viktorianovakova
24.11.09,16:56
Ahojte.
Potrebovala by som pomôcť s podvojným účtovníctvom a neviem kde sa mam obrátiť, lebo nepoznám nikoho v mojom okolí. Okr.KE. Od nového roku mam začať robiť podvojne účtovníctvo pre firmu kde pracujem – stavebná činnosť. Bola som aj na 4-mesačnom kurze podvoj.učtov. + mzdy a personalistika, kde som ukončila úspešne, ale neviem teraz sama začať. Potrebovala by som sa pri niekom zaučiť, kto v tom beží aby mi pomohol, poradil. Ak by niekto mál záujem mi pomôcť tak sa mi môže ozvať na mojom e-maili viktorian@centrum.sk (viktorian@centrum.sk) a ja by som Vás hneď kontaktovala ak mi tam nechate Váš mobil. Telefonicky by sme sa dohodli na ďalších podmienkach s Vašej a mojej strany.... Ďakujem.
mysimis
24.11.09,15:59
mysimis
24.11.09,16:11
marina8
24.11.09,16:21
Skús si prečítať aj túto tému: http://www.porada.sk/t120331-p11-uctovnickou-po-kurze.html


to si jej tam nemala davat, lebo ked si to precita, bude nestastna;)
mysimis
24.11.09,16:28
Ja som jej to tam pricapila len preto, aby vedela prečo ju nikto nebude chcieť zaúčať do účtovníctva. Nemyslela som to vôbec v zlom, ale nech aj to si prečíta.
marina8
24.11.09,16:36
Ja som jej to tam pricapila len preto, aby vedela prečo ju nikto nebude chcieť zaúčať do účtovníctva. Nemyslela som to vôbec v zlom, ale nech aj to si prečíta.

proste si jej dala link na " tvrdu realitu";)
mysimis
24.11.09,16:50
A Ty si myslíš, že s tou "tvrdou realitou" sa v živote nestretne?
Dav
24.11.09,16:56
Mám pre zadávateľku ďalšiu tému http://www.porada.sk/t123605-kosice.html:D.
( Aj keď súhlasím, že si môže prečítať obe odporúčané témy)

Záleží aj od toho, čo už vie samostatne urobiť, či je v začínajúcej firme, alebo pokračuje po niekom , alebo či potrebuje poradiť s koncom roka a účtovnou závierkou.
calawen
24.11.09,17:02
Oli, ako ja by som nemala problém, ale iba v rámci voľného času (čo Aďko dovolí) :D
viktorianovakova
25.11.09,11:25
Pozriem si to určite. Ďakujem
viktorianovakova
25.11.09,11:27
tekže sa mam pripraviť na tvrdu realitu :,-(( ? ja viem že je to náročne.
Zoltán Kovács
25.11.09,11:33
tekže sa mam pripraviť na tvrdu realitu :,-(( ? ja viem že je to náročne.

Neboj... Je to síce náročné, ale dá sa to zvládnuť. Po ruke máš poradu s kopou vyriešených prípadov, a s ochotnými členmi.

Moje zaúčanie bolo asi také, že po skončení OA nadstavba som sa zamestnal v účt. agentúre, kde po nástupe (cez leto) majiteľ odišiel na 2 týždňovú dovolenku, a nechal ma samého vo firme, či si poradím so vzniknutou situáciou alebo nie. A to bolo ešte pred tým ako začala fungovať porada.sk :D
viktorianovakova
25.11.09,13:41
Tak ja som taktieš sama ako teba tam nechal šef s tym rozdielom že môj je stále preč a do učtovnictva sa malo vyzna v podstate vobec a mal len nato učtovničky ktore s ním neraz zakývali. Tak hoc tu je on mi s tym určite nepomôže. Nevieš mi poradiť ktory je dobrý program na podvojne.+mzdy..a ako mam začať. Ďakujem...
Dav
25.11.09,14:08
Tak ja som taktieš sama ako teba tam nechal šef s tym rozdielom že môj je stále preč a do učtovnictva sa malo vyzna v podstate vobec a mal len nato učtovničky ktore s ním neraz zakývali. Tak hoc tu je on mi s tym určite nepomôže. Nevieš mi poradiť ktory je dobrý program na podvojne.+mzdy..a ako mam začať. Ďakujem...
Mám skúsenosti s viacerými programami, ale používam MRP a odporúčam ho preto, lebo sa dá rýchlo naučiť s ním pracovať, je jednoduchý na obsluhu a má všetky potrebné výstupy.
Ako začať : Podľa toho, kedy a s čím začínaš. Rok 2009 , alebo už rok 2010?
Pozri si inventúry, počiatočné stavy, roztrieď doklady ... a vitaj medzi účtovníkmi:)
Lenka1979
25.11.09,17:33
V prvom rade ak chceš,aby sme Ti tu pomohli, upresni, či začínaš účtovať ešte rok 2009 a tým pádom budeš potrebovať pomôcť s inventúrami a účtovnou závierkou alebo budeš začínať účtovať až rok 2010.... lebo ani prechod roka nie je myslím si,v žiadnom účtovnom programe pre začínajúcu účtovníčku jednoduchý... i keď program sám o sebe jednoduchý môže byť...
Možno si sa už pre niektorý soft rozhodla, uveď čo najviac informácií, ozaj porada je tá najlepšia stránka kde si mohla začať. Držím palčeky... a veľa šťastia... nehádzaj to za hlavu, skús to a uvidíš,že sa to oplatí.;););)
marina8
25.11.09,17:57
Tak ja som taktieš sama ako teba tam nechal šef s tym rozdielom že môj je stále preč a do učtovnictva sa malo vyzna v podstate vobec a mal len nato učtovničky ktore s ním neraz zakývali. Tak hoc tu je on mi s tym určite nepomôže. Nevieš mi poradiť ktory je dobrý program na podvojne.+mzdy..a ako mam začať. Ďakujem...

na mzdy pouzivam MRP - jednoduche, prehladne, pravidelne aktualizacie, dobre vystupy
na PU mam FIBU som s tym spokojna, lahko sa v tom orientuje, dobre vystupy, praidelne aktualizacie, tvorca programu je ochotny konzultovat
a po byvalej uctovnicke mas doklady, vsak? urcite tam budu vystupy, na dokladoch su predkontacie, vytlacena hlavna kniha, vypisane pokladnicne doklady, inventura
treba tieto vystupy popozerat a prvy mesiac " uctovat jak opakovaci papagaj" - kuknes na doklad, a podla toho zauctujes aj ty,lebo sa vacsinou opakuju, mas telefon, elektrinu, mobil, internet, pripadne najomne, postovne, nejake kancelarske potreby, nakup tovaru, na vystupe vase faktury su tiez predkontovane
zakladanie dokladov tiez najprv odkukaj jak to bolo doteraz , ked sa zabehas a zistis , ze by si na tom mohla nieco zlepsit a vyhovuje ti to inak, tak to potom zmenis
pozries si ako boli oznacovane doklady a tak ich aj ty oznacis, napr. FD, FO, B1, B2, PP, PV, ID, M a sledujes co bolo cez co uctovane
napr. urobis mzdy , vytlacis sumarizaciu z programu a odkukas uctovanie od byvalej uctovnicky:D
a takto urobis vsetko, veci, ktore nebudes vediet sa tu na porade opytas, nastavenia programu mozes tiez tu ale aj skusit hotline priamo u tvorcu, naviguju ta po telefone presne podla toho co potrebujes
dph podklady si vytlacis a fyzicky odciarknes ti tam mas vsetko, normalne skontrolujes doklad po doklade ci si na nieco nezabudla
nezabudnut na skolenia DPH, dan z prijmu,
na skolenie o mzdach a RZZP chodim iba na jedno, vravim tomu, ze " idem na mihala":D:D:D:D;)
uz ma nic nenapada, ved sa opytas ked bude treba;)
marina8
25.11.09,17:59
tekže sa mam pripraviť na tvrdu realitu :,-(( ? ja viem že je to náročne.

este ma napadlo a doteraz si pracovala ako co? vobec si neuctovala alebo si pomahala uctovnicke? mas len ten kurz ci aj ine skusenosti?
predpokladam, ze zavierku bude robit stara uctovnicka, takze o starost menej;)
viktorianovakova
26.11.09,15:14
Začinam rok 2010. a je kvartalný platca.
viktorianovakova
26.11.09,15:22
Doklady ešte od učtovničky nemam lebo musi ukončiť rok a neviem kedy mi ich da niekedy v januari koncom. Ake školenia DPH a mzdy mysliš??
ondrejvla
26.11.09,15:23
Začinam rok 2010. a je kvartalný platca.

Tak to máš ešte chvíľku čas, odporúčam ti pozerať odborné témy, riešia sa na tejto stránke problémy, ktoré vznikajú pri našej práci, je tu kopec ochotných ľudí a keď sa naučíš orientovať v hľadaní, máš časť problémov za sebou. Mne veľmi v prvých týždňoch pomohla moja netová priateľka, ktorá je teraz už aj osobnou, nájdi si spriaznenú dušu a nájdeš tu všetko, čo potrebuješ.
Tiež odporúčam soft MRP, ja som s ním spokojná, tiež má svoje negatíva, najmä čo sa týka rád na horúcej linke, ale inak som si vychytala veľa problémov sama.
Dav
26.11.09,15:31
Začinam rok 2010. a je kvartalný platca.
Ešte by si mohla uviesť, či teraz má firma účtovníčku na pracovný pomer, alebo im účtovníctvo robí dodávateľsky, a v akom programe pracuje ona.
Ak sú vo firme dobré vzťahy s účtovníčkou, mohla by Ťa zaučiť aj ona, prípadne by si s ňou mohla uzatvárať rok.
Ak začneš 1. januára, aj tak budeš potrebovať počiatočné stavy, a tie budeš mať až po vypracovaní daňového priznania. Aj skúsená účtovníčka má čo robiť, aby zadala do programu počiatočné stavy, a účtovať bez salda tiež nie je žiadna výhra. O možných chybách už ani nehovorím. Pre Teba by bolo najvýhodnejšie, aby si mala program, (napr. v multiverzii MRP sa to dá urobiť určite) ktorý Ti umožní účtovať 2010, a potom sa pohrať s tým tak, že bude 1.firma rok 2009 otvorená, 2. firma 2010 nová, 3. firma 2009 uzatvorená, ku ktorej sa importuje rok 2010.
lenkak
26.11.09,15:32
využi ponúknutú šancu, aj keď roboty budeš mať kopec. Každý raz začínal, ja podobne ako Zoli. Uvidíš čo v Tebe je, a tu nájdeš nielen kopec rád, ale aj priateľov.
Ja mám mrp.
viktorianovakova
26.11.09,15:34
Začinam až rok 2010. 2009 konči ta učtovnička čo to ešte ma.
viktorianovakova
26.11.09,15:38
Nemam na vyber a musim to robiť či chcem či nechcem.som tu tri roky a nechce sa mi meniť pracu. musim sa to dajak naučiť. proste nusim
Lenka1979
26.11.09,15:38
Začinam až rok 2010. 2009 konči ta učtovnička čo to ešte ma.

Možno by bolo dobré, keby ŤA zo začiatku trošku ona do toho "zasvätila", len aby si videla ako sa robí účtovná závierka a začína sa prechod do nového účtovného obdobia. Nevieš náhodou v akom softe účtuje?
Danila
26.11.09,15:40
Začinam až rok 2010. 2009 konči ta učtovnička čo to ešte ma.Viktória prepáč, že sa trošku zamiešam do debaty. Ak si ešte neúčtovala samostatne, ak si ešte nepracovala so žiadnym účtovným programom, a to takmer pred koncom roka, a začiatkom toho, v ktorom máš začať účtovať, tak ani minimálny optimizmus k Tebe vyslaný ja nezdieľam. Iba že by si mala čarovný prútik, a platilo by - nemožné do troch dní a zázraky na počkanie.;)
Miššička
26.11.09,15:43
Je dobré tú pôvodnú účtovníčku poprosiť, aby ku každému účtu slpravila podrobnú inventúru. Každý účet ktorý má zostatok na konci roku urobiť k nemu podrobný rozpis z čoho sa ten zostatok skladá.Myslím, že by ti to mohlo pomôcť v priebehu roku keď budeš niečo hladať.
Lenka1979
26.11.09,15:45
Je dobré tú pôvodnú účtovníčku poprosiť, aby ku každému účtu slpravila podrobnú inventúru. Každý účet ktorý má zostatok na konci roku urobiť k nemu podrobný rozpis z čoho sa ten zostatok skladá.Myslím, že by ti to mohlo pomôcť v priebehu roku keď budeš niečo hladať.

Len neviem,či taká ochota zo strany tej účtovníčky bude...:rolleyes: bodaj by bola...aby jej to pomohlo.
Miššička
26.11.09,15:55
Myslím že aj jej šéf by mal na tej inventúre trvať, veď je to aj v jeho záujme.
A viem, že vás teraz každý straší, treba sa na to dať. Ale súčasne nič nerobiť bez toho aby ste si to neoverila niekým skúseným. A kúpte si knižku od Cenigovej.
Prima73
27.01.10,10:31
Dobry den, mam prosbu, kedze zacinam s podvojnym uctovnictvom a novozalozenou sro, chcela by som nejake rady ohladom praktickych veci, skuste mi poradit co si mam vytlacat a zakladat z programu, ktore vystupy je dobre mat zalozene a ci si ich zakladat mesacne, alebo na konci roka. Co vytlacat pred zavierkou a co po uzavreti roka. Pracujem v Omege. Dakujem za kazdu radu.
andrea palcova
27.01.10,11:02
Dobry den, mam prosbu, kedze zacinam s podvojnym uctovnictvom a novozalozenou sro, chcela by som nejake rady ohladom praktickych veci, skuste mi poradit co si mam vytlacat a zakladat z programu, ktore vystupy je dobre mat zalozene a ci si ich zakladat mesacne, alebo na konci roka. Co vytlacat pred zavierkou a co po uzavreti roka. Pracujem v Omege. Dakujem za kazdu radu.

Na začiatok odporúčam knihu od Cenigovej: Podvojné účtovníctvo podnikateľov. Výstupy závisia aj od toho, čo konkrétne sa účtuje. Iné je to vo firme, ktorá je platca DPH; ktorá vedie napr. aj sklad....
viktorianovakova
27.01.10,11:04
No to aj mna by zaujímalo:rolleyes: čo si treba odkladať. ja budem pracovat v MRP. ďakujem
Tamila
27.01.10,11:12
No to aj mna by zaujímalo:rolleyes: čo si treba odkladať. ja budem pracovat v MRP. ďakujem

V MRP-čku je nás tu dosť.
Odkladať si musíš všetko: pokladňa - VD, PD, došlé fa, odoslané fa, banky, ID.
Prima73
27.01.10,11:19
Na začiatok odporúčam knihu od Cenigovej: Podvojné účtovníctvo podnikateľov. Výstupy závisia aj od toho, čo konkrétne sa účtuje. Iné je to vo firme, ktorá je platca DPH; ktorá vedie napr. aj sklad....

Knizku od Cenigovej z r.2009 mam kupenu. Uctujem firmu poskytujucu sluzby v oblasti www.hostingu, bez skladovej evidencie, bez evidencie dlhodobeho majetku, platca DPH.
viktorianovakova
27.01.10,13:07
V MRP-čku je nás tu dosť.
Odkladať si musíš všetko: pokladňa - VD, PD, došlé fa, odoslané fa, banky, ID.

ĎAKUJEEEM....PEKNÝ ZVYšOK DŇA :-)
andrea palcova
28.01.10,07:48
inventarizáciu pokladne. pri DPH: ja si tlačím aj podklady k priznaniu a odkladám: zdaniteľné obchody a odpočítanie dane. na konci roka: súvaha, výkaz ziskov a strát, poznámky k účtovnej závierke.
Tamila
28.01.10,07:56
Veta - čo si treba odkladať je veľmi skreslený pojem.
Odkladať - zakladať treba úplne všetko: záznamy DPH, priznania, knihy fa , hlavná kniha, inventarizácia účtov, poklaldničná kniha ...
evina
28.01.10,08:26
Viem, že ma niekorí skritizujete, či skryte alebo verejne, ale nemôžem si pomôcť. Mám z tejto témy veľmi zmiešané pocity......
Ak chcem vykonávať podvojné účtovníctvo mala by som mať prečítaný minimálne zákon o účtovníctve a Postupy, ktoré mi dajú odpoveď na otázku napr. čo mám všetko zakladať. Ak nedajú tak je zle....musím čítať dokola Poradu a iné predpisy a inú literatúru a znova a znova , a až potom sa pýtať už len na doplnenie.....Nepáči sa mi /najmä v poslednej dobe, nielen na Porade ale principiálne/ takýto postup...- dám sa na PÚ a budem si pýtať podrobný návod takmer na všetko....

Nepáčia sa mi odpovede typu "opajcuj od predchádzajúcej účtovníčky/,nepáčia sa mi ani vyhlásenia alebo želania, aby poradila predchádzajúca účtovníčka /ja by som to dnes už neurobila v zamestnaní určite/..... Možno je to preto, že si neuvedomujete, že naša práca je aj o našom know-how....

Možno niektorí nechápete presne o čom hovorím, ale ja som sa už párkkrát popálila svojou nezištnosťou, a potom som prišla o prácu a spokojnosť majiteľa s lacnejším výkonom, lebo do daňovej kontroly ho kvalita nezaujímala. Nepáči sa mi, že veľa ľudí sa nenaučí predpisy a začne robiť......lebo jednoducho z môjho pohľadu ťažko môže niekto vykonávať PÚ, ak sa zo zákonom nedozvedel ani čo má zakladať. A čo potom taká Súvaha a VZaS na konci roka.....

Aby ste ma nepochopili zle, pýtajte sana Porade, patrím k tým, ktorí už niekoľko rokov radi pomôžu - ale už nie na otázky, čo mám zakladať pri PÚ a pod....

Áno je to tvrdá realita, aj ja som začínala tvrdo, lebo táto práca nebola moja pôvodná profesia....ale začala som tak, že som čítala do nemoty predpisy a potom sa pýtala, lenže to už boli otázky napr. o účtoch. aj ja teraz ak sa stretnem s niekým kto vykonáva účto rada pozriem ako zakladá, ale nie čo, lebo sa učíme celý život a môžeme sa stále zlepšovať......len začnite tam, kde treba....
viktorianovakova
28.01.10,08:50
[QUOTE=evina;1274154]Viem, že ma niekorí skritizujete, či skryte alebo verejne, ale nemôžem si pomôcť. Mám z tejto témy veľmi zmiešané pocity......
Ak chcem vykonávať podvojné účtovníctvo mala by som mať prečítaný minimálne zákon o účtovníctve a Postupy, ktoré mi dajú odpoveď na otázku napr. čo mám všetko zakladať. Ak nedajú tak je zle....musím čítať dokola Poradu a iné predpisy a inú literatúru a znova a znova , a až potom sa pýtať už len na doplnenie.....Nepáči sa mi /najmä v poslednej dobe, nielen na Porade ale principiálne/ takýto postup...- dám sa na PÚ a budem si pýtať podrobný návod takmer na všetko....

Nepáčia sa mi odpovede typu "opajcuj od predchádzajúcej účtovníčky/,nepáčia sa mi ani vyhlásenia alebo želania, aby poradila predchádzajúca účtovníčka /ja by som to dnes už neurobila v zamestnaní určite/..... Možno je to preto, že si neuvedomujete, že naša práca je aj o našom know-how....

Možno niektorí nechápete presne o čom hovorím, ale ja som sa už párkkrát popálila svojou nezištnosťou, a potom som prišla o prácu a spokojnosť majiteľa s lacnejším výkonom, lebo do daňovej kontroly ho kvalita nezaujímala. Nepáči sa mi, že veľa ľudí sa nenaučí predpisy a začne robiť......lebo jednoducho z môjho pohľadu ťažko môže niekto vykonávať PÚ, ak sa zo zákonom nedozvedel ani čo má zakladať. A čo potom taká Súvaha a VZaS na konci roka.....

Aby ste ma nepochopili zle, pýtajte sana Porade, patrím k tým, ktorí už niekoľko rokov radi pomôžu - ale už nie na otázky, čo mám zakladať pri PÚ a pod....

Áno je to tvrdá realita, aj ja som začínala tvrdo, lebo táto práca nebola moja pôvodná profesia....ale začala som tak, že som čítala do nemoty predpisy a potom sa pýtala, lenže to už boli otázky napr. o účtoch. aj ja teraz ak sa stretnem s niekým kto vykonáva účto rada pozriem ako zakladá, ale nie čo, lebo sa učíme celý život a môžeme sa stále zlepšovať......len začnite tam, kde treba....[/QUOTE

V niečom je tu pravda v niečom nie.
Každý začíname a nikto múdry z neba nespadol.
Kto chce a ma záujem pomôcť tak pomôže a kto nechce tak neodpíše ani.....
Každý máme iný štýl ak začíname s niečím novým. A kto bude chcieť tak to dotiahne tam kde chce aj napriek ťažkostiam.
A každý je veľký pán keď už ma určite skúsenosti za sebou........ asi tak.

Ja som tiež neraz pomohla a otočili sa mi chrbtom a škaredo! A teraz čo mám všetkých odpísať lebo to a to bolo ..........................
Toto je zasa môj názor.... prajem pekný deň.
Zoltán Kovács
28.01.10,08:56
V niečom je tu pravda v niečom nie.
Každý začíname a nikto múdry z neba nespadol.
Kto chce a ma záujem pomôcť tak pomôže a kto nechce tak neodpíše ani.....
Každý máme iný štýl ak začíname s niečím novým. A kto bude chcieť tak to dotiahne tam kde chce aj napriek ťažkostiam.
A každý je veľký pán keď už ma určite skúsenosti za sebou........ asi tak.

Ja som tiež neraz pomohla a otočili sa mi chrbtom a škaredo! A teraz čo mám všetkých odpísať lebo to a to bolo ..........................
Toto je zasa môj názor.... prajem pekný deň.


Myslím si, že evine slová boli zle pochopené. Ja tak isto zastávam názor, že každý niekde a nejako začal.
Ale, keď musím začať niečím novým, tak najprv si naštudujem patričné veci k tomu, a až potom, keď mi niečo ostane nejasné sa pýtam. Ale otázka typu, že mám robiť PÚ a neviem kde začať....... to je silná káva aj pre mňa.
Začať treba tam, ako písala evina. Čítať zákon o účte, postupy účtovania v PÚ atď, atď. A mať poriadnú dávku trpezlivosti, lebo pri tomto štúdiu človeku aj mozole vzniknú na zadku... a o práci ani nehovoriac.
mysimis
28.01.10,08:58
[QUOTE=evina;1274154]Viem, že ma niekorí skritizujete, či skryte alebo verejne, ale nemôžem si pomôcť. Mám z tejto témy veľmi zmiešané pocity......
Ak chcem vykonávať podvojné účtovníctvo mala by som mať prečítaný minimálne zákon o účtovníctve a Postupy, ktoré mi dajú odpoveď na otázku napr. čo mám všetko zakladať. Ak nedajú tak je zle....musím čítať dokola Poradu a iné predpisy a inú literatúru a znova a znova , a až potom sa pýtať už len na doplnenie.....Nepáči sa mi /najmä v poslednej dobe, nielen na Porade ale principiálne/ takýto postup...- dám sa na PÚ a budem si pýtať podrobný návod takmer na všetko....

Nepáčia sa mi odpovede typu "opajcuj od predchádzajúcej účtovníčky/,nepáčia sa mi ani vyhlásenia alebo želania, aby poradila predchádzajúca účtovníčka /ja by som to dnes už neurobila v zamestnaní určite/..... Možno je to preto, že si neuvedomujete, že naša práca je aj o našom know-how....

Možno niektorí nechápete presne o čom hovorím, ale ja som sa už párkkrát popálila svojou nezištnosťou, a potom som prišla o prácu a spokojnosť majiteľa s lacnejším výkonom, lebo do daňovej kontroly ho kvalita nezaujímala. Nepáči sa mi, že veľa ľudí sa nenaučí predpisy a začne robiť......lebo jednoducho z môjho pohľadu ťažko môže niekto vykonávať PÚ, ak sa zo zákonom nedozvedel ani čo má zakladať. A čo potom taká Súvaha a VZaS na konci roka.....

Aby ste ma nepochopili zle, pýtajte sana Porade, patrím k tým, ktorí už niekoľko rokov radi pomôžu - ale už nie na otázky, čo mám zakladať pri PÚ a pod....

Áno je to tvrdá realita, aj ja som začínala tvrdo, lebo táto práca nebola moja pôvodná profesia....ale začala som tak, že som čítala do nemoty predpisy a potom sa pýtala, lenže to už boli otázky napr. o účtoch. aj ja teraz ak sa stretnem s niekým kto vykonáva účto rada pozriem ako zakladá, ale nie čo, lebo sa učíme celý život a môžeme sa stále zlepšovať......len začnite tam, kde treba....[/QUOTE

V niečom je tu pravda v niečom nie.
Každý začíname a nikto múdry z neba nespadol.
Kto chce a ma záujem pomôcť tak pomôže a kto nechce tak neodpíše ani.....
Každý máme iný štýl ak začíname s niečím novým. A kto bude chcieť tak to dotiahne tam kde chce aj napriek ťažkostiam.
A každý je veľký pán keď už ma určite skúsenosti za sebou........ asi tak.

Ja som tiež neraz pomohla a otočili sa mi chrbtom a škaredo! A teraz čo mám všetkých odpísať lebo to a to bolo ..........................
Toto je zasa môj názor.... prajem pekný deň.

Neurážaj sa, ešte si neprevzala účtovníctvo po takom "účtovníkovi", ktorý nemal ani páru o tom ako sa účtuje. Potom by Ti aj rozum zastal a pochopila by si to o čom tu píše Evina vo svojom príspevku. Aj ja som začínala, ale keď si spomeniem na to ako, tak sa to určite nedá porovnať s tým čo tu čítam v príspevkoch denno-denne.
evina
28.01.10,09:01
[QUOTE=evina;1274154]Viem, že ma niekorí skritizujete, či skryte alebo verejne, ale nemôžem si pomôcť. Mám z tejto témy veľmi zmiešané pocity......
Ak chcem vykonávať podvojné účtovníctvo mala by som mať prečítaný minimálne zákon o účtovníctve a Postupy, ktoré mi dajú odpoveď na otázku napr. čo mám všetko zakladať. Ak nedajú tak je zle....musím čítať dokola Poradu a iné predpisy a inú literatúru a znova a znova , a až potom sa pýtať už len na doplnenie.....Nepáči sa mi /najmä v poslednej dobe, nielen na Porade ale principiálne/ takýto postup...- dám sa na PÚ a budem si pýtať podrobný návod takmer na všetko....

Nepáčia sa mi odpovede typu "opajcuj od predchádzajúcej účtovníčky/,nepáčia sa mi ani vyhlásenia alebo želania, aby poradila predchádzajúca účtovníčka /ja by som to dnes už neurobila v zamestnaní určite/..... Možno je to preto, že si neuvedomujete, že naša práca je aj o našom know-how....

Možno niektorí nechápete presne o čom hovorím, ale ja som sa už párkkrát popálila svojou nezištnosťou, a potom som prišla o prácu a spokojnosť majiteľa s lacnejším výkonom, lebo do daňovej kontroly ho kvalita nezaujímala. Nepáči sa mi, že veľa ľudí sa nenaučí predpisy a začne robiť......lebo jednoducho z môjho pohľadu ťažko môže niekto vykonávať PÚ, ak sa zo zákonom nedozvedel ani čo má zakladať. A čo potom taká Súvaha a VZaS na konci roka.....

Aby ste ma nepochopili zle, pýtajte sana Porade, patrím k tým, ktorí už niekoľko rokov radi pomôžu - ale už nie na otázky, čo mám zakladať pri PÚ a pod....

Áno je to tvrdá realita, aj ja som začínala tvrdo, lebo táto práca nebola moja pôvodná profesia....ale začala som tak, že som čítala do nemoty predpisy a potom sa pýtala, lenže to už boli otázky napr. o účtoch. aj ja teraz ak sa stretnem s niekým kto vykonáva účto rada pozriem ako zakladá, ale nie čo, lebo sa učíme celý život a môžeme sa stále zlepšovať......len začnite tam, kde treba....[/QUOTE

V niečom je tu pravda v niečom nie.
Každý začíname a nikto múdry z neba nespadol.
Kto chce a ma záujem pomôcť tak pomôže a kto nechce tak neodpíše ani.....
Každý máme iný štýl ak začíname s niečím novým. A kto bude chcieť tak to dotiahne tam kde chce aj napriek ťažkostiam.
A každý je veľký pán keď už ma určite skúsenosti za sebou........ asi tak.

Ja som tiež neraz pomohla a otočili sa mi chrbtom a škaredo! A teraz čo mám všetkých odpísať lebo to a to bolo ..........................
Toto je zasa môj názor.... prajem pekný deň.

Viktoria tušila som takéto reakcie, ale aj tak som si dovolila napísať svoj názor.
Nie je môj príspevok o čom píšeš. Môj príspevok je tiež o tom, čo hovoríš - nikto múdry z neba nespadol a ja osobne sa určite necítim za veľkú pani, ktorá sa z vrchu pozerá na iných .....a môžeš si to nakoniec preveriť na mojich príspevkoch....a samozrejme som nikdy nikoho neodpísala...
ale práve preto, že nikto múdry z neba nespadol musí sa učiť a ja som nabádala na začiatok na základné dva dokumenty, ktoré dajú odpoveď na veľa..... Ide tu o profesijnú česť a prepáč zareagovala si bez zamyslenia sa nad obsahom a okamžite urazene.....
P.s. Na Porade je už dosť veľa návodov na otázky tejto témy.....
Antea
28.01.10,09:02
Dobry den, mam prosbu, kedze zacinam s podvojnym uctovnictvom a novozalozenou sro, chcela by som nejake rady ohladom praktickych veci, skuste mi poradit co si mam vytlacat a zakladat z programu, ktore vystupy je dobre mat zalozene a ci si ich zakladat mesacne, alebo na konci roka. Co vytlacat pred zavierkou a co po uzavreti roka. Pracujem v Omege. Dakujem za kazdu radu.
Nehnevaj sa, ale ja súhlasím s tým čo napísala Evina. Keby ťa len trošku napadlo pozrieť si čo V "tlači " ponúka Omega, tak by si sa veľa vecí dozvedela, a potom keď ešte náhodou, tak sa pýtaj.
evina
28.01.10,09:04
Neurážaj sa, ešte si neprevzala účtovníctvo po takom "účtovníkovi", ktorý nemal ani páru o tom ako sa účtuje. Potom by Ti aj rozum zastal a pochopila by si to o čom tu píše Evina vo svojom príspevku. Aj ja som začínala, ale keď si spomeniem na to ako, tak sa to určite nedá porovnať s tým čo tu čítam v príspevkoch denno-denne.

Veru mysimis... ja svoje prvé účtovanie 311/602 som si celé doobeda overovala v troch knihách - ani vtedy viac neexistovalo - /normálne sa teraz v tej kuchyni vidím, ako som sa potila :D/...a aj to ako som pregumovala papier mojej prvej súvahy na dieru :).... veď každý raz začínal .....a nikto múdry z neba nespadol.....
viktorianovakova
28.01.10,09:24
Ja som si tiež len dovolila napísať svoj názor a nič viac. Vôbec to nebolo urazene.... Každý sa na určite veci pozeráme inak...a každý máme iné názory.... ja si rada vypočujem každého čo sa týka vonkoncom účtovníctva lebo tiež začínam....
mysimis
28.01.10,09:44
Ja som si tiež len dovolila napísať svoj názor a nič viac. Vôbec to nebolo urazene.... Každý sa na určite veci pozeráme inak...a každý máme iné názory.... ja si rada vypočujem každého čo sa týka vonkoncom účtovníctva lebo tiež začínam....

Milá viktoria, neber to tak, že Ťa tu niekto chce odrádzať od toho aby si robila účtovníctvo, to určite nie, ale v prvom rade každý kto chce robiť účtovnícke práce by mal mať aspoň aké také vedomosti o tom čo to obnáša, mať v sebe toľko, že si prečíta /keď už nenaštuduje/ zákony, ktoré hovoria o tom čo sa môže a čo nie. Potom by nedochádzalo k tomu, že sa taký účtovník pýta na úplne základné veci, ktoré by mal ovládať keď už chce robiť túto prácu.
Paula
28.01.10,09:52
Ja už ten názov témy (keď mi naň zablúdi zrak) čítam : Zahučanie do podvojného účtovníctva. Tak idem si ho (zrak) prečistiť do fujavice:cool:
Danila
28.01.10,09:58
Ja som si tiež len dovolila napísať svoj názor a nič viac. Vôbec to nebolo urazene.... Každý sa na určite veci pozeráme inak...a každý máme iné názory.... ja si rada vypočujem každého čo sa týka vonkoncom účtovníctva lebo tiež začínam....Evina napísala holú skutočnosť po dlhých rokoch strávených nad účtovníctvom. A ja už tiež nie som jeden zo začiatočníkov a tak Ti svoj názor, čo sa týka vonkoncom účtovníctva;) pridám. Ešte dnes sa mi stane, že sa nad účtovným zápisom zapotím aj slzu občas vyroním.:rolleyes: Ale asi to platí len u tých, čo majú účtovníctvo na vyššom stupni v piedestáliku hodnôt....Škoda len, že spoločensky ho tiežúčtovníci zdevastovali a odborná verejnosť mlčí.....Prajem Ti pekný deň pri Zákone o účtovníctve, Postupoch a daniach.....:)
Rozalka
28.01.10,14:45
Pokiaľ pre niekoho účtovníctvo nie tak trochu aj hobby, radšej nech sa ho ani nechytá.
Čo sa týka ocenenia našej profesie, tak to by sa dalo o tom popísať kadečo, možno aj na celé romány, tak ja len tak trošku na okraj:
Nastupovala som do zamestnania ešte s jednou pani, v ten istý deň, ja na ekonomický, ona na technický úsek.
Keďže som robila na PaM, mala som prehľad o všeličom, napríklad aj o tom, že dotyčná pani, ktorá po ukončení strednej školy bola 5 rokov na MD, mala o 500 Sk vyšší plat, ako ja, čerstvá absolventka VŠE na ekonomickom úseku.
A na PaM som videla aj to, že zamestnanci ekonomického úseku mali síce najviac práce ale aj najnižšie platy.
Po „prevrate“ som sa vytešovala, ako teraz príde na piedestál aj naše povolanie. Možno, spočiatku, keď sa požadovalo aj vzdelanie aj prax. Potom sa roztrhlo vrece s „tiežúčtovníkmi“ a naša práca je zas len zaznávaná: veď čo také robíte, len to nahádžete do počítača a je to.