vierca7
24.11.09,09:05
zdravim vsetkych, potrebovala by som poradit so zateplenim dlazky v starom dome. v izbe je tam momentalne betom a na tom stare linoleum. to pojde, samozrejme, prec. chceme ho vymenit za hrubsie, na to pojde koberec. ale medzi ten betom a linoleum by sme radi dali nieco izolacne, aby bolo od noh telplejsie. /inak je v dome ustredne kurenie/ co by malo byt tym materialom? kde sa da zohnat?
vierca7
24.11.09,08:07
oprava, beton, samozrejme, asi mam inak nasmerovany prst :-)
ciners
24.11.09,08:28
Podlahovy polystyren alebo podlahova cadicova vlna, dosky Cetris alebo nieco podobne (tu vas budu presviedcat na poter,ale ten na pocit nohy nie je teply), ten vas linoleum a koberec-nezvykla kombinacia, ten linoleum by som nedal,ale moze byt
vierca7
24.11.09,09:13
ciners, a napr. ten polystyren sa na tu podlahu ako pripoji? zatial teda vobec nemam predstavu, co a hlavne ako s tym budeme robit :-( a ako by si to riesil, ked linoleum nie? laminatovu podlahu radsej? ale ten koberec tam urcite chceme, takze laminatka sa mi zda "ukryta"...
220870
24.11.09,09:14
Podlahovy polystyren alebo podlahova cadicova vlna, dosky Cetris alebo nieco podobne (tu vas budu presviedcat na poter,ale ten na pocit nohy nie je teply), ten vas linoleum a koberec-nezvykla kombinacia, ten linoleum by som nedal,ale moze byt
Čo ak ten poter nieje izolovaný proti vlhkosti?...v tom prípade len linoleum.možno by sa pod linoleum zmestila kročajová izolácia ,čo sa používa pod plávajúce podlahy.
ciners
24.11.09,09:22
Plavajuca podlaha je cela ta skladba-mineralna vlna, poter alebo cetris dosky a naslapna vrstva. To len predajcovia klamu a naslapnu vrstvu s nejakou pseudoizolaciou nazyvaju plavajuca podlaha.
Treba kuknut ako pise 220870, ci je poter izolovany. Linoleum by som nedal kvoli formaldehydom,ale narad by som tu o tom spustil nejaku prudku debatu.
Kazdopadne, asi takto: ta mineralna vlna pripadne podlahovy polystyren sa normalne ulozi na podkladovy beton, len poukladat nic viac a to potom dosky cetris alebo cosi podobne. Pripadne na to foliu +poter,ale tam o nejakom teplom pocite na nohy pochybujem. Na to vsetko ten vas linoleum a potom koberec
vierca7
24.11.09,09:27
no myslim, ze ten beton teda nie je izolovany proti nicomu... je to prosto beton, kedze je to 60-rocny dom. ja to potrebujem po lopate povedat :-) vysklbnem stare linoleum a potom co? potom prilepim polystyren a dalej? alebo natiahnem cadicovu vlnu a potom? znami myslim davali penovy PUR, aby mali teplejsie od noh. ale do domu je to asi nie prilis vhodne...
ciners
24.11.09,09:36
Netreba vysklbat nic, ten stary linoleum tam nechajte, na to podlahovy polystyren, na to cetris ( tu treba zohnat cosi lacnejsie ako cetris) a na to si mozete uz potom dat novy linoleum a koberec
220870
24.11.09,09:36
Plavajuca podlaha je cela ta skladba-mineralna vlna, poter alebo cetris dosky a naslapna vrstva. To len predajcovia klamu a naslapnu vrstvu s nejakou pseudoizolaciou nazyvaju plavajuca podlaha.
Treba kuknut ako pise 220870, ci je poter izolovany. Linoleum by som nedal kvoli formaldehydom,ale narad by som tu o tom spustil nejaku prudku debatu.
Kazdopadne, asi takto: ta mineralna vlna pripadne podlahovy polystyren sa normalne ulozi na podkladovy beton, len poukladat nic viac a to potom dosky cetris alebo cosi podobne. Pripadne na to foliu +poter,ale tam o nejakom teplom pocite na nohy pochybujem. Na to vsetko ten vas linoleum a potom koberec
Ja som ten príspevok pochopil tak že oni nejdú vybúrať celý betónový poter či čo to tam je,ale len vymeniť ,,gumolín".Aj keď na druhú stranu neizolované potery a to v tomto 60-ročnom dome určite budú, by bez milosti skončil na smetisku.
vierca7
24.11.09,09:41
no ved dobre, vyburat by bolo najlepsie, keby to slo. len ja potrebujem prave zlepsovak na to, ked burat sa neda...
ciners
24.11.09,09:42
tak potom prispevok 8
vladoziak
24.11.09,10:00
ak uz budete davat polystyren alebo hociaku izolaciu pozor na vysky otvorov-dvere a podobne aby Vam vysli
vierca7
24.11.09,11:18
joj, dakujem vam za rady, urcite budu prinosne.
aviator
24.11.09,18:09
Korok izoluje, nehnije a ako bonus aj dobre vyzerá.. Čo na to experti :) ?
vierca7
24.11.09,18:15
Korok izoluje, nehnije a ako bonus aj dobre vyzerá.. Čo na to experti :) ?
vidis, to mi nezislo na um, hoci som uz o tom pocula... v tom pripade by som ako mala postupovat?
sar
25.06.10,08:03
Ak mas rovne linoleum, niektori to lepa aj na to. Najspravnejsie je mat uplne rovny povrch a lepit. Teraz su aj korkove plavacky, ktore nevyzaduju az tak rovny povrch, ale pri tychto materialoch by som sa uz netrapila s kobercom.
emental
28.06.10,12:39
ja by som potreboval tiez poradit.
Mam stary tehlovy byt. Na chodbe bola kamenna dlazba - take kocky, hrube asi 2,2 cm a tie boli nalepene na nejakom cementovom niecom. Kocky som vysekal prec (musel som, lebo na ne ak by som polozil laminatovu podlahu alebo nalepil dlazbu) tak uz by som mal problem s dverami.
Takisto, kedze som prepojil chodbu s kuchynou, som potreboval "zrovnat" podlahu v kuchyni s chodbovou - v kuchyni bolo linoeum, ktore slo prec a pod nim bol taky cerveny poter alebo co a pod tym boli nejake drevene piliny asi zmiesane s nejakym cementom, proste to tam drzalo.
Vsetko som to vysekal prec a teraz mam na chodbe aj v kuchyni len beton - mierne hrbolaty.

Potrebujem tam dat laminatovu podlahu. Povrch sa bude musiet zrovnat asi nejakym samonivelizacnym materialom aby sa zrovnali nerovnosti. No aj po zrovnani odhadujem, ze mi zostane tak 3cm na chodbe a 1.5-2 cm v kuchyni, ktore potrebujem este vyplnit aby som mal podlahu v takej vyske v akej potrebujem. Otazka je - ako to dosiahnut. Nechce sa mi tam ladovat nejaky poter alebo tolko nivelaku aby som to dvihol o tolko cm, pretoze sa mi to zda pracne a nivelak je dost drahy aj tak a celkovo mam radsej "suche" metody.
Rozmyslal som nad tymi polystyrenovymi doskami na podlahy alebo tymi mineralnymi doskami (nobasil, isover,...).
Mozem vsak spravit to , ze by som na nivelakom zrovnany povrch polozil tieto dosky napriklad 2cm alebo 2.5cm hrube a na to uz rovno laminatovu podlahu? Alebo medzi laminatovu podlahu a tieto dosky este nejaku penovu izolaciu? Moze sa to tak pouzit? Pretoze vsade citam, ze na to ide este beton alebo nejake sadrovlaknite dosky - ale ved ked to udrzi beton, udrzi to aj laminatovu podlahu, nie :) ? Nevidel som ten material na zivo, ale ak by to bolo dostatocne tvrde, myslim, ze by nemalo vadit polozenie rovno laminatovej podlahy priamo na to. Alebo hej?
sar
30.06.10,20:33
Ahoj, mam znameho, ktory s tymto robi a preposlala so mu tento link, lebo mi to doslo na mail a on by ti poradil toto: korkova rola 2mm + 0SB 18mm pero-drazka + korkova rola 2mm a hotovo. Mal aj iny napad, to bol sice mokry proces, ale celkom zaujimavy. Skusim ti to preposlat.
sar
30.06.10,20:43
Tak tu je ta slubena odpoved. Hovoril o korkocementovom potere a poslal mi tabulku s parametrami, ktore by mohli byt pre teba zaujimave, ale hovorim, ze sa jedna o mokry proces. Snazila som sa ju sem skopirovat, ale neslo mi to, tak sa ti ospravedlnujem. Skus si ale pozriet www(bodka)korok(bodka)sk, tu by si mal najst tento korkocement.
Llívia
25.09.10,00:00
...Kazdopadne, asi takto: ta mineralna vlna pripadne podlahovy polystyren sa normalne ulozi na podkladovy beton, len poukladat nic viac a to potom dosky cetris alebo cosi podobne. Pripadne na to foliu +poter,ale tam o nejakom teplom pocite na nohy pochybujem. Na to vsetko ten vas linoleum a potom koberec


Netreba vysklbat nic, ten stary linoleum tam nechajte, na to podlahovy polystyren, na to cetris ( tu treba zohnat cosi lacnejsie ako cetris) a na to si mozete uz potom dat novy linoleum a koberec
V byte pod nami sa nekúri. Od podlahy je strašná zima, dokonca linoleum býva zarosené (na ňom je koberec), preto chceme podlahu zatepliť. Čítala som o tom nejaké články. V nich bolo vždy písané, že pod izoláciu sa dáva PE fólia. Ak by sme pôvodné linoleum nestrhli, je dobré aj tak ju dať? Či sa dáva len vtedy, ak sa izolácia kladie priamo na betón? Ale zase, keď u nás na linoleu kondenzuje voda, nie je predsa len vhodné PE fóliu použiť?
Izoláciu chceme dať Rocwkwooll Steprock 30 mm. Na to sme chceli dať podlahový sadrokartón (buď 2 vrstvy hrúbky 12,5 mm na kríž, alebo 1 vrstvu cca 25 mm) ale je veľký problém ho zohnať. (Pýtala som sa naň minimálne v 10 stavebninách na okolí, a buď ho vôbec nepredávajú, alebo predávajú, ale nie v takom malom množstve, ako potrebujeme). Potom som rozmýšľala aj nad 2 vrstvami OSB dosiek, ale zase o tých som čítala, že nemôžu ísť do vlhkého prostredia. V izbách, kde chceme zatepliť podlahu, býva v zime vlhkosť aj 70 %. Neviem, či by to vadilo. A ešte jeden známy, ktorý má z OSB dosiek podlahu, sa sťažuje, že mu to vŕzga. Čo iné by sa ešte dalo použiť (drevo nechcem)? Na túto vrstvu príde koberec.
(Zvýšenie podlahy nevadí - z dverí urežeme.)
Alebo bola by dostatočná izolácia, keby sme na pôvodné linoleum dali korkovú podlahovú rolu hrúbky 4 mm (http://www.korok.sk/index.php?cl=produkty_produkt&iid=489) a na to zateplený koberec?
220870
25.09.10,03:49
Síce lepšie ako nič ale 4 mm korok je málo.Pokiaľ nechávate staré linoleum tak to bude tvoriť izoláciu proti vode.tepelné izolácie či je to SDK alebo sadrokartón potrebujú izoláciu proti vode.Neviem z ktorého kúta slovenska ste ale podlahový SDK mali v Baumaxe .OSB dosky sú nezmysel nieje to takmer žiadna tepelná izolácia to tam môže zostať aj ten "gumolín".OSB môže ísť do vlhkého prostredia.OSB mu vŕzga preto že ju nesprávne namontoval.Z dverí sa nedá rezať nekonečne moc ,na spodu a po celom obvode majú spevňujúci rám ak to odrežete tak ich zničíte.
marleau
25.09.10,04:49
Nikde sa nedá nájsť (alebo som slepý),s akou hrúbkou sa dá narábať,čo si myslím,že pri izolovaní všeobecne dosť zaváži...
Llívia
25.09.10,20:28
Síce lepšie ako nič ale 4 mm korok je málo.Pokiaľ nechávate staré linoleum tak to bude tvoriť izoláciu proti vode.tepelné izolácie či je to SDK alebo sadrokartón potrebujú izoláciu proti vode.Neviem z ktorého kúta slovenska ste ale podlahový SDK mali v Baumaxe .OSB dosky sú nezmysel nieje to takmer žiadna tepelná izolácia to tam môže zostať aj ten "gumolín".OSB môže ísť do vlhkého prostredia.OSB mu vŕzga preto že ju nesprávne namontoval.Z dverí sa nedá rezať nekonečne moc ,na spodu a po celom obvode majú spevňujúci rám ak to odrežete tak ich zničíte.
Ďakujem za odpoveď.
Rozumiem tomu dobre, že ak necháme lino, potom nemusím dávať pod izoláciu PE fóliu?
Tie OSB dosky majú ísť na izoláciu ako roznášacia vrstva (tuším sa to takto označuje), nie ako izolácia.
Toto som nevedela (nepotešil si ma). Muselo by sa z nich odrezať asi 6 cm.
Llívia
25.09.10,20:30
Nikde sa nedá nájsť (alebo som slepý),s akou hrúbkou sa dá narábať,čo si myslím,že pri izolovaní všeobecne dosť zaváži...
Toto si smeroval na mňa?
marleau
26.09.10,05:01
Toto si smeroval na mňa?
Na zadávateľa témy.Dosť často tu vidím prosbu o pomoc s nedostatkom vstupných informácií.
Llívia
26.09.10,18:21
Tá asi svoj problém vyriešila, keďže zakladal túto tému pred rokom. :)
220870
26.09.10,18:52
Ďakujem za odpoveď.
Rozumiem tomu dobre, že ak necháme lino, potom nemusím dávať pod izoláciu PE fóliu?
Tie OSB dosky majú ísť na izoláciu ako roznášacia vrstva (tuším sa to takto označuje), nie ako izolácia.
Toto som nevedela (nepotešil si ma). Muselo by sa z nich odrezať asi 6 cm.
Áno ak necháte linoleum tak nemusíte dávať fóliu.
To som nepochopil.Ako roznášacia vrstva sú dobré SDK nepotrebuje roznášaciu vrstvu priamo na SDk sa dá aplikovať plávajúca podlaha.
Do toho ťažko radiť 6 cm je tak na hrane ,navyše každé dvere sú inak robené.Ale šikovný domáci majster by si s tým mal poradiť.
Tu sú kontakty na zodpovedných .Väčšinou sú schopný poradiť kde sa dajú kúpiť ich produkty.
http://www.rigips.sk/kontakty.html
Vyrábajú sa aj SDK dosky s už zabudovanou izoláciou.napr tu:http://www.youtube.com/watch?v=WyfbnWWSZyw&feature=channel
rr2022
26.09.10,19:34
no môj názor je dať na beton polystyren potom izolaciu ipa a na to beton aj s kari siet inak tam bude pliesen pod plavačkou a smrad v izbe ako v starom dome
Llívia
26.09.10,20:10
Áno ak necháte linoleum tak nemusíte dávať fóliu.
To som nepochopil.Ako roznášacia vrstva sú dobré SDK nepotrebuje roznášaciu vrstvu priamo na SDk sa dá aplikovať plávajúca podlaha.
Do toho ťažko radiť 6 cm je tak na hrane ,navyše každé dvere sú inak robené.Ale šikovný domáci majster by si s tým mal poradiť.
Tu sú kontakty na zodpovedných .Väčšinou sú schopný poradiť kde sa dajú kúpiť ich produkty.
http://www.rigips.sk/kontakty.html
Vyrábajú sa aj SDK dosky s už zabudovanou izoláciou.napr tu...
Na izoláciu chcem dať buď sadrokartón, alebo OSB dosky, nie oboje (čiže 3 cm izolácia a 2,5 cm SDK alebo 2,5 cm OSB - spolu 5,5 cm). Na to už len koberec.
SDK s izoláciou má napr. aj Rigips, ale je to buď doska v zložení 1 cm minerálna vlna + 2 cm SDK, alebo potom polystyrén 20 mm + SDK 20 alebo 25 mm. Minerálna vlna 1 cm si myslím, že je málo a v EPS nemá nejakú dôveru a tiež neviem, či 2 cm by stačili.
Ešte som našla http://www.mpl-ostrava.cz/produkty/334-knauf-f-142/ Knauf E 142 - s izoláciou polystyrén 20 mm alebo 30 mm.
PE fólia sa nemusí dávať aj okolo steny (medzi stenu a okrajový (dilatačný) pásik)?
Llívia
26.09.10,20:13
no môj názor je dať na beton polystyren potom izolaciu ipa a na to beton aj s kari siet inak tam bude pliesen pod plavačkou a smrad v izbe ako v starom dome
Izolácia 3 cm + na to betón koľko - minimálne 4 cm? Tento postup je veľmi pracný a zdvihne príliš podlahu (kvôli dverám). A tiež neviem, či sa môžu takto zabetónovať trubka na radiatore.
220870
27.09.10,02:54
220870
27.09.10,02:57
PE fólia sa nemusí dávať aj okolo steny (medzi stenu a okrajový (dilatačný) pásik)?
Nemusí ale lepšie je ak tam bude.
Llívia
27.09.10,15:25
Oslovila som dnes ešte jedny stavebniny. Tí ponúkajú ako izoláciu Isover N. Teraz som z toho vedľa, lebo na stránke Isoveru sa píše, že táto izolácia je určená do ťažkých plávajúcich podláh www.isover.sk/?tepelne_zvukove_a_protipoziarne_izolacie=orsil_n&isover=35
a na tejto stránke http://www.isover.sk/?tepelne_zvukove_a_protipoziarne_izolacie=podlahy&isover=6 zase je aj do ľahkých, aj do ťažkých určený Orsil N (predpokladám, že je to iný názov pre Isover N). To sa môže izolácia určená pre ťažké podlahy použiť aj do ľahkých? :confused:
Alebo sa sekol predavač, lebo do ľahkých plávajúcich podláh je určený Isover T-P alebo Isover TDPT?
220870
27.09.10,15:56
Predavači sa sekajú podľa toho čo majú na sklade .
Náš tip:

Izolačné dosky ISOVER N sú podlahové izolačné dosky určené na použitie v skladbe ťažkých plávajúcich podláh pod poterovú vrstvu (min. hrúbka poteru v závislosti od druhu poteru). Maximálne úžitkové zaťaženie na vrstve poteru by nemalo prekročiť hodnotu 4 kN.m-2 (400 kg.m-2); celkové zaťaženie – súčet zaťaženia od vrstiev nad izolačnou doskou a úžitkového zaťaženia – by nemalo byť väčšie ako 7 kN.m-2 (700 kg.m-2). V záujme zlepšenia kročajovej nepriezvučnosti podlahovej konštrukcie odporúčame na oddelenie poterovej vrstvy od zvislých a vystupujúcich konštrukcií použiť okrajové dilatačné pásky. Min. hrúbka poteru –50 mm. Izolačné dosky ISOVER N sú vhodné aj pre použitie pod poter s podlahovým vykurovaním.
Llívia
27.09.10,21:04
Takže to znamená, že pod SDK sa to použiť nedá?
Llívia
06.10.10,09:48
Predavači sa sekajú podľa toho čo majú na sklade .
Náš tip:

Izolačné dosky ISOVER N sú podlahové izolačné dosky určené na použitie v skladbe ťažkých plávajúcich podláh pod poterovú vrstvu (min. hrúbka poteru v závislosti od druhu poteru). Maximálne úžitkové zaťaženie na vrstve poteru by nemalo prekročiť hodnotu 4 kN.m-2 (400 kg.m-2); celkové zaťaženie – súčet zaťaženia od vrstiev nad izolačnou doskou a úžitkového zaťaženia – by nemalo byť väčšie ako 7 kN.m-2 (700 kg.m-2). V záujme zlepšenia kročajovej nepriezvučnosti podlahovej konštrukcie odporúčame na oddelenie poterovej vrstvy od zvislých a vystupujúcich konštrukcií použiť okrajové dilatačné pásky. Min. hrúbka poteru –50 mm. Izolačné dosky ISOVER N sú vhodné aj pre použitie pod poter s podlahovým vykurovaním.
Volala som s inými stavebninami, že mám záujem kúpiť Rockwooll Steprock HD (do ľahkých plávajúcich podláh). Ich pracovník mi povedal, že priamo v Rockwoolle mu povedali, že ak použijem na to roznášaciu vrstvu v hrúbke aspoň 20 mm (chcem použiť OSB dosky 2 vrstvy x 12,5 mm), tak môžem použiť aj Steprock ND, ktorý je určený do ťažkých plávajúcich podláh. Tak som teraz z toho paf, lebo keď toto už povie aj distribútor :confused:

Ešte mám jednu otázku: mamina známa má byt nad pivnicami. Dávali plávajúcu podlahu a pod ňu nejakú 6 mm podložku (fóliu?) - dá sa kúpiť aj v Baumaxe. Mama si myslí, že keby sa dali 2 alebo 3 vrstvy tejto podložky (fólie), tak by to mohlo stačiť. Podľa mňa by to však aj tak nestačilo. Ktorá z nás má pravdu?
220870
06.10.10,09:54
Môže to súvisieť s tým že na to dáte veľkoplošnú OSB dosku .Len môže to mať zopár háčikov napíšem večer.Ak použijete OSB v dvoch vrstvách musíte dávať pozor na to aby nboli spájané v jednom mieste najme v miestach prahov dverí.Ide o to aby nedochádzalo k prenikaniu prachu cez špáry medzi jednotlivými doskami do interiéru.
sar
07.10.10,06:32
K tej folii, pre maminu priatelku. My sme mali na starom byte foliu pod plavackou, ked sme pre nejaky dovod museli otvorit plavacku, skoro ziadna hrubka tej folie tam nebola , bola tenka ako papier, scvrknuta a rozpadavala sa. Preto sme teraz zvolili inu alternativu a to korkovu rolu (2mm hrubu). Korok sa nescvrkne, nezoslape a ma super izolacne vlastnosti, takze plavacku co mame je naozaj teplejsia nez ta na starom byte.
Llívia
07.10.10,06:34
Ďakujem za info, mám argument proti pre mamu. :)
Korková rola www.korok.sk. Majú aj podlahové izolačné dosky, ale je to veľmi drahé (14 EUR/m2).
Llívia
23.10.10,00:13
Môže to súvisieť s tým že na to dáte veľkoplošnú OSB dosku .Len môže to mať zopár háčikov napíšem večer.Ak použijete OSB v dvoch vrstvách musíte dávať pozor na to aby nboli spájané v jednom mieste najme v miestach prahov dverí.Ide o to aby nedochádzalo k prenikaniu prachu cez špáry medzi jednotlivými doskami do interiéru.
Otázka trochu mimotemyNašla som si nejaké informácie, že OSB dosky (dve vrstvy kladené "na kríž") sa nemusia k sebe zošrobovať. Stačí, ak sa medzi ne dá nejaká podložka (napr. tá z Baumaxu, ktorá tu bola spomínaná), aby tie dve vrstvy do seba nenarážali/nevŕzgali. Je to možné takto spraviť?
220870
23.10.10,03:28
Keď to tvrdia možno to bude prava.Na druhú stranu koľko ušetríte tým ,že tam tie skrutky nedáte?Vzhľadom na povchovú úpravu OSB dosiek a ich extrémnu klzkosť ,nepredpokladám ,že by mohli niekedy v budúcnosti vŕzgať.
Llívia
23.10.10,11:47
Keď to tvrdia možno to bude prava.Na druhú stranu koľko ušetríte tým ,že tam tie skrutky nedáte?Vzhľadom na povchovú úpravu OSB dosiek a ich extrémnu klzkosť ,nepredpokladám ,že by mohli niekedy v budúcnosti vŕzgať.
Mne nejde o šetrenie. Ide o to, že sama si tú podlahu nespravím, takže to asi bude robiť niekto z rodiny, tak aby s tým nemal veľa roboty, ak sa to dá urobiť jednoduchšie, rýchlejšie a rovnako kvalitne ako pri použití skrutiek.
220870
23.10.10,17:55
Naskrutokať tam tých pár skrutiek je otázka pol hodiny.To nieje vec s ktorou či už z finančného alebo z časového dôvodu oplatí špekulovať.jednoducho na každý meter spoju cca jedna skrutka.
Llívia
23.10.10,20:05
OK, budú aj skrutky. Ďakujem za radu.
Llívia
09.11.10,15:44
Hurá, konečne mám ten Steprock doma. Ale nemám PE fóliu a dilatačný pásik. V stavebninách poznajú len PE fóliu, ktorá sa dáva pod betón. Je to ono? A dilatačný pásik do podlahy nemajú, ale že ľudia používajú 1 cm polystyrén. Je ho možné použiť ako náhradu dil. pásika?
Llívia
13.11.10,07:09
PE fólia sa nemusí dávať aj okolo steny (medzi stenu a okrajový (dilatačný) pásik)?
Nemusí ale lepšie je ak tam bude.

Čo je to PE fólia? V jednom návode na montáž izolácie som našla, že sa má dať PE fólia 0,2 mm, v druhom že stavebná fólia 0,2 mm, v treťom že hydroizolačná stavebná fólia 0,2 mm. Volala som asi do 5 stavebnín, že chcem tú hydroizolačnú, ale nikde ju nemajú. Majú iba nejakú obyčajnú fóliu(niekde to nazvali "igelit na skleníky"), príp. fóliu, čo sa dáva pod betón. Je to to, čo potrebujem? Alebo je to niečo úplne iné? V stavebninách mi nevedia poradiť, či to, čo ponúkajú, je pod izoláciu vhodné.
Na zemi je síce linoleum, ktoré tam zostane, ale chcem dať aj tú fóliu, lebo keď tam bol koberec, tak sa pod ním na line zrážala voda. Tomuto chcem zabrániť.
val007
27.05.13,04:45
Dobrý deň, mala by som jednu otázku. Robíme rekonštrukciu stropu v staršom RD, kde teda vrchné poschodie bude obytné. Strop ostal z pôvodných trámov + sa doplnili nové atď... To sme si vyriešili so statikom. Na tie trámy šli OSB dosky 25 mm a na to podkladáme Isover T-P 3 cm. Na to opäť pôjdu OSB. No a moja otázka, či treba dať po okrajoch k tomu Isoveru N/PP podlahové pásiky alebo sa to môže dať až k okraju múru?
lapejko
27.05.13,19:49
obvodovú dilatáciu dať treba, dosky OSB majú určitú rozťažnosť pri zmene vlhkosti a teploty...