trojbodkova
25.11.09,21:29
vedel by niekto odpoved na tieto 2 otazky? bola by som velmi vdacna..

Mestsky sud v Prahe (ČR) vyhlásil s účinnosťou od 10.11.2009 "konkurs" (podľa českého konkurzného zákona) na majetok slovenskej spoločnosti ABC Slovakia s.r.o., ktorá je dcérskou spoločnosťou českej spoločnosti ABC Czech s.r.o.( na ktorej majetok bol tiež s účinnosťou od toho istého dňa a tým istým rozhodnutím vyhlásený "konkurs"). Dňa 12.11.2009 vydal Okresný súd Bratislava I na základe návrhu zo dňa 10.10.2009 proti ABC Slovakia s.r.o. platobný rozkaz, ktorým zaviazal spoločnosť zaplatiť žalobcovi XYZ a.s. sumu 1.000.000 EUR s príslušenstvom.

1. Obrátil sa na vás český konkurzný správca spoločnosti ABC Slovakia s.r.o. s otázkou, že nemá v úmysle žalobcovi na základe platobného rozkazu vyplatiť ani euro a pýta sa vás, či tak môže postupovať a ako sa má proti vydanému platobnému rozkazu brániť. Aký opravný prostriedok (ak vôbec nejaký) by ste mu poradili, čím by ste ho zdôvodnili, a na základe ktorých ustanovení ktorých právnych predpisov.
estefano
26.11.09,07:53
No tu prichádzame do problematiky cezhraničných konkurzov. Musím si to pozrieť v zákone, keďže takýchto prípadov nebolo ešte veľa. Ale principiálne, náš zákon o konkurze hovorí, že dňom začatia konkurzného konania sa prerušujú konania o výkon rozhodnutia, a vyhlásením konkurzu sú tieto konania pozastavené. Len mi tu nie je celkom jasné, či môže pražský súd vyhlásiť konkurz na slovenskú spoločnosť. Proti platobnému rozkazu nepotrebuje žiaden opravný prostriedok, stačí ak exekútorovi zašle uznesenie o vyhlásení konkurzu. Poobede doplním odpoveď.
estefano
26.11.09,08:00
Ešte otázka - ABC Slovakia je registrovaná na Slovensku? Potom by asi bolo dobré, keby si mi vedela poslať kópiu uznesenia pražského súdu. Stále mi totiž vŕta v hlave, ako môže byť český správca slovenskej spoločnosti. Náš zákon totiž taxatívne upravuje správcu v tom, že musí mať sídlo v tom kraji, kde je sídlo spoločnosti, atď.