JanZV
24.11.09,05:57
Dobry den

poprosil by som o radu. V juli 2009 som predal osobne auto ktore malo uzatvorene povinne zmluvne poistenie na cely rok 2009. Po odhlaseni na policii (prepis do ineho okresu na noveho mjaitela) som poslal ziadost do poistovne (Kooperativa) aj s kopiou TP o prepisani na ineho majitela a ziadal som o vyrozumenie a vratenie adekvatnej ciastky poistnej sumy. Doporuceny list som poslal 28.07.2009 a do dnesneho dna (24.11.2009) sa nic nedeje.
Existuje nejaky zakon alebo povinnost vratit adekvatnu ciastku poistneho pri vypovedi zmluvy? Ak ano do kolkych dni tak musi poistovna konat?

Dakujem

Jano
Chobot
24.11.09,14:07
Dobry den

poprosil by som o radu. V juli 2009 som predal osobne auto ktore malo uzatvorene povinne zmluvne poistenie na cely rok 2009. Po odhlaseni na policii (prepis do ineho okresu na noveho mjaitela) som poslal ziadost do poistovne (Kooperativa) aj s kopiou TP o prepisani na ineho majitela a ziadal som o vyrozumenie a vratenie adekvatnej ciastky poistnej sumy. Doporuceny list som poslal 28.07.2009 a do dnesneho dna (24.11.2009) sa nic nedeje.
Existuje nejaky zakon alebo povinnost vratit adekvatnu ciastku poistneho pri vypovedi zmluvy? Ak ano do kolkych dni tak musi poistovna konat?

Dakujem

Jano

A vrátil si aj kartičku o poistení a zelenú kartu poisťovni? Lebo ak nie, tak dovtedy nie sú povinní vrátiť nespotrebované poistné - viď zákon o PZP:

§ 11 ods. 3

(3) Poisťovateľ je povinný do 15 dní po zániku poistenia zodpovednosti vydať poistníkovi doklad o škodovom priebehu poistenia zodpovednosti. Ak poistník nesplnil povinnosť podľa § 9 ods. 6, nie je poisťovateľ povinný do splnenia tejto povinnosti vrátiť poistné podľa odseku 10.

ods. 10

(10) Ak zanikne poistenie zodpovednosti pred koncom poistného obdobia, za ktoré bolo alebo malo byť zaplatené poistné, má poisťovateľ nárok na pomernú časť poistného ku dňu, keď poistenie zodpovednosti zaniklo. Zostávajúcu časť poistného je poisťovateľ povinný poistníkovi vrátiť, ak suma presiahne 50 Sk.

§ 9 ods. 6

(6) Po zániku poistenia zodpovednosti s výnimkou zániku poistenia zodpovednosti na motorové vozidlá podľa § 27 je poistník povinný bez zbytočného odkladu odovzdať poisťovateľovi potvrdenie o poistení zodpovednosti a zelenú kartu.

Takže pošli do poisťovne kartu poistenia a zelenú kartu a požiadaj o vyplatenie nespotrebovaného poistného.
JanZV
25.11.09,14:15
Dakujem za informacie. Karticku som zial nevratil. Ale poslem znovu list kde uvediem ze doplnam doplnujuce dokumenty k podanej ziadosti zo dna ....... To by malo hadam stacit aby sa to pohlo.
Fanny.G
15.02.10,14:00
Zdravím poraďáci.:):):)
Mám jednu otázočku.V septembri minulý rok som si kúpila nové auto,ktoré som samozrejme prihlásila a zaplatila povinné zml. poistenie.
Staré auto som predala a od septembra do konca roka mi mala poisťovňa vyplatiť zvyšok poistky,keďže som to auto predala.
Doteraz mi však:( nijaké peniaze nedošli.
Písala som mail do dotyčnej poisťovne do Bratislavy a oni ani nemajú záujem ani len odpísať:(.
Tak by som chcela vedieť,či je na vrátenie týchto peňazí nejaká lehota alebo nie...je už február.
Síce viem,že u nás to funguje tak,že ak úrady chcú niečo od teba (hlavne čo sa týka peňazí),musí to byť ihneď alebo do 30 dní,ale keď od nich chceme niečo my,tak stále majú kopec času:mad:
Prajem vám všetkým pekný deň:):):)
Chobot
15.02.10,14:18
Zdravím poraďáci.:):):)
Mám jednu otázočku.V septembri minulý rok som si kúpila nové auto,ktoré som samozrejme prihlásila a zaplatila povinné zml. poistenie.
Staré auto som predala a od septembra do konca roka mi mala poisťovňa vyplatiť zvyšok poistky,keďže som to auto predala.
Doteraz mi však:( nijaké peniaze nedošli.
Písala som mail do dotyčnej poisťovne do Bratislavy a oni ani nemajú záujem ani len odpísať:(.
Tak by som chcela vedieť,či je na vrátenie týchto peňazí nejaká lehota alebo nie...je už február.
Síce viem,že u nás to funguje tak,že ak úrady chcú niečo od teba (hlavne čo sa týka peňazí),musí to byť ihneď alebo do 30 dní,ale keď od nich chceme niečo my,tak stále majú kopec času:mad:
Prajem vám všetkým pekný deň:):):)

Takáto téma už bola založená, preto som ich spojil. Prečítaj si príspevok č. 2 myslím, že tam nájdeš odpoveď.
Fanny.G
15.02.10,14:22
Takáto téma už bola založená, preto som ich spojil. Prečítaj si príspevok č. 2 myslím, že tam nájdeš odpoveď.

Ale ja som všetko vrátila ako malo byť,dokonca švagor to má tak isto,boli sme odhlasovať autá v tom istom čase.Pri predchádzajúcom aute som tento problém nemala
pizzanoel
15.02.10,14:32
Dakujem za informacie. Karticku som zial nevratil. Ale poslem znovu list kde uvediem ze doplnam doplnujuce dokumenty k podanej ziadosti zo dna ....... To by malo hadam stacit aby sa to pohlo.

Nebolo by lepšie ist osobne do tej poistovne ??:confused:
Ked chces znova poslat list tak na to by sa mohli vyhovorit ze nic nedostali a ty budes bez karticky a ony ,, tiež "! ;)
Myslim ze budu mat aj iny pristup ked prides osobne...
Chobot
15.02.10,14:33
Ale ja som všetko vrátila ako malo byť,dokonca švagor to má tak isto,boli sme odhlasovať autá v tom istom čase.Pri predchádzajúcom aute som tento problém nemala

Takže pri zrušení poistky si im odovzdala kópiu TP s vyznačením prevodu auta na nového majiteľa, odovzdala si im bielu aj zelenú kartičku? Ak áno, tak potom len reklamovať, že ti nevrátili nespotrebované poistné. Najlepšie tam, kde si odovzdala uvedené doklady.
Chobot
15.02.10,14:35
Nebolo by lepšie ist osobne do tej poistovne ??:confused:
Ked chces znova poslat list tak na to by sa mohli vyhovorit ze nic nedostali a ty budes bez karticky a ony ,, tiež "! ;)
Myslim ze budu mat aj iny pristup ked prides osobne...

pizzanoel, je pekné, že sa snažíš radiť, ale doporučujem ti pozrieť si, kedy bol príspevok, na ktorý chceš reagovať, zadaný. Konkrétne ten, na ktorý si odpovedal je asi 3 mesiace starý, teraz tu riešime už nový problém, ktorý zadala FAnny.G. Je zbytočné odpovedať na staré príspevky, zbytočne sa tým zahlcuje porada a pre teba je to zbytočná námaha...;):rolleyes:
Fanny.G
15.02.10,18:51
Takže pri zrušení poistky si im odovzdala kópiu TP s vyznačením prevodu auta na nového majiteľa, odovzdala si im bielu aj zelenú kartičku? Ak áno, tak potom len reklamovať, že ti nevrátili nespotrebované poistné. Najlepšie tam, kde si odovzdala uvedené doklady.


Skúsim to...doteraz s nimi neboli problémy...neviem prečo sa to tak pokašlalo...aj keď na pobočke v SB pochybujem že mi pomôžu,tam sa moc nestarajú
L-M
07.04.10,08:50
Prosím Vás a dokedy je poisťovňa povinná vysporioadať ukončenie PZP z dôvodu predaja vozidla?
Kooperatíva si dáva načas- už skoro pol roka, opakovane sme telefonovali,ale stále žiadne vysporiadanie...
Stanislav 1975
07.04.10,08:53
Prosím Vás a dokedy je poisťovňa povinná vysporioadať ukončenie PZP z dôvodu predaja vozidla?
Kooperatíva si dáva načas- už skoro pol roka, opakovane sme telefonovali,ale stále žiadne vysporiadanie...

Bohužial, ešte aspoň rok budeš čakať-s takým hnojom si nepomožeš...:mad::mad::mad:
Chobot
07.04.10,12:47
Prosím Vás a dokedy je poisťovňa povinná vysporioadať ukončenie PZP z dôvodu predaja vozidla?
Kooperatíva si dáva načas- už skoro pol roka, opakovane sme telefonovali,ale stále žiadne vysporiadanie...

Otázku som ti presunul do už existujúcej témy. Prečítaj si celú tému.
janaGT
26.02.12,14:56
tak ako som sa dozvedela, výpoveď k 23.4.