ikaika
24.11.09,13:20
Dobry deň. Prosim podlieha dph nakup plechovych dielov, z ktorých sa montuje hala, keď fyzická osoba platiteľ dph realizuje nákup z ČR od občana?
Podľa mňa by to nemalo byť predmetom dph. Myslim si správne?
adabirk
24.11.09,19:57
- uvažujete správne, nákup tovaru od občana z iného ČŠ nepodlieha "samozdaneniu" na Slovensku.
ikaika
24.11.09,21:22
Ďakujem za odpoveď. :-)
profi
25.11.09,11:58
Prosím Vás a ked ja ako sukromna osoba kupim spotrebný tovar zasielkovým obchodom z ČR a na faktúre je uvedené cena bez DPH, co som si na moju škodu neskoro všimla, musi sa to zdanit v SR? a este k tomu do "odberatela" oviedli mojho zamestnavatela,kedze som posielala objednavku z firemneho mailu...co s tym? dakujem
IvoM
25.11.09,12:10
Problém bude mať buď Váš zamestnávateľ alebo dodávateľ z ČR, Vy nie ste totiž v tomto prípade zdaniteľnou osobou. Predpokladám že dodávateľ si neuvedomil, prípadne bol uvedený do omylu že odberateľom nie je plátca DPH v SR, zrejme aj tovar poslal na adresu firmy. Bolo by dobré kontaktovať dodávateľa aby dofakturoval DPH kým ešte nepodal súhrnný výkaz, kde uvedie Vášho zamestnávateľa ako osobu povinnú platiť daň.
profi
25.11.09,12:20
Ďakujem pekne, budem kontaktovat dodavatela aby navysil DPH k cene tovaru,a zaroven to vysporiadal on, aby sme sa tu nemuseli tym zapodievat.
babi2
25.11.09,12:29
Ďakujem pekne, budem kontaktovat dodavatela aby navysil DPH k cene tovaru,a zaroven to vysporiadal on, aby sme sa tu nemuseli tym zapodievat.
Odberateľ na faktúre je zamestnávateľ, predpokladám platiteľ DPH, tak český dodávateľ fakturuje bez DPH, a odberateľ to zdaní na SK
IvoM
25.11.09,13:27
Odberateľ na faktúre je zamestnávateľ, predpokladám platiteľ DPH, tak český dodávateľ fakturuje bez DPH, a odberateľ to zdaní na SK


Prečítaj si pozorne príspevok 4 od Profi.
babi2
25.11.09,13:31
Prečítaj si pozorne príspevok 4 od Profi.
Myslím, že som si prečítala pozorne príspevok č.4, je v ňom napísané:
Prosím Vás a ked ja ako sukromna osoba kupim spotrebný tovar zasielkovým obchodom z ČR a na faktúre je uvedené cena bez DPH, co som si na moju škodu neskoro všimla, musi sa to zdanit v SR? a este k tomu do "odberatela" oviedli mojho zamestnavatela,kedze som posielala objednavku z firemneho mailu...co s tym? dakujem
IvoM
25.11.09,14:10
Myslím, že som si prečítala pozorne príspevok č.4, je v ňom napísané:
Prosím Vás a ked ja ako sukromna osoba kupim spotrebný tovar zasielkovým obchodom z ČR a na faktúre je uvedené cena bez DPH, co som si na moju škodu neskoro všimla, musi sa to zdanit v SR? a este k tomu do "odberatela" oviedli mojho zamestnavatela,kedze som posielala objednavku z firemneho mailu...co s tym? dakujem

Veď ten zamestnávateľ o tom pravdepodobne ani nevie že to má zdaniť, keď si tovar objednal súkromne zamestnanec, takže faktúra v účtovnictve firmy ani nebude zaevidovaná keďže si firma nič neobjednala. Podľa mňa je jediné riešenie storno faktúry bez DPH a vystavenie novej s DPH na zamestnanca, prípadne sa firma dohodne so zamestnancom, samozdaní ten tovar a následne vyfakturuje zamestnancovi s DPH.
babi2
25.11.09,14:39
Veď ten zamestnávateľ o tom pravdepodobne ani nevie že to má zdaniť, keď si tovar objednal súkromne zamestnanec, takže faktúra v účtovnictve firmy ani nebude zaevidovaná keďže si firma nič neobjednala. Podľa mňa je jediné riešenie storno faktúry bez DPH a vystavenie novej s DPH na zamestnanca, prípadne sa firma dohodne so zamestnancom, samozdaní ten tovar a následne vyfakturuje zamestnancovi s DPH.
Veď, ale to som písala, že ak je faktúra na firmu platiteľa DPH, tak je vystavená správne bez DPH. Ja vidím riešenie - oprava faktúry na FO, tak ako mala byť a samozrejme s DPH. A ešte, nerozumiem tejto Tvojej vete:
Bolo by dobré kontaktovať dodávateľa aby dofakturoval DPH kým ešte nepodal súhrnný výkaz, kde uvedie Vášho zamestnávateľa ako osobu povinnú platiť daň.
IvoM
25.11.09,17:03
Tak ako je u nás §80 tak je aj v ČR obdobný § na základe čoho firma štvrtročne oznamuje na svoj DÚ komu v EU dodala tovar bez DPH /u nás §43/.
Takže český dodávateľ by tam musel uviesť slovenského odberateľa, na ktorého faktúru vystavil, hoci ako tvrdí v príspevku č.4 profi si tento nič neobjednal, ale objednal si to súkromne profi ako zamestnanec cez firemný mail, čo si dodávateľ z ČR asi zle vysvetlil. Takže osobou povinnou platiť daň podľa §11 by sa nedobrovoľne stal zamestnávateľ hoci o tom asi ani nevie.
Verím že podľa príspevku č.6 to profi už zdarne vyriešil, howg. :)