Mirkaska
05.09.05,17:46
Ahojte,

po neúspešnom hľadaní informácií o v.o.s. zakladám novú tému:
Ide o nasledujúci problém: V.o.s. ako forma obchodnej personálnej spoločnosti neplatí daň z príjmu, hospodársky výsledok sa celý rozdelí pomerne medzi spoločníkov a tí si ich zdaňujú každý sám vo svojom daňovom priznaní. Neplatí teda ani preddavky, nepodáva sama za seba daňové priznanie.
Spoločnosť má založený bankový účet, na ktorom sú pripisované kreditné úroky a zrážaná preddavková daň, ktorá sa účtuje ako preddavok dane z príjmu na 341.
Ako sa tento preddavok má riešiť k 31.12. roku? Tiež by sa mal "posunúť" spoločníkom, ktorý by si ho mohli odpočítať z celkovej daňovej povinnosti v DP. Ako by ste tento prípad účtovali?

Druhý problém je, že majú takého preddavky na 341 z minulých rokov. Spoločnosť uvažuje, že by požiadala o ich vrátenie, resp. započítanie na inú daňovú povinnosť. Má na toto právo spoločnosť, alebo spoločníci? v podstate tá zaplatená daň patrí im. Ale príde na účet firmy.
Neviem si s tým rady, pomôžte prosím.

Ďakujem a zostávam s pozdravom... http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif

Mirka
Milan Benka
05.09.05,18:40
Ohľadom minulých období by som požiadal správcu dane o vrátenie s tým, že by som zdokladoval daňové priynania a úhradu dane jednotlivými spoločníkmi.
Aktuálne obdobie by som riešil tak, ako to naznačuješ, t.z. " posunul" by som to spoločníkom. Možno by stálo za hriech skúsiť sa porozprávať so správcom dane.
lucinka1
06.09.05,14:04
je to riesene v § 43 ods. 7 zakona o dani z prijmov, zrazena dan z urokov sa deli medzi spolocnikov v.o.s. rovnako ako zisk/strata
Mirkaska
06.09.05,15:34
Našla som aj § 12 ods. 4 - predmetom dane v.o.s. sú iba príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou.
Takže neviem, čo by bolo lepšie a správnejšie:
1. zúčtovať zaplatenú daň ako pohľadávku voči spoločníkovi (daň bola za nich zaplatená)
2. účtovať v spoločnosti iba čiské úroky
Milan Benka
06.09.05,17:20
Lucinkina odpoveď je jednoznačná. A čo sa týka § 12,odst.4, prečítaj aj odst.5 a potom § 14 odst.4. Teda HV aj zrazená daň z úrokov sa delí medzi spoločníkov.