eevvaa
24.11.09,12:43
Prosím vás kolegovia o vyjadrenie k problematike účtovania výnosov do obdobia, v ktorom boli realizované. Ide mi o to, overiť ako je uplatňovaný princíp opatrnosti, podľa ktorého by sa mali vykazovať len tie výnosy, ktoré boli ku dňu, ku ktorému sa závierka zostavuje realizované.
V praxi sa často vyskytuje prípad, že nové byty sú fakturované zákazníkom na základe prevzatia bytu do užívania v cene dohodnutej v zmluve o budúcej zmluve, pričom ale ešte v čase jeho prevzatia neexistuje zmluva o prevode vlastníctva bytu. Právne sa teda vlastnícky vzťah nezmenil, v zmysle zákona o vlastníctve bytov a nebyt. priestorov vlastníctvo sa nadobúda na základe zmluvy o prevode vlastníctva bytu.
Moje otázka teda znie: účtuje sa výnos do obdobia, kedy došlo k prevzatiu bytu alebo do obdobia, kedy bola podpísaná zmluva o prevode vlastníctva bytu (hoci aj vo forme kúpnopredajnej zmluvy) a tak realizovaný predaj?
Vďaka
eevvaa
27.11.09,10:13
je moja otázka zbytočná?
IvoM
27.11.09,11:33
je moja otázka zbytočná?

Trošku silné slová, tu Ti totiž nikto negarantuje že na každú otázku dostaneš odpoveď.
Skúsim ale aj pár slov k Tvojej otázke. Predpokladám že ide o stavebnú spoločnosť ktorá realizuje bytový dom, v ktorom sa po dostavbe predajú jednotlivé byty zákazníkom. Taký dom sa asi nestavia počas jedného účtovného obdobia a väčšinou sa zazmluvňuje dopredu, takže sa chcem opýtať ako sa účtovala výstavba týchto bytov /napr. zákazková výroba §30 postupov účtovania/?
eevvaa
30.11.09,11:36
Vďaka za reakcu. Za zbytočnú by mohla byť táto otázka považovaná z dôvodu, že iným je to absolútne jasné a priznám sa, ide tak trochu o špekuláciu. Aj keď... zásada je zásada. Aj v iných prípadoch sa vlastnícvo mení až napr. zaplatením, ale výnos ide skôr.
V tomto prípade ide o investora, nie staviteľa a nadobúdané to bolo ako DM. Zmluvy s klientami neboli zmluvy o dielo.
IvoM
30.11.09,11:54
Keď to budete predávať ako DM tak podĺa mňa sa to bude účtovať na základe kúpno-predajnej zmluvy.
eevvaa
01.12.09,10:27
Kúpno-predajné zmluvy boli ale podpísané až v následujúcom fin. období po prevzatí bytu so užívania. Prevzatie sa však uskutočnilo v predošlom období. Teda, účtujem výnos do obdobia podľa prevzatia, alebo do obdobia, kedy bol predaj a prevod bytov formálne ukončený podpisom finálnej kupno.predajnej zmluvy?
Riziko, že k podpisu zmluvy kupujúcim nedôjde, keď už byt prevzal, je nízke a vlastne pri zostavovaní závierky za predchádzajúce obdobie už bolo jasné, že zmluvy sú podpísané.
skaspa
01.12.09,11:14
§ 2 ods. 2 postupov PÚ: "Pri nehnuteľnostiach obstaraných na základe zmluvy, pri ktorých sa vlastníctvo nadobúda povolením vkladu do katastra nehnuteľností3) a do nadobudnutia vlastníctva nadobúdateľ nehnuteľnosť užíva, dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň prevzatia nehnuteľnosti nadobúdateľom; u prevádzajúceho je dňom uskutočnenia účtovného prípadu deň odovzdania nehnuteľnosti. Ak nebude vklad do katastra nehnuteľností povolený, účtovné zápisy sa zrušia."

čo sa týka toho účtovania ako DM, s takýmto prípadom som sa zatiaľ nestretol; vy predsa neobstarávate vlastný majetok, ale majetok určený na predaj t.j. výrobky; podľa § 33 ods. 1 postupov PÚ sa dlhodobým majetkom rozumie majetok zaradený do užívania - vy budete nepredané byty užívať resp. aj tie určené na predaj budete zaraďovať do majetku a potom ich predajom z majetku vyradíte? napr. ak postavíte 100 bytov a 30 nepredáte budete ich užívať a aj odpisovať (sú odpisy majetku, ktorý neužívate a ktorý je určený na predaj daňovým výdavkom)? podľa mňa sa jednoznačne jedná o nedokončenú výrobu a tak by sa to malo aj účtovať;
eevvaa
01.12.09,14:18
Ešte dobre, že máme na účtovníctvo zákon, a nemusíme sa spoliehať len na zásady, princípy a zvyklosti atď. Zákon je zákon a čo je napísané platí. Ale, je to aj správne?