lubenka19
24.11.09,09:24
Dobrý deň, v rámci obchodovania v EU sme vykonali obchod - fakturácia SK-DE-HU, avšak tovar, ktorý sme predali, nešiel k druhému odberateľovi, ale až k odberateľovi, ktorému tovar predal HU odberateľ, tovar skončil v HU. Problém je v tom, že DE odberateľ nám nedá informáciu, že tovar neskončí u zákazníka, ktorému bude faktúrovať on ale až u ďalšieho.. Zistila som to pri kontrole CMR dokladov. Keďže nám to neoznamil. faktúru sme vystavili §45, predpokladam, že toto určite nie je trojstranný obchod. Je DE odberateľ povinný nám nahlásiť , komu bude fakturovať a kde bude tovar naozaj tovar zložený(teda IC DPH obidvoch firiem???)Prepravu zabezpečuje a platí naša firma. CMR ku mne dôjdu s dvoj-trojtýždenným oneskorením.
mária68
02.12.09,08:59
Dobry den Pohodaci, ja sa chcem spytat na nasledovne: vo firme sme predali tovar ceskej firme, Tovar sme doviezli na Slovensko z Talianska. Ide o trojstranny obchod, ked tovar nesiel priamo z IT do CZ?Dakujem.
IvoM
02.12.09,09:05
§ 45
Oslobodenie od dane
pri trojstrannom obchode


(1) Trojstranným obchodom sa rozumie obchod, ak

a) sa na obchode zúčastňujú tri osoby a predmetom obchodu je dodanie toho istého tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený priamo od prvého dodávateľa k druhému odberateľovi z jedného členského štátu do iného členského štátu,

Nie, nespĺňate hneď prvú, najdôležitejšiu podmienku trojstranného obchodu.
mária68
02.12.09,09:18
Dakujem.
Dalsia otazka: Je pre nas vyhodnejsie, ak by sme tovar previezli priamo do CZ?
IvoM
02.12.09,09:28
Výhodnejšie v čom, nerozumiem celkom otázke? Predsa firma by mala vedieť či je pre ňu výhodnejšie priviezť tovar do SR a potom do ČR, alebo rovno do ČR.
mária68
02.12.09,09:45
Uznavam hlupa otazka. Konatel nema chyru o 3 T obchode. Tovar sme predali do ineho clenskeho statu prvykrat. Ja ako uctovnicka mu chcem porozpravat-poradit ( aj ked som sa s 3 T stretla prvykrat a chcem byt za mudru ), ze ked tovar poslu taliani priamo do ciech, nemusime ho samozdanovat. Alebo ako mu to mam prerozpravat?
Tatikat
02.12.09,09:57
Maria, ono v podstate co sa DPH tyka, si v konecnom dosledku na nule, lebo nakup samozdanis a hned si uplatnis (po splneni zakonnych nalezitosti) a predaj do CR nezdanis. takze v tomto je mozno trojstranny obchod len ulahcenim "byrokracie", pre konatela bude podstatny podla mna obchodny faktor a to, ze akonahle zada talianovi prepravu priamo ceskemu klientovi, prezradi svojho odberatela a zaroven cechovi dodavatela... v tomto su mnohi opatrni. tolko moj postreh :)
IvoM
02.12.09,10:02
§ 45
Oslobodenie od dane
pri trojstrannom obchode

(2) Ak sú splnené podmienky pre trojstranný obchod podľa odseku 1, prvý odberateľ nie je povinný platiť daň pri nadobudnutí tovaru z iného členského štátu a nadobudnutie tovaru u tejto osoby sa považuje za zdanené.

Jasné, pozri hore som Ti vyznačil čo zjednoduší z pohľadu DPH pre Vašu firmu trojstraný obchod. Keď budete postupovať tak ako doteraz,podľa §11 a §43 tak DF samozdaníte a súčasne uplatníte odpočet čo za normálných podmienok znamená že máte DPH na vstupe aj výstupe a pri predaji je to bez DPH, takže DPH len účtuješ a neplatíš nič. Takže je to len malé zjednodušenie evidencie DPH, nič viac a nič menej.
mária68
02.12.09,10:24
Ste profici, uznavam. Takze za konatelom nepobezim. On urcite riesi to,ze nechce prezradit IT, ze sa mu podarilo prerazit aj mimo Sk. Este raz Vam dakujem.