ida08
25.11.09,20:12
Mám 3 ročnú automatickú práčku a vo vnútri je guma-hore okolo bubna a neustále sa mi na tej gume tvorí pleseň.Čo s tým?Ako to odstrániť?
wegamizi
25.11.09,20:11
Savo proti plesni
arizona
25.11.09,20:15
Stači to riadne vyčistiť napr. cifom a potom vždy po skončení prania vytrieť do sucha , aby tam nezostávala stáť voda.
Tara1
25.11.09,21:30
a k tomu ešte práčku nezavierať, ale stále nechať pootvorenú
ida08
25.11.09,21:52
Savom proti plesni som to vyčistila na čas som mala pokoj,ale neustále sa mi pleseň objavuje,práčku mám neustále otvorenú a aj dvere do kúpelne sa stále snažím mať pootvorené-bývam totiž v bytovke.Ďakujem.
Llívia
28.07.10,19:38
Nie je Savo také agresívne, že by poškodilo plast? V našej práčke sa tvorí pleseň v priestore násypky (t.j. miesto, kam sa násypka zasunie) a na samotnej násypke. Ten priestor násypky sa dosť zle čistí, je tam zlý prístup.
Príp. dal by sa použiť parný čistič? Nepoškodila by horúca para plast?
bupi
28.07.10,19:52
Livia, sypat prasok rovno do bubna a nepouzivat avivaz. Plesne sa tvoria z avivaze.
Llívia
29.07.10,04:04
Livia, sypat prasok rovno do bubna a nepouzivat avivaz. Plesne sa tvoria z avivaze.

Ďakujem za radu. Prášok aj tekutý, aj sypký, dávame v odmerke priamo do bubna, lebo kvôli slabému tlaku vody zostával v násypke. Priestor okolo násypky je plesnivý všade, nielen pri nádobke na aviváž, takže to asi nespôsobuje len tá aviváž.
daria29
29.07.10,06:25
občas dávaj nadobku z práčky do myčky,ak sa dá vybrať. zmeniť pracie prostriedky,ekologickejšie,mne to nerobí.
Llívia
29.07.10,06:36
občas dávaj nadobku z práčky do myčky,ak sa dá vybrať. zmeniť pracie prostriedky,ekologickejšie,mne to nerobí.

Do umývačky riadu by som násypku nedávala - pleseň je sviňa a nie je ľahké sa jej zbaviť (prežije mráz aj vysokú teplotu) a pracie prášky by boli rozvlečené po riadoch, neverím, že by ich umývačka dokonale zmyla.
dalid
29.07.10,11:55
Myslim, ze dnes ma kazda pracka uz v navode napisane, ze je treba nasypku vybrat a umyt od zvyskov prasku a avivaze.... Ale kto by dnes cital navody... Ci? ;)

P.S. "dnes ma kazda pracka " - kupovali sme Siemens pred 3omi rokmi - mala to napisane. Mama menila pracku cca pred 1,5 rokom - whirpool - mala to napisane....
Zdenka 0705
29.07.10,12:15
Kam sypete ten prášok rovno do práčky? Na prádlo, a potom bubon zatvoríte, alebo na už zatvorený bubon?
Tweety
29.07.10,12:27
Kam sypete ten prášok rovno do práčky? Na prádlo, a potom bubon zatvoríte, alebo na už zatvorený bubon?
Mal by sa do chlievika, na to určeného. Ale ja som už prášky zrušila, prešla som na gély a najnovšie vankúšik. Nedá sa to porovnať. Blielizeň je pekne čistá, pekne vonia aj bez aviváže.
Zita5
29.07.10,12:30
Mne poradil opravár aut.práčok raz za čas naliať do práčky LUMILA extra silná a dať prať na prázdno . Práčka zostane pekná , čistá ako nová .
linko1
29.07.10,12:38
alebo naliať do práčky tak deci fixinely proti vodnému kameňu.... , prípadne octu dať program na vyváranie, opakovať každého pol roka.... a práčka je v pohode....
Zdenka 0705
29.07.10,12:49
Do "chlievika" viem kde, ale píšete tu, že priamo do práčky, aby neplesnivel ten "chlievik" :) ...
Zdenka 0705
29.07.10,12:50
Mal by sa do chlievika, na to určeného. Ale ja som už prášky zrušila, prešla som na gély a najnovšie vankúšik. Nedá sa to porovnať. Blielizeň je pekne čistá, pekne vonia aj bez aviváže.
vankúšik? ... pouč ma, počujem prvý raz, znie to zaujímavo.
Tweety
29.07.10,12:54
vankúšik? ... pouč ma, počujem prvý raz, znie to zaujímavo.
To sú také vankúšiky s gélom,( zelenomodré, aj lilavé) , ale ten druhý som ešte neskúšala, počas prania sa úplne rozpustia. Terazky ide na nich aj reklama, takže som prešla na Ari..., doteraz som prala Pers... Jeden vankúšik- jedno pranie.
Tweety
29.07.10,12:58
Do "chlievika" viem kde, ale píšete tu, že priamo do práčky, aby neplesnivel ten "chlievik" :) ...
Ja by som to nasypala, alebo naliala tiež tam, nech sa aj on prečistí.:---
Zdenka 0705
29.07.10,12:58
aha, idem mrknúť, čo to je za čudo :)
Zdenka 0705
29.07.10,13:01
Našla som, gélové guličky sú to :) ...díky za tip, možno vyskúšam, ak na ne natrafím.
ivka70
29.07.10,13:07
digehe1
29.07.10,15:52
Myslim, ze dnes ma kazda pracka uz v navode napisane, ze je treba nasypku vybrat a umyt od zvyskov prasku a avivaze.... Ale kto by dnes cital navody... Ci? ;)

P.S. "dnes ma kazda pracka " - kupovali sme Siemens pred 3omi rokmi - mala to napisane. Mama menila pracku cca pred 1,5 rokom - whirpool - mala to napisane....

napríklad mne sa násypka nedá vybrať tak ja len nalejem ocot do všetkých násypiek /na škrob, na prach, na aviváž/ a dám prať bez prádla na MAX, a mám ju stále otvorenú.Jana
Llívia
29.07.10,17:27
Myslim, ze dnes ma kazda pracka uz v navode napisane, ze je treba nasypku vybrat a umyt od zvyskov prasku a avivaze.... Ale kto by dnes cital navody... Ci? ;)

P.S. "dnes ma kazda pracka " - kupovali sme Siemens pred 3omi rokmi - mala to napisane. Mama menila pracku cca pred 1,5 rokom - whirpool - mala to napisane....

Máme Whirpoolku a v návode bolo napísané niečo v zmysle: "stlačte "západku" a vyberte násypku". Doteraz sme nezistili, kde naša práčka "západku" má. Takže to znamená, že chytíme ten šuflík a nasilu ho vytrhneme von. Je to skutočne neskutočná sranda, keďže dosť často neodtečie aviváž a po tomto zákroku je aviváž všade na práčke, človeku, zemi, lebo násypka sa jemnejším spôsobom vytiahnuť nedá :mad: A pleseň je hlavne v tom priestore, kam sa zasúva násypka a ten priestor je zle dostupný. Preto som chcela vedieť, či sa to môže čistiť parným čističom, pretože s tým by sa do toho priestoru dalo ľahko dostať.
A ešte - prach do násypky vôbec nedávame, lebo tu je slabý tlak vody, takže by ten prášok nevyplavila. A aj tak je tam pleseň a aj v prvom "chlieviku" určenom na predpieranie, ktorý sme ešte ani raz nepoužili.
Llívia
29.07.10,17:28
Kam sypete ten prášok rovno do práčky? Na prádlo, a potom bubon zatvoríte, alebo na už zatvorený bubon?

Máme spredu plnenú práčku, takže na bubon nenasypeš, aj keby si neviem ako chcela :D:) Prášok tekutý aj sypký dávame do odmerky - kedysi sa predávali napr. s Perwollom a ten dáme na prádlo.
Ale keď sme mali zhora plnenú práčku, tak sme prach sypali na zatvorený bubon.
Llívia
29.07.10,17:32
alebo naliať do práčky tak deci fixinely proti vodnému kameňu.... , prípadne octu dať program na vyváranie, opakovať každého pol roka.... a práčka je v pohode....


napríklad mne sa násypka nedá vybrať tak ja len nalejem ocot do všetkých násypiek /na škrob, na prach, na aviváž/ a dám prať bez prádla na MAX, a mám ju stále otvorenú.Jana

Mama tiež použila ocot, a potom som prala to isté prádlo 2x, lebo ten octový smrad sa nejako "nevyplavil", ale zostal v práčke a z nej sa preniesol na prádlo.
Koľko octu dávate, aký program a po skončení programu púšťate ešte len samotné pláchanie?
(Medzi nami dievčatami - ja tu práčku otváram stále - aj dvierka, aj násypku. Vždy, keď prídem do kúpeľne, tak je to zavreté, ale nikto z rodiny to nezatvára :mad: Máte doma aj vy takých "zatváracích" škriatkov? :D)
Tweety
29.07.10,17:37
Mama tiež použila ocot, a potom som prala to isté prádlo 2x, lebo ten octový smrad sa nejako "nevyplavil", ale zostal v práčke a z nej sa preniesol na prádlo.
Koľko octu dávate, aký program a po skončení programu púšťate ešte len samotné pláchanie?
(Medzi nami dievčatami - ja tu práčku otváram stále - aj dvierka, aj násypku. Vždy, keď prídem do kúpeľne, tak je to zavreté, ale nikto z rodiny to nezatvára :mad: Máte doma aj vy takých "zatváracích" škriatkov? :D)
Tých škriatkov mám aj ja. Len neviem ,či sú to tí istí, čo u Teba, alebo iní, ale majú rovnakú mániu.:---
Llívia
29.07.10,17:41
Ja mám ich (tých tvojich) príbuzných, čo sa rozhodli emigrovať na západ. :D
korela
29.07.10,17:43
Uvedomila som si,že je to problém posledných rokov, mali sme dve Zannusi, nikdy problém nebol, teraz Bosch, a mám ju na manžete. Prečistievam domestosom. Za normálnych okolností by som sa hanbila sem prispieť. Ale teraz sa v rámci rodiny ide vyhadzovať z tohto dôvodu Whirpool.
Išla som hľadať príčinu, a položiť otázku, z čoho sú vyrobené vaničky, či tam nebude problém, a narazila so pri tejto príležitosti na odpoveď v jednej diskusii, tak posúďte, čo si o tom myslíte.

http://diskusie.lepsiebyvanie.centrum.sk/moj-byt/1198189/ozdravte-svoju-domacnost-/

od merlin:

file:///C:/DOCUME%7E1/admin/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot-48.pngfile:///C:/DOCUME%7E1/admin/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot-49.png"Pliesen v pracke.
Je dana celkom jednoduchou a nekomplikovanou zalezitostou.
Nakolko v poslednych rokoch sa zavadzaju pracie prasky z takmer 100% biologickou odburatelnostou, znamena to len tolko, ze ich v prirode ma co odburat a to nam rado vyrastie a odbura zbytky pracieho prostriedku v nasej pracke.
To ze to pri odburavani nieje akosi celkom v poriadku a vystavuje nas to roznym hroznym veciam a moznym ochoreniam mozeme reklamovat u vyrobcu.
Prakticky sa da povedat, ze cim ekologickejsi a setrnejsi prasok, tym viac problemov a rychlejsie nam sposobi.
Naopak plno fosfatovy a bielaiacimi chlorovymi derivatmi preplneny prasok zo 70tych rokov nam ziadnu pliesen v pracke nesposobi, avsak priroda sa s nim zial nevysporiada... Bude tiect cez cisticku a rieku az do mora...

Najhorsou kombinaciou pre dnesne "ekologicke" pracie prostriedky je kombinacia pracky a susiscky dokopy, kedy po prani nabehne vysusovanie a nasledne "riadene" plesnivenie a priame premiesanie ststva z pliesnami priamo v pracke.
Tu zial nepomoze ani keby sme pravidelne pracku po kazdom prani cistili chloraminom ( savo) a ani keby sme chodili po usoch, ale pouzitie abslutne neekologickeho a uz snad ani nedostupneho prac. prasku pre pracky so susickou ( u nas asi ani snad nedostupny len v USA, mozno snad ho dovazal amway po 89) ktory po vyprani obsahoval disperziu, ktora po odstredeni vody vylucovala perchlor ethylen ( pouziva sa v chem. cistiarnach satstva).


Naklko sa kedysi pouzivalo pre pranie povatsine jadrove mydlo a velky hrniec a obvykle sa po pouziti vylial a vysusil a pradlo sa susilo vonku, problemy nenastavaly."
calawen
29.07.10,17:46
Máme Whirpoolku a v návode bolo napísané niečo v zmysle: "stlačte "západku" a vyberte násypku". Doteraz sme nezistili, kde naša práčka "západku" má. Takže to znamená, že chytíme ten šuflík a nasilu ho vytrhneme von. Je to skutočne neskutočná sranda, keďže dosť často neodtečie aviváž a po tomto zákroku je aviváž všade na práčke, človeku, zemi, lebo násypka sa jemnejším spôsobom vytiahnuť nedá :mad: A pleseň je hlavne v tom priestore, kam sa zasúva násypka a ten priestor je zle dostupný. Preto som chcela vedieť, či sa to môže čistiť parným čističom, pretože s tým by sa do toho priestoru dalo ľahko dostať.
A ešte - prach do násypky vôbec nedávame, lebo tu je slabý tlak vody, takže by ten prášok nevyplavila. A aj tak je tam pleseň a aj v prvom "chlieviku" určenom na predpieranie, ktorý sme ešte ani raz nepoužili.

my máme síce LG, a tá naša západka je v nádržke na aviváž... možno by stálo za to to skúsiť aj na Whirlpoolke ;)
Tweety
29.07.10,17:47
Priznám sa bez mučenia, nemám práčku so sušičkou, prádlo mi suší slniečko, v zime klasika sušiak, mám už druhú práčku vo svojej gazdinkovskej kariére,:---, ale ani pri jednej som pleseň nemala. A to mám aj tých škriatkov, čo mi ju stále zatvárajú.
Llívia
29.07.10,17:53
Calawen, bola som sa pozrieť, vytrhla som nasilu násypku, obliala neodtečnou avivážou práčku, koberec, tuším mám od toho aj ponožky :-( , ale cuplík tam nie je.
calawen
29.07.10,18:25
Calawen, bola som sa pozrieť, vytrhla som nasilu násypku, obliala neodtečnou avivážou práčku, koberec, tuším mám od toho aj ponožky :-( , ale cuplík tam nie je.

Ani ja tam nemám cuplík v pravom slova zmysle, približne v strede tej modrej serepetičky, ktorá je v nádržke na aviváž, je taká malá priehlbeninka...
ubka
29.07.10,19:36
Aj moja pračka Elektrolux tam má Pusch tlačítko v násypke a ľahko sa vyberá.
Pračku si šetrím tak, že keď periem ponožky, teplaky a rôzne tmavšie veci, dávam do jedného prania pol litra octu priamo do bubna, potom dám prádlo a prášok. Vôbec mi prádlo necítiť po octe, pretože prebehne riadne plákanie.
Keď periem čisto biele tričká alebo kuchynské utierky pridávam do bubna SAVO 1 dl, potom prádlo, prášok a spustím program na 60st. Nemám ani pleseň ani vodný kameň. Keď opravár po 12 rokoch otvoril práčku nechcel veriť aký má vek.
už asi pol roka používam gelové vankúšiky.
Lubaba
29.07.10,19:41
máš novú pračku a nádržku? Calawen
calawen
30.07.10,04:03
Cez tri roky má, tiež používam aj ocot - pri praní plienok, t. j. už vyše roka...
calawen
30.07.10,04:04
btw pred odfotením násypky som ju trochu opláchla vodou, nech nevyzerá ako z chlieva :rolleyes:
Mária27
30.07.10,05:00
Máme Whirpoolku a v návode bolo napísané niečo v zmysle: "stlačte "západku" a vyberte násypku". Doteraz sme nezistili, kde naša práčka "západku" má. Takže to znamená, že chytíme ten šuflík a nasilu ho vytrhneme von. ...
A aj tak je tam pleseň a aj v prvom "chlieviku" určenom na predpieranie, ktorý sme ešte ani raz nepoužili.

Máme Whirpoolku, západka je v tom prvom chlieviku na predpieranie.
Llívia
30.07.10,05:07
Máme Whirpoolku, západka je v tom prvom chlieviku na predpieranie.

Ako tá západka vyzerá a kde je umiestnená? (Lebo do návodu dajú každú debilinu, ale nákres a umiestnenie západky nie :mad:.)
ubka
30.07.10,09:39
Ako tá západka vyzerá a kde je umiestnená? (Lebo do návodu dajú každú debilinu, ale nákres a umiestnenie západky nie :mad:.)
V každej práčke môže byť inak označená, alebo umiestnená, skúšaj jemne na každý "nezmyseľný" kúsom zatlačiť, určite to objavíš. Dcéra to má zboku na násypnom kuse.
digehe1
30.07.10,14:20
Mama tiež použila ocot, a potom som prala to isté prádlo 2x, lebo ten octový smrad sa nejako "nevyplavil", ale zostal v práčke a z nej sa preniesol na prádlo.
Koľko octu dávate, aký program a po skončení programu púšťate ešte len samotné pláchanie?
(Medzi nami dievčatami - ja tu práčku otváram stále - aj dvierka, aj násypku. Vždy, keď prídem do kúpeľne, tak je to zavreté, ale nikto z rodiny to nezatvára :mad: Máte doma aj vy takých "zatváracích" škriatkov? :D)


Ahoj Llívia, ja to robím takto: pol litra octu nalejem do násypiek, dám si polovičný /neviem čito je program alebo len voda/mám taký gombík ten si stlačím a dám na maximum ale bez prádla, prejde mi to celý program, pranie+pláchanie asamo, že aj odtok vody, nič neutieram, len nechám pračku otvorenú do dalšieho prania, periem asi 2xdo týždna 2-3pračky.Tento výplach robievam prevažne po tmavom prádle.K tomu smradu, niekedy sa mi stane, že nemám aviváž tak miesto nej dám asi deco octu a pláchanie nechám dokonca prejsť,nikdy sa mi nestalo, žeby bolo citiť ocot,možno záleži aj aký prášok používaš, ja Lanzu, alebo s Lidla LEL.
digehe1
30.07.10,14:26
Kam sypete ten prášok rovno do práčky? Na prádlo, a potom bubon zatvoríte, alebo na už zatvorený bubon?

ja prášok alebo gel dávam na zatvorený bubon,nemám žiadny problém,myslím si že ked by sa prášok nasypal do bubna na prádla, tak by po praní zostali také biele bodky........toto nemám odskúšané, ale myslím že ani nebudem skúšať.Písala som Llívii ak chceš prečítaj si na 2.str.
bupi
30.07.10,14:44
[QUOTE=korela;1467199]Uvedomila som si,že je to problém posledných rokov, mali sme dve Zannusi, nikdy problém nebol, teraz Bosch, a mám ju na manžete. Prečistievam domestosom. Za normálnych okolností by som sa hanbila sem prispieť. Ale teraz sa v rámci rodiny ide vyhadzovať z tohto dôvodu Whirpool.
Išla som hľadať príčinu, a položiť otázku, z čoho sú vyrobené vaničky, či tam nebude problém, a narazila so pri tejto príležitosti na odpoveď v jednej diskusii, tak posúďte, čo si o tom myslíte.

http://diskusie.lepsiebyvanie.centrum.sk/moj-byt/1198189/ozdravte-svoju-domacnost-/

Ja uz dlhsiu dobu sledujem,ze problemy s plesnivenim maju mlade rodiny, ktore kupili pracku nedavno.:eek:
Myslim si, ze plesnivenie bude sposobene kombinaciou zlych praskov- hlavne tekutych avivazi a materialu pracky alebo sposobu priebehu prania v nej. V rodine mame aj stare typy automatickych praciek 20 a viacrocne a u nich sa tento problem nevyskytol.

Zeby novym prackam chybalo nejake odvetranie, ktore stare maju????
korela
30.07.10,16:49
[QUOTE=korela;1467199]Uvedomila som si,že je to problém posledných rokov, mali sme dve Zannusi, nikdy problém nebol, teraz Bosch, a mám ju na manžete. Prečistievam domestosom. Za normálnych okolností by som sa hanbila sem prispieť. Ale teraz sa v rámci rodiny ide vyhadzovať z tohto dôvodu Whirpool.
Išla som hľadať príčinu, a položiť otázku, z čoho sú vyrobené vaničky, či tam nebude problém, a narazila so pri tejto príležitosti na odpoveď v jednej diskusii, tak posúďte, čo si o tom myslíte.

http://diskusie.lepsiebyvanie.centrum.sk/moj-byt/1198189/ozdravte-svoju-domacnost-/

Ja uz dlhsiu dobu sledujem,ze problemy s plesnivenim maju mlade rodiny, ktore kupili pracku nedavno.:eek:
Myslim si, ze plesnivenie bude sposobene kombinaciou zlych praskov- hlavne tekutych avivazi a materialu pracky alebo sposobu priebehu prania v nej. V rodine mame aj stare typy automatickych praciek 20 a viacrocne a u nich sa tento problem nevyskytol.

Zeby novym prackam chybalo nejake odvetranie, ktore stare nemaju????

Hovoríte mi z duše. Všetky práčky stoja na tom istom mieste v kuchyni, je dosť priestranná, a teda aj vzdušná. Prvá Zanussi 1977, potom ďalšia zložená z pôvodnej a ďalšej, pretože dizajn bol nadčasový, že boli technicky dobré je dôkazom, že vydržali bez opravára a akejkoľvek inej výmeny 30 rokov, okrem vaničky, tá sa vymieňala, ale predpokladám že nebola plastová.
Pred tromi rokmi Bosh, perieme výlučne v arieli, plus silan biely, perwole, woolite. Raz z DM aviváž. Vždy sme používali drahé prášky.
Viem, že tu je vanička plastová. Zanussky mali vzadu vetranie, to si pamätám.
Veľmi mi to prekáža, a viem že výmena manžety by boli vyhodené peniaze. Opakovalo by sa to.
Tak si to osobne vysvetľujem skutočne iba zložením pracích práškov alebo vaničiek, možno vetrania vzadu, pozriem v obchode.
Pre zdravie je to škodlivé.

Dalo by sa to reklamovať?
daria29
30.07.10,17:48
Do umývačky riadu by som násypku nedávala - pleseň je sviňa a nie je ľahké sa jej zbaviť (prežije mráz aj vysokú teplotu) a pracie prášky by boli rozvlečené po riadoch, neverím, že by ich umývačka dokonale zmyla.
Llivia,ak si čítala môj príspevok,je tam napísané, že mne neplesnivie nadobka, a občas ju dam do myčky,to neznamená že pred tým ju neopláchnem, a nenechám tam kilo prášku, aby to bolo po riadoch! ja používam ekologické prostriedky,a mám aj čistič na práčku,ktoru čistím raz za 3 mes,lebo nevidíme , čo je v zadu na bubni,tak sa prečistia aj odtoky. myčku samozrejme tiež čistím pravidelne čist.prostriedkom. bežne pracie prostriedky su obalené chemickými plnidlami,preto je ich obsah velký.prášky obsahuju rozne fosfáty, čo jeskodlivé.
Mária27
30.07.10,20:41
Ako tá západka vyzerá a kde je umiestnená? (Lebo do návodu dajú každú debilinu, ale nákres a umiestnenie západky nie :mad:.)
Povytiahni dvierka čo najviac, západka je taka biela páčka hore (pod stropom), s ktorou keď pohýbeš, otváraš a zatvárač otvor do práčky, cez ktorý sa splachuje prášok. Keď tú páčku stlačíš dolu, tak sa to celé ľahúčko vytiahne. No - to moja technické vyjadrovanie ...:) A fotky tiež neviem ...
bupi
30.07.10,21:25
[QUOTE=bupi;1467893]

Hovoríte mi z duše. Všetky práčky stoja na tom istom mieste v kuchyni, je dosť priestranná, a teda aj vzdušná. Prvá Zanussi 1977, potom ďalšia zložená z pôvodnej a ďalšej, pretože dizajn bol nadčasový, že boli technicky dobré je dôkazom, že vydržali bez opravára a akejkoľvek inej výmeny 30 rokov, okrem vaničky, tá sa vymieňala, ale predpokladám že nebola plastová.
Pred tromi rokmi Bosh, perieme výlučne v arieli, plus silan biely, perwole, woolite. Raz z DM aviváž. Vždy sme používali drahé prášky.
Viem, že tu je vanička plastová. Zanussky mali vzadu vetranie, to si pamätám.
Veľmi mi to prekáža, a viem že výmena manžety by boli vyhodené peniaze. Opakovalo by sa to.
Tak si to osobne vysvetľujem skutočne iba zložením pracích práškov alebo vaničiek, možno vetrania vzadu, pozriem v obchode.
Pre zdravie je to škodlivé.

Dalo by sa to reklamovať?

Neviem, ci reklamovat, ale ako podnet pre SOI by to mozno stalo za zvazenie.

P.S. Ako vyzera to vetranie u Zanussi? Ja mam staru Philco a ta ma odvetranie cez hadicu susicky. Aj ked som nechala mokre pradlo dnu v zatvorenej cely den, ked necakane vonku lialo, ziadny zapach z nej ani z pradla nesiel nikdy. A to som uz x krat pocula, ako mamickam zatuchlo pradlo, lebo ho zabudli vybrat-.Ale v novej pracke.
Llívia
30.07.10,21:43
Povytiahni dvierka čo najviac, západka je taka biela páčka hore (pod stropom), s ktorou keď pohýbeš, otváraš a zatvárač otvor do práčky, cez ktorý sa splachuje prášok. Keď tú páčku stlačíš dolu, tak sa to celé ľahúčko vytiahne. No - to moja technické vyjadrovanie ...:) A fotky tiež neviem ...

Bola som sa pozrieť, žiadna pohyblivá časť v mieste, kde je náskypka, nie je. Ale zistila som zaujímavú vec - keď násypku vytiahnem na maximum, a potom ju trochu silou zatlačím smerom dolu, tak sa dá ľahko vybrať. Nemusím ju "trhať" silou. :)
Čo ten parný čistič? Myslíte si, že by práčke uškodil?
Mária27
31.07.10,05:57
Bola som sa pozrieť, žiadna pohyblivá časť v mieste, kde je náskypka, nie je. Ale zistila som zaujímavú vec - keď násypku vytiahnem na maximum, a potom ju trochu silou zatlačím smerom dolu, tak sa dá ľahko vybrať. Nemusím ju "trhať" silou. :)
Čo ten parný čistič? Myslíte si, že by práčke uškodil?
A možno si ju už odtrhla ... :--- Mám to pred sebou, skutočne je to len čosi predĺžené na násypke smerom k tebe. Pozri, či to nemáš odlomené.
calawen
31.07.10,07:18
Bola som sa pozrieť, žiadna pohyblivá časť v mieste, kde je náskypka, nie je. Ale zistila som zaujímavú vec - keď násypku vytiahnem na maximum, a potom ju trochu silou zatlačím smerom dolu, tak sa dá ľahko vybrať. Nemusím ju "trhať" silou. :)
Čo ten parný čistič? Myslíte si, že by práčke uškodil?

Myslím, že by jej nemal uškodiť, skús ale zľahka...
Llívia
31.07.10,10:08
Llivia,ak si čítala môj príspevok,je tam napísané, že mne neplesnivie nadobka, a občas ju dam do myčky,to neznamená že pred tým ju neopláchnem, a nenechám tam kilo prášku, aby to bolo po riadoch! ja používam ekologické prostriedky,a mám aj čistič na práčku,ktoru čistím raz za 3 mes,lebo nevidíme , čo je v zadu na bubni,tak sa prečistia aj odtoky. myčku samozrejme tiež čistím pravidelne čist.prostriedkom. bežne pracie prostriedky su obalené chemickými plnidlami,preto je ich obsah velký.prášky obsahuju rozne fosfáty, čo jeskodlivé.

Daria29, nemyslela som to tak, že vytiahneš násypku a dáš ju rovno do umývačky takú aká je. Mne šlo skôr o toto: raz mi kolegyňa hovorila, že čítala o tom, že Jar (prostriedok na umývanie riadu) sa z riadu spláchne až na nejaké 7-8 umytie. Preto mi napadlo, že aj tá násypka, aj keď sa opláchne, že na nej aj tak ešte nejaké zvyšky prášku zostanú, ktoré sa potom rozvlečú po riadoch. Podľa seba súdim teba, takže som usúdila, že máš pleseň, tak prepáč. :)
Llívia
31.07.10,10:10
mimotemy
Myslím, že by jej nemal uškodiť, skús ale zľahka...
Skúsim, len musím zistiť, v ktorom Lidli (Lidly?) tu v okolí som ho videla :D:)
calawen
31.07.10,11:03
teraz čo? parný čistič? toto som neriešila, moja svokra má Zepter, tak v prípade potreby požičiavam od nej...
Llívia
31.07.10,14:04
Hej, parný čistič, ale mama ma zrušila, že mám nejaký pozrieť v "normálnom" obchode (na tie 3 veci, čo s tým budeme čistiť :D)
olybaba
31.07.10,18:33
pozdravujem,
po precitani tejto uzitocnej temy mi nedalo, aby som sa nezapojila do nej, pretoze mam s pliesnou v automatickej pracke velmi zle skusenosti a za prilozene fotografie sa hanbim :
- mam 4 roky pracku otvarajucu sa z boku, pri ktorej po pol roku bezneho uzivania som zistila pokrocilu pliesen - okolo gumoveho tesnenia, v suflicku na prasky a v diere po vybrati suflicka
- zo zaciatku som prala praskami a tento rok som presla na gely
- pouzivam avivaz silan
- neviem si vysetlit od ktoreho z nich ta pliesen vznikla a neda sa jej zbavit (myslim si ze avivaz)
- vodu v dvierkach po kazdom pouziti vysajem na 90 % handrickou, dvierka nechavam otvorene
- suflik vyplachnem a necham vysusit
- a ta diera, vytieram ju, ale pliesen sa rozrasta
- asi plast, z ktorej je tato cast pracky vyhotovena ma rada syntetiku
- vodu po doprani zasadne uzatvaram, mala som pred rokmi zlu skusenost, nebola som doma a hadica na vodu sa vyderavila a cely den z nej tenkym prudom vytekala voda a vytopilo susedov
- syn v anglicku ma tak isto fuj suflicek a dieru - plieseň
- sestra v prahe nedava nic do pracky cez suflicek, gel leje priamo do bubna a nema fuj suflicek - nema plieseň

a teraz foto :
este raz - hanbim sa, ale pre poucenie pre ostatnych sa obetujem

http://forum.living.cz/download.php?id=578790&t=1

http://forum.living.cz/download.php?id=578789&t=1

http://forum.living.cz/download.php?id=578788&t=1
http://forum.living.cz/download.php?id=578787&t=1

-----------------------------------------------------------------------
- po konzultacii so sestrou, ktora ma taky typ pracky ako ja, ma 3 rocnu pracku a pouziva od zaciatku len persil-gel bez avivaze, rovno do bubna s nadobkou, ked dava avivaz tiez len do bubna prikladam aj jej foto
- zjazdila ma ako male decko, ze mam fuj pracku, ale mala pravdu
- co uz s tym, ked sa to uz neda vycistit - len ocistit, zda sa mi to take, akoby plesen vrastala do umeliny
- mysli si, ze lacne prasky a gely su tomu na vine
foto :
http://forum.living.cz/download.php?id=578866&t=1

http://forum.living.cz/download.php?id=578865&t=1

http://forum.living.cz/download.php?id=578864&t=1
Llívia
31.07.10,18:46
Olybaba, ako dáva aviváž do práčky, či skôr kedy? Keď pustím práčku, tak tú aviváž "vyplaví" pri poslednom pláchaní. Nemáme taký program, ktorý by končil pred pláchaním (t.j. práčka by len oprala a nepláchala). Síce by sa to dalo odsledovať a vypnúť práčku pred tým pláchaním, ale zase nie vždy, keď sa perie, je niekto doma.
K tým práškom a aviváži: na biele Bonux, Persil + k tomu niekedy Ariel (ten tekutý v zelenej fľaši, čo sa dáva na škvrny), na farebné Perwooll, niekedy Woolitle. Prášok dávame už len v nádobke priamo do bubna.
Aviváž Silan alebo Lenor a tú dávame do násypky. A aj tak máme fuj násypku a okolie. Takže asi to fakt spôsobuje aviváž.
bupi
31.07.10,21:30
Ja doporucujem vsetkym nestastnym pracovitym zienkam zavolat opravara, obetovat korunky na vymenu fuj suflika, a jeho okolia, privodnej hadice do bubna a pripadne ak treba aj gumoveho tesnenia dvierok.
Cez suflik potom naliat sava,bubon vydezinfikovat savom s vyvarkou.
Potom sypat a liat prasky uz len rovno do bubna. Inak je pranie pradla v pracke vlastne len jeho zahnusenie plesnou.
Pokym som prala tak, ze som sypala prasok do nasypky a este aj obcas dala avivaz- nalakana reklamou:eek::(, tiez som mala hnusny suflik, sice nie plesnivy, ale hnusny. Po vymene suflika a hadice za nove uz mam kludne svedomie a suflik iba hrdzavy od vody.Avivaz uz nepouzivam. Naco vlastne? Prasky krasne vonaju a avivaz je vlastne prasok bez vyplachnutia. Ved nie je normalne, ak by sme pradlo po prasku nevyplachali a neplachat po avivazi sa zda kazdemu normalne.:confused:
korela
31.07.10,22:55
Neviem, ci reklamovat, ale ako podnet pre SOI by to mozno stalo za zvazenie.

P.S. Ako vyzera to vetranie u Zanussi? Ja mam staru Philco a ta ma odvetranie cez hadicu susicky. Aj ked som nechala mokre pradlo dnu v zatvorenej cely den, ked necakane vonku lialo, ziadny zapach z nej ani z pradla nesiel nikdy. A to som uz x krat pocula, ako mamickam zatuchlo pradlo, lebo ho zabudli vybrat-.Ale v novej pracke.

Už tú pračku nemáme, ale vetranie určite bolo, lebo keď som to prehnala s množtvom prášku, tak cez tú perforáciu (asi ako kovová vložka do mlynčeka na mäso, predierkovaný otvor, aj podobnej veľkosti) mi vytekala vzadu pena. Stalo sa. Ten otvor bol na zadnom paneli, v strede hore.
Keď sme kupovali Bosh, tak manžel vybral typ, ktorý nie je elektronický nie kvôli cene, ale v budúcnosti kvôli možným opravám. U eletroniky sú drahšie.
Uvádzam to aj preto, lebo od mladosti každé prádlo pláchame trikrát, alebo pokiaľ nepení. A aviváž odjakživa nedávam do nádržky, pretože ju vždy nedávam. Ak fúka vonku vietor, tak v záhrade sa prádlo prefúka a je mäkké a príjemné i tak.
Dochádza mi, ako musí vyzerať vanička, na ktorú nevidíme.
korela
31.07.10,23:07
Ja navrhujem skôr ako napísať na ŠOI, napísať do Dámskeho magazínu STV, robia príspevky spolu s redaktorom Testu, nečakala som, že je to celoplošný problém.
Predpokladám, že tému uvítajú a pôjdu do hĺbky. Aj na základe zistenia skúseností a stavu pračiek v našich príspevkoch.
calawen
01.08.10,05:58
Ja doporucujem vsetkym nestastnym pracovitym zienkam zavolat opravara, obetovat korunky na vymenu fuj suflika, a jeho okolia, privodnej hadice do bubna a pripadne ak treba aj gumoveho tesnenia dvierok.
Cez suflik potom naliat sava,bubon vydezinfikovat savom s vyvarkou.
Potom sypat a liat prasky uz len rovno do bubna. Inak je pranie pradla v pracke vlastne len jeho zahnusenie plesnou.
Pokym som prala tak, ze som sypala prasok do nasypky a este aj obcas dala avivaz- nalakana reklamou:eek::(, tiez som mala hnusny suflik, sice nie plesnivy, ale hnusny. Po vymene suflika a hadice za nove uz mam kludne svedomie a suflik iba hrdzavy od vody.Avivaz uz nepouzivam. Naco vlastne? Prasky krasne vonaju a avivaz je vlastne prasok bez vyplachnutia. Ved nie je normalne, ak by sme pradlo po prasku nevyplachali a neplachat po avivazi sa zda kazdemu normalne.:confused:

A čo ocot? občas ho používam miesto aviváže (používal sa už vtedy, keď ešte aviváže neboli) - pomáha odstraňovať zvyšky prášku, má neutrálnu vôňu (pach), zmäkčuje vodu a pomáha chrániť farby oblečenia...
Zdenka 0705
01.08.10,11:47
Tak mi to nedalo pokoj, mám zvrchu plnenú Whirlpoolku, už má svoje roky, asi 12 tuším. Násypku, tj. chlievik :D má v dvierkach, ide to otvoriť, ale ináč dovnútra chlievika sa nedostanem. Tak som včera a dnes liala postupne ocot, fixinelu, savo a horúcu vodu. Samozrejme som prešla aj programy na pranie. Horko-ťažko sa vyčistili, hlavne ten posledný na aviváž bol zanesený plesňou.
Do vlaňajška som používala Tide, kde som aviváž nepotrebovala, bola som spokojná s praním, aj s vôňou. Neviem, čo ma napadlo, zrejme zafungovala reklama :rolleyes: a asi rok používam iné prášky a samozrejme aviváž. Dnešným dňom prechádzam opäť na osvedčený Tide, event. vyskúšam tie gélové vankúšiky.
Násypku používať už nebudem, ja som nenašla tú odvahu ju sem pricapiť, ale teraz už sa dá ;)
bupi
01.08.10,12:33
ela77
23.10.12,07:00
Už som pregooglila všetko čo sa dalo a aj tie vaše komentáre, preto oprašujem túto tému, lebo už neviem čo robiť. Pračka je funkčná, nerada by som ju vymeniť, ale zápach, ktorý ani nie je žumpový, alebo kanálový, neviem ani ako ho vyjadriť, ale mám pocit že je blízko vône gelových pracích vankúšikov spolu s plesňou. Už dlho dávam prášok, alebo tieto gelové vankúšiky dnu do bubna. Nálevku som vždy čistila, ale pri dlhodobejšom už zápachu sme pračku rozobrali čo sa dalo, okrem bubna. Vyčistila som aj nádobku čo pokračuje za nálevkou a aj tie hadice za ňou, bol tam riadny sairait (vidno čo všetko obsahujú novodobé pracie prostriedky), pretože tam ide čistá voda s pracím prostriedkom, žiadna vypratá odpadová, nemal by teda byť dôvod týchto nezmyselných usadenín.. Pračku som preprala už aj s octom, aj použila na vodný kameň, ale nie je tomu koniec. Stačí že idem okolo kúpeľne a už to cítim. Je to nakyslastý pach.Je určite z pračky. Pračku som dala na 95 stupňov, to je jej najvyšší možný stupeň prania. Sóda, ocot, babské recepty, savo, domestots a nič nepomohlo. Chvíľu je akože kľud. Už som nastrekovala aj cez bubnové dierky proti plesni na zadnú stenu, tiež nepomohlo. Aviváž už tiež dlho nepoužívam. Dvierka vytriem aj s tesniacou gumou (guma je úplne čistá) a nechávam otvorené. Násypkové nádržky už nepoužívam. Tento problém mi nastal po tom ako som začala používať gelové pracie vankúšiky. Je to akoby niekde za stenou bubna, ale pri tej teplote 95 stupňov by už bakterie mohli byť zničené. Doteraz som tento problém nemala. Gelové vankúšiky už viac nepoužijem. Je to humus. Pokiaľ som mala starú Wirpulku plnenú z hora, tak som po opratí dala pláchanie akoby znova pranie. Mám pocit, že to pláchanie za studena robí tento problém. Len si spemeňte, ako sme právali, ke´d neboli automatické pračky. Prvé máchanie išla tiež teplá voda. Alebo sú ozaj tie výrobky nastavené na určitú dobu, aby sa po jej uplynutí aj keď sú ešte funkčné museli meniť. Trh je trh. Na pranie podľa reklamy aby sme vôbec oprali všetky škvrny tak by sme museli dávať aspoň 3 prípravky. Kedysi som používala naše klasické prášky, nenavoňané a bolo opraté, teraz už nie sú vypraté ani mastné škvrny bez použitia ďalších pracích prídavkov.
ela77
23.10.12,13:21
nik už nemá tento problém???neporadí, téme bola už dávno urobená, tak skúsenosti, šup sem s nimi.
ela77
23.10.12,17:03
musím to posúvať, možno niekto objaví a poradí a možno nielen mne.:mee:
TereskaH
06.11.12,22:22
Ahojte, zaregistrovala som sa sem po tom, ako som objavila túto tému... Prednedávnom sme sa s priateľom naťahovali do spoločného bytíku, takže máme doma skoro všetko nové, no práčku nám dala jeho mama, má asi dva roky a ide konkrétne o WHIRLPOOL AWE 2320 ... Na pranie používam vankúšiky od Ariel, zelené na svetlé prádlo a fialové na tmavé prádlo... Aviváž dávam zo dva vrchnáčiky do nádobky, presne po tú čiaročku, ktorá mi označuje maximum... Momentálne používam modrý Lenor, no pred tým som dávala fialový Silan, ktorý mi voňal viac, asi sa k nemu vrátim... Kolegyne používajú aj Cocolino z Maďarska, tak ho možno vyskúšam, keď ju každý tak chváli... Prvý deň, ako mi práčku doniesli do bytu som bola znechutená, ako môže byť jedna práčka, do ktorej sa dávajú veci pre to, aby neboli znečistené, smradlavé a podobne, taká nechutná.... Pritom ju "svokra" takmer vôbec nepoužívala, pretože má inú práčku... A možno to bolo práve tým, že bola tá práčka celú dobu zavretá... neviem... Bola z vnútra skoro celá čierna, tak som ju pretrela ako sa len dalo a pustila sa do jej používania... Týždenne vyperiem asi tak tri práčky, predsa len sme dvaja a teraz, keď sme v byte už pol roka si lámem hlavu s tým, prečo mi po vypratí prádlo nevonia... Je také akoby zatuchnuté... Najprv som nevedela čím to je, ale po googlení a prečítaní komentárov v tomto príspevku som zrejme prišla na kameň úrazu... Je niečo po polnoci a ja mám za sebou asi hodinové čistenie práčky... Čo sa dalo som rozobrala a vyčistila.... Potom som sa pustila do práčky, tesniacej gumy, bubna a všetkého, čo bolo prístupné... Musím povedať, že handrička, ktorou som práčku čistila je celá čierna a poputuje rovno do koša! Momentálne som naliala do lievika savo a celú práčku som vystriekala Savom proti pliesni, pustila som ju na 95 stupnov na prázdno, tak som zvedavá ako to dopadne... Škoda, že nevidím aká mi ide z tej práčky voda, zaujímalo by ma či je znečistená.... Ocot sa bojím použiť, aby mi potom nesmrdelo od toho prádlo... Písali ste sem, že nesmrdí, ale našla som komentár, podľa ktorého áno, tak sa bojím... Možno vyskúšam, keď pôjde priateľ preč na týždeň... :D Držte mi palce kočky... mohla som to odfotiť, lebo teraz vyzerá tá práčka ako nová... Teda aspoň tam, kde moje oči dovidia... :/ Musím kúpiť aj niečo proti vodnému kameňu... Inak tá čierna farba môže byť spôsobená aj vodou, ktorá je vo vašom byte... Keď sme sa nasťahovali do tohoto bytu, tak bol záchod celý čierny... myslím tam kde je voda... Vyliela som do toho na noc celé Savo a ráno ako som spláchla bol záchod krásny biely... Pôvodný majiteľ záchod čistil, ale fakt nechápem, či nevedela slečna upratovať alebo čo, ale záchod úplne čierny... Teraz dávam do záchodu raz týždenne jeden vrchnáčik preventívne a je krásny biely... :o) Inak na čistenie práčky som použila klasické Savo, Savo proti plesniam a Savo taký krém, čo vyzerá ako Cif...
kukučka
06.11.12,22:43
TereskaH octu sa neboj, dezinfikuje a bežne sa používa aj namiesto aviváže, po vysušení prádla ani nezbadáš, že bol použitý.
TereskaH
07.11.12,06:39
ako celú noc som nespala a dávala som tú práčku doporiadku.... je krásna čistá, ale prádlo, ktoré som v nej vyprala mi doslova že smrdí... už som z toho zúfalá... načo potom kupujem tie drahé pracie prostriedky :(
Tweety
25.04.13,06:49
lujza.j
25.04.13,06:53
toto ma chvala bohu netrapi...
Tweety
25.04.13,06:58
šikulkám to nehrozí, či?