fialka m
25.11.09,16:35
ahojte, osoba, vlastnik bytu viac ako 3 roky, trvaly pobyt tam ma od narodenia. Chce si zmenit trvaly pobyt, ale vlastnikom toho povodneho zostane. Ak sa rozhodne potom predat byt, bude platit dan z nehnutelnosti. Bude vlastnik, ale nebude tam mat trvaly pobyt.


Dakujem
Zoltán Kovács
25.11.09,15:36
ahojte, osoba, vlastnik bytu viac ako 3 roky, trvaly pobyt tam ma od narodenia. Chce si zmenit trvaly pobyt, ale vlastnikom toho povodneho zostane. Ak sa rozhodne potom predat byt, bude platit dan z nehnutelnosti. Bude vlastnik, ale nebude tam mat trvaly pobyt.


Dakujem

AK k predaju dôjde po viac ako 5 rokov vlastníctva, tak daň platiť nebude.
Chobot
25.11.09,15:37
ahojte, osoba, vlastnik bytu viac ako 3 roky, trvaly pobyt tam ma od narodenia. Chce si zmenit trvaly pobyt, ale vlastnikom toho povodneho zostane. Ak sa rozhodne potom predat byt, bude platit dan z nehnutelnosti. Bude vlastnik, ale nebude tam mat trvaly pobyt.


Dakujem

TO sa pýtaš, alebo len konštatuješ?

AK sa pýtaš, tak ti odpovedám, že bude musieť zdaniť príjem, kým nebude vlastníkom 5 rokov.
IvoM
25.11.09,17:49
Aby sme boli presný, tak príjem z predaja nebude oslobedený od dani z príjmu v prípade že predá byt v osobnom vlastníctve v ktorom už nemá trvalý pobyt a to do 5 rokov od jeho nadobudnutia /§9.1b/ . Či bude ale platiť daň z príjmu závisí od toho či dosiahne kladný základ dane z jeho predaja /§8.2/.
Len na okraj, daň z nehnuteľnosti bude ale platiť stále pokiaľ bude vlastník.:)
fialka m
26.12.10,18:34
Ahojte, s manzelom mame kupeny byt od 1.3.2008, trvaly pobyt tam mam iba ja, sme spoluvlastnici. Kupovali sme ho za 2.300.000 skk. Teraz ho musime predat, ale kupec nam da max. 2.100.000 skk. Zisk teda nebude ziadny. Manzel nesplna podmienku oslobodenia prijmu z predaja bytu. Budeme musiet platit dan?
Chobot
27.12.10,10:01
Ahojte, s manzelom mame kupeny byt od 1.3.2008, trvaly pobyt tam mam iba ja, sme spoluvlastnici. Kupovali sme ho za 2.300.000 skk. Teraz ho musime predat, ale kupec nam da max. 2.100.000 skk. Zisk teda nebude ziadny. Manzel nesplna podmienku oslobodenia prijmu z predaja bytu. Budeme musiet platit dan?

Vidím, že to ľudia stále zle chápu - daň sa neplatí zo sumy predaja, ale zo zisku, resp. príjmu. Teda ak si kúpila byt za 2,3 mil. a predáš za 2,1 mil, nemáš z toho žiadny zisk, teda neplatíš žiadnu daň. Daň by si platila, keby si ten istý byt predala za 2,5 mil, potom daňový základ by bol 200 tis. SKK.
habib
08.01.11,19:35
Dobry den,pripojím sa k tejto téme ak to nevadí.
Takže matka odkúpila byt od mesta v r2001 za zostatkovú cenu,trvalí pobyt asi 23rokov.Ak by teraz ten byt predávala a samozrejme cena by bola vyššia ako suma za ktorý ho nadobudla,platila by dan z dosiahnutého zisku?Postrehol som len uvahy od ,,vlády,, o zrušení oslobodenia platit dan pri splnení podmienky 2rokov ale už som nestihol výsledok,ani konečnú formu.Tak ako to je,prešiel nakoniec tento nezmysel alebo nie?
Dakujem
Chobot
08.01.11,20:59
Dobry den,pripojím sa k tejto téme ak to nevadí.
Takže matka odkúpila byt od mesta v r2001 za zostatkovú cenu,trvalí pobyt asi 23rokov.Ak by teraz ten byt predávala a samozrejme cena by bola vyššia ako suma za ktorý ho nadobudla,platila by dan z dosiahnutého zisku?Postrehol som len uvahy od ,,vlády,, o zrušení oslobodenia platit dan pri splnení podmienky 2rokov ale už som nestihol výsledok,ani konečnú formu.Tak ako to je,prešiel nakoniec tento nezmysel alebo nie?
Dakujem

Nebude platiť žiadnu daň z príjmu.