martinez
05.09.05,15:59
Prosim o radu. Pocas roka predavame zakaznikom tovar : 311/604,343. Na zaklade vysky rocneho odberu poskytujeme zakaznikovi mnozstevny rabat. Ku koncu roka teda vytvarame na tento ucel rezervu.

Vychadzame z §19, ods.8, pism.k) postupov uctovania...a teda na konci roka vytvorime rezervu na predmetny rabat. Ako ho vsak zauctovat ? Ako naklad (554/323)? Alebo ako ponizenie vynosu (604/323)? §19, ods.3 postupov uctovania konstatuje, ze tvorba rezerv sa uctuje na TARCHU NAKLADOV. Keby som mal podla toho postupovat, tak sa mi to zda nelogicke, nakolko :
- sa jedna o zlavu z ceny za mozstevny odber, teda je to jednoznacne znizenie ceny a nie naklad
- IAS/IFRS a US GAAP jednoznacne prikazuju taketo rabaty uctovat ako ponizenie vynosov !

Ak sa vsak mam drzat litery zakona a dodrzovat postupy uctovania mal by som uctovat tvorbu rezerv ako naklad....

Aky mate na to nazor...? dakujem
Jana Acsová
05.09.05,15:58
Otázka ešte znie:

Vieš pri účtovaní závierkových operácií:
- výšku ,
- titul,
- obdobie,
vzťahujúce sa k zľave?

Ak áno ... nemusíš uvažovať o rezerve.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif Namieste bude časové rozlíšenie.
KEJKA
05.09.05,17:54
množstevný rabat u každého k 31.12.- predsa poznáš. takže neprichádza do úvahy rezerva. Rezervu si môže robiť odberateľ, ktorý nedostane načas faktúru na množstevný rabat. Ale ty si povinná ten doklad vyhotoviť a to podľa mna do 15.1. s dátumom dodanoia 31.12.
Určite v prípade že si platiteľ DPH.
Milan Benka
05.09.05,19:01
Na tvoj prípad sa nevytvára klasická rezerva! Ak je rabat viazaný iba na odber, a nie aj na zaplatenie v určenom termíne / napr.pri splatnosti 14dní - rabat 3%, 21dní- rab. 2%/, potom všetky údaje máš k dispozícii už k 31.12 a postupuj podľa LIDY.
Ak by bol rabat viazaný aj na dodržanie splatnosti, tak sa ozvi a skúsime to spoločne vyriešiť.
Jana Acsová
06.09.05,06:35
Čo sa týka účtovania priznania množstevného rabatu, účtovný prípad je závislý od zmluvy s obchodným partnerom, resp. od dohodnutých podmienok. Môže sa jednať o účtovný prípad:
- časového rozlíšenia,
- účtovania na príslušný účet pohľadávok.

(Predpokladom takéhoto účtovania je však stále splnenie spomínaných troch podmienok.)
martinez
06.09.05,06:58
Dakujem....avsak, zoberme do uvahy niektore fakty :

1/ rok musim mat uzavrety do 31.1.06...to mam pokyn od materskej spolocnosti a hned vtedy mi ma prist audit.... vyska mnozstevneho rabatu sa bude kalkulovat neskor, teda nepoznam presnu vysku rabatu do dna zostavenia uctovnej zavierky...

2/ preco potom §19,8,k postupov uctovania hovori, ze "Rezervy sa vytvaraju na bonusy, skonta, RABATY a podobne, ktore sa tykaju vyrobkov, tovaru a sluzieb predanych pred ukoncenim vykazovaneho uctovneho obdobia" ????.........jednoznacne sa tu v zmysle postupov prikazuje tvorba rezerv !!!

3/ Predmetny rabat nemusim vyfakturovat do 15 dni po skonceni uctovneho obdobia, pretoze po prve, zmluva mi to neprikazuje a po druhe je to samostatne zdanitelne plnenie ako aj z hladiska zakona o DPH....cize, ked budem predmetny rabat fakturovat(dobropisovat) v aprili 2006 za obdobie roka 2005, neporusil som ziadne ustanovenie postupov, zakona o uctovnictve a ani zakona o DPH...

suhlasite ? ak ano, tak potom ako uctovat rezervu ? 604/323 alebo 518/323 ? Alebo som stale uplne mimo ? Dakujem za ochotu a pomoc...
Jana Acsová
06.09.05,07:08
2/ preco potom §19,8,k postupov uctovania hovori, ze "Rezervy sa vytvaraju na bonusy, skonta, RABATY a podobne, ktore sa tykaju vyrobkov, tovaru a sluzieb predanych pred ukoncenim vykazovaneho uctovneho obdobia" ????.........jednoznacne sa tu v zmysle postupov prikazuje tvorba rezerv !!!
Tu by som trošku zjemnila terminológiu. Tvorba rezervy sa "nemôže" prikázať. Tvorba rezervy vychádza z vecnej stránky účtovného prípadu, t.j. zo skutočností známych v čase jej tvorby. Okrem toho tvorbu rezervy ovplyvňujú aj podmienky v účtovnej jednotke a zásady stanovené v smernici. Typickým príkadom na tvorbu rezerv je zaúčtovanie povinnosti účtovnej jednotky ak je neurčité časové vymedzenie alebo výška záväzku.
Jana Acsová
06.09.05,07:18
Dakujem....avsak, zoberme do uvahy niektore fakty :

1/ rok musim mat uzavrety do 31.1.06...to mam pokyn od materskej spolocnosti a hned vtedy mi ma prist audit.... vyska mnozstevneho rabatu sa bude kalkulovat neskor, teda nepoznam presnu vysku rabatu do dna zostavenia uctovnej zavierky...

2/ preco potom §19,8,k postupov uctovania hovori, ze "Rezervy sa vytvaraju na bonusy, skonta, RABATY a podobne, ktore sa tykaju vyrobkov, tovaru a sluzieb predanych pred ukoncenim vykazovaneho uctovneho obdobia" ????.........jednoznacne sa tu v zmysle postupov prikazuje tvorba rezerv !!!

3/ Predmetny rabat nemusim vyfakturovat do 15 dni po skonceni uctovneho obdobia, pretoze po prve, zmluva mi to neprikazuje a po druhe je to samostatne zdanitelne plnenie ako aj z hladiska zakona o DPH....cize, ked budem predmetny rabat fakturovat(dobropisovat) v aprili 2006 za obdobie roka 2005, neporusil som ziadne ustanovenie postupov, zakona o uctovnictve a ani zakona o DPH...

suhlasite ? ak ano, tak potom ako uctovat rezervu ? 604/323 alebo 518/323 ? Alebo som stale uplne mimo ? Dakujem za ochotu a pomoc...Ad 1) a 2) ak nemáš nakalkulovanú výšku množstevného rabatu (predpokladám, že máš stanovenú pohyblivú výšku, ktorá podlieha odsúhlaseniu a pod. t.j. skutočne ju nevieš v čase zostavenia účtovnej závierky ... doporučujem v smernici k rezervám stanoviť, kedy je možné t.j. aj z časového hľadiska účtovať o rezerve ... nakoľko máš stále priestor aj na ČR, ale interné postupy ovplyvňujú tento účtovný prípad) je namieste účtovanie rezervy.

Ad 3) predpokladala som odchylné zmluvné podmienky fakturácie rabatu a fakturácia v zmysle zmluvy je v súlade s účtovnými aj daňovými predpismi.

Účtovanie krátkodobej rezervy:
- tvorba rezervy: 554/323 (vyskytujú sa názory, že aj 552, v tejto chvíli nebudem rozporovať žiadny z uvedených postupov) - v čase zostavenia účtovnej závierky,
- pohľadávka (dobropis) -311/604,343 - v čase vzniku účtovného prípadu
- rozpustenie rezervy 323/654 - v čase vzniku účtovného prípadu, t.j. pri vzniku (fakturácii) nároku odberateľa na množstevnú zľavu.
Jana Acsová
06.09.05,07:38
Daňové hľadisko (daň z príjmov):
Podľa § 19 ods. 3 písm. f sú daňovo uznané rezervy tvorené podľa § 20. V § 20 ods. 9 písm. a) sú uvedené rezervy na nevyfakturované dodávky a služby t.j. § 19 ods. 8 písm. i postupov účtovania a rezervy týkajúce sa osobných nákladov, ekonomických služieb v súvislosti so zostavením, zverejnením a auditom ÚZ, VS, DP.
Jana Acsová
06.09.05,08:09
množstevný rabat u každého k 31.12.- predsa poznáš. takže neprichádza do úvahy rezerva. Rezervu si môže robiť odberateľ, ktorý nedostane načas faktúru na množstevný rabat. Ale ty si povinná ten doklad vyhotoviť a to podľa mna do 15.1. s dátumom dodanoia 31.12.
Určite v prípade že si platiteľ DPH.Upozorňujem na § 19 ods. 6 - rezervy nemajú aktívny zostatok. Rezervy sa tvoria na riziká a straty a nie "ekonomické úžitky". Zároveň sa týkajú povinností a nie "pohľadávok". Naznačený postup odberateľa by bol v tomto prípade podľa môjho názoru nesprávny.
A čo sa týka vzniku daňovej povinnosti a vzniku účtovného prípadu ... problematika bola riešená v predchádzajúcich príspevkoch.
Tweety
06.09.05,08:18
Upozorňujem na § 19 ods. 6 - rezervy nemajú aktívny zostatok. Rezervy sa tvoria na riziká a straty a nie "ekonomické úžitky". Zároveň sa týkajú povinností a nie "pohľadávok". Naznačený postup odberateľa by bol v tomto prípade podľa môjho názoru nesprávny.
A čo sa týka vzniku daňovej povinnosti a vzniku účtovného prípadu ... problematika bola riešená v predchádzajúcich príspevkoch.So všetkým musím súhlasiť, iba doplním, že podľa §26
ods.3 zákona rezervy sú záväzky s neurčitým časovým vymedzením alebo výškou.
príjemný slnečný deň
MM
martinez
06.09.05,08:20
Super, uz si zaciname rozumiet...... a teraz ta konkretna nazorova otazka na uctovanie rezervy: samozrejme v zmysle postupov musim uctovat 552/323, nasledujuce uctovne obdobie dobropis -311/-604,-343 a nasledne 323/652..... nezda sa vam to vsak chore ?

Kedze sa jedna o zlavu z ceny, preco tvorim naklad (552) a neznizujem cenu (-604)?...... US GAAP a IAS/IFRS tvorbu nakladov na takyto ucel zakazuju...jednoznacne hovoria, ze v takomto pripade sa jedna o znizenie vynosov a nejde o naklad... ak si to premietneme do Vykazu ziskov a strat ku koncu uctovneho obdobia, tak vykazujem vyssie vynosy a z dovodu tvorby rezervy aj vyssie naklady. Efekt na vysledok hospodarenia je sice rovnaky (ci vytvorim naklad v sume x alebo znizim vynos v sume x), avsak skreslujem celkovu vysku obratu/vynosov spolocnosti.....

Chcel som iba poukazat na to, ze chapanie MFSR ohladom tvorby rezerv je podla mojho nazoru nespravne ... vsade vo svete sa tvorba rezerv realizuje na tarchu konkretneho nakladoveho uctu, ktoreho sa tyka a v prospech kratkodobeho zavazku (rezervy)... u nas musime povytvarat 50 analytik na ucet 552, dalsich 30 analytik na 554 a reciprocne 652, resp.654 z dovodu dosiahnutia prehladosti a nasledneho spravneho reportingu.... chapem to ako jednoznacne uprednostnovanie danovych zaujmov krajiny nad uctovnym aspektom....
Jana Acsová
06.09.05,08:25
Názor.

A mne sa účtovanie rezerv veľmi páči, nakoľko účtovanie na vecne príslušný účet nákladov (storna výnosov) prináleží do obdobia vzniku účtovného prípadu. Keď si to vezmeme napríklad z pohľadu účtov osobných nákladov, tak je to úplne bombové, lebo to uľahčuje akúkoľvej kontrolu zúčtovaných miezd s účtom 521. Rovnaké výhody možno nájsť aj v iných prípadoch.

Mne sa proste rezervy páčia. http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Jana Acsová
06.09.05,08:43
Kedze sa jedna o zlavu z ceny, preco tvorim naklad (552) a neznizujem cenu (-604)?...... US GAAP a IAS/IFRS tvorbu nakladov na takyto ucel zakazuju...jednoznacne hovoria, ze v takomto pripade sa jedna o znizenie vynosov a nejde o naklad... ak si to premietneme do Vykazu ziskov a strat ku koncu uctovneho obdobia, tak vykazujem vyssie vynosy a z dovodu tvorby rezervy aj vyssie naklady. Efekt na vysledok hospodarenia je sice rovnaky (ci vytvorim naklad v sume x alebo znizim vynos v sume x), avsak skreslujem celkovu vysku obratu/vynosov spolocnosti.....
Vecne príslušné účty používaš vtedy, keď sú splnené všetky podmienky uvádzané v príspevku č. 2 (titul, obdobie, čiastka). Účtovanie rezervy v tvojom prípade považujem skôr za špecifikum (z mojej praxe mám skúsenosť, že dodávateľ spravidla účtuje zľavu ako zníženie pohľadávky, alebo ČR). Ak nechcete mať "skreslenú" výšku tržieb na účte 604, zabezpečte si interné postupy tak, aby ste mohli účtovať na vecne príslušné účty. T.j. účtovná jednotka má možnosť sa rozhodnúť a ovplyvniť účtovné postupy ...
Rezervy majú svoje zásady ... http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Jana Acsová
06.09.05,08:54
Názor 2:

Ak užívateľ ÚZ potrebuje analyzovať vykázané položky, rezervy v súvahe a výkaze Z a S sú vykazované samostatne. Ak sú vykázané čiastky významné z pohľadu užívateľa, má možnosť si ich ďalej overiť z Poznámok k účtovnej závierke, t.j. získať kompletnú informáciu o zostatkoch a zmene stavu.

Takže ani z tohto pohľadu nehodnotím spôsob vykazovania a účtovania rezerv podľa slovenských predpisov negatívne.
Rozalka
06.02.09,11:54
Dnešná novinka z DR SR:
Informácia vplyvu rezerv na bonusy, rabaty, skontá a na vrátenie kúpnej ceny pri reklamácii na základ dane z príjmov