pinec
25.11.09,22:00
Prosím vás ako mám v ALFE zaúčtovať členské príspevky, príjem 2% z daní ( zdaňujú sa tieto položky? ).
Príjem zo štartovného, príjem z reklamy, príjem z dotácienie
Nie som platcom DPH.
Ďakujem
Lianka
26.11.09,13:53
Nie som si ista, ale podla mna takto:

Clenske, 2% - PNZD,
Startovne - ak suvisi s predmetom cinnosti podla stanov - PNZD, ak nesuvisi - POZD,
Reklama - POZD,
dotacia - neviem.
pinec
26.11.09,15:29
ďakujem za info
hanelie
27.11.09,07:16
ešte zopár dôležitých info:


Predmetom dane nie je:

príjem získaný poukázaním podielu dane zaplatenej iným daňovníkom (§ 50 zákona),
príjem získaný darovaním alebo dedením,
podiel na zisku, vyrovnací podiel, podiel na likvidačnom zostatku alebo podiel na výsledku podnikania, ak nie sú predmetom dane ako príjem z kapitálového majetku a sú vyplácané právnickej osobe,
príjem plynúci z dôvodu nadobudnutia nových akcií a podielov, ako aj príjem plynúci z dôvodu ich výmeny pri zrušení daňovníka bez likvidácie, a to aj vtedy, ak súčasťou splynutia, zlúčenia alebo rozdelenia spoločnosti je aj majetok spoločnosti so sídlom v členských štátoch Európskej únie.
Oslobodenie od dane

Od dane sú oslobodené:
príjmy nepodnikateľských právnických osôb plynúce z činnosti, na ktorej účel títo daňovníci vznikli alebo ktorá je ich základnou činnosťou vymedzenou osobitným predpisom okrem príjmov z činností, ktoré sú podnikaním, a príjmov, z ktorých sa daň vyberá zrážkou (podľa § 43 zákona), v rozpočtových organizáciách sú od dane oslobodené aj príjmy z činnosti, ktorá je vymedzená zriaďovateľom v zriaďovacej listine na plnenie jej základného účelu, a príjmy z prenájmu a z predaja majetku zahrnuté v rozpočte zriaďovateľa okrem príjmov, z ktorých sa daň vyberá zrážkou,
príjmy obcí a vyšších územných celkov z prenájmu a predaja ich majetku,
príjmy plynúce z predaja majetku zahrnutého do konkurznej podstaty a z odpisu záväzkov pri konkurze alebo reštrukturalizácii, vrátane odpisu záväzkov voči veriteľom, ktorí v konkurze neuplatnili svoje pohľadávky voči daňovníkovi; obdobne sa postupuje aj pri odpise záväzkov u daňovníka, ktorý sa zrušuje zamietnutím návrhu na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku, a u daňovníka, ktorý sa zrušuje zrušením konkurzu z dôvodu, že majetok úpadcu nepostačuje na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty,
výnosy z kostolných zbierok, cirkevných úkonov a príspevky plynúce registrovaným cirkvám a náboženským spoločnostiam,
členské príspevky podľa stanov, štatútu, zriaďovacích listín alebo zakladateľských listín prijaté záujmovými združeniami právnických osôb, profesijnými komorami, občianskymi združeniami vrátane odborových organizácií, politickými stranami a politickými hnutiami,
úroky z preplatku na dani zapríčineného správcom dane,
úhrady za výkon správy bytov vo vlastníctve bytových družstiev spravovaných týmito bytovými družstvami a za výkon správy bytov spoločenstvami vlastníkov bytov,
úroky z účtov vyplácané Štátnej pokladnici, príjmy z finančných operácií vykonávané Agentúrou pre riadenie dlhu a likvidity,
úroky a iné výnosy z poskytnutých úverov a pôžičiek, z výnosov podielových listov, dlhopisov, vkladových certifikátov, depozitných certifikátov, pokladničných poukážok vkladových listov a iných cenných papierov a vkladov postavených im na roveň plynúce zo zdroja na území Slovenskej republiky právnickej osobe, ktorá je daňovníkom členského štátu Európskej únie a ktorá je aj konečným príjemcom týchto príjmov alebo stálej prevádzkarni tejto právnickej osoby umiestnenej na území iného členského štátu Európskej únie, ak je konečným príjemcom týchto príjmov od daňovníka - právnickej osoby, ktorá ma na území SR sídlo alebo miesto skutočného vedenia alebo od stálej prevádzkarne právnickej osoby, ktorá je daňovníkom členského štátu Európskej únie, ale len ak do dňa výplaty príjmu, počas obdobia najmenej 24 mesiacov bezprostredne nasledujúcich po sebe
daňovník, ktorý tento príjem vypláca, má najmenej 25% priamy podiel na základnom imaní konečného príjemcu tohto príjmu alebo
konečný príjemca tohto príjmu má najmenej 25% priamy podiel na základnom imaní daňovníka, ktorý tento príjem vypláca, alebo
iná právnická osoba so sídlom v členskom štáte Európskej únie má najmenej 25% priamy podiel na základnom imaní daňovníka, ktorý tento príjem vypláca, a zároveň má aj najmenej 25% priamy podiel na základnom imaní konečného príjemcu tohto príjmu,
finančné prostriedky plynúce z grantov poskytovaných na základe medzinárodných zmlúv, ktorými je Slovenská republika viazaná,
príjmy - odplaty za
poskytnutie práva na použitie alebo za použitie predmetu priemyselného vlastníctva, počítačových programov (softvér), návrhov alebo modelov, plánov, výrobno-technických a iných hospodársky využiteľných
poznatkov (know-how),
odplaty za poskytnutie práva na použitie alebo za použitie autorského práva alebo práva príbuzného autorskému právu,
náhrady za použitie alebo za poskytnutie práva na použitie priemyselného, obchodného alebo vedeckého zariadenia

plynúce zo zdroja na území Slovenskej republiky právnickej osobe, ktorá je daňovníkom členského štátu Európskej únie a ktorá je aj konečným príjemcom týchto príjmov alebo stálej prevádzkarni tejto právnickej osoby umiestnenej na území iného členského štátu Európskej únie, ak je konečným príjemcom týchto príjmov od daňovníka - právnickej osoby, ktorá má na území SR sídlo alebo miesto skutočného vedenia alebo od stálej prevádzkarne právnickej osoby, ktorá je daňovníkom členského štátu Európskej únie, ale len ak do dňa výplaty príjmu, počas obdobia najmenej 24 mesiacov bezprostredne nasledujúcich po sebe
daňovník, ktorý tento príjem vypláca, má najmenej 25% priamy podiel na základnom imaní konečného príjemcu tohto príjmu alebo
konečný príjemca tohto príjmu má najmenej 25% priamy podiel na základnom imaní daňovníka, ktorý tento príjem vypláca, alebo
iná právnická osoba so sídlom v členskom štáte Európskej únie má najmenej 25% priamy podiel na základnom imaní daňovníka, ktorý tento príjem vypláca, a zároveň má aj najmenej 25% priamy podiel na základnom imaní konečného príjemcu tohto príjmov
kama11
15.12.09,11:19
Ahojte poraďáci,
aj ja prosím o malé info: ako sa v JÚ účtujú úroky a poplatky na BÚ, ako POZD-ostatné a VOZD-réžia?
Ďakujem za každú radu.
ego.mc
15.12.09,14:23
Aha, vy ste OZ.
Potom úroky budú PNZD - zdanené zrážkovou daňou
Poplatky (ak účet používate aj na vedľajšiu - zdaňovanú činnosť) VOZD, ak účet používate iba na hlavnú činnosť - VNZD
kama11
16.12.09,20:56
Prosím Vás ste si istý, lebo tiež som počula, že sa to má účtovať ako výdavky a príjmy nepodliehajúce dani, ale jedna pani z daňového mi povedala presný opak, tak som z toho vedľa. Ako ďalej?
kama11
16.12.09,21:15
Prosím Vás pekne ešte jedna otázka: na výpise z BÚ mám ZRÁŽKA DANE Z ÚROKU -0,01. Ako to mám zaúčtovať.
ĎAkujeeeem.
ego.mc
17.12.09,06:43
VNZD - Daň z príjmu. Pozor, nie preddavok.
hanelie
17.12.09,06:48
občas treba čítať aj predchádzajúce príspevky :)

Prosím Vás ste si istý, lebo tiež som počula, že sa to má účtovať ako výdavky a príjmy nepodliehajúce dani, ale jedna pani z daňového mi povedala presný opak, tak som z toho vedľa. Ako ďalej?


Od dane sú oslobodené:
príjmy nepodnikateľských právnických osôb plynúce z činnosti, na ktorej účel títo daňovníci vznikli alebo ktorá je ich základnou činnosťou vymedzenou osobitným predpisom okrem príjmov z činností, ktoré sú podnikaním, a príjmov, z ktorých sa daň vyberá zrážkou (podľa § 43 zákona)
čiže ako píše ego.mc

pre oz platí že príjem z úrokov je PNZD