JulkaT
05.09.05,13:53
Dobrý deň všetkým.

Potrebujem poradiť. Niečo sa mi marí, že pri zaradení majetku do užívania sa daný majetok zaraďuje v cene zaokrúhlenej na Sk nahor. Je to naozaj tak? A ak áno, podľa akého predpisu, lebo to nikde nemôžem nájsť. Vďaka za info.
liba2
05.09.05,11:59
Dobrý deň všetkým.

Potrebujem poradiť. Niečo sa mi marí, že pri zaradení majetku do užívania sa daný majetok zaraďuje v cene zaokrúhlenej na Sk nahor. Je to naozaj tak? A ak áno, podľa akého predpisu, lebo to nikde nemôžem nájsť. Vďaka za info.No, predpis ti nepoviem, ale ja to viem presne naopak - nezaokrúhľuje sa, zaraďuje sa presne v sume obstarania.
Jana Acsová
05.09.05,12:42
Zaokrúhliť je možné, v prípade že to máte upravené smernicou (v tejto je to možné riešiť). Ak nemáte osobitnú úpravu v smernici, majetok sa zaraďuje v obstarávacej cene (t.j. v cene vrátane súvisiach nákladov a bez zaokrúhlenia).
Zaokrúhlenie na celé Sk nahor sa týka "odpisov" majetku.
ala13
05.09.05,12:45
Starsie uctovnicky mi to radili robit skutocne zaokruhlene smerom nahor, lebo by vraj nesedeli odpisy, ktore sa kazdy rok zaokruhluju smerom nahor na cele koruny. Tak neviem, ci niekedy v minulosti nebol daky predpis na to.
Jana Acsová
05.09.05,12:47
Starsie uctovnicky mi to radili robit skutocne zaokruhlene smerom nahor, lebo by vraj nesedeli odpisy, ktore sa kazdy rok zaokruhluju smerom nahor na cele koruny. Tak neviem, ci niekedy v minulosti nebol daky predpis na to.Nebolhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif .
ala13
05.09.05,12:57
Tak potom to ozaj radili len preto, aby sedeli odpisy.
Jana Acsová
05.09.05,13:23
Tak potom to ozaj radili len preto, aby sedeli odpisy.Neviem si to predstaviť ani matematicky, nakoľko odpisy vždy záviseli od zatriedenia majetku a stanovenej doby odpisovania. Aby sedeli odpisy, to by sa muselo robiť zaokrúhlenie so zreteľom na celú dobu odpisovania ... a to sa mi zdá nereálne (napríklad aj z pohľadu zmeny doby odpisovania a pod. ... to by sa muselo robiť zaokrúhlenie pri každej takejto zmene ... technické zhodnotenie nevynímajúc).
Okrem toho, odpisy sa účtujú mesačne ... znamenalo by to napríklad zohľadnenie aj tejto skutočnosti ... ? A pred 1.1.1993 boli sadzby odpisov stanovené ešte variantnejšie ako v súčasne platnom zákone o daniach z príjmov (uvádzam toto porovnanie preto, lebo veľká väčšina účtovných jednotiek si zjednodušuje stanovenie doby odpisovania uplatnením doby vychádzajúcej z tohto predpisu).

Ale problém vlastne nie je problémom, lebo účtovné aj daňové predpisy umožňujú zaokrúhľovanie odpisov na celé Sk nahor, čím sa vykazovanie súm zjednodušuje.
andrej_rv
05.09.05,14:37
A posledný mesačný účtovný odpis (i posledný ročný daňový odpis) sa nechá v takej výške, aby sa celková suma odpisov rovnala obstarávacej cene (aspoň ja som to tak zvykol robiť :) )
Jana Acsová
05.09.05,14:38
Áno, zásada, že sa odpisuje do výšky obstarávacej ceny musí zostať dodržaná.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
JulkaT
07.09.05,05:05
Ďakujem všetkým za rady.