vierockak
24.11.09,11:59
Ahojte poraďáci.
Prosím, potrebovala by som poradiť na čo všetko treba myslieť (nezabudnúť) pri navyšovaní základného imania s.r.o.-čky účtovnou kapitalizáciou už účtovaných krátkodobých záväzkov voči spoločníkom. Vopred ďakujem za každú radu, príspevok.
promont maja
24.11.09,15:20
Kvôli čomu potrebuješ navyšovať základné imanie? V tvojom prípade by som to nerobila, ak na to nemáš pádny dôvod, t. j. ak to nie je nutné. Môžeš tzv. kapitalizáciou už účtovaných krátkodobých záväzkov voči spoločníkom dosiahnúť lepší výsledok, čo sa týka vlastného imania a zároveň ručenie ostane po starom ...

Ale ak by sa predsa rozhodla základné imanie zvyšovať, tak podľa mňa, by tieto záväzky mali byť kapitalizované v rovnakom pomere, v akom sú ich obchodné podiely ( podľa spoločenskej zmluvy ...). Ale podotýkam, že nie som právnik.
vierockak
24.11.09,20:07
no, otázka nestojí kvôli čomu to potrebuje s.r.o.-čka navýšiť, jednoducho to musí navýšiť, lebo je v predĺžení a ide o získanie dôvery rozhodujúceho veriteľa a mňa skôr zaujímajú sprievodné veci okolo - po právnej i účtovnej, možno daňovej stránke ...?
Rozalka
24.11.09,20:13
Sprievodné veci:
Právne - zmena spoločenskej zmluvy, zápis do OR
Účtovné:
V deň odovzdania do OR účtujem: 353/419
Zmluva o zápočte: 365/353
Po zápise: 419/411
Daňové: žiadne

Nič iné mi nenapadne, hádam sa pridajú aj iní.
promont maja
26.11.09,05:12
Ja by som to predĺženie spoločnosti vyriešila bez navyšovania základného imania, konieckoncov ide práve o výšku vlastného imania, ktoré je v tvojom prípade v červených číslach.

Postupovala by som takto:

Valné zhromaždenie by vo svojom uznesení schválilo tvorbu investičného fondu na rozvoj spoločnosti, ktorý by bol vytvorený práve touto tzv. kapitalizáciou už účtovaných krátkodobých záväzkov voči spoločníkom ( v rovnakom pomere ako majú svoj obchodný podiel). Po zúčtovaní tejto operácie sa ti zmení hodnota vlastného imania ...

Tento fond je možné v priebehu fungovania spoločnosti čerpať
vždy podľa uváženia, t. j. schválenia valným zhromaždením spoločníkov.

A ak by ti to predsa bolo málo ( výška vlastného imania) tak by som postupovala presne v duchu navyšovania, t. j. ako samostatné konanie v duchu zmeny zápisu v obhodnom registri,, teda schválenie navýšenia základného imania valným zhromaždením, t. j. schválenie dodatku ku spoločenskej zmluve nato spracovať úplne znenie spoločenskej zmluvy, potom písomné vyhlásenie štatutárneho orgánu o zmene rozsahu splatenia vkladu spoločníka = bližšie § 2, ods. 2 písm. c) Zákona o obchodnom registri. Všetko by som si poriadne preštudovala a zariadila by som sa podľa toho.

Dúfam, že ti to pomôže ... ale presnejšie by ti v tom pomohol právnik.
promont maja
26.11.09,05:54
no, otázka nestojí kvôli čomu to potrebuje s.r.o.-čka navýšiť, jednoducho to musí navýšiť, lebo je v predĺžení a ide o získanie dôvery rozhodujúceho veriteľa a mňa skôr zaujímajú sprievodné veci okolo - po právnej i účtovnej, možno daňovej stránke ...?
A je ešte potrebné dodať, že z daňového hľadiska nemáš čo riešiť. V tomto prípade ide o majetok spoločníkov, ktorí sa rozhodli s nám naložiť podľa vlastného uváženia ... t. j. v súlade s ústavným právom.
Economic
26.11.09,05:54
no, otázka nestojí kvôli čomu to potrebuje s.r.o.-čka navýšiť, jednoducho to musí navýšiť, lebo je v predĺžení a ide o získanie dôvery rozhodujúceho veriteľa a mňa skôr zaujímajú sprievodné veci okolo - po právnej i účtovnej, možno daňovej stránke ...?

Je to zmena SZ, teda všetky dokumenty, no a je možnosť ušetriť 50 % na súdnych poplatkoch.
promont maja
26.11.09,06:42
Kvôli čomu potrebuješ navyšovať základné imanie? V tvojom prípade by som to nerobila, ak na to nemáš pádny dôvod, t. j. ak to nie je nutné. Môžeš tzv. kapitalizáciou už účtovaných krátkodobých záväzkov voči spoločníkom dosiahnúť lepší výsledok, čo sa týka vlastného imania a zároveň ručenie ostane po starom ...

Ale ak by sa predsa rozhodla základné imanie zvyšovať, tak podľa mňa, by tieto záväzky mali byť kapitalizované v rovnakom pomere, v akom sú ich obchodné podiely ( podľa spoločenskej zmluvy ...). Ale podotýkam, že nie som právnik.
Keďže je potrebné tento môj príspevok skorigovať, uvádzam, že spoločnosť v rámci svojej činnosti ručí celým svojím obchodným majetkom a spoločníci do výšky svojho nesplateného základného vkladu ... takže to ručenie by sa v tomto prípade zmenilo.
Rozalka
26.11.09,17:22
Promont Maja, môžeš prezradiť, na aký účet zaúčtuješ tú tvorbu investičného fondu na rozvoj spoločnosti?
427? Ď.
promont maja
27.11.09,04:46
Presne tak, 427 - Ostatné kapitálové fondy, s tým, že by som si urobila k tomu účtu aj analytiku, napr.: 4271 - Investičný fond na rozvoj spoločnosti.

Prajem, Ti príjemný zvyšok dňa.
ilona
19.01.13,12:12
Potrebujem navýšiť vlastné imanie a chcela by som to formou kapitálového fondu ako píše promont maja v príspevku č. 5. Chcem sa opýtať či nenastali nejaké zmeny o ktorých neviem a či navýšenie touto formou môžem urobiť v r. 2012. Ďakujem.