jaros5
24.11.09,08:21
arizona
24.11.09,07:34
Dík za upozornenie! Navigáciu využívam často, ale o tomto som nevedela.
Keby už naši politici konečne začali riešiť dôležité veci, nie neustále šikanovať vodičov...:rolleyes::mee::confused:

Píše sa tam iba o zákaze na čelnom skle. Takže zadné je dovolené?:---
Asi si GPS nacapím na zadné sklo a budem sa neustále otáčať, to bude určite bezpečnejšie...:D:mad:
Peterkrk
24.11.09,08:09
A čo palubné jednotky na výber mýta - tie im na prednom skle nevadia ???
buchač
24.11.09,08:33
Čo poviete na toto ??? :eek::confused::o Postavené na hlavu!
http://noviny.joj.sk/auto-moto/23-11-2009/clanok/na-gps-navigacie-na-celnom-skle-mozete-zabudnut.html

Prečo ????

Veď je to normálne .....či .....???

Nech mi nikto nepovie , že na Slovensku / to zdôrazňujem /..... potrebuje až tak GPS ....

Poniektorí vodiči sú tak pohodlní , že by si nastavil ešte aj okrem adresy aj číslo bytu / firmy a poschodie ....:---

Len tak na okraj , palubná doska je celkom fajn ....:cool:

....ale ja zasa Slovensko poznám ;)....a do zahraničia , to je už ale iné ...:rolleyes:
arizona
24.11.09,08:44
Juraj, ja som ho potrebovala napr. keď som šla na prvé poraďácke stretko:---
kde je napísané, že musím poznať všetky reštiky vo vzdialenejšom väčšom meste?
Je to pohodlnejšie, keď ma pekne naviedlo po malých uličkách, akoby som sa mala vypytovať ľudí pri ceste, nie?
Paula
24.11.09,09:12
Nech mi nikto nepovie , že na Slovensku / to zdôrazňujem /..... potrebuje až tak GPS ....



Napr. ja a vôbec sa za to nehanbím. A nesmejem sa mužom, ktorí aj na zakrútenie skrutky volajú suseda, alebo ženám, ktoré nevedia prišiť gombík. Prišli sme na tento svet s rôznym "vybavením", ja GPS pre Slovensko nemám v mozočku.
Idem ja pracovať:cool:
buchač
24.11.09,09:18
Napr. ja a vôbec sa za to nehanbím. A nesmejem sa mužom, ktorí aj na zakrútenie skrutky volajú suseda, alebo ženám, ktoré nevedia prišiť gombík. Prišli sme na tento svet s rôznym "vybavením", ja GPS pre Slovensko nemám v mozočku.
Idem ja pracovať:cool:

....ja mám ...

Aj časť google ......:---:D
jaros5
24.11.09,09:29
Prečo ????
Veď je to normálne .....či .....???
Nech mi nikto nepovie , že na Slovensku / to zdôrazňujem /..... potrebuje až tak GPS ....
Poniektorí vodiči sú tak pohodlní , že by si nastavil ešte aj okrem adresy aj číslo bytu / firmy a poschodie ....:---
Len tak na okraj , palubná doska je celkom fajn ....:cool:
....ale ja zasa Slovensko poznám ;)....a do zahraničia , to je už ale iné ...:rolleyes:
Myslím, že to nie je len otázka pohodlnosti, ale praktickosti a efektívnosti;
Mimochodom, vôbec sa nehanbím priznať, že som aj pohodlný - prečo by som nevyužil možnosť istého pohodlia, komfortu, keď mi to naviac šetrí čas, energie, nervy:) ...
Vrátim sa však k zákazu umiestnenia navigácie na čelné sklo; Podľa mňa je to totálna blbosť;
Pochopil by som, keby zakázali umiestňovať navigáciu mimo zorný uhol vodiča;
Prosím vás, aké bránenie vo výhlade !!! A čo stierače, spätné zrkadlo, slnečné clony, alebo zacápané predné sklo po pár km jazdy v novembrovej čľapkanici;
Opäť niekto na Slovensku korunoval ľudskú hlúposť;).
220870
24.11.09,09:30
GPS nemám nepotrebujem a aj keby som ho potreboval určite by som si ho nenamontoval do zorného poľa.Podľa mňa je tento zákon absolútne správny.Na palubných doskách je miesta dosť.
z toho zákona mi nieje celkom jasné či napríklad môže byť na zadnom skle nejaký pajác clony atd.V podstate aj to je zorné pole v spätnom zrkadle.
hnedoočka
24.11.09,09:37
a to som premýšľala nad nejakým solídnym pre manžela pod stromček...ale mi to skomplikovali.
mimotemybuchač, ja mám v hlave niečo iné, nie navigačný /myslím to humorne/:D. niekedy by som ho potrebovala i vo Vranove.

manžel má tiež dosť zmapované Slovensko, no neraz sa pritrafí , že blúdime v bočných uličkách, ale nemôže každý ovládať všetko.;)
buchač
24.11.09,09:50
a to som premýšľala nad nejakým solídnym pre manžela pod stromček...ale mi to skomplikovali.
mimotemybuchač, ja mám v hlave niečo iné, nie navigačný /myslím to humorne/:D.
Pekne , pekne ....:rolleyes:
niekedy by som ho potrebovala i vo Vranove.
Neverím ....
manžel má tiež dosť zmapované Slovensko, no neraz sa pritrafí , že blúdime v bočných uličkách, ale nemôže každý ovládať všetko.;)
Netvrdím...:cool:


A kde je problém ..?????


Vyhláška Ministerstva dopravy SR varuje pokutou až vo výške 60 eur. A radí umiestniť GPSko buď na palubnú dosku alebo vymeniť auto za vozidlo s tzv. holografickým zobrazovaním v zornom poli vodiča.

;):---:D
Stanislav 1975
24.11.09,10:08
Všetko je relatívné- ja som nezablúdil ani v Istanbule, ani v Ríme-ale zablúdil som v Senci...:)
Stefan2005
24.11.09,10:14
Tu nie to je podstatné, či niekto navigáciu potrebuje alebo nepotrebuje.
Vyhláška hovorí: "Navigačné systémy a im podobné zariadenia pripevnené prísavkou alebo iným podobným zariadením na čelnom skle sa nesmú umiestňovať do zorného poľa vodiča".
Len vyhláška zabudla vysvetliť, čo je to "zorné pole vodiča" a nemožno to nájsť ani v iných predpisoch. Akosi typické pre slovenské zákonodárstvo - nedokonalosť, polovičatosť. Výsledok - v mútnych vodách sa dobre loví. Aspoň pre policajtov. Keby takíto iniciatívny by boli aj pri odhaľovaní zločinnosti...
skonline
24.11.09,10:15
Ja myslím, že to nie až tak postavené "na hlavu". Podľa mňa sa kvalitná navigácia vyznačuje hlavne tým, že podľa zvukových pokynov sa dostanete tam kam chcete. Display je skôr určený pre spolujazdca a keď vodič stojí. Chcete povedať, že keď jazdíte napr. v meste a hľadáte adresu, tak stíhate sledovať čo sa deje okolo Vás na ceste a zároveň na displeji??? Ja to teda radšej ani neskúšam. Čo sa týka GPS signálu, dobrá navigácia má bez problémov signál aj pod palubnou doskou, resp.pod autorádiom. Pre mňa je druhé kritérium pre dobrú navigáciu hneď po kvalitne spracovanej mape (nemyslím tým jej zobrazenie na displei, ale verné zachytenie skutočnosti) kvalitný hlasový výstup.
buchač
24.11.09,10:32
Ja myslím, že to nie až tak postavené "na hlavu". Podľa mňa sa kvalitná navigácia vyznačuje hlavne tým, že podľa zvukových pokynov sa dostanete tam kam chcete. Display je skôr určený pre spolujazdca a keď vodič stojí. Chcete povedať, že keď jazdíte napr. v meste a hľadáte adresu, tak stíhate sledovať čo sa deje okolo Vás na ceste a zároveň na displeji??? Ja to teda radšej ani neskúšam. Čo sa týka GPS signálu, dobrá navigácia má bez problémov signál aj pod palubnou doskou, resp.pod autorádiom. Pre mňa je druhé kritérium pre dobrú navigáciu hneď po kvalitne spracovanej mape (nemyslím tým jej zobrazenie na displei, ale verné zachytenie skutočnosti) kvalitný hlasový výstup.

Veľmô presnô vystihnutô ....
Paula
24.11.09,10:37
Hm, ja už len k tomu zobrazeniu ....ak idem po mne celkom neznámej ceste, je pre mňa neoceniteľné zobrazenie "tvaru" cesty - najmä ak ma za kopcom čakajú prudké zákruty. (Otázku preventívnej opatrnosti a primeranej rýchlosti teraz neriešim,mám na mysli včasné varovanie).
Stefan2005
24.11.09,10:42
... Display je skôr určený pre spolujazdca a keď vodič stojí...

Ja zase si myslím, že je dôležitá aj vizuálna stránka navigácie, najmä na zložitých križovatkách, kruhových objazdoch. A ak by to bola až taká blbosť, prečo každý výrobca navigácie (prenosnej) ju dodáva aj s prísavkou na čelné sklo, a nie s držiakom pod prístrojovou doskou... Ak idem na neznáme miesto, vtedy potrebujem navigáciu, a nie vždy mám po ruke spolujazdca...
dalid
24.11.09,10:42
skonline & buchac - nerieste ci niekto potrebuje GPS.. O tom toto nie je... Ide skor o "sikovnost" nasich zakonodarcov... Ak si teda na palubnu dosku rozprestriem mapu a budem do nej pocas soferovania pozerat, je to OK, lebo nic nebudem mat v zornom poli vodica (ktore nikde nie je definovane, ako tu uz spravne odznelo) a to ze mi napr mapa bude zakrivat napr celu pristrojovu dosku uz nevadi... Z hladiska zakona je to OK.. Tak neviem co je lepsie.. ;) Este ze som automapu nevyhodil...
comodo
24.11.09,10:45
Ja myslím, že to nie až tak postavené "na hlavu". Podľa mňa sa kvalitná navigácia vyznačuje hlavne tým, že podľa zvukových pokynov sa dostanete tam kam chcete. Display je skôr určený pre spolujazdca a keď vodič stojí. Chcete povedať, že keď jazdíte napr. v meste a hľadáte adresu, tak stíhate sledovať čo sa deje okolo Vás na ceste a zároveň na displeji??? Ja to teda radšej ani neskúšam. Čo sa týka GPS signálu, dobrá navigácia má bez problémov signál aj pod palubnou doskou, resp.pod autorádiom. Pre mňa je druhé kritérium pre dobrú navigáciu hneď po kvalitne spracovanej mape (nemyslím tým jej zobrazenie na displei, ale verné zachytenie skutočnosti) kvalitný hlasový výstup.

S tymto by sa dalo suhlasit , az na to , ze ak je niekto zvyknuty sa na to obcas pozriet , iste je bezpecnejsie ak to ma na ociach a nie na kolene spolujazdkyne. Problem vidim hlavne v tom, ze nasi "zakonodarci" si uz robia z ludi takyh idiotov , ze uz snad by bolo aj dobre zopakovat dalsiu sametovu. Tych predtym sme vydrzali 40 rokov , tychto mame niektori tak isto plne zuby po 20-tich. Takato primitivna sikana je jasnym indikatorom toho , aka uroven nam vladne. ( sme si ( nám ) zvolili ).
jaros5
24.11.09,11:15
Bol by som nerád, keby sa táto téma začala uberať smerom k politizovaniu. resp. nejakej politickej kampani;
Radšej by som privítal nejaký dobrý nápad, ako čo najjednoduchšie (bez vŕtania a lepenia prístrojovej dosky) umiestniť navigáciu.
Napr. Vyhláška nezakazuje používanie slnečnej clony - takže umiestňujem svoj smartfon na ňu;); V prípade kontroly ju určite stihnem sklopiť a všetci budeme spokojní - policajti aj ja:D;
domenico.office
24.11.09,11:18
to Buchač: Takisto nesúhlasím s tvojim názorom, pretože mne navigácia, ten prístroj s jeho softvérovým vybavením poskytuje omnoho viac, ako navigovanie z bodu A do bodu B, napr. čas dojazdu do cieľa, je orientačný, ale viem ho približne v tom ktorom momente, viem približnú vzdialenosť do cieľa, mám nastavené zobrazovanie nadmorskej výšky a v zimných mesiacoch sa viem prispôsobiť hlavne meniacej sa teplote v závislosti od výšky a tým aj meniacim sa podmienkam. Najazdím ročne cca 85 tis km po slovenských i českých cestách a bez navigácie si neviem predstaviť, nemám čas na blúdenie, zastavovanie, vypytovanie sa na danú ulicu. Neraz sa mi stalo, že ani "domorodci" mi nevedeli poradiť, kde sa taká ulica nachádza. Dosť času stratím pomalými cestami, zápchami, obmedzeniami, obchádzkami... hlavne v Čechách je to niekedy o držku.
Tí, ktorí sú za touto právnou úpravou opäť len potvrdili, čo si myslia: Čo je povolené bohovi, nie je povolené volovi. Potvrdili niečo, čo sami pochybujem, že vo väčšine prípadov budú dodržiavať, pretože ich ochraňuje poslanecká, či akákoľvek iná (kamarátska, kolegiálna, rodinná) imunita... moja otázka znie, či bude bezpečnejšia lietajúca navigácia na sedadle spolujazdca, pretože ako som hľadal, tak som hľadal jednoducho na prístrojovku to nemám ako a ani kde umiestniť....
jaros5
24.11.09,11:21
Bol by som nerád, keby sa táto téma začala uberať smerom k politizovaniu. resp. nejakej politickej kampani;
Radšej by som privítal nejaký dobrý nápad, ako čo najjednoduchšie (bez vŕtania a lepenia prístrojovej dosky) umiestniť navigáciu.
Napr. Vyhláška nezakazuje používanie slnečnej clony - takže umiestňujem svoj smartfon na ňu;); V prípade kontroly ju určite stihnem sklopiť a všetci budeme spokojní - policajti aj ja:D;
Privítal by som ale nejaký lepší nápad:o
_____________
Slovač je národ vynaliezavý, takže sem s nimi:rolleyes::D
domenico.office
24.11.09,11:46
Schválne: Plocha čelného skla na mojom aute je 1,8 m2 plocha môjho navigátora o rozmeroch 11x7,5 cm zaberá plochu približne 0,0088 m2, čiže zaberá približne 1% čelného skla. Viem, že na mnohých autách ten pomer bude oveľa vyšší v percentách, existujú aj väčšie navigácie a menšie čelné sklá, len by ma zaujímalo, kedy začnú kompetentný riešiť napr: Nevhodne umiestnenie značenia, pleštiace osvetlenia rôznych stavieb, súkromných firiem a mnoho iných problémov, ktoré sa akosi nevšímajú a sú tu.....

Doplnené: A to sa nebudem vôbec vyjadrovať k veľkosti písma na informačných tabuliach umiestnených na "strojpruhovatelej" diaľnici medzi TT a BA a naopak....
Generalissimus
24.11.09,12:15
Fuha, no tak to sa uz teraz tesim na debatu s "organom" ked mi na navi nieco povie. Jazdim casto a vela, v zahranici aj na slovensku.
Koli nejakemu magorizmu nebudem na SK davat navi dole ani nikam inam a fakt som zvedavy v ktorej oblasti slovenska ma nato nejaky organ upozorni ak vobec...
Dnes si policajti hladaju kazdu zamienku na danie pokuty aby mali aky taky lepsi plat, treba mat vsetko na aute v poriadku a potom sa da organom aj argumentovat, uz som sa tak vyhol dvom pokutam tento rok co ma chceli skasirovat nepravom...:eek:

Navigaciu na SK netreba ale vzdy ju ocenim vo vacsich aj mensich mestach, staci mi hladat parkovacie miesto a nemusim sa vypytovat kade tade a hladat "modrý cinžák" a tam doprava.... setri to cas.
buchač
24.11.09,12:34
to Buchač: Takisto nesúhlasím s tvojim názorom, pretože mne navigácia, ten prístroj s jeho softvérovým vybavením poskytuje omnoho viac, ako navigovanie z bodu A do bodu B, napr. čas dojazdu do cieľa, je orientačný, ale viem ho približne v tom ktorom momente, viem približnú vzdialenosť do cieľa, mám nastavené zobrazovanie nadmorskej výšky a v zimných mesiacoch sa viem prispôsobiť hlavne meniacej sa teplote v závislosti od výšky a tým aj meniacim sa podmienkam. Najazdím ročne cca 85 tis km po slovenských i českých cestách a bez navigácie si neviem predstaviť, nemám čas na blúdenie, zastavovanie, vypytovanie sa na danú ulicu. Neraz sa mi stalo, že ani "domorodci" mi nevedeli poradiť, kde sa taká ulica nachádza. Dosť času stratím pomalými cestami, zápchami, obmedzeniami, obchádzkami... hlavne v Čechách je to niekedy o držku.
Tí, ktorí sú za touto právnou úpravou opäť len potvrdili, čo si myslia: Čo je povolené bohovi, nie je povolené volovi. Potvrdili niečo, čo sami pochybujem, že vo väčšine prípadov budú dodržiavať, pretože ich ochraňuje poslanecká, či akákoľvek iná (kamarátska, kolegiálna, rodinná) imunita... moja otázka znie, či bude bezpečnejšia lietajúca navigácia na sedadle spolujazdca, pretože ako som hľadal, tak som hľadal jednoducho na prístrojovku to nemám ako a ani kde umiestniť....

Beriem , zdá si , že si profesionálny vodič , alebo z inakšieho pohľadu / podnikateľského / využiješ....to je o niečo inom ...
Svoj príspevok som viedol v duchu vodiča , z pohľadu neprofesionálneho ..
Na druhej strane , hm , videl som dealera pred nákupným strediskom , ako sa na cestu pýta ...dilino - mal dve navigácie a na na dve veci mu boli ....

dalid
...neriešim politikov , tí už také hovadiny schválili ....

P.S.:
V aute mám aj automapu , občas aj GPS použijem , netvrdím ....
ALE
.....hm , radšej nie ..:rolleyes:
jaros5
24.11.09,13:37
Beriem , zdá si , že si profesionálny vodič , alebo z inakšieho pohľadu / podnikateľského / využiješ....to je o niečo inom ...
Svoj príspevok som viedol v duchu vodiča , z pohľadu neprofesionálneho ..
Na druhej strane , hm , videl som dealera pred nákupným strediskom , ako sa na cestu pýta ...dilino - mal dve navigácie a na na dve veci mu boli ....

dalid
...neriešim politikov , tí už také hovadiny schválili ....

P.S.:
V aute mám aj automapu , občas aj GPS použijem , netvrdím ....
ALE
.....hm , radšej nie ..:rolleyes:

1. prosím ťa, aký je rozdiel medzi podnikateľským (profesionálnym) a nepodnikateľským ( neprofesionálnym ) pohľadom na používanie GPS :o ? ( akurát tak v intenzite použitia )

2. je úplne samozrejmé, že málokto potrebuje navigáciu napr. TN smer BA, ale v BA a aj v menších dedinách ako je Blava ju vždy ocením;);
Nehovorím o Budapešti, Viedni, Varšave, Prahe, kde občas zavítam (občas z nepodnikateľského pohľadu ;))

3. neriešime tu používanie - potrebu používať navigáciu (to si rozhodne každý človek sám), ale neopodstatnené obmedzenie ľudí nejakým zákazom, ktorý nič nerieši.
Mosiak
24.11.09,14:00
Ja myslím, že to nie až tak postavené "na hlavu". Podľa mňa sa kvalitná navigácia vyznačuje hlavne tým, že podľa zvukových pokynov sa dostanete tam kam chcete. Display je skôr určený pre spolujazdca a keď vodič stojí. Chcete povedať, že keď jazdíte napr. v meste a hľadáte adresu, tak stíhate sledovať čo sa deje okolo Vás na ceste a zároveň na displeji??? Ja to teda radšej ani neskúšam. Čo sa týka GPS signálu, dobrá navigácia má bez problémov signál aj pod palubnou doskou, resp.pod autorádiom. Pre mňa je druhé kritérium pre dobrú navigáciu hneď po kvalitne spracovanej mape (nemyslím tým jej zobrazenie na displei, ale verné zachytenie skutočnosti) kvalitný hlasový výstup.
Podla toho co pises som presvedceny, ze si este neriadil auto s navigaciou niekde inde ako na rovnej ceste. Casto sa stava ze pokial na navigacii nevidis tvar krizovatky nemusis spravne odbocit. A urcite je bezpecnejsie pozriet sa na navigaciu umiestnenu na celnom skle ako pod radiom .....
Stefan2005
24.11.09,17:27
Podľa vyjadrenia šéfa Policajného zboru (dnešné správy JOJ) polícia do novelizácie vyhlášky Min. Dopravy nebude pokutovať vodičov za umiestnenie GPS na spodnej časti čelného skla. Jeho odôvodnenie: vyhláška v tejto časti je nelogická a znižuje bezpečnosť cestnej premávky...
buchač
24.11.09,17:30
Pozrite Krimi noviny .....už aj Labkovi sa to nepáči ...;)

Čas cca 19:30 min....

http://televizia.joj.sk/tv-archiv.html
domenico.office
24.11.09,17:34
Jaros5 odvolaj akciu "slovač vymysli".
stanco007
24.11.09,17:52
Prečo ????

Veď je to normálne .....či .....???

Nech mi nikto nepovie , že na Slovensku / to zdôrazňujem /..... potrebuje až tak GPS ....

Poniektorí vodiči sú tak pohodlní , že by si nastavil ešte aj okrem adresy aj číslo bytu / firmy a poschodie ....:---

Len tak na okraj , palubná doska je celkom fajn ....:cool:

....ale ja zasa Slovensko poznám ;)....a do zahraničia , to je už ale iné ...:rolleyes:
No chcel by som ta vidiet ako by si jazdil bez GPS pre nejaku kuriersku spolocnost ako kurier a mal by si rozniest za par hodin cca 15-40 zasielok, pricom by si najazdil cca 100-400km? Ako by si sa orientoval v neznamom meste, dedine? Ja GPS pouzivam stale a mam ho na celnom skle. A stale tam aj bude. Ked mi na to bude pindat policajt, tak potom nech mi da prec aj stlpiky medyzi prednymi dverami a celnym sklom. Aj tie su v zornom poli vodica. A okrem toho v zakone nie je nikde definovane zorne pole vodica, tak si mozu piskat.
jaros5
24.11.09,17:59
Jaros5 odvolaj akciu "slovač vymysli".

:o:o:o domáci kutili takto prišli o kšeft :---:---:---

ODVOLÁVAM
buchač
24.11.09,18:04
No chcel by som ta vidiet ako by si jazdil bez GPS pre nejaku kuriersku spolocnost ako kurier a mal by si rozniest za par hodin cca 15-40 zasielok, pricom by si najazdil cca 100-400km? Ako by si sa orientoval v neznamom meste, dedine? Ja GPS pouzivam stale a mam ho na celnom skle. A stale tam aj bude. Ked mi na to bude pindat policajt, tak potom nech mi da prec aj stlpiky medyzi prednymi dverami a celnym sklom. Aj tie su v zornom poli vodica. A okrem toho v zakone nie je nikde definovane zorne pole vodica, tak si mozu piskat.

Príspevok č. 25 ......;)


Svoj príspevok som viedol v duchu vodiča , z pohľadu neprofesionálneho ..

.....čítam , čítaj , čítame a čítajte ....:rolleyes:

P.S.:
Policajt do toho pindať nebude .
On len slušne , bez nervozity vypíše pokutové bločky ....
Aj ja som bol onehdá frajer pri jednaní s polišmi ...prestal som okamžite , akonáhle som odovzdal služobný preukaz ...:rolleyes:
jaros5
24.11.09,18:12
mimotemy ...este by sa mal najsť niekto normálny a upraviť aj tie 3mm dezénu ...
Pri mojom šetrnom spôsobe jazdy mi to robí minimálne rok rozdiel v prevádzke pneumatík ...
stanco007
24.11.09,18:12
Príspevok č. 25 ......;)



.....čítam , čítaj , čítame a čítajte ....:rolleyes:

P.S.:
Policajt do toho pindať nebude .
On len slušne , bez nervozity vypíše pokutové bločky ....
Aj ja som bol onehdá frajer pri jednaní s polišmi ...prestal som okamžite , akonáhle som odovzdal služobný preukaz ...:rolleyes:
Clovek sa musi casto vediet aj obhajit. A pokial viem tak sa v zakone pise, ze pokial vodic zavadu odstrani na mieste, tak pkutu nemoze dostat. Pokial ti policajti budu neodbitni, ze mam tu GPS ku na dolnej casti okna, tak ju dam dole, cim zavadu odstranim a hotovo. O par metrov si ju dam samozrejme naspät :-)))
misomiso
24.11.09,18:17
Ja myslím, že to nie až tak postavené "na hlavu". Podľa mňa sa kvalitná navigácia vyznačuje hlavne tým, že podľa zvukových pokynov sa dostanete tam kam chcete. Display je skôr určený pre spolujazdca a keď vodič stojí. Chcete povedať, že keď jazdíte napr. v meste a hľadáte adresu, tak stíhate sledovať čo sa deje okolo Vás na ceste a zároveň na displeji??? Ja to teda radšej ani neskúšam. Čo sa týka GPS signálu, dobrá navigácia má bez problémov signál aj pod palubnou doskou, resp.pod autorádiom. Pre mňa je druhé kritérium pre dobrú navigáciu hneď po kvalitne spracovanej mape (nemyslím tým jej zobrazenie na displei, ale verné zachytenie skutočnosti) kvalitný hlasový výstup.


Podla toho co pises som presvedceny, ze si este neriadil auto s navigaciou niekde inde ako na rovnej ceste. Casto sa stava ze pokial na navigacii nevidis tvar krizovatky nemusis spravne odbocit. A urcite je bezpecnejsie pozriet sa na navigaciu umiestnenu na celnom skle ako pod radiom .....

Ta hlasova navigacia casto viac myli, ako pomaha. V hustej sieti uliciek je to uplne nepouzitlne, hlavne, ak idete rychlejsie. Navyse takto clovek vychyta uplne vsetky chyby systemu. Tie chyby su bezne u vsetkych vyrobcov. Nie raz sa mo stalo - u nas aj v zahranici, ze baba vravi odbocte doprava, zatialco bolo treba odbocit dolava. Alebo hlasi odbocenie v mieste, kde sa cesta iba meni s dvojpruhovej na stvorpruhovu. Zatial co hlasova navigacia toto vsetko chybne hlasi, zelena ciara na mape cloveku poskytuje uplne jednoznacny obraz.

Ta hlasova navigacia je dobra iba na jednu vec - ked idete po dialnici rovno napr. 200 km, tak vas to vcas "zobudi". ze treba odbocit - na nic viac.

Inak - uz som vyuzil GPS aj na kontrolu mojich vizualnych vnemov, ked som naposledy isiel v noci, po neznamych cestach 3. triedy na vychode Slovenska. Cez den take nieco samozrejme nepotrebujem ale v noci, ked idete po ceste, po ktorej mozete ist dlho 100 km/h, ale zrazu zakruta, z ktorej sa vykuje na poslednu chvilu taka serpentina, ze do nej treba ist 40 km/h - tak to je GPS tiez pomoc.

V Nemecku by som take nepotreboval ale pri nasej urovni znacenia ciest, ked mate 40-tku na rovnej ceste, len aby mohli merat, ale pred ostrou zakrutou nic - navyse ziadne partniky, biele ciary malovali naposledy za Husaka - tak potom je lepsie ist podla GPS. Ak ho mate v zornom poli - samozrejme.

GPS jednoznacne pomaha jazdit bezpecnejsie. Vodic, ktory v mesta zmatkuje, otaca sa, zastavuje pri okraji cesty, aby rozlozil mapu, ci opytal sa na cestu je pri dnesnej hustote premavky dost rizikovym faktorom. Ovela rizikovejsim, ako GPS na celsom skle.
jaros5
24.11.09,18:47
Som rád, že táto téma sa pomaly stáva neaktuálnou a dúfam, že kompetentní predmetnú vyhlášku upravia v súlade so zákonmi fyziky, logiky a hlavne zdravého rozumu;
misoft
24.11.09,23:13
Myslíš? Videl si už niekedy našich kompetentných logických a so zdravým rozumom?
jaros5
25.11.09,08:06
mimotemy:D:D:D:D Nevidel, ale som nekonečný optimista:) a vo včerajšom spravodajstve boli vyjadrenia ktoré naznačovali, že úplných blbcov naši zákonodarcovia zo seba nemienia urobiť;
Martin Mocko
25.11.09,08:25
Ja taktiež používam dosť často GPS a nemienim sa jej vzdať. Ak bude mať policajt prolbém, tak sa ho spýtam, či je lepšie jazdiť s mapou na volante. Rozumný to pochopí...už len na takého natrafiť. :rolleyes:
Problém nášho zákonodarstva je v tom, že schválime rýchlo..rýchlo nejakú hlposť. Potom sa ozvú ľudia, ktorí musia podľa toho nariadenia žiť a za rok to upravíme..veď tak je to jednoduchšie. A takýchto bohužiaľ musíme tolerovať. Nerád sa nechám zviesť do diskusie na politickú tému..ale bohužiaľ aj táto obyčajná téma skĺzla do politiky...
Excise Duty
25.11.09,13:42
Tu nie to je podstatné, či niekto navigáciu potrebuje alebo nepotrebuje.
Vyhláška hovorí: "Navigačné systémy a im podobné zariadenia pripevnené prísavkou alebo iným podobným zariadením na čelnom skle sa nesmú umiestňovať do zorného poľa vodiča".
Len vyhláška zabudla vysvetliť, čo je to "zorné pole vodiča" a nemožno to nájsť ani v iných predpisoch. Akosi typické pre slovenské zákonodárstvo - nedokonalosť, polovičatosť. Výsledok - v mútnych vodách sa dobre loví. Aspoň pre policajtov. Keby takíto iniciatívny by boli aj pri odhaľovaní zločinnosti...
Je to upravené tu a rozhodne z toho nevyplýva, že navigátor nemožno umiestniť na čelnom skle:
Stefan2005
25.11.09,14:45
Je to upravené tu a rozhodne z toho nevyplýva, že navigátor nemožno umiestniť na čelnom skle:

Súhlas. A nevyplýva to ani z novej vyhlášky. Lenže pre jednu komerčnú TV "jeden kompetentný z MV povedal, že zorným poľom je celé čelné sklo". A že v prvom rade, ak je to niekde upravené, mali by to oni vedieť, a nie už stanoviť sadzbu pokuty za to... Veď prečo by potom reagoval pán Packa tak ako reagoval?
misoft
25.11.09,15:24
Pretože sa tu budú uplatňovať tri pravidlá:
1) Policajt má pravdu!
2) Policajt má VŽDY pravdu.
3) V prípade, že by policajt nemal pravdu, platí pravidlo 2).
dodo g
25.11.09,17:11
Tak ja som kupoval GPS po tom čo som mal ísť merať tri zákazky v jeden deň do bratislavy - jedna pri miletičke druhá v petržalke a tretia v stupave.Potom hurá do trenčína a späť na Zvolen.Myslím že som ušetril kopu času, nervov a hlavne nafty a tým aj živ. prostredie.Keby takto rozmýšlali tí hore... Skúšal som si dať GPS dolu pod prístrojovku k displayu rádia...no nie je to bohviečo.Podľa mňa to viac ohrozuje pozornosť ako keď som to mal v "zornom poli" a videl som na cestu a zároveň aj na GPS.No pozerať hore a dolu na striedačku neviem neviem.Alebo si to mám navrtať o interiér auta ? Ináč to tam neprichytím.Ale núdzové riešenie asi bude že si to normálne zavesím na dve lanká pred vnútorné zrkadlo....hahaha
domenico.office
25.11.09,17:44
Kua, navŕtal som akosi do prístrojovky ten držiak, je nakryvo,ale nie je v zornom poli, vidím naň, asi som to nevymyslel dobre, lebo na prvej jame mi držiak s navigáciou padá, naprávam si to počas jazdy. Po príchode domov som navŕtal ešte dva otvory, poistil to nejakým hliníkovým plieškom, nie je to estetické, ale plní to svoj účel. A hlavne nie je v zornom poli vodiča. Som spokojný, pozerám na telku a akýsi pán z akéhosi ministerstva upozorňuje všetkých vodičov, na význam prístojovej dosky, na jej bezpečnostnú funkciu len v neporušenom (nenavŕtanom) stave. Pohrozí všetkým vodičom: Ak odhalia kontrolné orgány takýto zásah do prístrojovky, hrozí pokuta až do výšky 200 € a odobratie technického preukazu..... Kua, až ma mrazí kdesi ani neviem kde, poznáte to ten pocit, kvapky potu stekajú po chrbáte....však včera to zakázali na čelnom skle, dnes toto....................... Utekám do auta, čo zachránim? Pozerám a navigácia je prilepená prísavkou na čelnom skle, kua, nepríjemný sen......?????
buchač
25.11.09,17:57
Kua, navŕtal som akosi do prístrojovky ten držiak, je nakryvo,ale nie je v zornom poli, vidím naň, asi som to nevymyslel dobre, lebo na prvej jame mi držiak s navigáciou padá, naprávam si to počas jazdy. Po príchode domov som navŕtal ešte dva otvory, poistil to nejakým hliníkovým plieškom, nie je to estetické, ale plní to svoj účel. A hlavne nie je v zornom poli vodiča. Som spokojný, pozerám na telku a akýsi pán z akéhosi ministerstva upozorňuje všetkých vodičov, na význam prístojovej dosky, na jej bezpečnostnú funkciu len v neporušenom (nenavŕtanom) stave. Pohrozí všetkým vodičom: Ak odhalia kontrolné orgány takýto zásah do prístrojovky, hrozí pokuta až do výšky 200 € a odobratie technického preukazu..... Kua, až ma mrazí kdesi ani neviem kde, poznáte to ten pocit, kvapky potu stekajú po chrbáte....však včera to zakázali na čelnom skle, dnes toto....................... Utekám do auta, čo zachránim? Pozerám a navigácia je prilepená prísavkou na čelnom skle, kua, nepríjemný sen......?????

Ej hoja , hoja .....paranoja moja ...;)
wagner
25.11.09,20:16
Ej hoja , hoja .....paranoja moja ...;)
Minister prisľúbil zmenu vyhlášky, lebo by tam nemohli mať ani prístroje na mýto. Vraj sa to porieši v priebehu pár dní. Takže, nevŕtajte do prístrojovky, ministrovi to už navŕtali do hlavy - to je najdôležitejšie.
misomiso
02.12.09,19:54
Tak neviem, ci to niekoho kompetentneho este trapi to riesit. Kazdopadne ale policajti snoria ako mozu.

Dnes som platil pokutu za rychost a policajt sa specielne isiel pozriet dopredu, ako a kde mam upevnene GPS.
Stefan2005
02.12.09,20:07
...Dnes som platil pokutu za rychost a policajt sa specielne isiel pozriet dopredu, ako a kde mam upevnene GPS.

... a to Ťa GPS neupozornilo, že si prekročil rýchlosť ;)?
misomiso
02.12.09,20:12
... a to Ťa GPS neupozornilo, že si prekročil rýchlosť ;)?

Nie, GPS na tom, ze som isiel po dialnici stovkou nevidelo nic cudne.
Stefan2005
02.12.09,20:30
Nie, GPS na tom, ze som isiel po dialnici stovkou nevidelo nic cudne.

... to je blbé platiť za stovku na diaľnici pokutu.
misomiso
02.12.09,20:50
No vobec cely cestny zakon nie je dobry, je robeny za ucelom vyberania pokut a nie zvysenia bezpecnosti.

Lenze to uz zacina niekde uplne inde ako pri zmene zakona, su za tym nekompetentne politicke rozhodnutia.

Ako rodic (napriklad) sa mozem rozhodnut, ci dietatu vypracujem detailny system trestov za to, ze sa tula a fetuje, a pre istotu mu zakazem chodit von po 15:00, alebo mu mozem vytvorit podmienky pre zmysluplne konicky na travenie volneho casu.

Rovnake plati pre stat. Zrejme je jednoduchsie nakupit 1000 novych radarov, ako sa zamysliet, ako by nase cesty mali vyzerat (a podla toho ich aj upravovat), aby boli bezpecne. Oni uz su tak neschopni posudit, co je bezpecne a co nie, ze by uz najradsej pred kazdu zakrutu dali 40-tku.

Ale ja to beriem ako beznu sucast zivota. Pokial sa musim zmierit s tym, ze u nas nefunguje zdravotnoctvo ani skolstvo, veda ani vyskum, tak mi nerobi problem zit so zlym cestnym zakonom. Jednoducho poplatky za pokuty zaratam do cesty, podobne ako dialnicne poplatky, ked idem napr. niekam do zahranicia.
Stefan2005
02.12.09,21:00
... Jednoducho poplatky za pokuty zaratam do cesty, podobne ako dialnicne poplatky, ked idem napr. niekam do zahranicia.

Peknééé. Alebo sa dostať v podnikaní o pár levelov vyššie a chodiť na obchodné stretnutia (prípadne obedy) vlastným lietadlom (čo je výhodnejšie závisí od porovnania výšky pokút s letiskovými poplatkami :)).
wegamizi
10.12.09,14:11
Mozem sa zapojit? Vedel by mi niekto poradit GPS navigaciu do auta s mapami celeho sveta?
Manual
10.12.09,15:01
Mozem sa zapojit? Vedel by mi niekto poradit GPS navigaciu do auta s mapami celeho sveta?
Popýtaj sa tu:
http://www.gpsforum.sk/index.php#lasttopics
wegamizi
10.12.09,15:30
Popýtaj sa tu:
http://www.gpsforum.sk/index.php#lasttopics
Dakujem, uz sa aj stalo:)