astra
05.09.05,13:20
Mám jednu záludnú otázku pre všetkých múdrych poraďákov. Máme s manželom rodinnú firmu, obaja sme zamestnanci. Ale bola by som rada, keby ste mi poradili, či by bolo výhodné (z pohľadu odvodov atď.) keby jeden z nás bol živnostník a pre firmu len pracoval. Vďaka za poradné hlasy.
Milan Benka
05.09.05,12:15
Aký typ firmy ?? s.r.o.?
ala13
05.09.05,12:51
Vy ste obaja jej zamestnanci? A ake vysoke odvody platite teraz? Totiz ak by si nebola zamestnana, len konatelka bez odmeny za vykon funkcie, mohla by si platit iba ZP 545,- ako dobrovolne nezamestnana, ale zas by si nemala socialne poistenie.
Keby si sa stala zivnostnickou, pri rovnakom zaklade platis priblizne polovicne odvody.
m.hladka
05.09.05,14:58
Záleží aj na tom, v akom veku ste a akú mzdu ste si ako zamestnanci dali. Z pohladu na starobny dochodok je vyhodnejsie byt zamestnancom, pretoze VZ pre dochodok sa pocita podla prijmu za rok, kym u SZČO je to len 50% z VZ (podla toho kolko platis)- je to nevyhodne.
Ak ste mladi, tak tam sa urcite este budu menit zakony, a menit a menit .....
Ako zamestnanec mas este vyhody - stravne, cestovne autom.
hron
05.09.05,15:15
Mám jednu záludnú otázku pre všetkých múdrych poraďákov. Máme s manželom rodinnú firmu, obaja sme zamestnanci. Ale bola by som rada, keby ste mi poradili, či by bolo výhodné (z pohľadu odvodov atď.) keby jeden z nás bol živnostník a pre firmu len pracoval. Vďaka za poradné hlasy.
Podla mna momentalne je najvyhodnejsie len ako zamestnanci s minimalnou mzdou a vsetko ostatne riesit z prijmu zo zisku s.r.o. Variacia na temu konatelstvo tiez nie je zanedbatelna. Otazne je dokedy toto bude platit.
Milan Benka
05.09.05,18:10
Doplnil by som možnosť, ak človek verí Sociálnej poisťovni a štátnemu dôchodku a má pri tom už vek, že na ten dôchodok už aj pomýšľa, prihlásiť sa popri zamestnaní, príp. živnosti, ako dobrovoľný plátca dochodkového poistenia v SP, čiže na dôchodok týmto spôsobom prispievať viac ako na ostatné odvody do SP.
Je to ale na osobnom zvážení.
hron
05.09.05,21:05
Doplnil by som možnosť, ak človek verí Sociálnej poisťovni a štátnemu dôchodku a má pri tom už vek, že na ten dôchodok už aj pomýšľa, prihlásiť sa popri zamestnaní, príp. živnosti, ako dobrovoľný plátca dochodkového poistenia v SP, čiže na dôchodok týmto spôsobom prispievať viac ako na ostatné odvody do SP.
Je to ale na osobnom zvážení.
To by bola cista strata okolo 38% z kazdej koruny dalsieho statneho poistenia. Okrem 18% dochodku je v tom aj 6% invalidne a 4,75% rezervny fond.
Milan Benka
06.09.05,04:55
Mas pravdu, preto je to na osobnom zvážení.
ala13
06.09.05,05:06
Záleží aj na tom, v akom veku ste a akú mzdu ste si ako zamestnanci dali. Z pohladu na starobny dochodok je vyhodnejsie byt zamestnancom, pretoze VZ pre dochodok sa pocita podla prijmu za rok, kym u SZČO je to len 50% z VZ (podla toho kolko platis)- je to nevyhodne.
Ak ste mladi, tak tam sa urcite este budu menit zakony, a menit a menit .....
Ako zamestnanec mas este vyhody - stravne, cestovne autom.
Nesuhlasim, ako zamestnanec si neodpocitavas vydavky, ktore si uplatnuje zivnostnik, ako napr. jazdy autom, kancelarsky material, ...
no teraz si ako na potvoru nespomeniem, ale az si spomeniem doplnim alebo ma doplnte prosim.
Zamestnanec predsa cestuje do prace a spat na vlastne naklady.
hron
06.09.05,05:13
Nesuhlasim, ako zamestnanec si neodpocitavas vydavky, ktore si uplatnuje zivnostnik, ako napr. jazdy autom, kancelarsky material, ...
no teraz si ako na potvoru nespomeniem, ale az si spomeniem doplnim alebo ma doplnte prosim.
Zamestnanec predsa cestuje do prace a spat na vlastne naklady.
Nuz, naozaj uzky pohlad :-). Tie vydavky, ktore ma zivnostnik naozaj zamestnanec nemoze uplatnit. lebo ich ani nehradi. Hradi ich prave zamestnavatel. Pokial si pamatam, kedysi bola odpocitatelna polozka pre zamestnanca okolo 700 Sk na dopravnom. Je pre neho socialny fond, su pre neho gastrolistky, alebo priam dotovanie zavodnej kuchyne.
Neberte to ako "vyhadzovanie" na oci :-), ale ako vypocet moznosti jednej, ci druhej formy.