maja1
25.11.09,15:19
Prosím o radu. Sme s.r.o. a sme aj platcami DPH, chceli by sme založiť s ďalšou s.r.o., ktorá je tiež platca DPH - "Združenie právnických osôb"/konzorcium/. Ja by som potrebovala zistiť či mi z tohto členstva v združení vyplýva nejaká povinnosť voči daňovému úradu. Čiže či sa musíme znovu registrovať pre DPH ako združenie. Ako sa eviduje činnosť v združení s hľadiska DPH? Má s tým niekto skúsenosť?
Mária.K.
25.11.09,18:07
Prosím o radu. Sme s.r.o. a sme aj platcami DPH, chceli by sme založiť s ďalšou s.r.o., ktorá je tiež platca DPH - "Združenie právnických osôb"/konzorcium/. Ja by som potrebovala zistiť či mi z tohto členstva v združení vyplýva nejaká povinnosť voči daňovému úradu. Čiže či sa musíme znovu registrovať pre DPH ako združenie. Ako sa eviduje činnosť v združení s hľadiska DPH? Má s tým niekto skúsenosť?
§ 4 zákona o DPH:
(2) Zdaniteľné osoby, ktoré majú sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku a ktoré spoločne podnikajú na základe zmluvy o združení /3/ alebo inej obdobnej zmluvy (ďalej len "zmluva o združení"), sú povinné podať žiadosť o registráciu pre daň, ak za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahnu celkový obrat 49 790 eur. Do celkového obratu sa započítavajú obraty jednotlivých osôb a obrat z ich spoločného podnikania. Zdaniteľné osoby sú povinné podať jednotlivo žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahli obrat 49 790 eur. Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom dane, uzavrie zmluvu o združení s platiteľom dane, je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň najneskôr do desiatich dní odo dňa uzavretia tejto zmluvy.

(3) Zdaniteľné osoby podľa odseku 2 sú povinné súčasne so žiadosťou o registráciu pre daň predložiť daňovému úradu písomnú zmluvu o združení a poveriť písomne jedného z účastníkov združenia vedením záznamov podľa § 70 za združenie. Poverená osoba je povinná predložiť daňovému úradu poverenie, zoznam účastníkov združenia s uvedením sídla alebo miesta podnikania a miestne príslušného daňového úradu každého účastníka združenia; ak dôjde k zmenám týchto skutočností, je poverená osoba povinná každú túto zmenu oznámiť daňovému úradu do 20 dní odo dňa, keď zmena nastala. Poverená osoba vyhotovuje za združenie faktúry, vedie za združenie osobitne záznamy podľa § 70 a vo svojom daňovom priznaní a súhrnnom výkaze uvádza údaje za združenie. Za daň vzťahujúcu sa na spoločné podnikanie zodpovedajú účastníci združenia spoločne a nerozdielne.
maja1
26.11.09,14:18
Ďakujem za odpoveď ale aj tak tomu ešte nerozumiem. Naša firma už je zaregistrovaná ako plátca DPH už dávno a tá druhá s.r.o je tiež platca DPH tak pri založení združenia sa máme znoru registrovať? Naša s.r.o. bude viesť účto ako poverená osoba ale výkaz na DPH budeme robiť len jeden spoločný aj za činnosť združenia aj za našu činnosť mimo združenia nie?
Mária.K.
26.11.09,14:29
Ďakujem za odpoveď ale aj tak tomu ešte nerozumiem. Naša firma už je zaregistrovaná ako plátca DPH už dávno a tá druhá s.r.o je tiež platca DPH tak pri založení združenia sa máme znoru registrovať? Naša s.r.o. bude viesť účto ako poverená osoba ale výkaz na DPH budeme robiť len jeden spoločný aj za činnosť združenia aj za našu činnosť mimo združenia nie?
Ak ste už registrovaní za platiteľov DPH, tak sa registrovať nebudete, ale formou oznámenia oznámite všetky skutočnosti požadované § 4 ods. 3 zákona o DPH, t.j. predložiť daňovému úradu písomnú zmluvu o združení, písomné poverenie jedného účastníka vedením záznamov,...atď., tak ako to hovorí príslušné ustanovenie zákona o DPH.
maja1
27.11.09,10:42
Tak som konečne pochopila. Veľká vďaka.