1yosarian1
24.11.09,08:57
Mam posledny den na to aby som podal voci svojmu zamestnavatelovi zalobu na konanie o urcenie neplatnosti vypovede. V zmysle zakona o sudnych poplatkoch by som mal ako navrhovatel byt oslobodeny od sudnych poplatkov. V prípade ze prehram a odporca (moj zamestnavatel) bude mat pravne zastupenie mozem byt ako neuspesna strana sudom zaviazany zaplatit trovy konania?? Ide mi o to ci mam do toho ist a navrh na zacatie konania o neplatnost vypovede podat, ale ma to moze stat aj nejake peniaze a v tom pripade si musim zvazit ci do toho ist...Musim to podat dnes, prosím surne o odpoved...
ebeš
24.11.09,08:32
Áno, neúspešnému účastníkovi konania môže súd nariadiť zaplatiť trovy konania protistrany.
Ak by bol treba nejaký znalecký posudok / napríklad výška náhrady mzdy /, v priebehu sporu sa platí na polovicu.
Ty chceš ísť do sporu bez svojho právnika? Neodporúčam.Šikovný právnik dokáže jasnú vec prinajmenšom spochybniť.
1yosarian1
24.11.09,08:35
pohybujem sa v oblasti trestneho prava a myslim ze nie som bez pravneho povedomia..zvazoval som ze si najmem pravneho zastupcu, ale upustil som od toho
ebeš
24.11.09,08:51
Zúčastnila som sa 2 sporov o neplatnosť rozviazania PP. V jednom ako účastník konania, druhom ako splnomocnený zástupca. Tiež nie som bez právneho a mzdového povedomenia.
Ale čestne si priznám, presvedčila som sa ,že na právnika s praxou na súdoch nemám.
1yosarian1
24.11.09,08:56
jasne, ved ja taktiez nehovorim, ze pravnik by mi nepomohol..Ale nechcem mat este na neho vydavky...Islo mi o tie trovy konania, lebo vseobecne som pocul reci ze spor o neplatnost vypovede mam dat na sud, ze nemam co stratit lebo je to oslobodene od sudnych poplatkov, ale tie trovy konania ma mataju. Zamestnavatel je statna organizacia a tá si urcite zabezpeci kvalitneho pravneho zastupcu takze musim zvazit ci do toho ist ked sanca je tak 50:50..
ebeš
24.11.09,09:22
Aby som to upresnila, pri neúspešnom spore sa platia trovy konania protistrany + súdny poplatok ./ Ten čo si nemusel platiť pri podaní návrhu/

Pozerala som si aj Tvoju druhú otázku.Je tam veľa diskutabilného , ale v zásade,/ myslím, že na to si sa pýtal/ výpovedná doba sa Ti v zmysle § 64 odst. 2 predlžuje o PN. Čiže PP sa končí ukončením PN.
1yosarian1
24.11.09,09:34
V tom mam jasno ze sa mi vypovedna doba predlzuje o PN..Teda tym padom sa aj 2 mesacna lehota uplatenia naroku na neplatnost vypovede na sude v zmysle § 77 ZP odvija od ukoncenia PN? Teda skoncim PN, skoncim PP a od tohto datumu plynie dvojmesacna lehota na podanie na sud ohladom neplatnosti skoncenia?? V tomto mam nejasno....

A ako to myslis ze v prípade prehry platim, okrem trov konania, aj sudny poplatok?? Ved od toho som predsa oslobodeny v zmysle § 4 ods. 2, písm. d Zák. o sudnych poplatkoch 71/1992 Zb..
ebeš
24.11.09,09:52
Návrh podávaš do 2 mesiacov od skončenia PP, čiže odo dňa , keď ukončíš PN.
Platenie súdneho poplatku - neviem sa k tomu vyjadriť
Chobot
24.11.09,10:27
V tom mam jasno ze sa mi vypovedna doba predlzuje o PN..Teda tym padom sa aj 2 mesacna lehota uplatenia naroku na neplatnost vypovede na sude v zmysle § 77 ZP odvija od ukoncenia PN? Teda skoncim PN, skoncim PP a od tohto datumu plynie dvojmesacna lehota na podanie na sud ohladom neplatnosti skoncenia?? V tomto mam nejasno....

A ako to myslis ze v prípade prehry platim, okrem trov konania, aj sudny poplatok?? Ved od toho som predsa oslobodeny v zmysle § 4 ods. 2, písm. d Zák. o sudnych poplatkoch 71/1992 Zb..

Smozrejme súdny poplatok neplatíš, ani keby si prehral.

Súdny poplatok je v trovách konania vtedy, ak napr. jedna strana platila súdny poplatok (nebola oslobodená od jeho platenia) a spor vyhrá, tak druhá strana jej vtedy uhradí tento poplatok. V tvojom prípade ale žiadny poplatok nie je.
1yosarian1
24.11.09,15:34
teda zaver je, ze platim v pripade prehry len trovy konania je tak?
Chobot
24.11.09,20:34
teda zaver je, ze platim v pripade prehry len trovy konania je tak?

Je, len neviem, čo si predstavuješ pod pojmom "trovy konania". Trochu som o tom písal tu:

http://www.porada.sk/152123-post14.html
1yosarian1
25.11.09,16:46
mne islo o to ze v prípade ze podam zalobu ohladom neplatnosti skoncenia PP ako "draho" ma to moze vyjst ak nebudem uspesny??
Lebo vseobecne kto do toho vidi okrajovo mi povie: "vsak to daj na sud to je ohladom vypovede to ta nebude nic stat" A o tomto mam vazne pochybnosti vzhladom na ustanovenia platneho OSP..
Chobot
25.11.09,17:46
mne islo o to ze v prípade ze podam zalobu ohladom neplatnosti skoncenia PP ako "draho" ma to moze vyjst ak nebudem uspesny??
Lebo vseobecne kto do toho vidi okrajovo mi povie: "vsak to daj na sud to je ohladom vypovede to ta nebude nic stat" A o tomto mam vazne pochybnosti vzhladom na ustanovenia platneho OSP..

To sa nedá dopredu povedať. Záleží od počtu úkonov, čo urobí ich advokát, počtu pojednávaní, prípadných znaleckých posudkoch. Ale nie je nezvyčajné, ak trovy sú aj 100-300 EUR.
1yosarian1
25.11.09,17:56
aha. dakujem. No nie je to malo, ale hrozil som sa vyssieho cisla..
riccado
25.11.09,17:59
aha. dakujem. No nie je to malo, ale hrozil som sa vyssieho cisla..

vsetko zalezi od poctu ukonov, ktore by advokat protistrany vo veci vykonal, napr. poctu pojednavani vo veci. realna by bola aj vyssia suma...
wagner
25.11.09,20:30
vsetko zalezi od poctu ukonov, ktore by advokat protistrany vo veci vykonal, napr. poctu pojednavani vo veci. realna by bola aj vyssia suma...
Záleží od počtu pojednávaní - môže ich byť aj šesť, keď počítaš že priemerne dobrý právny zástupca za každé pojednávanie berie od 70 € hore, k tomu si prirátaj ešte aj odvolacie konanie, tak podľa mňa to vydá tak minimálne na 500 €. Ale pokiaľ máš dôkazy, tak treba do toho ísť.
riccado
26.11.09,04:43
Záleží od počtu pojednávaní - môže ich byť aj šesť, keď počítaš že priemerne dobrý právny zástupca za každé pojednávanie berie od 70 € hore, k tomu si prirátaj ešte aj odvolacie konanie, tak podľa mňa to vydá tak minimálne na 500 €. Ale pokiaľ máš dôkazy, tak treba do toho ísť.

a toto si odkial preboha nabral????:confused: sud priznava kazdemu advokatovi trovy pz rovnako na zaklade vyhlasky 655/2004 Z.z. a nie podla toho, ci je "dobry" alebo "zly"...

v tomto konani by sa trovy pocitali nasledovne:

Hodnota odmeny advokata za ukon: 53,49 EUR

+ ku kazdemu ukonu: 6,95 EUR rezijny pausal (r. 2009)
+ nahrada za stratu casu: 11,59 EUR za kazdu zacatu polhodinu, ak bude advokat protistrany z ineho mesta a bude dochadzat na pojednavanie
+ cestovne nahrady
+ znalecne, sudne poplatky atd....
+ DPH, ak je platcom DPH

V zmysle § 14 ods. 1 vyhl. 655/2004 Z. z. v platnom znení: odmena vo výške základnej sadzby tarifnej odmeny patrí za tieto úkony právnej služby:
a) prevzatie a príprava zastúpenia alebo obhajoby vrátane prvej porady s klientom,
b) ďalšia porada alebo rokovanie s klientom za každú skončenú hodinu,
c) písomné podanie na súd alebo iný orgán vo veci samej,
d) účasť pri vyšetrovacích úkonoch, pri oboznámení sa s výsledkami vyšetrovania, vyhľadávania alebo za konanie pred súdom alebo iným orgánom, 4) pri konaní o dohode o vine a treste, pri konaní o zmieri, a to za každé začaté dve hodiny bez ohľadu na počet týchto za sebou nadväzujúcich úkonov vykonaných počas dvoch hodín,
e) vypracovanie právneho rozboru veci,
f) rokovanie s protistranou, a to za každú skončenú hodinu,
g) návrh na predbežné opatrenie, ak dôjde k nemu pred začatím konania, odvolanie proti rozhodnutiu o predbežnom opatrení, návrh na obnovu konania, odvolanie, dovolanie, mimoriadne dovolanie, sťažnosť proti rozhodnutiu o návrhu na obnovu konania, podnet na podanie sťažnosti pre porušenie zákona,
h) vypracovanie listiny o právnom úkone alebo jej podstatné prepracovanie.