Dana7
24.11.09,15:36
Prečítala som si všetko, čo som tu našla ohľadom obratového bonusu a DPH, ale nenašla som tam môj problém.
My ako odberateľ máme dohodnutý zmluvne obratový bonus s dodávateľom. To znamená, ak odoberieme určité množstvo tovaru za kvartál tak máme zľavu. Lenže dohoda je taká, že nie oni nám vystavia dobropis, ale my im to fakturujeme normálne plusom.
Keďže obchodníci neskoro odovzdali podklady za 3. q tak faktúru chceme vystaviť až teraz. Máme problém rozhodnúť, aký má byť správny dátum zdaniteľného plnenia? Teda, či tam dať september a robiť dodatočné DPH, alebo tam dať dátum, keď reálne tu faktúru za bonus vystavujeme.
Je to súrne, zajtra je DPH, tak mi prosím poraďte.

Vďaka:o
Zoltán Kovács
24.11.09,14:38
Prečítala som si všetko, čo som tu našla ohľadom obratového bonusu a DPH, ale nenašla som tam môj problém.
My ako odberateľ máme dohodnutý zmluvne obratový bonus s dodávateľom. To znamená, ak odoberieme určité množstvo tovaru za kvartál tak máme zľavu. Lenže dohoda je taká, že nie oni nám vystavia dobropis, ale my im to fakturujeme normálne plusom.
Keďže obchodníci neskoro odovzdali podklady za 3. q tak faktúru chceme vystaviť až teraz. Máme problém rozhodnúť, aký má byť správny dátum zdaniteľného plnenia? Teda, či tam dať september a robiť dodatočné DPH, alebo tam dať dátum, keď reálne tu faktúru za bonus vystavujeme.
Je to súrne, zajtra je DPH, tak mi prosím poraďte.

Vďaka:o

Obratový bonus môže byť aj bez DPH. ;)
Dana7
24.11.09,14:44
Obratový bonus môže byť aj bez DPH. ;)

Ďakujem za radu. Ale neplatí to len vtedy, ak sa obe strany dohodnú, že nebudú meniť daň a základ dane?
JankaO
24.11.09,14:50
Ďakujem za radu. Ale neplatí to len vtedy, ak sa obe strany dohodnú, že nebudú meniť daň a základ dane?
Platí, že sa musia dohodnúť a navyše musí platiteľ (dodávateľ) znížiť cenu. Čo podľa mňa znamená, že on by mal vystaviť doklad - dobropis.
Dana7
24.11.09,14:59
Platí, že sa musia dohodnúť a navyše musí platiteľ (dodávateľ) znížiť cenu. Čo podľa mňa znamená, že on by mal vystaviť doklad - dobropis.

Lenže, žiaľ u nás je to naopak. Dohoda je my vystavujeme faktúru. Len nevieme, aký má byť správny dátum zdaniteľného plnenia. Podľa mňa by sa dal uplatniť § 25 zmena základu dane, ale vôbec vôbec si nie som istá.
JankaO
24.11.09,15:07
Podľa zákona predmetom dane je
dodanie tovaru - tovar nedodávate
dodanie služby - službu nedodávate
uplatniť § 25 môže ten, kto dodá tovar alebo službu - to vy nie ste,

keďže ste sa dohodli, tak, že nie dodávateľ, ale vy vystavujete doklad, nie je to podľa mňa dodanie podľa zákona o DPH.
Kája.
02.10.10,19:11
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu ohľadne obratového bonusu. Odoberáme materiál od slovenského platiteľa DPH, my sme firma, ktorá je platiteľom DPH v SR aj v ČR. Od dodávateľa sme v sledovanom období odoberali materiál v SR, kde nám fakturoval na slovenské IČ DPH s DPH, ale doviezol nám materiál aj do ČR, kde nám fakturoval na české IČ DPH bez DPH. Teraz poslal faktúru o oprave základu dane (z dôvodu obratového bonusu), kde zahrnul všetky faktúry v sledovanom období (slovenské aj české dodávky) a napočítal tam 19% DPH. Myslíte, že tento doklad je správny. Nemal spraviť dva doklady o oprave jeden na slovenské dodávky a jeden na české dodávky?
KEJKA
02.10.10,20:46
mal by vystaviť dva doklady, alebo by mala byť dohoda, že bonus nezdaňuje.
betka
04.10.10,19:08
Doplním Kejku, tu je to:

53/(6) Ak bola vykonaná oprava sadzby dane, ktorá má za následok zníženie dane, je platiteľ, ktorý odpočítal daň, povinný opraviť odpočítanú daň v tom zdaňovacom období, v ktorom bola vykonaná oprava sadzby dane, alebo v prvom nasledujúcom zdaňovacom období. Ak bola vykonaná oprava sadzby dane, ktorá má za následok zvýšenie dane, má platiteľ, ktorý odpočítal daň, právo opraviť odpočítanú daň v tom zdaňovacom období, v ktorom bola vykonaná oprava sadzby dane, alebo v prvom nasledujúcom zdaňovacom období. Opravu sadzby dane a opravu odpočítanej dane nie je povinný vykonať platiteľ pri uplatnení nesprávnej sadzby dane pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu alebo pri dodaní tovaru alebo služby, keď je povinný platiť daň nadobúdateľ tovaru alebo príjemca služby, ak platiteľ môže pri tomto zdaniteľnom obchode odpočítať daň v plnom rozsahu.
irena249
21.10.10,10:44
Prosím o radu. Máme písomne dohodnuté, že nebudeme opravovať základ dane, fakturujeme našim odberateľom bonus bez dph. Chápem správne že takýto bonus nie je predmetom dane t.j. neuvádza sa nikde v priznaní? ďakujem
KEJKA
21.10.10,15:21
Prosím o radu. Máme písomne dohodnuté, že nebudeme opravovať základ dane, fakturujeme našim odberateľom bonus bez dph. Chápem správne že takýto bonus nie je predmetom dane t.j. neuvádza sa nikde v priznaní? ďakujem
presne tak, je to mimo režimu DPH.
irena249
22.10.10,07:12
Ďakujem.