8pipac
24.11.09,13:45
dobry den
Po odpracovaní 6 rokov som išla na MD s prvým dieťaťom na dobu 6mesiacov. Potom som sa vratila o5 na rovnaky post do zamestnania. Po odpracovaní dalšich 5rokov som išla na dalšiu MD s druhym dietatom. Po dvoch rokoch ešte počas MD s druhym dietatom sa mi narodilo tretie. V sučastnosti som na MD s tretim dieťaťom. V máji by som mala o5 nastúpiť do PP.
Dostala som ale vypoveď od decembra z dôvodu hromadneho prepuštania.

teraz moja otazka na vás:confused:
ake su moje naroky na dovolenku a odstupne. Po decembri sa musim nahlasiť na urad prace?
btw. spolu 16odpracovaných rokov, mám 33rokov, nárok na dovolenku 25dní.


nástup do zamestnania - 2.august 93
začiatok prvej materskej - januar 99
druha materská - januar 2005
tretia apríl - 2007
výpoved ku dnu - 30.11.2009
materská mi ale konči - máj .2010

:confused:
Velmi vam dakujem za fundovane odpovede Eva (8pipac pisal v zastupeni ;) )
brčko
24.11.09,13:03
predpokladám, že išlo o zrušenie zamestnávatela alebo jeho časti, t.j. dôvod výpovede bol § 63 ods.1 písm. a), lebo podla písmena b) z nadbytočnosti nemôžeš dostať výpoved počas RD. A hromadné prepuštanie nie je dôvod výpovede!!!, to je len následok nejakého iného dôvodu, ak ukončuje PP viac ludí (teda zákonník práce to presne definuje v § 73).

máš nárok na 3mesačné odstupné, 3mesačnú výpovednú dobu a nebudeš mať nárok na podporu v nezamestnanosti, ak si si počas RD neplatila sama dobrovolné poistenie v nezamestnanosti.

Na UP sa hlásiť nemusíš, ak nehladáš prácu, len na ZP treba zájsť a popredu si tam príp. zavolať, čo treba priniesť (či potvrdenie z upsvar o poberaní rodič.príspevku alebo RL dieťaťa ... nemajú rovnaké postupy).
8pipac
24.11.09,14:28
Dakujem za rychlu a vecnu odpoveď ešte som sa chcela spytať, či náhodou nevyplýva povinnosť odvádzať poistenie v nezamestnanosti zamestnávatelovi alebo štátu v čase RD.

V pripade, že nie a začala by som odvádzať od buduceho mesiaca, kedy mi vzniká nárok na podporu v nezamestnanosti. ď ;)
veronikasad
24.11.09,15:00
Dakujem za rychlu a vecnu odpoveď ešte som sa chcela spytať, či náhodou nevyplýva povinnosť odvádzať poistenie v nezamestnanosti zamestnávatelovi alebo štátu v čase RD.

V pripade, že nie a začala by som odvádzať od buduceho mesiaca, kedy mi vzniká nárok na podporu v nezamestnanosti. ď ;)
Počkaj si do nového roku. V parlamente je novela zákona o sociálnom poistení, v ktorej sa uvažuje s takouto zmenou zákona.

V súčasnom období štát ani zamestnávatel nie je platitelom poistenia v nezamestnanosti za mamičky na rodičovskej dovolenke.
brčko
24.11.09,15:34
Dakujem za rychlu a vecnu odpoveď ešte som sa chcela spytať, či náhodou nevyplýva povinnosť odvádzať poistenie v nezamestnanosti zamestnávatelovi alebo štátu v čase RD.

V pripade, že nie a začala by som odvádzať od buduceho mesiaca, kedy mi vzniká nárok na podporu v nezamestnanosti. ď ;)

Podla teraz účinného zákona o soc.poistení, po uplynutí 3x365dní od tvojho prihlásenia (lebo obdobie bez poistenia v nezam. máš vyše dvoch rokov, od nástupu na RD a máš PP na dobu neurčitú, tak musíš mať aspon 3x365dní PvN v posledných 4-och rokoch "pred zaevidovaním na UP"), a platiť treba v splatnosti, lebo ak nezaplatíš za nejaký mesiac v splatnosti, tak ten mesiac sa ti do obdobia poistenia v nezam. neráta.

nikto neplatí za mamičku na RD poist.v nezam, nástupom na RD dochádza podla zákona k prerušeniu poistenia v soc.poistovni (nem., dôch., v nezam. )
tinasz
25.11.09,21:15
Rada by som poprosila o informáciu, v roku 2007 som odišla na materskú dovolenku počas ktorej mi bolo zrušené miesto. Po materskej dovolenke som nastúpila do práce. (moja pracovná náplň zostala, ale funkcia sa premenovala). Môj zamestnávateľ mi nedal žiadnu prácu (dokonca ma vysunul na také pracovisko, kde mi poskytol iba stôl a stoličku. Požiadala som písomne zamestnávateľa o pridelenie práce, tak začal na mňa psychický tlačiť a zároveň mi navrhol rozviazanie pracovného pomeru dohodou (t.č. som bola osamelá matka), takže zamestnávateľ ma nesmel prepustiť. Zamestnávateľ mi ponúkol, že ak budem súhlasiť s výpovedou tak mi vyplatí 10 mesačné odstupne z ktorým som súhlasila. V najbližšom výplatnom termíne som zistila, že mi nevyplatil čiastku aku mal a po dopytovaní mi oznámil, že moja priemerná mzda sa vypočítala z priemerného platu stredného manažmentu. ak som sa vrátila do práce, tak mi mal zamestnávateľ postkytnúť prácu pri plate, ktorý bol pred nástupom na materskú dovolenku. vo firme sompracovala 10 rokov, po dopyte prečo tak učinili mi oznámili, že po materskej dovolenke som odpracovala menej ako 22 dní čo sa píše ZP v § 134 odst 3 citujem "a zamestnanec v rozhodujúcom období neopracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok a zistí sa zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhdoujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol" - pokiaľ viem, tak po ukončení MD mi mal zamestnávateľ poskytnúť to isté platové ohodnotenie ako pred nástupom na MD. Takže nie celkom mi je jasné, prečo sa odvolal na tento §. prosím vás o informácie, ak mi viete v mojom probléme pomôcť. dakujem