Ivana P.
24.11.09,10:09
Ahojte,

prečítala som všetko možné o uplatnení si paušálnych výdavkov, neviem sa nejako z toho vysomáriť, tak mám nejaké otázky:


pri paušálnych výdavkoch si teda uplatňujem 40% z príjmov a zaplatené poistné, môžem si zároveń dávať do výdavkov aj auto, ktoré mám zaradené do majetku firmy (čiže odpisy), PHM, nákup rôzneho náradia, atď...??? či tu ide len o to, viesť si evidenciu príjmov, ale čo s výdavkami, ktoré bude mať???

Jednoducho, či si od mojich príjmov môžem odrátať aj 40% a aj ostatné výdavky, ktoré budem mať na svoju živnosť???

Som úplny začiatočník, tak ďakujem :)
hena22
24.11.09,09:11
uplatňuješ si alebo 40%+zaplatené poistné alebo skutočné výdavky
Xanti
24.11.09,09:12
Ahojte,

prečítala som všetko možné o uplatnení si paušálnych výdavkov, neviem sa nejako z toho vysomáriť, tak mám nejaké otázky:


pri paušálnych výdavkoch si teda uplatňujem 40% z príjmov a zaplatené poistné, môžem si zároveń dávať do výdavkov aj auto, ktoré mám zaradené do majetku firmy (čiže odpisy), NIE
PHM, nákup rôzneho náradia, atď...??? NIE
či tu ide len o to, viesť si evidenciu príjmov, ANO
ale čo s výdavkami, ktoré bude mať??? paušal sa oplatí hlavne vtedy ked tých výdavkov máš menej ako 40% z príjmu

Jednoducho, či si od mojich príjmov môžem odrátať aj 40% a aj ostatné výdavky, ktoré budem mať na svoju živnosť???

Som úplny začiatočník, tak ďakujem :)odpoved v texte.
Skús si kuk aj túto tému http://www.porada.sk/t118512-pausal-evidencia-prijmov-a-vydajov.html možno Ti pomôže.
Lianka
24.11.09,09:12
Prepac, ale asi si si "vsetko mozne" neprecitala.

V prvom rade zakon, pozri § 6, ods. 10 zakona o dani z prijmov.

V dalsom rade temy tu na Porade, v ktorych sa to preberalo - v ziadnej urcite nie je odpoved, ze si okrem pausalnych vydavkov a zaplateneho ZP a SP mozes uplatnit akekolvek dalsie vydavky.

Aky zmysel by malo inak uplatnenie pausalnych vydavkov?
Ivana P.
24.11.09,09:23
Ospravedlňujem sa, že som sa to dovolila opýtať sa... myslím, že každý, kto bol v tom začiatočník, tak má v tom proste na začiatku trochu chaos a potrebuje len potvrdiť to, čo si myslí... o tom má byť táto porada...
veronikasad
24.11.09,09:32
Ospravedlňujem sa, že som sa to dovolila opýtať sa... myslím, že každý, kto bol v tom začiatočník, tak má v tom proste na začiatku trochu chaos a potrebuje len potvrdiť to, čo si myslí... o tom má byť táto porada...
Ivanka, ak by si sa pýtala ako živnostník - dostala by si úplne inú odpoveď. Definíciu paušálnych výdavkov si si zodpovedala v prvej časti vety svojho príspevku.
A tých tém ohľadom paušálnych výdavkov je na PORADE skutočne veľa.
andreaS
24.11.09,09:35
nikto ta neodradza od pytania sa, len ak mas nejaky dotaz a existuje taka tema, tak tuto otazku smeruj skor tam... lebo inak sa porada stava neprehladna...

to zistis neskor, ked budes nieco hladat a vsade budu temy s tym istym nazvom a budes ich musiet preklikat vsetky... o co jednoduchsie by bolo keby vsetky temy boli v jednom? :)

potom dochadza presne k tomu, ze nevies nic najst a kazdeho omrzi hladanie a zvoli cestu novej temy...
palčo
24.11.09,19:33
Mám jednu otázku:
Som SZČO tento rok si idem uplatňovať paušálne výdavky. Dnes som sa ale dozvedel, že do výdavkov (odrátanie sumy) sa nezapočítavajú odchádzajúce faktúry, ktoré som pri mojej činnosti fakturoval (nap.: statikovi,...) Uvediem príklad: Fakturoval som pre jednoduchosť výpočtu 1000,-€ , z ktorých som následne faktúrou uhrádzal 250,-€ (napr.statikovi). Do príjmu ide 1000,-€, alebo 750,-€ ?
Lianka
24.11.09,19:45
Ak si uplatnuje pausalne vydavky, nemoze si uplatnovat skutocne.

V tvojom pripade:
prijem 1 000 EUR - 40% (t. j. 400 EUR) - zaplatene ZP, SP = ciastkovy zaklad dane
palčo
24.11.09,19:50
Takúto odpoveď som nechcel počuť (vlastne čítať). Ja som myslel, že keď je to faktúrou...
Aj tak vďaka.
Zoltán Kovács
24.11.09,19:54
Takúto odpoveď som nechcel počuť (vlastne čítať). Ja som myslel, že keď je to faktúrou...
Aj tak vďaka.

Treba si to prepočítať čo je výhodnejšie. Uplatňovať si paušálne výdavky, alebo si viešť účtovníctvo so skutočnými výdavkami.

Kombinácia oboch je neprípustná.
veronikasad
25.11.09,07:57
Mám jednu otázku:
Som SZČO tento rok si idem uplatňovať paušálne výdavky. Dnes som sa ale dozvedel, že do výdavkov (odrátanie sumy) sa nezapočítavajú odchádzajúce faktúry, ktoré som pri mojej činnosti fakturoval (nap.: statikovi,...) Uvediem príklad: Fakturoval som pre jednoduchosť výpočtu 1000,-€ , z ktorých som následne faktúrou uhrádzal 250,-€ (napr.statikovi). Do príjmu ide 1000,-€, alebo 750,-€ ?
Paušálne výdavky sú preto paušálne, že sa uplatňujú paušálom 40 alebo 60 % z tvojich príjmov (platby v hotovosti+zaplatené vydané faktúry). Nevedieš účtovníctvo a je v nich zahrnuté všetko, okrem platieb odvodov do zdravotnej a sociálnej poisťovne - tie k nim pripočítaš.
palčo
26.11.09,20:01
Všetko mi je jasné, len mi vŕta hlavou: ja zaplatím daň zo všetkých peňazí (po odrátaní 40%) a z časti tých peňazí zaplatí znovu daň ten, komu ja platím za prácu. Viem že to inak nebude, len ... :confused:
Rozalka
26.11.09,20:06
Statikovi si zaplatil 250 (ak je "paušalista" ako ty, zdaní len 150), ale ty si "nezdaníš" až 400 (40% z 1000).
babi2
26.11.09,20:12
Ja len doplním Rozalku, keby si uplatňoval skutočný náklad, tak zdaníš 750, ale pri paušálnom náklade zdaňuješ len 600
palčo
26.11.09,21:38
To ma nenapadlo. Za účtovníctvo si platím. :rolleyes:
promont maja
27.11.09,07:52
Ale neplatíš si aj daňové poradenstvo ... takže tvoja účtovníčka by ti nemala radiť v daňových otázkach. Na to tu máme daňových poradcov.