macik161
24.11.09,15:46
Chcem sa spýtať. Prišla nám faktúra od tuzemského dodávateľa registrovaného pre IČ DPH v SR za opravu poškodených regálov. Toto poškodenie zavinil náš zamestanec a budeme mu to stŕhať zo mzdy. Máme nárok si vtedy uplatniť DPH? A môžem tento náklad hneď zaúčtovať cez 335xx zrážky zo mzdy alebo musím takýto náklad najskôr zaúčtovať na opravy 511xx a následne interným dokladom preúčtovať z nákladov 511xx na 335xx. ďakujem za pomoc
Zoltán Kovács
24.11.09,14:51
Chcem sa spýtať. Prišla nám faktúra od tuzemského dodávateľa registrovaného pre IČ DPH v SR za opravu poškodených regálov. Toto poškodenie zavinil náš zamestanec a budeme mu to stŕhať zo mzdy. Máme nárok si vtedy uplatniť DPH? A môžem tento náklad hneď zaúčtovať cez 335xx zrážky zo mzdy alebo musím takýto náklad najskôr zaúčtovať na opravy 511xx a následne interným dokladom preúčtovať z nákladov 511xx na 335xx. ďakujem za pomoc

Zaúčtovanie faktúry:
511, 343/321 oprava
335/6xx zrážka od zamestnanca

Aspoň si to myslím.
Tweety
24.11.09,14:53
Zaúčtovanie faktúry:
511, 343/321 oprava
335/6xx zrážka od zamestnanca

Aspoň si to myslím.
Vôbec nemusí o oprave účtovať cez 511, a 6...,ak vie, že to bude platiť zamestnanec, zúčtuje to priamo cez 335.
Zoltán Kovács
24.11.09,14:58
Vôbec nemusí o oprave účtovať cez 511, a 6...,ak vie, že to bude platiť zamestnanec, zúčtuje to priamo cez 335.

A čo ak spôsobená škoda prevýši max. možný nárok ZL voči ZC?
azla
24.11.09,15:00
Podľa môjho názoru je potrebné učtovať v dvoch krokoch:
a) najprv faktúru
b) zosobnenie - na základe interného dokladu
adabirk
24.11.09,19:51
- no riešil sa tu nárok na odpočítanie dane z došlej faktúry a čo "zosobnenie zamestnancovi" nie je predmetom DPH ? ja by som povedala, že áno - je to riadne zdaniteľné plnenie spoločnosti,
- ak sa mýlim opravte ma.
Zoltán Kovács
24.11.09,19:56
- no riešil sa tu nárok na odpočítanie dane z došlej faktúry a čo "zosobnenie zamestnancovi" nie je predmetom DPH ? ja by som povedala, že áno - je to riadne zdaniteľné plnenie spoločnosti,
- ak sa mýlim opravte ma.

Z faktúry máš riadný nárok na uplatnenie DPH. A zosobnenie voči zamestnancovi predsa nie je plnenie, teda nie je predmetom dane.
adabirk
24.11.09,20:02
- ja sa na to "zosobnenie" pozerám ako na riadne plnenie spoločnosti, je to plnenie za protihodnotu.
Zoltán Kovács
24.11.09,20:03
- ja sa na to "zosobnenie" pozerám ako na riadne plnenie spoločnosti, je to plnenie za protihodnotu.

Ani náhodou.... Aké plnenie dodávaš zamestnancovi ak sa môžem spýtať? Tovar? Službu? Alebo niečo iné?
adabirk
24.11.09,20:21
- no podľa môjho názoru je to riadne dodanie služby za protihodnotu:
- § 2 ods. 1 písm. b) dodanie služby
- § 9 ods. 1 - dodaním služby je každé plnenie, ktoré nie je dodaním tovaru podľa § 8

- opakujem, môžem sa mýliť, samozrejme.
durisovad
24.11.09,20:26
Nemyslim, ze by odlahcenie penazenky zamestnanca bolo dodanim sluzby, iba ak by ju mal taku plnu, ze by ju nevladal uniest.
Zoltán Kovács
24.11.09,20:42
- no podľa môjho názoru je to riadne dodanie služby za protihodnotu:
- § 2 ods. 1 písm. b) dodanie služby
- § 9 ods. 1 - dodaním služby je každé plnenie, ktoré nie je dodaním tovaru podľa § 8

- opakujem, môžem sa mýliť, samozrejme.

Opakujem moju otázku, akú službu zamestnávateľ dodá zamestnancovi, keď si nárokuje náhradu za vzniknutú skodu?
adabirk
24.11.09,20:53
- už som odpovedala hore, že podľa môjho názoru:
§ 9 ods.(1) Dodaním služby je každé plnenie, ktoré nie je dodaním tovaru podľa § 8,
Zoltán Kovács
24.11.09,20:59
- už som odpovedala hore, že podľa môjho názoru:
§ 9 ods.(1) Dodaním služby je každé plnenie, ktoré nie je dodaním tovaru podľa § 8,

Ale o akú službu ide? O žiadu predsa....

Myslím si, že najprv je potrebné vyjasniť čo je to plnenie....
Rozalka
24.11.09,21:02
- no podľa môjho názoru je to riadne dodanie služby za protihodnotu:
- § 2 ods. 1 písm. b) dodanie služby
- § 9 ods. 1 - dodaním služby je každé plnenie, ktoré nie je dodaním tovaru podľa § 8

- opakujem, môžem sa mýliť, samozrejme.

akej služby?
čo pre zamestnanca táto služba prinesie? aké hmotné či nehmotné statky?
adabirk
24.11.09,21:33
- no, citujem len zo zákona o DPH, a v predmetnom ustanovení § 9 ods. 1 je definované čo je to dodanie služby, že je to každé plnenie, ktoré nie je dodaním tovaru,
- že zamestnávateľ dal zamestnancovi zaplatiť škodu, ktorú spôsobil - je to plnenie zamestnávateľa - za odplatu - ako správne kolega poznamenal čo je plnenie ? v zákone nie je definované,
- zároveň § 10 ods. 1 zákona - hovorí čo sa za dodanie služby nepovažuje, "naše plnenie tam nie je".
Rozalka
24.11.09,21:53
Zákon o DPH hovorí najprv o predmete dane:
(1) Predmetom dane je

a) dodanie tovaru za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby,
b) poskytnutie služby (ďalej len "dodanie služby") za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby,
c) nadobudnutie tovaru za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu Európskych spoločenstiev (ďalej len "členský štát"),
d) dovoz tovaru do tuzemska.

Náhrada za škodu nie je predmetom dane.
Z toho vyplýva, že už nemusíme skúmať, či ide o dodanie tovaru alebo dodanie služby.
Zoltán Kovács
25.11.09,08:36
- no, citujem len zo zákona o DPH, a v predmetnom ustanovení § 9 ods. 1 je definované čo je to dodanie služby, že je to každé plnenie, ktoré nie je dodaním tovaru,
- že zamestnávateľ dal zamestnancovi zaplatiť škodu, ktorú spôsobil - je to plnenie zamestnávateľa - za odplatu - ako správne kolega poznamenal čo je plnenie ? v zákone nie je definované,
- zároveň § 10 ods. 1 zákona - hovorí čo sa za dodanie služby nepovažuje, "naše plnenie tam nie je".

1. Zákon sa musí študovať komplexne a nie len vytrhnuté state z kontextu. Lebo v tom prípade dôjde k takýmto nedorozumenia, ako tento konkrétny prípad.
2. A keby som ani neštudoval zákon, tak len logicky keď idem na to, tak nemôžem od zamestnanca žiadať k náhrade aj DPH z opravy, nakoľko som si ju nárokoval v priznaní DPH. Takže to nie je moja nákladová položka.
adabirk
25.11.09,14:23
- no tak vyzerá, že moja úvaha bola asi mylná ... dík:)
Danila
25.11.09,14:51
- ja sa na to "zosobnenie" pozerám ako na riadne plnenie spoločnosti, je to plnenie za protihodnotu.Už som tu prečítala všeličo, ale vo sne by ma nenapadlo, že sa tu dožijem takéhoto bludu.:) Prepáčte mi všetci tiežúčtovníci, boli ste prekonaní.;)
adabirk
25.11.09,18:33
- Danila, ďakujem za ocenenie, rozvinula som tu len myšlienku plnenia v súvislosti s DPH (nič viac nič menej), neprezentovala som to, že som si tým istá, môžete si to pozrieť, (samozrejme, že to je riadne "pritiahnuté za vlasy", aj mne to je jasné, len som chcela vedieť, aký máte na to názor i som sa dozvedela),
- bolo to myslené v súvislosti s odpočítaním dane a s plnením ako takým v rámci DPH, pre Vás blud OK.:)