zanetka68
25.11.09,10:34
Dobrý deň, chcela by som poradiť. Vedenie firmy sa rozhodlo poslať jedného zamestnanca na zdravotnú prehliadku z dôvodu výskytu určitých problémov. Mám to posudzovať ako preventívnu prehliadku? Ide celá suma, bude to cca 400 eur, do nákladov firmy, alebo môže byť čerpaná z SF, zdaňuje sa zamestnancovi (to by sa mu zrejme nepáčilo :-( )? Je to pracovník, ktorý pracuje celý deň s PC, je na oddelení IT. Podľa toho, čo som sa zo zákona č.355/2007 (dúfam, že platí) dočítala, mohol by byť zaradený do 2. skupiny kategorizácie a tam sú povinné zdravotné prehliadky, ktoré v celom rozsahu platí firma. Nie som si istá, prosím poraďte.

Ďakujem velmi pekne za urgentnú odpoveď. :)
ivka70
25.11.09,09:38
Urcite je to zdravotna prehliadka v zaujme zamestnavatela, tu hradi celu zamestnavatel a na tu sa nemozu pouzit prostriedky zo socialneho fondu.
zanetka68
25.11.09,09:43
Zamestanec prehliadku nezdaňuje? To by bolo super. V predchádzajúcej firme zamestnanci boli dobrovoľne očkovaní a zdanilo sa im to vo mzde. Ale ak tomu teraz rozumiem, je to iba, ak firma niečo poskytne naviac, a nie je to povinná prehliadka zo zákona?
Je v prípade tohto zamestnanca prehliadka povinná a môže ju dať celú do nákladov? Pýtam sa opäť, ale to aby som si to potvrdila.

Ďakujem za skorú odpoveď. :)
zanetka68
25.11.09,10:37
Môže mi ešte niekto potvrdiť alebo vyvrátiť dôležitosť kategorizácie zaradenia zamestnanca do skupín, a tiež zdanenie určitých zdravotných úkonov vo mzde zamestnanca?

Veľká vďaka. :)
ivka70
25.11.09,11:26
Zamestanec prehliadku nezdaňuje? To by bolo super. V predchádzajúcej firme zamestnanci boli dobrovoľne očkovaní a zdanilo sa im to vo mzde. Ale ak tomu teraz rozumiem, je to iba, ak firma niečo poskytne naviac, a nie je to povinná prehliadka zo zákona?
Je v prípade tohto zamestnanca prehliadka povinná a môže ju dať celú do nákladov? Pýtam sa opäť, ale to aby som si to potvrdila.

Ďakujem za skorú odpoveď. :)

Kedysi nebolo ockovanie proti chripke hradene zdravotnymi poistovnami, clovek si ho uhradzal v plnej vyske.
Firma vam ponukla moznost, ze tu ockovaciu latku zaplati, ale pre vas to bol nepenazny prijem, preto ste museli mat ten prijem zdaneny.

Namiesto celej sumy ockovacej latky ste vsak platili len 19% z nej - dan.

Rovnako je to aj v pripade, ak firma poskytne zamestnancovi nadstandardnu komplexnu zdravotnu prehliadku - v ramci socialneho fondu. Ta je tiez zdanena.
Tuto moznost zamestnanec moze, ale nemusi vyuzit.

Ak vsak zamestnavatel nariadi zdravotnu prehliadku (moze z x dovodov), je to plne jeho naklad. Zamestanec je len povinny ju absolvovat.
Moznost platit to zo socialneho fondu by 1. museli mat vsetci zamestnanci rovnaku a 2. by musela byt zakotvena v internych pravidlach cerpania soc.fondu - ani jedno nie je v tomto pripade splnene.
A este by si zamestnaec mohol rozhodnut, ci ju chce absolvovat (vzhladom na jeho vydavky na dani)
zanetka68
25.11.09,11:34
Ďakujem veľmi pekne za vyčerpávajúcu odpoveď. Príjemný deň. :)
zanetka68
26.11.09,08:21
Som tu opäť s týmto problémom, pretože som dostala iný názor a neviem, ako sa rozhodnúť, čo je správne.

Dostala som odpoveď: Preventívna zdravotná prehliadka by patrila iba pracovníkom zaradeným v 3. resp. 4 skupine a to vtedy, keď ich príslušný orgán verejného zdravotníctva do nej zaradí. Ak takéto rozhodnutie firma od orgánu nemá, ktorý by prehliadku doporučil za nevyhnutnú, je potrebné náklady za preventívnu lekársku prehliadku z pohľadu firmy zdaniť. Ak firma pracovníkovi poskytne plnenie zo SF pôjde o plnenie u pracovníka nezdanené.

Mám 2 rozdielne názory. Pomôže mi niekto? :cool:
babi2
26.11.09,08:30
Som tu opäť s týmto problémom, pretože som dostala iný názor a neviem, ako sa rozhodnúť, čo je správne.

Dostala som odpoveď: Preventívna zdravotná prehliadka by patrila iba pracovníkom zaradeným v 3. resp. 4 skupine a to vtedy, keď ich príslušný orgán verejného zdravotníctva do nej zaradí. Ak takéto rozhodnutie firma od orgánu nemá, ktorý by prehliadku doporučil za nevyhnutnú, je potrebné náklady za preventívnu lekársku prehliadku z pohľadu firmy zdaniť. Ak firma pracovníkovi poskytne plnenie zo SF pôjde o plnenie u pracovníka nezdanené.

Mám 2 rozdielne názory. Pomôže mi niekto? :cool:
http://podnikanie.etrend.sk/podnikanie-uctovnictvo-a-dane/zdravotna-prehliadka-ako-danovy-naklad-firmy-poradna.html
Skús pozrieť tento link, či Ti nepomôže
zanetka68
26.11.09,08:55
Je to starý článok. Snáď sa nič od roku 2003 v tomto nezmenilo. No, pri pomyslení ako sú naši zákonodarci schopni sa vybúriť, neviem, či sa môžem o to oprieť. Ale vážne vďaka. :-)

Nezdá sa mi, čo som uviedla ako 2.názor v príspevku 7, vylúčenie zo zdravotných prehliadok skupinu 2, do ktorej by mohol patriť náš uvedený pracovník. Je to v zákone 355/2007 Z.z., §30, ods.5, písm.b doslova uvedené ....Lekárske prevetnívne prehliadky vo vzťahu k práci......b) jedenkrát za tri roky pri práci zaradenej do druhej kategórie.