Dominikl
24.11.09,16:24
Dobrý deň, chcem sa spýtať, ak v decembri nezaplatím načas DPH a namiesto nej zaplatím za tovar, môžem dostať od DÚ pokutu alebo ma budú sankciovať?
JarkaL
24.11.09,15:29
Áno, DU Ti vyrúbi pokutu.
Dominikl
24.11.09,15:50
No áno, za každý deň omeškania, ale ja si vlastne chcem znížiť daňový základ, a dph zaplatím až v novom roku
Lianka
24.11.09,17:16
No áno, za každý deň omeškania, ale ja si vlastne chcem znížiť daňový základ, a dph zaplatím až v novom roku

DPH u platitela nejde do nakladov, ani sankcie. DU si na platbu pocka a spenalizuje ti ju az do dna, kedy zaplatis. Zaroven u nich mozes mat "cierny bod" (poznamku) - je preto na zvazenie, ci sa tento postup "oplati".
mysimis
24.11.09,17:26
IvoM
24.11.09,17:38
Dominikl podľa toho čo tu píšeš tak mi vychádza že účtuješ v jednoduchom účtovníctve a kvôli nedostatku financii zvažuješ či zaplatiť DPH alebo došlé faktúry a tak si znížiť daňový základ za tento rok. Ako napísala JarkaL a Lianka tak Ti DU vyrúbi pokutu /na stránke www.drsr.sk je daňová kalkulačka na výpočet penále/. Asi by som to riešil formou žiadosti o splátkový kalendár na platbu DPH alebo sa osobne skúsil pozhovárať so správkyňou dane. Keď sa na to pozerám ale globálne tak by som ja osobne uprednostnil úhradu DF pred DPH /nižšia daň za rok 2009, nižší základ pre výpočet odvodov od 06/2010/
mandula
24.11.09,19:21
Dominikl podľa toho čo tu píšeš tak mi vychádza že účtuješ v jednoduchom účtovníctve a kvôli nedostatku financii zvažuješ či zaplatiť DPH alebo došlé faktúry a tak si znížiť daňový základ za tento rok. Ako napísala JarkaL a Lianka tak Ti DU vyrúbi pokutu /na stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) je daňová kalkulačka na výpočet penále/. Asi by som to riešil formou žiadosti o splátkový kalendár na platbu DPH alebo sa osobne skúsil pozhovárať so správkyňou dane. Keď sa na to pozerám ale globálne tak by som ja osobne uprednostnil úhradu DF pred DPH /nižšia daň za rok 2009, nižší základ pre výpočet odvodov od 06/2010/

súhlasím a dodávam:

Zákon č. 511/1992 Z.z.
§ 35b
Sankčný úrok
(8) Sankčný úrok sa nevyrubí, ak daň bola zaplatená zo zábezpeky na daň, ak tak ustanovuje osobitný zákon, 1b) alebo ak nepresiahne v jednotlivom prípade 16, 60 eura. Ak je správcom dane obec, sankčný úrok sa nevyrubí, ak nepresiahne v jednotlivom prípade 3, 32 eura.

Podľa kalkulačky uvedenej na stránke drsr by si pri dlžobe na dph vo výške napr. 1 500 Eur so splatnosťou 28.12.2009, výšku sankčného úroku 16,60 Eur dosiahol až 7.4.2010 :)