Zauzana
22.07.04,22:57
Už pri podávaní DP k DPH za máj som mala problém so zaokrúhľovaním údajov vo výkaze DPH. Snažiac sa dodržať § 78 /zaokrúhľovať sumy na celé koruny smerom nahor/, nedokázala som sa "vtesnať" do požiadaviek, ktoré sú uvedené v Poučení na vyplnenie daň. priznania k DPH...napr. riadok 03+04 sa po zaokrúhlení nerovná riadku 01...momentálne mám problém vypísať júnové tlačivo k DPH, konkrétne riadok 14, ktorý po zaokrúhlení nie a nie dostať do súčtu riadkov 02,11 a 13! Mal alebo má niekto podobný problém? :confused:
Zuzka
23.07.04,04:41
Ja teda nie a ani som sa nestretla s takýmto problémom. Software mi to zaokrúhľuje a mám to v poriadku.
Luckasari
23.07.04,07:39
ja som sa takisto s takymto problemom nestretla, software zaokruhluje jednotlive riadky sam a suctove sa spocitaju z tych jednotlivych riadkov, naozaj nevidim problem v tejto veci
jedine, co mi software neurobi: r. 02 sa pocita r. 01 * 19%, no a on mi tam dava jednotlive napocitane faktury, takze mi to nesadne, a musim si to rucne upravovat, dala som si poziadavku, nech nam to upravia, ale zatial sa neozvali, tak upravujem riadky s tym suvisiace rucne
Dada
23.07.04,07:55
A ako to je so základom dane pri stravných lístkoch, ktoré predávam zamestnancom? Lebo mne nesedí DPH, ak riadok 01 vynásobim 19%.
Monika
23.07.04,08:08
Dada, mne ten riadok tiež nesedí a predpokladám, že nebude sedieť nikomu, kto predáva stravné lístky.

Aj staré daň.prizania mi nesedeli kvôli stravným lístkom, mali sme aj kontrolu, ale všetko bolo OK.


PS - Predpokladám, že ak základ dane v r.01 vynásobíš 19% vychádza Ti o niečo nižšie číslo, ako máš uvedené v r.02, lebo mne to tak vychádza... dúfam, že správne, odpíš prosím, ako to máš v Tvojom daň.priznaní.

VĎAKA
Dada
23.07.04,08:10
Monika - áno, vychádza mi menšie číslo.
jess
20.07.08,10:33
Ani mne nesedí dph. Ak vynásobím r.03 x 1,19, potom mám v r.04 o pár korún viac ako by som mala mať. Správkyňa dane mi kázala prerobiť DP DPH a opraviť si to , pretože jej to "stroj" nechce zobrať ! Bolo to cca 6 korún v náš prospech, ale ako som pozerala všetky moje výkazy DPH za uplynulý rok, tak všetky sú tak divne pozaokrúhľované, že tam tých pár korún robí rozdiel. Doteraz problém nebol (mala som inú správkyňu dane). Robím v Omege a program mi to takto vyhodí, neviem to nijak ovplyvniť :cool:. Tuším, že mi dá správkyňa dane zase prepísať DP :cool:.
Manual
20.07.08,12:10
Ani mne nesedí dph. Ak vynásobím r.03 x 1,19, potom mám v r.04 o pár korún viac ako by som mala mať. Správkyňa dane mi kázala prerobiť DP DPH a opraviť si to , pretože jej to "stroj" nechce zobrať ! Bolo to cca 6 korún v náš prospech, ale ako som pozerala všetky moje výkazy DPH za uplynulý rok, tak všetky sú tak divne pozaokrúhľované, že tam tých pár korún robí rozdiel. Doteraz problém nebol (mala som inú správkyňu dane). Robím v Omege a program mi to takto vyhodí, neviem to nijak ovplyvniť :cool:. Tuším, že mi dá správkyňa dane zase prepísať DP :cool:.
Mne to omega robí bez chybne. Daška problém bude potom niekde inde.
Mne vyšlo napr. za 2Q v r. 03 suma 2.239.909,80 program to zaokrúhlil na 2.239.910. Ak vynásobím r. 03 * 19% vyjde mi suma 425.582,90 a program dal na r. 04 sumu 425.583. Takže program pracuje bezchybne. A pozeral som aj minulé DP DPH a tam je to tiež zaokrúhlené správne.:)
jess
20.07.08,12:21
Mne to omega robí bez chybne. Daška problém bude potom niekde inde.
Mne vyšlo napr. za 2Q v r. 03 suma 2.239.909,80 program to zaokrúhlil na 2.239.910. Ak vynásobím r. 03 * 19% vyjde mi suma 425.582,90 a program dal na r. 04 sumu 425.583. Takže program pracuje bezchybne. A pozeral som aj minulé DP DPH a tam je to tiež zaokrúhlené správne.:)

Ahoj Janko, tak potom nechápem...:eek::eek::eek:

Ja mám v Evidencii DPH -zdaniteľné obchody základ 3.085.979,10...to mi pekne po zaokrúhlení dá do riadku 03 sumu 3.085.980...to je v poriadku. Ale potom mám v tej Evidencii dph - zdaniteľné , k tomu tú 19% k tomu daň 586.343,-. !???
Keď si tú sumu 3.085.980 vynásobím 19% , tak dostanem z toho daň 586.337 po zaokrúhlení nahor. Rozdiel je 6 korún...:cool: Nechápem, kde môže byť problém. Nemôže to byť halierovými zaokrúhľovaniami pri toľkých faktúrach ?
Zuzka
20.07.08,13:02
Daška, zaokrúhľovanie by si nemamala mať ani v základe dane ani v sume DPH. Zaokrúhľovanie dáš do halierového vyrovnania. Potom by si to mala mať správne.
jess
20.07.08,13:04
Daška, zaokrúhľovanie by si nemamala mať ani v základe dane ani v sume DPH. Zaokrúhľovanie dáš do halierového vyrovnania. Potom by si to mala mať správne.

Zuzi, však nemám...halierové dávam na 548 .
Jana Acsová
20.07.08,14:05
A keď nahrávate faktúru halierové vyrovanie alebo zaokrúhlenie faktúry nahrávate ako položku zdaňovanú alebo mimo DPH? Ono nie je problém účtovanie, ale vykázanie v záznamoch. Ak sa zaokrúhlenie vykáže v rámci základu dane a DPH sa pritom nezmení a ostane z čiastky pred zaokrúhlením faktúry, matematicky vyjde rozdiel.

P.S.:
Všeobecne zaznamenávame rozdiely aj v prípade, že sa zaokrúhlenie vykazuje mimo evidenciu dane (keď nevchádza do základu). Taká 1,00 Sk je úplne bežná. A pri vyplnení tlačiva na internete už tú 1 korunu vyhadzuje ako chybný údaj - ale vytlačiť tlačivo sa dá.
jess
20.07.08,14:22
Problém sme vyriešili spolu so Zuzkou (teda ho vyriešila len Zuzka :)), za čo jej veľmi pekne ďakujem :) . Odoslané faktúry boli účtované v poriadku , ale rozdiel vznikol pri nahrávaní tržieb z ERP do pokladne, keď ERP inak zaokrúhľovala ako program Omega a toto mi urobilo ten 6 korunový rozdiel. Zaúčtovanie tržieb som prerobila a teraz je to už v poriadku :)