečo stojí

a co povies na tuto http://www.rucne-naradie.sk/black-and-decker-ks-1600-lk-sada-priboru#technicke-parametry
je to rovnaka cenova hladina ako narex ale ma vyssi prikon aj otacky aj kotuc vecsi
Chobot
24.11.09,22:02
vdaka chlapi,este by som mal dotaz,ci je lepsie pre domaceho kutila rucna okruzna pila alebo mensi cirkular,cenovo su asi zarovno a neviem sa rozhodnut,chcem si robit len take malickosti ako policky alebo nemsie veci ako botnik atd
myslel som na tuto:
http://www.neckermann.sk/sk/nm2/home/suche/FH_bmZoX3BhZ2V0eXBlPWRldGFpbCZuZmhfYWN0aW9uPXNlYXJ jaCZmaF9lZHM9JWMzJTlmJmZoX3ZpZXdfc2l6ZT05JiZmaF9zd GFydF9pbmRleD05JmFjdGlvbj1zZWFyY2gmZmhfc2Vjb25kaWQ 9c2tfMjA3NTQzJmZoX2xpc3Rlcl9wb3M9MTImZmhfbG9jYXRpb 249JTJmJTJmbmVja2VybWFubl9zayUyZnNrX1NLJTJmJTI0cyU zZFBpbGElMmZjYXRlZ29yaWVzJTNjJTdibmVja2VybWFubl9za 19za18yMTYwOCU3ZCUyZmNhdGVnb3JpZXMlM2MlN2JuZWNrZXJ tYW5uX3NrX3NrXzIxNjA4X3NrXzIxNjE3JTdkJmZoX3JlZnZpZ Xc9c2VhcmNo//m-207543/index.html
da sa podla Vas vdaka

Obe zariadenia majú svoje opodstatnenie, ako uviedol pavol54. Stojanový cirkulár je na rezanie presnejší, ale nešikovnejší. Ak máš kvalitnú ručnú okružnú pílu s vodiacimi lištami, tak s ňou dokážeš to isté, ako na cirkulári. Takže ja by som bol za tú ručnú...
Chobot
24.11.09,22:04
a co povies na tuto http://www.rucne-naradie.sk/black-and-decker-ks-1600-lk-sada-priboru#technicke-parametry
je to rovnaka cenova hladina ako narex ale ma vyssi prikon aj otacky aj kotuc vecsi

Mne sa pozdáva. Nie je síce profesionálna, ale pre domáceho kutila je dobrá. Ja by som to bral.
misoft
24.11.09,23:09
Dobrá rada: ak sa použije okružná píla, podlep spodnu stranu samolepiacou páskou (izolepou), nebude tak pri výstupe trhať (izolepa to pritrží).
sedimenth667
17.02.13,16:08
sedimenth667
17.02.13,16:26
Andrej_x
25.08.14,20:08
ponorná píla + vodiaca lišta, mám ju viac ako rok a maximálna spokojnosť aj pri rezaní formátov 2,8x2,07m ideálne kupovať hĺbku 55mm
tomne
25.02.15,13:07