20lucka201
25.11.09,11:17
Firma A - mesačný platca DPH vystavil pre firmu B faktúru ešte v januári - úhrada nebola uskutočnená. Firma B stúpila do likvidácie a firma A chce vyžiadať DPH späť z DÚ.

Otázka: na ktorý riadok zapísať toto vyžiadanie?

Dakujem za skorú odpoveď.
Zoltán Kovács
25.11.09,10:32
Firma A - mesačný platca DPH vystavil pre firmu B faktúru ešte v januári - úhrada nebola uskutočnená. Firma B stúpila do likvidácie a firma A chce vyžiadať DPH späť z DÚ.

Otázka: na ktorý riadok zapísať toto vyžiadanie?

Dakujem za skorú odpoveď.

Nie je právny dôvod na vyžiadanie DPH, ak plneniu došlo.
Neplatenie záväzku firmy B voči firme A nie je dôvod na vyžiadanie DPH späť.
20lucka201
25.11.09,10:56
práveže právnik odporučil túto možnosť... a ešte raz podotýkam, že úhrada nebola uskutočnená, neuhradili tú faktúru a už ju ani neuhradia.
Zoltán Kovács
25.11.09,10:58
práveže právnik odporučil túto možnosť... a ešte raz podotýkam, že úhrada nebola uskutočnená, neuhradili tú faktúru a už ju ani neuhradia.

A ja zase opakujem, že neuhradenie faktúry nezakladá právo na vyžiadanie DPH, keď k dodaniu došlo.
kovex
25.11.09,11:23
Dobrý, my máme podobný prípad, firma v konkurze, vystavili sme jej faktúru na výrobok ešte pred konkurzom, výrobok vrátili na reklamáciu, počas reklamácie, firma vstúpila do konkurzu, môžme jej vystaviť dobropis na daný výrobok keď je v konkurze?
Alebo čo s tým?

Ďakujem
Zoltán Kovács
25.11.09,11:30
Dobrý, my máme podobný prípad, firma v konkurze, vystavili sme jej faktúru na výrobok ešte pred konkurzom, výrobok vrátili na reklamáciu, počas reklamácie, firma vstúpila do konkurzu, môžme jej vystaviť dobropis na daný výrobok keď je v konkurze?
Alebo čo s tým?

Ďakujem

V tomto prípade áno.
kovex
25.11.09,11:34
Ďakujem pekne, môžem poprosiť aj nejakú odvolávku kde to nájdem v zákone? Alebo trošku podrobnejšie vysvetliť problematiku.
Zoltán Kovács
25.11.09,11:37
Dobrý, my máme podobný prípad, firma v konkurze, vystavili sme jej faktúru na výrobok ešte pred konkurzom, výrobok vrátili na reklamáciu, počas reklamácie, firma vstúpila do konkurzu, môžme jej vystaviť dobropis na daný výrobok keď je v konkurze?
Alebo čo s tým?

Ďakujem


Ďakujem pekne, môžem poprosiť aj nejakú odvolávku kde to nájdem v zákone? Alebo trošku podrobnejšie vysvetliť problematiku.

Stačí vystaviť dobropis odvolávajúc na ich reklamáciu.
kovex
25.11.09,11:49
A práve v tom je problém, že výrobok sa doviezol s tým, že pošlú reklamačný list poštou, čakali sme, volali, že už posielajú a zrazu len - firma je v konkurze. Nedá sa od nich dostať ani mak makový. My sme odviedli dph, z výnosov odvedieme daň, faktúra nebude nikdy zaplatená.
No nevieme či dobropis vystaviť aj bez reklamačného listu, nakoľko by nám uveril daňový úrad, fyzicky je výrobok u nás, nevrátil sa späť.
Zoltán Kovács
25.11.09,11:52
A práve v tom je problém, že výrobok sa doviezol s tým, že pošlú reklamačný list poštou, čakali sme, volali, že už posielajú a zrazu len - firma je v konkurze. Nedá sa od nich dostať ani mak makový. My sme odviedli dph, z výnosov odvedieme daň, faktúra nebude nikdy zaplatená.
No nevieme či dobropis vystaviť aj bez reklamačného listu, nakoľko by nám uveril daňový úrad, fyzicky je výrobok u nás, nevrátil sa späť.

A ohľadne tej reklamácie nie je žiadna komunikácia podložená? Mám na mysli e-mail a podobne?
Na pôvodnej faktúre je uvedené výrobné číslo tovaru? Ak áno, tak si myslím, že keď sa uvedie aj na dobropise + priložiť popis situácie, tak v tom prípade by nemal vzniknúť problém.
kovex
25.11.09,12:03
mali sme tam cestu, telefonicky sa dohodlo, že výrobok sa stiahne, šofér podpísal prevzatie, doklad im ostal a komunikácia prebehovala po telefóne, sľúbili, že reklamačný list posielajú poštou a potom len hop a koniec, nekomunikujú, žiadne info neposkytujú ...... skrátka koniec
pritom nikdy nebol s nimi problém, keby šlo o malú čiastku, tak sa tým nezaoberám, ale je to niekoľko tisíc eur ....
napadá ma, že si k tomu vytvoriť vlastné podklady, veď fyzicky výrobok je u nás a pochybujem, že sa niekedy predá ... takže môžu urobiť aj miestne zisťovanie ...
a vystaviť ten dobropis s aktuálnym dátumom? reklamácia prebehla niekedy v lete .... a ostalo to visieť ....
Zoltán Kovács
25.11.09,12:06
mali sme tam cestu, telefonicky sa dohodlo, že výrobok sa stiahne, šofér podpísal prevzatie, doklad im ostal a komunikácia prebehovala po telefóne, sľúbili, že reklamačný list posielajú poštou a potom len hop a koniec, nekomunikujú, žiadne info neposkytujú ...... skrátka koniec
pritom nikdy nebol s nimi problém, keby šlo o malú čiastku, tak sa tým nezaoberám, ale je to niekoľko tisíc eur ....
napadá ma, že si k tomu vytvoriť vlastné podklady, veď fyzicky výrobok je u nás a pochybujem, že sa niekedy predá ... takže môžu urobiť aj miestne zisťovanie ...
a vystaviť ten dobropis s aktuálnym dátumom? reklamácia prebehla niekedy v lete .... a ostalo to visieť ....

Vyznačené som mal na mysli. Jednoducho popísať skutkový stav.
Podľa správnosti sa mal dobropis vyhotoviť v zdaň.období kedy došlo k reklamácii (leto). Ale, treba vyhotoviť zápisnicu o tom, že sa zisťovala závada, skúšala sa odstrániť, kým ste nedošli k záveru, že je neodstraniteľná až teraz. Potom by sa dal dobropis vystaviť v tomto období (ale toto je dosť pritiahnuté za vlasy ;) ) .
kovex
25.11.09,12:09
Ďakujem pekne, nedá sa mi pridať ešte jeden bodík, ale pomohol si ako vždy ..... možno niečo vymyslíme ....
Danila
25.11.09,15:32
práveže právnik odporučil túto možnosť... a ešte raz podotýkam, že úhrada nebola uskutočnená, neuhradili tú faktúru a už ju ani neuhradia.Milá Lucka, pošepkaj právnikovi, že on vie paragrafy, ale šibeničky v účtovníctve nech prenechá účtovníkovi. Podľa starého múdreho: "Kováč, drž sa svojho kopyta.";) Leby keby poradil v práve tak, ako Tebe v DPH, tak beda, prebeda.:)
lukuc
27.11.09,15:52
Ahoj, poradite mi s mojim problemom?
Mame 2 vystavene faktury starsieho data (jedna z konca r.2005, druha zac.r.2006), ktore doteraz neboli uhradene, takze ich taham z roka na rok. Voci firme, ktorej boli vystavene, bolo vedene konkurzne konanie, to bolo zastavene pre nedostatok majetku. Na zaklade uznesenia zo sudu mozeme faktury stornovat? Bude to mat nejaky vplyv aj na DPH? Este dodam, ze DPH sme odviedli za 4.Q.2005 a 1.Q.2006, pravoplatnost uznesenia je od 1.5.2007, ale my mame oficialny doklad Uznesenia doruceny az v 2009 (islo o male ciastky, takze sme to po niekolkonasobnych pokusoch o uhradu vzdali...a o konkurze sme sa dozvedeli az tohto roku, takze sme si vyziadali uznesenie na sude). Len to chcem spravne "zlikvidovat" z evidencie...
nikolia
29.11.09,19:27
prosím vás mám podobný prípad, v predošlom kvartále sme odviedli daň z fa , ktorú nám odmietajú vyplatiť, prebieha písomná komunikácia, firma tvrdí, že neboli odvedené všetky dohodnuté práce , čo samozrejme pravda nie je ....,kedže naše súdy su zdlhavé a ísť proti veľkej firme ???kašleme na tie ťahanice,ale čo teraz:vystaviť dobropis k napr. dnešnému dátumu priložiť písomnú korešpodenciu a uplatniť si aspon vrátenie tej odvedenej dane v DP za tento kvartál?