anica.f
24.11.09,12:48
Dobry deň. Ak si uplatňujem iba paušálne výdavky / je to pre mňa výhodnejšie/, musím platiť daň z motor. vozidiel? Čítala som zákon, ale nerozumiem...Auto používam, ale neuplatňujem si naňho žiadne odpisy, kilometrovné, PHM...tak som predpokladala, že nemám platiť daň. Ale jedna pani na DÚ trvrdila, že daň musí zaplatiť každý, kto používa auto na podnikanie. Ako to je vlastne?
kacena26
24.11.09,11:52
pani na úrade mala pravdu, keď používaš súkromné vozidlo na podnikanie, tak musíš za rok 2009 zaplatiť daň z motorových vozidiel za toto vozidlo.
Tweety
24.11.09,11:52
Dobry deň. Ak si uplatňujem iba paušálne výdavky / je to pre mňa výhodnejšie/, musím platiť daň z motor. vozidiel? Čítala som zákon, ale nerozumiem...Auto používam, ale neuplatňujem si naňho žiadne odpisy, kilometrovné, PHM...tak som predpokladala, že nemám platiť daň. Ale jedna pani na DÚ trvrdila, že daň musí zaplatiť každý, kto používa auto na podnikanie. Ako to je vlastne?
Áno, MV ktoré sa používa v podnikaní podlieha dani z MV.
Marianna01
24.11.09,11:56
Dobry deň. Ak si uplatňujem iba paušálne výdavky / je to pre mňa výhodnejšie/, musím platiť daň z motor. vozidiel? Čítala som zákon, ale nerozumiem...Auto používam, ale neuplatňujem si naňho žiadne odpisy, kilometrovné, PHM...tak som predpokladala, že nemám platiť daň. Ale jedna pani na DÚ trvrdila, že daň musí zaplatiť každý, kto používa auto na podnikanie. Ako to je vlastne?


netvrdila by som to takto striktne, zadávateľka dáva protichodné informácie:

1. Auto používam

2. neuplatňujem si naňho žiadne odpisy, kilometrovné, PHM

z tohto vyplývajú rôzne a protichodné veci, najprv by bolo dobré zistiť, či sa jedná o súkromné alebo firemné MV. Ďalej, ak auto používa na podnikanie, čo tým vlastne myslí, keď si na neho nič neuplatňuje? Nie je to náhodou tak, že súkromné auto využije trebárs na nákup materiálu/tovaru, ale ani PHM ani amortizáciu si neuplatní - teda akoby to auto ani nevyužila v podnikaní? Lebo v tomto prípade daň platiť nemusí, takže by bolo dobré, keby doplnila info...
Hansa
24.11.09,12:06
... ak zadávateľka oznámila daňovému úradu, že používa auto v súvislosti s podnikaním, tak potom musí zaplatiť DzMV.
anica.f
24.11.09,12:18
Auto používam na nákup materiálu, presun ku klientovi...tá pani vravela, že by mi kontrola musela najprv dokázať, že to auto som využila na podnikanie. Ja by som mohla tvrdiť, že sa presúvam autobusom, MHD. Veď nemaám doklady o jazdách. JE to celé pre mňa nezrozumiteľné.
Auto je moje osobné, je vedené na rodné číslo, nie na DIČ.
Zoltán Kovács
24.11.09,12:19
netvrdila by som to takto striktne, zadávateľka dáva protichodné informácie:

1. Auto používam

2. neuplatňujem si naňho žiadne odpisy, kilometrovné, PHM

z tohto vyplývajú rôzne a protichodné veci, najprv by bolo dobré zistiť, či sa jedná o súkromné alebo firemné MV. Ďalej, ak auto používa na podnikanie, čo tým vlastne myslí, keď si na neho nič neuplatňuje? Nie je to náhodou tak, že súkromné auto využije trebárs na nákup materiálu/tovaru, ale ani PHM ani amortizáciu si neuplatní - teda akoby to auto ani nevyužila v podnikaní? Lebo v tomto prípade daň platiť nemusí, takže by bolo dobré, keby doplnila info...

No keď nevedie účtovníctvo, ale si uplatňuje výdavky paušálne ( 40% alebo 60%), tak si "neuplatňuje" výdavky na auto.
Ale tiež sa prikláňam k názoru, že povinnosť platenia dane z MV nie je spätá s uplatňovaním výdavkov, ale s používaním MV na podnikateľské účely.
anica.f
24.11.09,12:23
Ďakujem všetkým za odpovede. Pekný deň prajem
Marianna01
25.11.09,09:53
naďalej trvám na protichodnosti uvedených skutočností:

Dobry deň. Ak si uplatňujem iba paušálne výdavky / je to pre mňa výhodnejšie/, musím platiť daň z motor. vozidiel? Čítala som zákon, ale nerozumiem...Auto používam, ale neuplatňujem si naňho žiadne odpisy, kilometrovné, PHM...tak som predpokladala, že nemám platiť daň. Ale jedna pani na DÚ trvrdila, že daň musí zaplatiť každý, kto používa auto na podnikanie. Ako to je vlastne?

aj keď je uvedené, že uplatňuje paušál, čiže v tomto vidím len ďalší rozpor. To len na margo Zoliho príspevku:


No keď nevedie účtovníctvo, ale si uplatňuje výdavky paušálne ( 40% alebo 60%), tak si "neuplatňuje" výdavky na auto.
Ale tiež sa prikláňam k názoru, že povinnosť platenia dane z MV nie je spätá s uplatňovaním výdavkov, ale s používaním MV na podnikateľské účely.

S druhou časťou Zoliho príspevku sa nedá iné, len súhlasiť, ale aj polemizovať. Ale zadávateľka ukončila debatu, možno už v tom má jasno, takže je to asi zbytočné ďalej rozoberať.