dana9
24.11.09,09:22
Ahojte poradaci,

riesim prave prakticku stranku premeny ZI a vysky vkladov na eura v akciovej spolocnosti, konkretne idem vyznacit zmenu hodnoty na jednotlivych akciach. Chcela by som poprosit o nazor, akou formou ste to robili

Zatial som pripravila oznamenie pre akcionarov o tom ze spolocnost bude tuto zmenu vyznacovat, kedy a kde maju akcie predlozit, poucila som ich v tomto oznameni o nasledkoch atd.

Ide mi o to ako presnou formou to mam urobit, teda napr
preskrtnut na akcii povodnu hodnotu a rukou dopisat novu a podobne :confused:

Dakujem za rady :-)
Danila
24.11.09,08:32
Ja si to predstavujem asi ako v priloženom linku, až na ten ý,í.:)
http://www.zelpo.sk/zelpo/homezp.nsf/page/premena_menovitej_hodnoty_akcii
dana9
24.11.09,08:41
Ja si to predstavujem asi ako v priloženom linku, až na ten ý,í.:)
http://www.zelpo.sk/zelpo/homezp.nsf/page/premena_menovitej_hodnoty_akcii

Danilka dakujem,
v podstate aj ja si to tak nejako predstavujem, v oznameni to aj uvadzam, len ta otazka je, tu informaciu
"Menovitá hodnota jednej akcie po vykonaní premeny: 34,00 eur"

mam to na tie akcie dopisat? eventuelne dotlacit?
Danila
24.11.09,09:22
Danilka dakujem,
v podstate aj ja si to tak nejako predstavujem, v oznameni to aj uvadzam, len ta otazka je, tu informaciu
"Menovitá hodnota jednej akcie po vykonaní premeny: 34,00 eur"

mam to na tie akcie dopisat? eventuelne dotlacit?Všetko budeš mať v prílohách.
http://www.uctovnictvo.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=316&Itemid=249
januš1
24.11.09,09:53
Ahojte poradaci,

riesim prave prakticku stranku premeny ZI a vysky vkladov na eura v akciovej spolocnosti, konkretne idem vyznacit zmenu hodnoty na jednotlivych akciach. Chcela by som poprosit o nazor, akou formou ste to robili

Zatial som pripravila oznamenie pre akcionarov o tom ze spolocnost bude tuto zmenu vyznacovat, kedy a kde maju akcie predlozit, poucila som ich v tomto oznameni o nasledkoch atd.

Ide mi o to ako presnou formou to mam urobit, teda napr
preskrtnut na akcii povodnu hodnotu a rukou dopisat novu a podobne :confused:

Dakujem za rady :-)


Ak si to vykladám správne, tak vyznačenie menovitej hodnoty na akciách môže zostať tak ako je - t.j. v Sk - až do času, kým ich akcionári nepredložia emitentovi (§ 15 ods. 1 Generálneho zákona). Ak emitent k tomu akcionárov vyzve, je to jeho iniciatíva, zo zákona mu to však nevyplýva. Chcem tým povedať iba toľko, že aj keby sa vám niektorí akcionári neohlásili, premena na euro platí aj pre ich akcie, hoci to na nich nemajú vyznačené.

Výnimkou sú cenné papiere, ktoré nie sú evidované v žiadnej evidencii, ani registri cenných papierov, pretože premena ich menovitej hodnoty je účinná až dňom vyznačenia menovitej hodnoty v eurách na tieto cenné papiere (§ 14 ods. 2 Generálneho zákona).

My sme tiež už rozmýšľali nad tým, akým spôsobom to zrealizujeme, keď sa nám začnú hlásiť prví akcionári. Vymysleli sme to tak, že prečiarkneme pôvodnú menovitú hodnotu, pôvodné základné imanie, dopíšeme nové hodnoty, dátum účinnosti premeny a dáme to podpísať štatutárom. V spoločnostiach, kde je veľa akcií a na nich aspoň trochu voľného miesta, sme zvažovali aj vyrobenie pečiatky, kde by boli tieto údaje predtlačené.
dana9
24.11.09,14:44
My sme tiež už rozmýšľali nad tým, akým spôsobom to zrealizujeme, keď sa nám začnú hlásiť prví akcionári. Vymysleli sme to tak, že prečiarkneme pôvodnú menovitú hodnotu, pôvodné základné imanie, dopíšeme nové hodnoty, dátum účinnosti premeny a dáme to podpísať štatutárom. V spoločnostiach, kde je veľa akcií a na nich aspoň trochu voľného miesta, sme zvažovali aj vyrobenie pečiatky, kde by boli tieto údaje predtlačené.

Ahoj, ano mas pravdu uplne so vsetkym suhlasim, :-)

ja som tiez zvazovala vyrobenie peciatky kedze v jednom pripade
spolocnost vlastni cca 4 tisic akcii
Dakujem za radu :)
Danila
24.11.09,16:17
To prečiarknutie pôvodnej menovitej hodnoty sa mi nepozdáva. Predsa tá akcia po premene môže byť na novom predtlačenom krycom liste, či inou formou.
januš1
24.11.09,16:59
To prečiarknutie pôvodnej menovitej hodnoty sa mi nepozdáva. Predsa tá akcia po premene môže byť na novom predtlačenom krycom liste, či inou formou.

Neviem, či myslíme to isté. Akcionár príde do sídla spoločnosti, že by chcel na svojich akciách vyznačiť menovitú hodnotu v eurách. Zamestnanec, ktorého tým poveria, nemá právo akcie vymeniť za iné. Môže však na akciách zmeniť čo treba a aby to malo aj istú vážnosť, tak by to mali (mohli) podpísať štatutári. V každom prípade by mal akcionár dostať späť tie isté akcie, ktoré priniesol.
Danila
24.11.09,17:56
Neviem, či myslíme to isté. Akcionár príde do sídla spoločnosti, že by chcel na svojich akciách vyznačiť menovitú hodnotu v eurách. Zamestnanec, ktorého tým poveria, nemá právo akcie vymeniť za iné. Môže však na akciách zmeniť čo treba a aby to malo aj istú vážnosť, tak by to mali (mohli) podpísať štatutári. V každom prípade by mal akcionár dostať späť tie isté akcie, ktoré priniesol.Ja viem, čo je akcia, len som poznamenala, že prečiarknutie sa mi nepozdáva. Predsa akcia pôvodne znela na Sk. A nie je dôvod nič prečiarkovať. Iba nájsť vhodnú formu, asi skôr pečiatku. Prečiarkujeme chyby. A tu ide o iný spôsob premeny. Možno sa mýlim.
januš1
24.11.09,18:32
Ja viem, čo je akcia, len som poznamenala, že prečiarknutie sa mi nepozdáva. Predsa akcia pôvodne znela na Sk. A nie je dôvod nič prečiarkovať. Iba nájsť vhodnú formu, asi skôr pečiatku. Prečiarkujeme chyby. A tu ide o iný spôsob premeny. Možno sa mýlim.

Má to niečo do seba - zvlášť keď ide o premenu na 6 desatinných miest. Keď však zaokrúhľujeme na celé eurá nahor, tak tá suma v Sk už úplne nesedí a rovnako ani základné imanie. Asi si to ešte nechám prejsť hlavou, predsa len - späť sa to už vrátiť nedá..
Danila
24.11.09,18:44
Má to niečo do seba - zvlášť keď ide o premenu na 6 desatinných miest. Keď však zaokrúhľujeme na celé eurá nahor, tak tá suma v Sk už úplne nesedí a rovnako ani základné imanie. Asi si to ešte nechám prejsť hlavou, predsa len - späť sa to už vrátiť nedá..Prepáč, tomuto nerozumiem. Podľa mňa menovitá hodnota v Sk sa nemení.:)
januš1
24.11.09,18:53
Má to niečo do seba - zvlášť keď ide o premenu na 6 desatinných miest. Keď však zaokrúhľujeme na celé eurá nahor, tak tá suma v Sk už úplne nesedí a rovnako ani základné imanie. Asi si to ešte nechám prejsť hlavou, predsa len - späť sa to už vrátiť nedá..

Dopĺňam medzimyšlienky :)
Keď však menovitú hodnotu akcií zaokrúhľujeme na celé eurá nahor, tak tá suma v Sk v porovnaní s novou sumou v eurách už úplne nesedí a rovnako nemôže sedieť ani základné imanie (pôvodné a nové v eurách).
Danila
25.11.09,10:28
Dopĺňam medzimyšlienky :)
Keď však menovitú hodnotu akcií zaokrúhľujeme na celé eurá nahor, tak tá suma v Sk v porovnaní s novou sumou v eurách už úplne nesedí a rovnako nemôže sedieť ani základné imanie (pôvodné a nové v eurách).Samozrejme. Veď pracujeme len so zaokrúhľovaním. A vysporiadame účtovne rozdiely. Imanie voči niečomu.:)
januš1
25.11.09,10:46
Dopĺňam medzimyšlienky :)
Keď však menovitú hodnotu akcií zaokrúhľujeme na celé eurá nahor, tak tá suma v Sk v porovnaní s novou sumou v eurách už úplne nesedí a rovnako nemôže sedieť ani základné imanie (pôvodné a nové v eurách).

Medzimyšlienky som vsunula, ale ešte som tú myšlienku zabudla dokončiť :)
Keď však menovitú hodnotu akcií zaokrúhľujeme na celé eurá nahor, tak tá suma v Sk v porovnaní s novou sumou v eurách už úplne nesedí a rovnako nemôže sedieť ani základné imanie (pôvodné a nové v eurách), a tým pádom má aj prečiarknutie pôvodnej hodnoty v Sk na akciách svoje opodstatnenie.

Tak a teraz tomu rozumiem už iba ja :D
dana9
25.11.09,13:26
no to prečiarkovanie je diskutabilne aj podla mna, aj ked chapem tvoju argumetnaciu.

ak by bolo na akcii uvedene od kedy je premena ucinna, co by som asi na tu peciatku chcela dat tiez, tak bude zrejme ze odkedy dokedy bola platne hodnota sk a odkedy dokedy hodnota eur
bolo by to jednozancne
napr. aj v pripade prevodu akcie rubopisom sa povodny majitel nepreciarkuje, tak analogicky by sam to chapala aj pri premene jej hodnoty
Danila
25.11.09,13:31
no to prečiarkovanie je diskutabilne aj podla mna, aj ked chapem tvoju argumetnaciu.

ak by bolo na akcii uvedene od kedy je premena ucinna, co by som asi na tu peciatku chcela dat tiez, tak bude zrejme ze odkedy dokedy bola platne hodnota sk a odkedy dokedy hodnota eur
bolo by to jednozancne
napr. aj v pripade prevodu akcie rubopisom sa povodny majitel nepreciarkuje, tak analogicky by sam to chapala aj pri premene jej hodnotyAsi tak. Priložila som linky, kde sú prílohy. Chcela som tiež naznačiť, že už pri ich vypracovávaní by mohla byť nejaká forma kópie, ktorá by "renovovala akciu" ako potvrdenka o zmene zo zákona. Myslím, že tých možností je viac.:)
dana9
25.11.09,13:59
ja som uplne povodne rozmyslala vydat akcie nanovo, protokolarne ich prevziat a skartovat, vzhladom na rubopisovu historiu to vsak nie je mozne (stratila by sa skartovanim)