Lianka
24.11.09,17:27
Dobry den,

prave som sa dozvedela, ze mame precerpany fond oprav, t. j. minuli sme viac ako sme mali. Ako sa to da? :confused: Neviem o tom, ze by nam niekto poskytol uver - alebo dlzime kdekomu? :confused: Je to podla mna dost riskantna situacia. Kto za nu nesie zodpovednost?

Stalo sa to zrealizovanim zbytocnych/nepotrebnych sluzieb za vysoku cenu, ktore boli schvalene za zvlastnych okolnosti (o tom mozno neskor, zistujem podrobnosti).

Ospravedlnujem sa za malo informacii, nebyvam tam, len sem tam sa nieco dozviem - ludia tam dokazu schvalit hluposti namiesto rozumnych veci :mee:.
zdenka131
24.11.09,16:46
Želám pohodový deň. Fond opráv sa dá prečerpať v tom prípade, ak viac finančných prostriedkov míňate na opravy a revízie, ako vkladáte . Možno ste mali nejakú nákladnú opravu. Nemalo by sa to stať. Každý väčší výdaj z fondu opráv sa schvaľuje . Je potrebné, zvýšiť tvorbu fondu opráv a rozumne rozhodovať o tom, na čo sa uvedené peniaze použijú.
Lianka
24.11.09,18:13
Dobry den Zdenka, ano minulo sa na nieco, co malo len esteticky a ziaden iny vyznam. Vyziadala som si vsetky dokumenty od spravcu, uvidim, ci ich zasle.

Na zvysenom prispevku sa vlastnici, zial, nebudu vediet dohodnut. Nastastie nie som domova dovernicka, ani predsednicka - nemame SVB. Ale ako majitelka jedneho z bytov zasnem, akych rozhodnuti su ludia schopni. Ako som sa dozvedela, nebola na to ani oficialna schodza, zrejme niekto len obehal byty a "pozbieral" podpisy. Teraz je problem, ze ak sa ma hocico zaplatit, neda sa.

Moze fyzicky odist z uctu viac penazi, ako tam mame? Kto to potom vykryje? Spravca z inych zdrojov?
Mária27
24.11.09,19:13
Lianka, býva aj možnosť prečerpať zostatok na účte, ale okrem fondu opráv máte aj úhrady na plnenia (osvetlenie, odpad, výťah ...), ktoré uhrádzate mesačne vopred na účet domu. Prostriedky fondu a úhrad sa majú viesť oddelene. Zákon pripúšťa použiť fond opráv prechodne na úhradu za plnenie, opačne to nie je stanovené - pozri § 10. Možno bola nejaká havárijná situácia.

Správca ti asi dokumenty nezašle, môžeš do nich len nahliadnuť.
Lianka
24.11.09,19:23
Dakujem Maria, uz mi to je jasnejsie.

Dali si vymalovat celu bytovku, namiesto toho, aby uvazovali o zatepleni - a kvalita prevedenie tych maliarskych prac je aj tak hrozna, uz to lutuju.

Vypytam si aj stav uctu, ked tam pojdem - taku informaciu mi hadam daju.
zdenka131
24.11.09,20:42
Lianka, správca je povinný na požiadanie poskytnúť doklady o hospodárení k nahliadnutiu. Zisti si, na čo sa financie minuli. Niekedy je veľmi ťažké dohodnúť sa s obyvateľmi bytov o prioritách použitia fondu opráv. Čím viac obyvateľov, tým viac názorov na použitie fondu opráv. Často býva problémom aj malá účasť obyvateľov bytov na domových schôdzach na ktorých sa prejednávajú dôležité otázky ohľadom hospodárenia.
sito
24.11.09,21:32
Virtuálne peniaze, virtuálne platby? Amerika u správcu, na Slovensku.
Chobot
24.11.09,22:09
Dakujem Maria, uz mi to je jasnejsie.

Dali si vymalovat celu bytovku, namiesto toho, aby uvazovali o zatepleni - a kvalita prevedenie tych maliarskych prac je aj tak hrozna, uz to lutuju.

Vypytam si aj stav uctu, ked tam pojdem - taku informaciu mi hadam daju.

Z uvedeného usudzujem, že máte zlého správcu. Ten by nemal dovoliť, aby sa fond opráv prečerpal, teda aby sa použili prostriedky zo záloh na správu domu (napr. na mesačné zálohy za teplo a teplú vodu). Ak sa tak stane, tak jedine na základe upozornenia vlastníkov a ich odsúhlasenia. Môže sa ľahko stať, že nebudete mať peniaze na tú zálohu za teplo a odpoja vás od kúrenia alebo teplej vody.

Ak to odsúhlasili vlastníci, tak tú nezodpovední oni.
Halli
25.11.09,09:23
Dakujem Maria, uz mi to je jasnejsie.

Dali si vymalovat celu bytovku, namiesto toho, aby uvazovali o zatepleni - a kvalita prevedenie tych maliarskych prac je aj tak hrozna, uz to lutuju.

Vypytam si aj stav uctu, ked tam pojdem - taku informaciu mi hadam daju.


Lianka, píšeš, že tam nebývaš, tak prečo toľká starosť? :) Ak nie si vlastníkom, nemajú ti prečo dať podklady k učtom....A vymaľovať dali bytovku zvonku, alebo zvnútra? Možno to bolo mienené v dobrom úmysle. Píšeš, že sa len sem-tam niečo dozvieš..Nehnevaj sa , ale to je trošku divné. Nič v zlom, ale na zateplenie by určite neprečerpávali účet, ale museli brať úver...Ak majú dostatočnú tvorbu fondu opráv tak to dobehnú.Možno, že to vyšlo trochu inak ako pôvodne chceli, ja verím, že to nebolo so zlým úmyslom a rada by som poznala názor toho, kto okolo toho všetko vybavoval. Asi by sme boli prekvapení.;)
Lianka
25.11.09,17:20
Ad Chobot:

Spravcom je mopolne druzstvo (nesuhlasila som s tym, ani zmluvu o sprave som nepodpisala, ale vacsina nas prehlasovala), ktore existuje este z ciast komunizmu. Zial neviem o inej spolocnosti, ktora by v tomto meste, ci regione spravu robila. A aj keby, ludia su tu velmi konzervativni, na zmenu by nepristupili. Hm, neviem, ci spravca upozornil, v kazdom pripade - prace sa vykonali.

Ad slavica:

slavica, som vlastnicka (nechcela som tak rovno, lebo by mi niekto vynadal, ze je to aj moj problem, ze sa ako vlastnicka malo zaujimam alebo az po funuse :eek:), len sa tam trvalo nezdrziavam, tak ma to az tak netrapi, je mi to vzdialene a ani nechcem, aby ma to trapilo, mam dost svojho (najnovsie problem so susedom - uz som ho udala spravcovi aj na stavebny urad - neohlasena prerabky, skody v mojom byte = to je ina kauza). Viem, ze na zateplenie by nestacilo - ale si myslim, ze vzdy je lepsie mat cast svojich a zbytok si pozicat, ako nemat nic. S tym zaverom mas pravdu, s ich rozmyslanim to za dobry umysel povazovali, je tam vela bytov, mozno sa to v dohladnej dobe dobehne a ucet sa aspon vyrovna. Vybavovala to byvala domova dovernicka, po tejto afere a mozno aj dalsich, odstupila. Mame novu a ta je nahnevana na to, v akom stave nasla veci.

Problem je v tom, ze dom je rožný, 2 vchody z 1 strany a 2 za rohom. Nechapem, ako mohli dat spravu tychto vchodov pod spolocnu, ked my s tymi druhymi 2 vchodmi nic spolocne nemame (asi inzinierske siete, spolocne hodiny a nebola vola to rozdelit). Aj pocet bytov v jednotlivych vchodoch je vyrazne iny. Za kazdy vchod je jedna domova dovernicka. Kazdy vchod, resp. dvojica vchodov akoby sa rozhodovala len za seba. Na schodzu udajne nikto nechodi, tak sa chodi po bytoch podpisovat. Mam pocit, ze dokonca je jedno, kto podpise - trebars aj najomnik, aj ked nema splnomocnenie. Udajne niektore vydavky mozu podpisat 3 domove dovernicky zo 4 - horsie, ze tie 3 su take "jednoduche" :confused: a len ta nasa je znala a rozumna zena.

Som som aj rada, ze tu nebyvam, lebo to je taka dedina, kazdy len na druheho pozera a takych neracionalych rozhodnuti bude v buducnosti este asi viac. Dakujem, trochu som sa vyrozpravala. Asi to hodim cele za hlavu. Staci, ze mi momentalne energiu berie ten sused + este jeden (dalsia kauza v stadiu riesenia).
sito
25.11.09,22:36
Zákon je jedná vec a realita, druhá vec. Vážim si ľudí, ktorí sa neboja napísať aj negatívne stránky o pomeroch v bytových domoch. Niekedy poradia viac ako pozitívne stránky. Nezdá sa.
PROBTO, s.r.o.
26.11.09,06:38
mám podobný problém a náš správca my odmieta vydať dolady na kontrolu. už to trvá 4 mesiace
Halli
26.11.09,07:00
Lianka aj si vážim, ako si to napísala a že si objasnila vzťah k tomu domu a bytu. No nezávidím Ti, lebo ja našťastie také problémy nemám. Za 10 rokov SVB sme nemali problémy s financiami a máme toho porobené už veľa. U Vás je ešte naviac správca, ktorý ....no nekomentujem :rolleyes:
Vieš, je len málo domov, kde to funguje tak ako má.Veľakrát to nefunguje v rodinnom dome, kde sú dve rodiny a sú príbuzní nie tak ešte v dome , kde je 30 niekedy až viac ako 100 rodín.:(...Takže čo ti na to povedať, asi by bolo najlepšie sa tohto bytu zbaviť a poriešiť si niečo inde,veď sa tam aj tak nezdržuješ.Ty tých ľudí neprerobíš a nemáš na to ani čas, aby si sa tomu venovala, keď nie si tam.Každý dom je obrazom vlasníkov, už sa nemôžu vyhovárať na "štát"
Tých pár ľudí, čo majú dobré myslenie to nezachráni, musí byť vačšina.Takže prajem Ti , aby si vyriešila problém hlavne so susedom a potom rozmýšľaj ako "z kola von" ;)
Halli
26.11.09,07:09
mám podobný problém a náš správca my odmieta vydať dolady na kontrolu. už to trvá 4 mesiace

Príď ku mne , ja ti ukážem všetko, čo len chceš :D
Ale vážne, z jednej vety ťažko vedieť, čo sa deje a prečo je tomu tak? Máte predsedu, radu ďalších ľludí okrem teba čo to chce vidieť? Tak skúste isť na to inak.
Llívia
03.06.10,06:08
Trochu mimotemy a trochu aj k téme:
Ako sa účtuje úver poskytnutý pre SVB?
SVB má úver zo stavebnej sporiteľne na opravu strechy. Vediem "jednoduché" účtovníctvo. Úver som nedala ako príjem do fondu opráv, ale faktúru na opravu strechy som zaúčtovala ako výdaj z fondu opráv. Teraz má SVB vo fonde mínusový stav približne vo výške poskytnutého úveru (cca 11.000 EUR). SVB pravidelne mesačne spláca úver (či skôr teraz je to ešte len "medziúver"), ale v podstate sa z týchto splátok splácajú úroky z medziúveru, takže ten úver sa nejako neznižuje. Teraz neviem, či som to správne zaúčtovala, či je možné mať vo fonde takýto vysoký mínusový stav.
Deganova
03.06.10,06:19
Ja som úver z PSS tiež na strechu zaúčtovala ako príjem - veď peniaze prišli na účet - odpísala som doślú faktúru za strechu a teraz odpisujem splátky úveru.
Llívia
03.06.10,08:17
Ja som úver z PSS tiež na strechu zaúčtovala ako príjem - veď peniaze prišli na účet - odpísala som doślú faktúru za strechu a teraz odpisujem splátky úveru.

Účtuješ v JÚ/PÚ?
Úver si zaúčtovala ako príjem do fondu alebo príjem úveru?
Fa za strechu si odpísala z fondu alebo úveru?
Máte tiež fond v mínuse?
Deganova
03.06.10,09:00
Účtujem v JÚ, úver som zaúčtovala ako príjem do FO, FA som odpísala z fondu a FO nemáme v mínuse.
Llívia
03.06.10,10:31
Účtujem v JÚ, úver som zaúčtovala ako príjem do FO, FA som odpísala z fondu a FO nemáme v mínuse.

Pozrela som nejaké postupy o účtovaní ??? (neviem presný názov, mám to doma) - týkajú sa SVB a tam nie je riešené, ako sa účtuje úver.

V zákone o vlastníctve bytov som našla toto:

§ 7b Spoločenstvo ... Hospodári ... s fondom prevádzky, údržby a opráv, ktorý sa tvorí z príspevkov vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ...

§ 10: 2) Príjmom fondu prevádzky, údržby a opráv domu sú
a) mesačné preddavky vlastníkov bytov a nebytových priestorov,
b) príjem za prenájom spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku,
c) výnosy z účtu domu vedeného v banke,
d) príjmy z výťažku exekúcie bytu alebo nebytového priestoru alebo z dobrovoľnej dražby bytu alebo nebytového priestoru, vo výške pohľadávok voči vlastníkovi bytu zo zákonného záložného práva, ktoré vzniklo podľa tohto zákona,
e) zmluvné pokuty a úroky z omeškania vzniknuté použitím prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv domu,
f) príjmy z predaja spoločných nebytových priestorov, spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu, ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome nedohodli inak.

Úver tu nie je, preto som ho nedala ako príjem do fondu opráv. Ako účtuješ splátku úveru?
evula0
04.06.10,11:54
Ako sa môže prečerpať FOaÚ?!!
Každý bytový dom má mať svoj osobitný účet FOaÚ a oddelene účet prevádzkový. Z mesačných zálohových platieb vlastníkov sa má oddeliť čiastka určená na FOaÚ a previesť na tento účet. Nie je možné bez úveru alebo neoprávneného použitia prostriedkov určených zálohovo na prevádzku prečerpať čiastku na FOaÚ. Je možný len opačný prípad prechodného použitia prostriedkov FOaÚ za prevádzkové platby.
Halli
04.06.10,12:02
Ako sa môže prečerpať FOaÚ?!!
Každý bytový dom má mať svoj osobitný účet FOaÚ a oddelene účet prevádzkový. Z mesačných zálohových platieb vlastníkov sa má oddeliť čiastka určená na FOaÚ a previesť na tento účet. Nie je možné bez úveru alebo neoprávneného použitia prostriedkov určených zálohovo na prevádzku prečerpať čiastku na FOaÚ. Je možný len opačný prípad prechodného použitia prostriedkov FOaÚ za prevádzkové platby.

Nemusí mať účet oddelene, len analyticky oddelený v účtovníctve a sledovaný. Môže sa stať, že sa zaplatí nejaká väčšia oprava a vlasne na účte je menej peňazí ako je v skutočnosti na samotnom fonde/podúčte/...to je prečerpanie. No ak sa to stane v letných mesiacoch nieje problém a fond sa doplní, ale ak v zime je to väčší problém.Takže pri dobrej vôli to ide aj opačne, ak s tým vlastníci súhlasia a nie je to nič neobvyklé, pokiaľ sa peniaze znova dostanú tam, kam patria...;)
angels88
04.06.10,12:06
Určite každý bytový dom nemusí mať dva účty . SVB stačí ak to účtovne vedú zvlášť a potom sa môže stať že prečerpajú fond opráv. Bytové domy pod bytovými družstvami a správcovia čo spravujú viac bytových domov, tak tí ich musia mať určite viesť osobitne .
Halli
04.06.10,12:12
Určite každý bytový dom nemusí mať dva účty . SVB stačí ak to účtovne vedú zvlášť a potom sa môže stať že prečerpajú fond opráv. Bytové domy pod bytovými družstvami a správcovia čo spravujú viac bytových domov, tak tí ich musia mať určite viesť osobitne .

Nemusia ani tí, stačí ak bude mať každý dom svoj účet, len musia vedieť s tým robiť :D...Dva účty, dvojaké poplatky, a aj tak sa v tom nevyzná ani divé prasa...tak to fachčí na OSBD....:rolleyes:
milláčikk
04.06.10,12:17
Nemusia ani tí, stačí ak bude mať každý dom svoj účet, len musia vedieť s tým robiť :D...Dva účty, dvojaké poplatky, a aj tak sa v tom nevyzná ani divé prasa...tak to fachčí na OSBD....:rolleyes:

Preto ich je tam toľko - a čo z toho:D:D:D .
(lebo však s cudzími peniazmi sa ľahšie gazduje:---:---:---)
Llívia
05.06.10,05:27
Ako sa môže prečerpať FOaÚ?!!
Každý bytový dom má mať svoj osobitný účet FOaÚ a oddelene účet prevádzkový. Z mesačných zálohových platieb vlastníkov sa má oddeliť čiastka určená na FOaÚ a previesť na tento účet. Nie je možné bez úveru alebo neoprávneného použitia prostriedkov určených zálohovo na prevádzku prečerpať čiastku na FOaÚ. Je možný len opačný prípad prechodného použitia prostriedkov FOaÚ za prevádzkové platby.

Takto, keby si si prečítala moje príspevky od začiatku:


Trochu a trochu aj k téme:
Ako sa účtuje úver poskytnutý pre SVB?
SVB má úver zo stavebnej sporiteľne na opravu strechy. Vediem "jednoduché" účtovníctvo. Úver som nedala ako príjem do fondu opráv, ale faktúru na opravu strechy som zaúčtovala ako výdaj z fondu opráv. Teraz má SVB vo fonde mínusový stav približne vo výške poskytnutého úveru (cca 11.000 EUR). SVB pravidelne mesačne spláca úver (či skôr teraz je to ešte len "medziúver"), ale v podstate sa z týchto splátok splácajú úroky z medziúveru, takže ten úver sa nejako neznižuje. Teraz neviem, či som to správne zaúčtovala, či je možné mať vo fonde takýto vysoký mínusový stav.
Som vďačná všetkým, čo sa mi snažia poradiť, ale niekedy sa fakt oplatí čítať príspevky od začiatku, alebo aspoň niekoľko príspevkov spätne, lebo potom sú niektoré rady nepoužiteľné alebo zbytočné :)

Teraz je taká situácia, že fond je v mínuse, ale v skutočnosti na bankovom účte je pár tisíc EUR. Len veľmi malá čiastka toho sú príspevky za plnenia, ktoré sa po skončení roka rozúčtujú medzi vlastníkov. A teraz je dilema, či sa môžu prostriedky na účte (bez plnení) použiť na niečo, čo sa má uhrádzať z fondu opráv. Keď sa prostriedky použijú, fond pôjde ešte viac do mínusu (ale v zákone to zakázané nie je). A včuľ babo raď!
sito
05.06.10,05:58
Určite každý bytový dom nemusí mať dva účty . SVB stačí ak to účtovne vedú zvlášť a potom sa môže stať že prečerpajú fond opráv. Bytové domy pod bytovými družstvami a správcovia čo spravujú viac bytových domov, tak tí ich musia mať určite viesť osobitne .



Nemusia ani tí, stačí ak bude mať každý dom svoj účet, len musia vedieť s tým robiť :D...Dva účty, dvojaké poplatky, a aj tak sa v tom nevyzná ani divé prasa...tak to fachčí na OSBD....:rolleyes:


Účet v banke a účtovníctvo domu sú rozdielne veci.

Na učte je treba sledovať príjmy a výdaje domu.

V účtovnictve treba sledovať minimálne dve veci, Služby, plnenia a FOaÚ, ich príjmy a výdaje.

Ale ak v zime nie je dostatok peňazí na zaplatenie tepla, chýba 3 000 €. Je možné, ak je na FOaÚ dostatok €. spraviť sekeru -3 000 €. Keď sa v plneniach nazbiera 3 000 € treba ich previesť na FOaÚ. Zákon to umožňuje. Vrátenie vyžaduje!

Stav účtu so stavom účtovnictvom musí byť zhodný, sedieť ako prdel na šerbli.
verkaz
05.06.10,16:05
Sito všade je nejaká medzera. Zato, že naše spoločenstvo má len 64 bytov máme v banke 3 účty
- prevádzka (plnenia)
- FPÚaO
- správa bytov.
Z účtu prevádzky je trvalý príkaz na mesačný prevod na FPÚaO a správu. Manipulovať s finančnými prostriedkami môžem len aj s podpisom člena rady. Za každý účet spoluzodpodedá iný člen rady. Doporučujem takýto spôsob. Je to prehľadné aj pre úplného laika, ktorý príde nahliadnúť do účtovníctva. Samozrejme, že sa môže stať, že by sa fond opráv prečerpal a nejaká faktúra by sa zaplatila z iného účtu. Keď nabehnú peniaze na fond opráv, tak sa vrátia. Všetko sa dá, keď sa chce.
Halli
05.06.10,16:31
Sito všade je nejaká medzera. Zato, že naše spoločenstvo má len 64 bytov máme v banke 3 účty
- prevádzka (plnenia)
- FPÚaO
- správa bytov.
Z účtu prevádzky je trvalý príkaz na mesačný prevod na FPÚaO a správu. Manipulovať s finančnými prostriedkami môžem len aj s podpisom člena rady. Za každý účet spoluzodpodedá iný člen rady. Doporučujem takýto spôsob. Je to prehľadné aj pre úplného laika, ktorý príde nahliadnúť do účtovníctva. Samozrejme, že sa môže stať, že by sa fond opráv prečerpal a nejaká faktúra by sa zaplatila z iného účtu. Keď nabehnú peniaze na fond opráv, tak sa vrátia. Všetko sa dá, keď sa chce.

Verka, tie tri účty som nepochopila...To každy mesiac prehadzujete z účtu na účet prachy? a ešte tá správa.. Však všetko ide v jednom účte , ale treba mať dobrý software na SVB...to sa mi zdá zbytočne komplikované..:o
verkaz
05.06.10,17:30
Účtujem v jednoduchom účtovníctve. Keď som to mala na jednom účte, mala som dojem, že tí ktorí účtovníctvu nerozumeli, ma začali podozrievať a darmo som im to rozpisovala. Tá správa je zvlášť a vyberá sa z nej do pokladne podľa potreby. Dokonca sa nám stalo, že som na koniec roka každému vlastníkovi rozdelila po 300,-- Sk.
Účtujem v alfe. Nie je to tak veľa roboty a z tej odmeny, čo za to mám, nemienim kúpiť lepší softwar. Ja som už 9 rokov doma na dôchodku, tak mám dosť času.
Llívia
06.06.10,13:46
mimotemy
Účtujem v jednoduchom účtovníctve. Keď som to mala na jednom účte, mala som dojem, že tí ktorí účtovníctvu nerozumeli, ma začali podozrievať a darmo som im to rozpisovala. Tá správa je zvlášť a vyberá sa z nej do pokladne podľa potreby. Dokonca sa nám stalo, že som na koniec roka každému vlastníkovi rozdelila po 300,-- Sk.
Účtujem v alfe. Nie je to tak veľa roboty a z tej odmeny, čo za to mám, nemienim kúpiť lepší softwar. Ja som už 9 rokov doma na dôchodku, tak mám dosť času.

ALFA kedysi bola určená aj pre SVB, ale potom od nejakého roku to prestali podporovať. Tiež v nej účtujem. Mám tam:
- príjmy - prevádzka domu - služby
- správa domu
- fond opráv.
Rovnako sú aj výdavky.
- prevádzka domu - služby (žumpa, elektrika spoločné priestory - delí sa na počet osôb, preplatky/nedoplatky sa vracajú/platia),
- správa domu ((mzdy, poistenie domu a iné - napr. cestovné náhrady, daň z úrokov, poštovné, pečiatka, bankové poplatky - delí sa na počet bytov, preplatky/nedoplatky sa vracajú/platia) - sem dávam aj preplatky z ročného vyúčtovania (neviem, kam by som ich zahrnula),
- fond opráv.

Akurát, že prehľad o tvorbe alebo čerpaní hociktorej vyššie uvedenej položky mám len v priebehu roka, zostatok napr. fondu opráv sa neprevádza do nasledujúceho roka, takže to musím viesť ručne. ALFA prevedie iba zostatok v pokladni a na účtoch.
verkaz
06.06.10,17:05
Ano je to tak, ako uvádzaš.
mackoivan
06.06.10,17:56
Ad Chobot:

Spravcom je mopolne druzstvo (nesuhlasila som s tym, ani zmluvu o sprave som nepodpisala, ale vacsina nas prehlasovala), ktore existuje este z ciast komunizmu. Zial neviem o inej spolocnosti, ktora by v tomto meste, ci regione spravu robila. A aj keby, ludia su tu velmi konzervativni, na zmenu by nepristupili. Hm, neviem, ci spravca upozornil, v kazdom pripade - prace sa vykonali.

Ad slavica:

slavica, som vlastnicka (nechcela som tak rovno, lebo by mi niekto vynadal, ze je to aj moj problem, ze sa ako vlastnicka malo zaujimam alebo az po funuse :eek:), len sa tam trvalo nezdrziavam, tak ma to az tak netrapi, je mi to vzdialene a ani nechcem, aby ma to trapilo, mam dost svojho (najnovsie problem so susedom - uz som ho udala spravcovi aj na stavebny urad - neohlasena prerabky, skody v mojom byte = to je ina kauza). Viem, ze na zateplenie by nestacilo - ale si myslim, ze vzdy je lepsie mat cast svojich a zbytok si pozicat, ako nemat nic. S tym zaverom mas pravdu, s ich rozmyslanim to za dobry umysel povazovali, je tam vela bytov, mozno sa to v dohladnej dobe dobehne a ucet sa aspon vyrovna. Vybavovala to byvala domova dovernicka, po tejto afere a mozno aj dalsich, odstupila. Mame novu a ta je nahnevana na to, v akom stave nasla veci.

Problem je v tom, ze dom je rožný, 2 vchody z 1 strany a 2 za rohom. Nechapem, ako mohli dat spravu tychto vchodov pod spolocnu, ked my s tymi druhymi 2 vchodmi nic spolocne nemame (asi inzinierske siete, spolocne hodiny a nebola vola to rozdelit). Aj pocet bytov v jednotlivych vchodoch je vyrazne iny. Za kazdy vchod je jedna domova dovernicka. Kazdy vchod, resp. dvojica vchodov akoby sa rozhodovala len za seba. Na schodzu udajne nikto nechodi, tak sa chodi po bytoch podpisovat. Mam pocit, ze dokonca je jedno, kto podpise - trebars aj najomnik, aj ked nema splnomocnenie. Udajne niektore vydavky mozu podpisat 3 domove dovernicky zo 4 - horsie, ze tie 3 su take "jednoduche" :confused: a len ta nasa je znala a rozumna zena.

Som som aj rada, ze tu nebyvam, lebo to je taka dedina, kazdy len na druheho pozera a takych neracionalych rozhodnuti bude v buducnosti este asi viac. Dakujem, trochu som sa vyrozpravala. Asi to hodim cele za hlavu. Staci, ze mi momentalne energiu berie ten sused + este jeden (dalsia kauza v stadiu riesenia).
Ak máte spoločný merač kúrenia aj teplej a studenej vody, ťažko niečo rozdeľovať. Zákon vyslovne prikazuje, že FPÚa O musí byť za jeden dom len jeden
evula0
08.06.10,07:07
Reagujem možno trochu neskôr, ale my máme skutočne ako SVB s vlastnou správou viacero účtov:
1.Prevádzkový účet
2.Sporiaci účet na prebytok prevádzkových prostriedkov(týždenná nahlasovacia povinnosť na výber), väčšinou 3-4 tis.€
3.Účet FOaÚ bežný
4.Sporiaci účet na prebytok prostriedkov z FOaÚ(týždenná), podľa čerpania alebo sporenia na niečo vo výške aj 20tis.€
5.Úverový účet - splácame úver za zateplenie

Všetky účty sú bez poplatku za vedenie, bez poplatku robíme prevody internetbankingom a nemôže sa stať, aby nám zaplatením faktúry za napr. výmenu vodomerov zo zálohových platieb vlastníkov vznikol "účtovný" mínus na FOaÚ.
Samozrejme mesačne robíme prevod v predpísanej výške z prevádzkového na FOaÚ a podľa potreby(napr.vyúčtovanie a preplatky) prevody medzi sporiacim a bežným.
Je vôbec niekde povolené, že zálohové platby vlastníkov za služby môže správca použiť na niečo iné? Ako môže minúť viac prostriedkov na opravy a údržbu ako má? Asi len účtovne bez schválenia vlastníkmi.
Llívia
08.06.10,10:21
Reagujem možno trochu neskôr, ale my máme skutočne ako SVB s vlastnou správou viacero účtov:
1.Prevádzkový účet
2.Sporiaci účet na prebytok prevádzkových prostriedkov(týždenná nahlasovacia povinnosť na výber), väčšinou 3-4 tis.€
3.Účet FOaÚ bežný
4.Sporiaci účet na prebytok prostriedkov z FOaÚ(týždenná), podľa čerpania alebo sporenia na niečo vo výške aj 20tis.€
5.Úverový účet - splácame úver za zateplenie

Všetky účty sú bez poplatku za vedenie, bez poplatku robíme prevody internetbankingom a nemôže sa stať, aby nám zaplatením faktúry za napr. výmenu vodomerov zo zálohových platieb vlastníkov vznikol "účtovný" mínus na FOaÚ.
Samozrejme mesačne robíme prevod v predpísanej výške z prevádzkového na FOaÚ a podľa potreby(napr.vyúčtovanie a preplatky) prevody medzi sporiacim a bežným.
Je vôbec niekde povolené, že zálohové platby vlastníkov za služby môže správca použiť na niečo iné? Ako môže minúť viac prostriedkov na opravy a údržbu ako má? Asi len účtovne bez schválenia vlastníkmi.

Evula, keď si prečítaš predchádzajúce príspevky, zistíš, ako sa to dá (napoviem - úver).
Ako ste účtovali úver?
(Akú máte banku, keď neplatíte poplatky za vedenie účtov? Tá "naša" zožerie dosť a to nehovorím o PSS, odkiaľ máme úver - sú tam 3 účty a za rok skoro 100 EUR poplatkov.)

Ešte doplním: prostriedky z FPÚO sa dajú použiť na úhradu platieb za plnenia, napr. za vodu, teplo, ale musia sa potom do FPÚO vrátiť. Naopak to nejde. A dá sa minúť viac prostriedkov, než je skutočne vo FPÚO aj so súhlasom vlastníkov, pretože o použití prostriedkov fondu si rozhodujú (a u nás aj rozhodli) vlastníci, nie správca alebo predseda.
evula0
09.06.10,04:26
Tá banka je bez reklamy ČSOB a máme odtiaľ aj úver 2,2mil.Sk,12 rokov, momentálne 2,75%.
Asi si nerozumieme a možno sa na to nedívam účtovne.Ak si zoberiem úver, tak neprečerpám FOaÚ ale so schválením vlastníkov môžem niečo uhradiť a následne z tvorby FOaÚ splácať.
Ak mi chýbajú prostriedky na prevádzku a mám ich na FOaÚ, môžem tieto prechodne použiť a následne zase vrátiť.
Nemôžem to urobiť opačne a z prevádzkových prostriedkov (sú to predsa zálohy za služby, musia byť vyúčtované jednotlivým vlastníkom a SVB alebo správca s nimi disponuje dočasne len na uhrádzanie faktúr za služby) pri nedostatočnom FOaÚ uhradiť opravy a údržbu. Ak mi FOaÚ nepostačuje, musím s vlastníkmi prejednať jeho jednorázové navýšenie alebo úver alebo postupné navyšovanie na potrebnú výšku zvýšením jeho tvorby za m2.
Objednanie nejakej opravy a údržby bez finančného krytia a následné zaplatenie z prostriedkov zálohových platieb určených na niečo iné považujem zo strany SVB alebo správcu za neoprávnené. Výnimka sa môže stať pri havárijnej poruche ale aj to musí byť následne s vlastníkmi prejednané a finančne z FOaÚ vyrovnané.
Otázka tejto témy od Lianky bola ako sa môže prečerpať FOaÚ, ak nebol žiaden úver. Myslím, že len neoprávneným uhradením opráv správcom.
Llívia
09.06.10,04:41
Tá banka je bez reklamy ČSOB a máme odtiaľ aj úver 2,2mil.Sk,12 rokov, momentálne 2,75%.
Asi si nerozumieme a možno sa na to nedívam účtovne.Ak si zoberiem úver, tak neprečerpám FOaÚ ale so schválením vlastníkov môžem niečo uhradiť a následne z tvorby FOaÚ splácať.
Ak mi chýbajú prostriedky na prevádzku a mám ich na FOaÚ, môžem tieto prechodne použiť a následne zase vrátiť.
Nemôžem to urobiť opačne a z prevádzkových prostriedkov (sú to predsa zálohy za služby, musia byť vyúčtované jednotlivým vlastníkom a SVB alebo správca s nimi disponuje dočasne len na uhrádzanie faktúr za služby) pri nedostatočnom FOaÚ uhradiť opravy a údržbu. Ak mi FOaÚ nepostačuje, musím s vlastníkmi prejednať jeho jednorátové navýšenie alebo úver alebo postupné navyšovanie na potrebnú výšku zvýšením jeho tvorby za m2.
Objednanie nejakej opravy a údržby bez finančného krytia a následné zaplatenie z prostriedkov zálohových platieb určených na niečo iné považujem zo strany SVB alebo správcu za neoprávnené. Výnimka sa môže stať pri havárijnej poruche ale aj to musí byť následne s vlastníkmi prejednané a finančne z FOaÚ vyrovnané.

Určite si nerozumieme. :)
SVB si zobralo úver na strechu z PSS. SVB dostalo faktúru za opravu strechy. Tú predložilo PSS na preplatenie. PSS uvoľnila peniaze = úver, ktoré boli pripísané na bežný účet SVB. Tieto peniaze nie sú tvorbou fondu, preto som ich účtovala ako "úver". Z bežného účtu bola uhradená faktúra za opravu strechy = čerpanie fondu.
Priamo z "úverového" účtu od PSS sa nič neplatilo. Splátky úveru sú len prevodom z bežného účtu na účet úveru, čo účtujem cez priebežné položky.
Z mesačných preddavkov na úhrady za plnenia sa nečerpajú žiadne prostriedky na to, čo sa má platiť z fondu, pretože na bežnom účte je dostatok prostriedkov.
Píšeš, že sa na to asi nedívaš účtovne. Lenže ako sa dá na to dívať inak, veď účtovníctvo by malo sedieť so skutočnosťou? Dokážem si vyčísliť (ručne) ten fond aj tak, že by som si ako jeho tvorbu dala aj úver, ale myslím si, že by to nebolo správne. Tiež by si potom vlastníci mysleli, že koľko prostriedkov z fondu môžu minúť, a pritom v ňom nič nie je. Bolo by to riziko do budúcnosti, lebo SVB použilo prostriedky, ktoré reálne nemá, ale bude ich mať k dispozícii až v budúcnosti z mesačných platieb od vlastníkov. K tomuto u nás môže ľahko dôjsť, keďže niektorí vlastníci chcú postaviť z fondu garáže (nie pre všetkých vlastníkov) - vyberú peniaze, ktoré sú teraz na bežnom účte (čo sú peniaze z mesačných záloh na plnenia a úver od PSS), na účte zostanú len prostriedky za plnenia a keďže tu máme 1 neplatiča, ďalší platia nepravidelne, tak sa môže stať, že na účte nezostanú prostriedky na mesačnú splátku úveru z PSS, na čo je zriadený trvalý príkaz, resp. táto splátka bude uhradená z prostriedkov za plnenia.
V zákone som nenašla nič o tom, že by fond nemohol ísť do mínusu.
("Naše" SVB má úver, či vlastne zatiaľ je to len medziúver z PSS. Máme ho 2 roky a zatiaľ sme z neho nesplatili nič - podľa výpisov splácame zatiaľ len úroky. úver z banky sme nemohli brať kvôli 1 neplatičovi. Banky majú ohraničenie, koľko % môže byť neplatičov, napr. 5. ale pri 7 bytoch je 1 neplatič cca 14,3 %. Už to vidím, ako sa zase budú šíriť reči, že predseda si vybral úver, ktorý bol úplne najnevýhodnejší a oni chudáci vlastníci na to doplácajú, veď predseda ich donútil podpísať zmluvu atď.)

Ako v podvojnom účtovníctve účtujete úver, úhradu toho, na čo sa zobral úver a splátky úveru?
evula0
09.06.10,05:09
Účtovné pravidlá pre zaúčtovanie úveru je jedna vec a otázka tejto témy úplne iná (zopakujte si otázku od Lianky).
FOaÚ nie je možné prečerpať bez použitia iných finančných prostriedkov, lebo kde nič nie je ani čert neberie. Len správca môže neoprávnene použiť (požičať si) nejaké iné prostriedky napr.z prevádzky, svoje, iného bytového domu, od starej mamy a ....