mango33
24.11.09,18:17
Dobrý deň.
Viem že sem možno táto téma nehodí ale potreboval by som poradiť.
Rada sa týka môjho zamestnania.Zamestnavatel nechce nahlásiť hromadné prepúšťanie ale na druhej strane z našeho závodu prepúšťa "hromadne".
Z vedenia Závodu nám navrhli dohodu.
My dáme výpoveď s tým, že dostaneme dvoj mesačné "odstupné".
Lenže kde máme záruku že nám "odstupné" vyplatia?
Máme na to čas do decembra.
Závod sa nám však začal vyhrážať, že ak na dohodu nepristúpime vyplatí nás tzv. naturáliamy..Potreboval by som vedieť či si závod môže dovoliť vyplatiť nám "odstupné" naturáliamy?
je to celkom zložitý prípad a ťažká otázka.Budem veľlmi rád ak by my niekto vedel pomôcť...ešte raz sa ospravedlnujem že som to dal práve do tejto rubriky ale je to celkom súrne...ďakujem
mango33
23.12.09,16:51
dakujem!!!!
zdenka131
23.12.09,17:51
O odstupnom hovorí paragraf 76 Zákonníka práce

Zamestnanec má naň nárok v prípade, že končí pracovný pomer výpoveďou alebo dohodou z dôvodov uvedených v § 63 odsek 1 písm. a), teda zamestnávateľ alebo jeho časť sa ruší alebo premiestňuje, alebo ide o § 63 odsek 1 písm. b), teda zamestnanec sa stane nadbytočným alebo nastane situácia, že zamestnanec už zo zdravotných dôvodov nebude schopný vykonávať doterajšiu prácu (§ 63 odsek 1 písm. c).
Ak dostal zamestnanec výpoveď z dôvodu organizačných zmien a sťahovania zamestnávateľa alebo z dôvodu nadbytočnosti, má nárok na odstupné vo výške dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. V prípade, že u zamestnávateľa odpracoval najmenej päť rokov, má nárok na odstupné vo výške trojnásobku priemerného mesačného zárobku.
Odstupné nemožno vyplatiť v naturáliách.