Zuzana T
26.11.09,10:03
Dobrý deň, poprosím Vás o správnu odpoveď:
OTÁZKA: Vktorých prípadoch je DPH súčasťou vstupnej ceny hmotného majetku ?
a) ak daňovník nie je platiteľom DPH, alebo ak nemá nárok na odpočítanie dane podľa zákona o dani z pridanej hodnoty, alebo ak uplatňuje nárok na odpočítanie koeficientom a neuplatnenú DPH z titulu koeficientu sa sám rozhodne zahrnúť do vstupnej ceny hmotného majetku.
b) ak daňovník nie je plateteľom DPH a pri obstaraní hmotného majetku formou finančného prenájmu.
c) ak daňovník nemá nárok na odpočítanie DPH, ako napr. pri osobných automobiloch.

Ďakujem
evina
26.11.09,09:18
Dobrý deň, poprosím Vás o správnu odpoveď:
OTÁZKA: Vktorých prípadoch je DPH súčasťou vstupnej ceny hmotného majetku ?
a) ak daňovník nie je platiteľom DPH, alebo ak nemá nárok na odpočítanie dane podľa zákona o dani z pridanej hodnoty, alebo ak uplatňuje nárok na odpočítanie koeficientom a neuplatnenú DPH z titulu koeficientu sa sám rozhodne zahrnúť do vstupnej ceny hmotného majetku.
b) ak daňovník nie je plateteľom DPH a pri obstaraní hmotného majetku formou finančného prenájmu.
c) ak daňovník nemá nárok na odpočítanie DPH, ako napr. pri osobných automobiloch.

Ďakujem

ad a/ nerozhodne sa sám je súčasťou vstupnej ceny:

§25 zákona o DzP
5/ Súčasťou vstupnej ceny je aj a) daň z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty,
b) daň z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, a nemôže ju odpočítať alebo
c) časť neodpočítanej dane z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, ak uplatňuje nárok na jej odpočítanie koeficientom podľa osobitného predpisu, 6) za podmienky, že neuplatňuje v zdaňovacom období postup podľa § 19 ods. 3 písm. k) druhého bodu.



ad b/ DPH pri finančnom prenájme nie je súčasťou vstupnej ceny ani u platiteľa ani u neplatitela:

(6) Pri obstaraní hmotného majetku formou finančného prenájmu súčasťou obstarávacej ceny u nájomcu nie je daň z pridanej hodnoty.

ad c/ odpoveď je v bode a
Zuzana T
26.11.09,10:17
Ďakujem, takže správna odpoveď je po a)
hena22
26.11.09,10:28
pri bode a) má platiteľ právo sa rozhodnúť, či neuplatnenú DPH (napr. z titulu koeficientu) na ktorú by inak mal nárok zahrnie do OC (§25 ods.5c) alebo ju zaúčtuje priamo do nákladov (§19 ods 3 k 2.)
Takže správna odpoveď je a), kde sú zahrnuté všetky možnosti :)
Zuzana T
26.11.09,10:33
Je to otázka v teste, a neviem ako to mám chápať. Prikláňam sa k a)
marjankaj
26.11.09,10:56
Je to otázka v teste, a neviem ako to mám chápať. Prikláňam sa k a)

No mne sa zdá správna odpoveď c)
V a) sa mi nezdá, že by to záviselo od jeho rozhodovania. Ale to sa dá chápať všelijako. Odpoveď c) je bezproblémová. Ale také sú testy. Realita býva iná.
hena22
26.11.09,11:26
No mne sa zdá správna odpoveď c)
V a) sa mi nezdá, že by to záviselo od jeho rozhodovania. Ale to sa dá chápať všelijako. Odpoveď c) je bezproblémová. Ale také sú testy. Realita býva iná.

odpoveď c) nepostihuje všetky možnosti. V §25 ods.5 ZDP je presne vymenované, kedy DPH je súčasťou OC a presne toto isté je aj rozpísané v bode a) :)
marjankaj
26.11.09,12:10
odpoveď c) nepostihuje všetky možnosti. V §25 ods.5 ZDP je presne vymenované, kedy DPH je súčasťou OC a presne toto isté je aj rozpísané v bode a) :)

Tak celkom presne to zase v tej otázke nie je. To zvýraznené som v tom paragrafe nenašiel. Ja si myslím, že otázka nie je presne formulovaná.

OTÁZKA: Vktorých prípadoch je DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-07-2009-a.html) súčasťou vstupnej ceny hmotného majetku ?
a) ak daňovník nie je platiteľom DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-07-2009-a.html), alebo ak nemá nárok na odpočítanie dane podľa zákona o dani z pridanej hodnoty, alebo ak uplatňuje nárok na odpočítanie koeficientom a neuplatnenú DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-07-2009-a.html) z titulu koeficientu sa sám rozhodne zahrnúť do vstupnej ceny hmotného majetku.
b) ak daňovník nie je plateteľom DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-07-2009-a.html) a pri obstaraní hmotného majetku formou finančného prenájmu.
c) ak daňovník nemá nárok na odpočítanie DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-07-2009-a.html), ako napr. pri osobných automobiloch.
Mária.K.
26.11.09,13:40
Dobrý deň, poprosím Vás o správnu odpoveď:
OTÁZKA: Vktorých prípadoch je DPH súčasťou vstupnej ceny hmotného majetku ?
a) ak daňovník nie je platiteľom DPH, alebo ak nemá nárok na odpočítanie dane podľa zákona o dani z pridanej hodnoty, alebo ak uplatňuje nárok na odpočítanie koeficientom a neuplatnenú DPH z titulu koeficientu sa sám rozhodne zahrnúť do vstupnej ceny hmotného majetku.
b) ak daňovník nie je plateteľom DPH a pri obstaraní hmotného majetku formou finančného prenájmu.
c) ak daňovník nemá nárok na odpočítanie DPH, ako napr. pri osobných automobiloch.

Ďakujem
Myslím si, že je správna odpoveď a) aj c). Záleží na tom, aký charakter má test. Niekedy sú testy postavené tak, že je potrebné označiť každú alternatívu, ktorá je pravdivá. Zo zadania otázky nie je zrejmé, že je potrebné označiť len jednu možnosť.
evina
26.11.09,18:14
Je to otázka v teste, a neviem ako to mám chápať. Prikláňam sa k a)

No priznám sa, že pri odpovedi mi vôbec nenapadlo, že ide o test :) tak som poctivo rozpísala každý bod.


Principiálne je správne bod a/ postihujúci všetky možnosti, kde mi ako marjankaj prekáža tvrdenie "môže sa rozhodnúť".
Môj názor je taký, že nemáme možnosť sa rozhodnúť /píšem to i vyššie/, /a možno to je práve ten chyták/či výdavky/náklady alebo súčasť vstupnej ceny - ako píše Marjankaj. Situáciu by sme mali posúdiť v celkových súvislostiach a myslím, si, že nákup osobného auta je obstaraním dlhodobého hmotného majetku a do daňových nákladov sa premietne postupne formou daňových odpisov a DPH sa podľa paragrafu 25 zaradí do vstupnej ceny. Priamo do nákladov by som DPH dávala iba u neodpisovaných majetkoch, tj. do sumy 1700 EUR. Takže máme dané limity a podmienky, čo znamená, že sa nemôžeme rozhodnúť....takže správne by mal byť bodc/ -tak uvažujem ja....
Takže ak nám povieš pre aké účely je test a ktorá inštitúcia ho zložila budeme vedieť byť presnejší :D Ak zoberiem do úvahy, že autor tým chcel dať najavo to, čo píšem vyššie tak prosím....ale samozrejme je otázka nepresná /alebo chytáková/ a správna je odpoveď c/ lebo v otázke nie je konkretizované, že treba uvažovať so všetkými možnosťami.- takže zakrúžkovala by som c/
JankaO
26.11.09,18:27
No priznám sa, že pri odpovedi mi vôbec nenapadlo, že ide o test :) tak som poctivo rozpísala každý bod.


Principiálne je správne bod a/ postihujúci všetky možnosti, kde mi ako marjankaj prekáža tvrdenie "môže sa rozhodnúť".
Môj názor je taký, že nemáme možnosť sa rozhodnúť, /a možno to je práve ten chaták/či výdavky/náklady alebo súčasť vstupnej ceny - ako píše Marjankaj. Situáciu by sme mali posúdiť v celkových súvislostiach a myslím, si, že nákup osobného auta je obstaraním dlhodobého hmotného majetku a do daňových nákladov sa premietne postupne formou daňových odpisov a DPH sa podľa paragrafu 25 zaradí do vstupnej ceny. Priamo do nákladov by som DPH dávala iba u neodpisovaných majetkoch, tj. do sumy 1700 EUR. Takže máme dané limity a podmienky, čo znamená, že sa nemôžeme rozhodnúť....takže správne by mal byť bodc/ -tak uvažujem ja....
Takže ak nám povieš pre aké účely je test a ktorá inštitúcia ho zložila budeme vedieť byť presnejší :D Ak zoberiem do úvahy, že autor tým chcel dať najavo to, čo píšem vyššie tak prosím....ale samozrejme je otázka nepresná /alebo chytáková/ a správna je odpoveď c/ lebo v otázke nie je konkretizované, že treba uvažovať so všetkými možnosťami.- takže zakrúžkovala by som c/
Podľa mňa je správna odpoveď a) a nie je tam chyták, lebo, buď pomernú časť DPH pri "koeficientovaní zahrniem priamo do výdajov § 19 odst. 3 písmeno k bod 2.,
alebo je súčasťou vstupnej ceny HM.
§ 25 ZoDZP
Vstupnou cenou HM je:...
odstavec 5
c) časť neodpočítanej dane z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, ak uplatňuje nárok na jej odpočítanie koeficientom podľa osobitného predpisu,6) za podmienky, že neuplatňuje v zdaňovacom období postup podľa § 19 ods. 3 písm. k) druhého bodu.
takže rozhodnutie je na daňovníkovi
Stefan2005
26.11.09,18:29
Veruže je možnosť rozhodnúť sa...
Do 31.12.2006 bola povinnosť neuplatnenú DPH zahrnúť do vstupnej ceny DHM.

Citujem z prezentácie Ing. Jána Pohloda:

"Doplnením § 25 ods. 5 o nové písmeno c) sa umožňuje daňovníkovi, platiteľovi DPH, ktorý si uplatňuje nárok na odpočet koeficientom - zahrnúť
časť neodpočítanej DPH do obstarávacej ceny hmotného a nehmotného majetku.
Daňovník sa môže rovnako rozhodnúť, že neuplatnenú DPH zahrnie priamo do nákladov podľa (§ 19 ods.3 písm. k)".

zdroj: http://www.sohk.sk/new/media/pohlod_sj.ppt
evina
26.11.09,18:41
Veruže je možnosť rozhodnúť sa...
Do 31.12.2006 bola povinnosť neuplatnenú DPH zahrnúť do vstupnej ceny DHM.

Citujem z prezentácie Ing. Jána Pohloda:

"Doplnením § 25 ods. 5 o nové písmeno c) sa umožňuje daňovníkovi, platiteľovi DPH, ktorý si uplatňuje nárok na odpočet koeficientom - zahrnúť
časť neodpočítanej DPH do obstarávacej ceny hmotného a nehmotného majetku.
Daňovník sa môže rovnako rozhodnúť, že neuplatnenú DPH zahrnie priamo do nákladov podľa (§ 19 ods.3 písm. k)".

zdroj: http://www.sohk.sk/new/media/pohlod_sj.ppt

V otázke a sú dve formulácie koeficient, ktorý tu opisuješ a aj "alebo ak nemá nárok na odpočítanie dane podľa zákona o dani z pridanej hodnoty,"

a tu ak ide o dlhodobý.... tak si myslím, že sme limitovaný sumou 1700 EUR. Veď DPH u niektorého M1 automobilu môže byť j napríklad 13 000 EUR.
JankaO
26.11.09,18:55
V otázke a sú dve formulácie koeficient, ktorý tu opisuješ a aj "alebo ak nemá nárok na odpočítanie dane podľa zákona o dani z pridanej hodnoty,"

a tu ak ide o dlhodobý.... tak si myslím, že sme limitovaný sumou 1700 EUR. Veď DPH u niektorého M1 automobilu môže byť j napríklad 13 000 EUR.

odpoveď C) nemôže byť správna, lebo: do vstupnej ceny HM vstupuje daň z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý je platiteľom DPH a nemôže ju odpočítať.
čo v možnosti c) absentuje:.... c) ak daňovník nemá nárok na odpočítanie DPH, ako napr. pri osobných automobiloch.
evina
26.11.09,19:12
odpoveď C) nemôže byť správna, lebo: do vstupnej ceny HM vstupuje daň z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý je platiteľom DPH a nemôže ju odpočítať.
čo v možnosti c) absentuje:.... c) ak daňovník nemá nárok na odpočítanie DPH, ako napr. pri osobných automobiloch.

Jani, ak je to test, ten nemá ambíciu v otázke zahrnúť všetky aspekty zákona.... Tvrdenie "ak daňovník nemá nárok na odpočítanie DPH- zároveň tvrdí, že je platiteľom /neplatiteľa tu nerieši, lebo ten z hľadiska zákona DPH principiálne DPH nerieši, iná vec je účtovanie/.

Pre mňa je teraz skôr zaujímavé /ja som v priebehu roka 2008 a 2009 taký prípad neriešila, tak som sa tým presne nezaoberala/, ale nikde na nete k tomuto neviem nájsť nič - teda, či mi tvrdenie paragrafu 19 odst. 3 písmeno k naozaj dáva možnosť zahrnúť priamo do nákladov aj napríklad výšku dane, ktorú uvádzam....Nemôžem to ani u leasingu /len zo zvýšenej splátky/, a potom ďalej postupne ....
JankaO
26.11.09,19:29
Jani, ak je to test, ten nemá ambíciu v otázke zahrnúť všetky aspekty zákona.... Tvrdenie "ak daňovník nemá nárok na odpočítanie DPH- zároveň tvrdí, že je platiteľom /neplatiteľa tu nerieši, lebo ten z hľadiska zákona DPH principiálne DPH nerieši, iná vec je účtovanie/.

Pre mňa je teraz skôr zaujímavé /ja som v priebehu roka 2008 a 2009 taký prípad neriešila, tak som sa tým presne nezaoberala/, ale nikde na nete k tomuto neviem nájsť nič - teda, či mi tvrdenie paragrafu 19 odst. 3 písmeno k naozaj dáva možnosť zahrnúť priamo do nákladov aj napríklad výšku dane, ktorú uvádzam....Nemôžem to ani u leasingu /len zo zvýšenej splátky/, a potom ďalej postupne ....
Evi, ale do nákladov podľa § 19 môže ísť len neuplatnená DPH pri koeficientovaní, nie DPH, na ktorú nemáš nárok odpočítať - napr. os. motorové vozidlo.
evina
26.11.09,20:06
Evi, ale do nákladov podľa § 19 môže ísť len neuplatnená DPH pri koeficientovaní, nie DPH, na ktorú nemáš nárok odpočítať - napr. os. motorové vozidlo.

No ve´d to tvrdím od začiatku /asi som sa nepresne vyjadrila/a v tomto kontexte je odpoveď c tiež správna, že DPH pri OA zaraďujeme do vstupnej ceny majetku

Odpoveď Stefana2005 som pochopila, že aj aj ... do nákladov.

Pri prvom prečítaní odpovede a som priradila možnosť sa rozhodnúť /nesprávne/ ku všetkým sa tam vyskytujúcim situáciám....
137Cs
26.11.09,21:25
....ale nikde na nete k tomuto neviem nájsť nič - teda, či mi tvrdenie paragrafu 19 odst. 3 písmeno k naozaj dáva možnosť zahrnúť priamo do nákladov aj napríklad výšku dane, ktorú uvádzam....
Nájdete to v dôvodovej správe k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov - portál NRSR http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=zakony/zakon&MasterID=2011 (http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=zakony/zakon&MasterID=2011) (novela zákona 686/2006, účinná od 1.1.2007):
K bodu 36 - § 25 ods. 5 písm. c)
Úpravou sa umožní daňovníkovi, ktorý je platiteľom DPH a uplatňuje nárok na pomerné odpočítanie DPH z hmotného majetku a nehmotného majetku, zahrnúť časť neodpočítanej DPH v súlade s úpravou podľa medzinárodných štandardov pre finančné výkazníctvo (IAS/IFRS) a v súlade s § 52 ods. 7 postupov účtovania pre podnikateľov do obstarávacej ceny hmotného majetku a nehmotného majetku. Rovnako sa však daňovník môže rozhodnúť na účely tohto zákona pre odlišný postup aký uplatňuje v účtovníctve, t.j. neuplatenú časť DPH pri obstaraní hmotného majetku a nehmotného majetku môže zahrnúť aj priamo do výdavkov podľa § 19 zákona.
Mária.K.
27.11.09,06:35
Dobrý deň, poprosím Vás o správnu odpoveď:
OTÁZKA: Vktorých prípadoch je DPH súčasťou vstupnej ceny hmotného majetku ?
a) ak daňovník nie je platiteľom DPH, alebo ak nemá nárok na odpočítanie dane podľa zákona o dani z pridanej hodnoty, alebo ak uplatňuje nárok na odpočítanie koeficientom a neuplatnenú DPH z titulu koeficientu sa sám rozhodne zahrnúť do vstupnej ceny hmotného majetku.
b) ak daňovník nie je plateteľom DPH a pri obstaraní hmotného majetku formou finančného prenájmu.
c) ak daňovník nemá nárok na odpočítanie DPH, ako napr. pri osobných automobiloch.

Ďakujem
Ešte by som pridala ďalší názor. Možno správna odpoveď závisí od toho, či ten test sa týka zákona o dani z príjmov alebo či sa týka účtovníctva.
Odpoveď a) korešponduje s právnou úpravou podľa zákona o dani z príjmov
Odpoveď c) korešponduje s právnou úpravou podľa zákona o účtovníctve a príslušnými postupmi účtovania. Keďže z pohľadu daňového je problém v predchádzajúcej časti rozobraný, priložím znenie príslušných postupov účtovania:

Postupy účtovania v podvojnom účtovníctve:
§ 52
Zúčtovanie daní a dotácií

(7) Pri nadobudnutí majetku, ktorým je tovar podľa osobitného predpisu /30e/, pri ktorom nevzniká účtovnej jednotke nárok na odpočítanie dane z pridanej hodnoty podľa osobitného predpisu, /30b/ je daň z pridanej hodnoty súčasťou obstarávacej ceny.

(8) Rozdiel medzi pomerne odpočítanou daňou z pridanej hodnoty /30f/ v jednotlivých zdaňovacích obdobiach a pomerne odpočítanou daňou z pridanej hodnoty /30g/ vypočítanou po skončení účtovného obdobia /30h/, sa účtuje podľa charakteru v prospech účtu alebo na ťarchu účtu 343 - Daň z pridanej hodnoty so súvzťažným zápisom na ťarchu účtu 548 - Ostatné náklady na hospodársku činnosť alebo v prospech účtu 648 - Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti.

Postupy účtovania v jednoduchom účtovníctve:
§ 19
Daň z pridanej hodnoty

(2) Pri prijatí služby alebo pri nadobudnutí majetku, ktorým je tovar podľa osobitného predpisu /36/, pri ktorých nevzniká účtovnej jednotke nárok na odpočítanie dane z pridanej hodnoty podľa osobitného predpisu /37/, je daň z pridanej hodnoty súčasťou obstarávacej ceny.
(4) Rozdiel medzi pomerne odpočítanou daňou z pridanej hodnoty /39/ v jednotlivých zdaňovacích obdobiach a pomerne odpočítanou daňou z pridanej hodnoty /40/ vypočítanou po skončení účtovného obdobia sa účtuje v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa
a) § 4 ods. 6 písm. e) piateho bodu, ak ide o zvýšenie daňovej povinnosti,
b) § 4 ods. 6 písm. d) tretieho bodu, ak ide o zníženie daňovej povinnosti.
marjankaj
27.11.09,18:01
Nájdete to v dôvodovej správe k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov - portál NRSR http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=zakony/zakon&MasterID=2011 (http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=zakony/zakon&MasterID=2011) (novela zákona 686/2006, účinná od 1.1.2007):
K bodu 36 - § 25 ods. 5 písm. c)
Úpravou sa umožní daňovníkovi, ktorý je platiteľom DPH a uplatňuje nárok na pomerné odpočítanie DPH z hmotného majetku a nehmotného majetku, zahrnúť časť neodpočítanej DPH v súlade s úpravou podľa medzinárodných štandardov pre finančné výkazníctvo (IAS/IFRS) a v súlade s § 52 ods. 7 postupov účtovania pre podnikateľov do obstarávacej ceny hmotného majetku a nehmotného majetku. Rovnako sa však daňovník môže rozhodnúť na účely tohto zákona pre odlišný postup aký uplatňuje v účtovníctve, t.j. neuplatenú časť DPH pri obstaraní hmotného majetku a nehmotného majetku môže zahrnúť aj priamo do výdavkov podľa § 19 zákona.

S týmto všetkým sa dá súhlasiť. Zákon si môže vykladať každý po svojom, ale v prípade sporu je rozhodujúci výklad štátneho orgánu. Tu ten spor nie je taký závažný(ide iba o test).

Ja som si to vyložil takto.

Daňové výdavky

§ 19
(3) Daňovými výdavkami sú aj
k) daň z pridanej hodnoty
1. ktorú je platiteľ dane z pridanej hodnoty povinný odviesť pri zrušení registrácie podľa osobitného predpisu6) s výnimkou uvedenou v § 17 ods. 3 písm. d) druhom bode,
2. ak na jej odpočítanie platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok, alebo pomerná časť dane z pridanej hodnoty, ak platiteľ dane uplatňuje nárok na odpočítanie dane koeficientom podľa osobitného predpisu, 6) ak tento zákon v§25 ods.5 písm c) neustanovuje inak. To červené som doplnil ja.
§ 21
(2) Daňovými výdavkami nie sú tiež
i) daň z pridanej hodnoty u platiteľov tejto dane s výnimkou prípadov uvedených v § 19 ods. 3 písm. k) a s výnimkou dodatočne vyrubenej dane z pridanej hodnoty za minulé zdaňovacie obdobia účtovanej ako náklad,

§25
(5) Súčasťou vstupnej ceny je aj
a) daň z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty,
b) daň z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, a nemôže ju odpočítať alebo
c) časť neodpočítanej dane z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, ak uplatňuje nárok na jej odpočítanie koeficientom podľa osobitného predpisu, 6) za podmienky, že neuplatňuje v zdaňovacom období postup podľa § 19 ods. 3 písm. k) druhého bodu.



To znamená, že podľa tohto zákona som si neuplatnenú DPH(z hľadiska koeficientu) dal do výdavkov. Tým je pre mňa §25 ods.5 písm c) bezpredmetný. Ak by bolo doplnené v §19 to červené, tak by som to chápal tak, že sa môžem rozhodnúť. Takto sa dá považovať ten červený text v §25 ods5 písm. c) za zmätočný. Jeden §25 protirečí §19.

Ja teraz neviem, čo zostavovateľ testu považuje za správne. A nepovedal by som, že v tom teste v bode a) sú zohľadnené všetky možnosti. V praxi sa tých možností môže vyskytnúť aj viac.

Odporúčam do pozornosti aj §50 ods 4) zákona o DPH. Znamená to, že ak pri nákupe dlhodobého majetku použijem koeficient, tak po skončení kalendárneho roku sa tá DPH môže zmeniť. A môže spätne prepočítavať odpisy.

(4) Po skončení kalendárneho roka vypočíta platiteľ spôsobom podľa odseku 2 koeficient z údajov z tohto skončeného kalendárneho roka a vypočíta odpočítateľnú daň za tento kalendárny rok. Rozdiel medzi odpočítanou daňou v jednotlivých zdaňovacích obdobiach a daňou vypočítanou podľa prvej vety vysporiada platiteľ v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka na ťarchu alebo v prospech štátneho rozpočtu. Tým istým spôsobom postupuje aj platiteľ, ktorý v priebehu kalendárneho roka prestane byť platiteľom, a to za obdobie od prvého dňa kalendárneho roka do skončenia jeho posledného zdaňovacieho obdobia.Tým istým spôsobom postupuje aj platiteľ, ktorý sa v priebehu kalendárneho roka stal platiteľom alebo v priebehu kalendárneho roka prestal byť platiteľom, a to za obdobie kalendárneho roka, v ktorom mal postavenie platiteľa.
(5) Ak je účtovným obdobím platiteľa hospodársky rok, na účely odsekov 2 až 4 sa kalendárnym rokom rozumie hospodársky rok.
marjankaj
27.11.09,21:50
odpoveď C) nemôže byť správna, lebo: do vstupnej ceny HM vstupuje daň z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý je platiteľom DPH a nemôže ju odpočítať.
čo v možnosti c) absentuje:.... c) ak daňovník nemá nárok na odpočítanie DPH, ako napr. pri osobných automobiloch.

Janka, ak dobre rozumiem, tak to znamená, že ak c) nie je správne, tak DPH pri osobnom automobile nie je súčasťou vstupnej ceny?
Stefan2005
28.11.09,06:20
Janka, ak dobre rozumiem, tak to znamená, že ak c) nie je správne, tak DPH pri osobnom automobile nie je súčasťou vstupnej ceny?

nechcem sa opakovať, prečítaj si odpoveď v #7 - treba rozlišovať medzi nesprávnou, resp. čiastočnou, neúplnou odpoveďou...
JankaO
29.11.09,13:29
Janka, ak dobre rozumiem, tak to znamená, že ak c) nie je správne, tak DPH pri osobnom automobile nie je súčasťou vstupnej ceny?
Nemáš pravdu..lebo: DPH pri osobnom automobile je súčasťou vstupnej ceny HM u plátcov DPH.V zákone to je preto takto osobitne určené, lebo u ostatného HM je vstupnou cenou HM cena bez DPH. Neplátca o DPH neúčtuje, takže tam sa o DPH nemá význam baviť. Pre neho je vstupnou cenou cena, za ktorú HM nadobudol a DPH ho vôbec "nezaujíma".
marjankaj
29.11.09,20:17
Nemáš pravdu..lebo: DPH pri osobnom automobile je súčasťou vstupnej ceny HM u plátcov DPH.V zákone to je preto takto osobitne určené, lebo u ostatného HM je vstupnou cenou HM cena bez DPH. Neplátca o DPH neúčtuje, takže tam sa o DPH nemá význam baviť. Pre neho je vstupnou cenou cena, za ktorú HM nadobudol a DPH ho vôbec "nezaujíma".

Potom ak DPH pri osobnom automobile je súčasťou vstupnej ceny HM u plátcov DPH, tak c) je správne.
JankaO
29.11.09,20:30
Potom ak DPH pri osobnom automobile je súčasťou vstupnej ceny HM u plátcov DPH, tak c) je správne.
Nie, lebo odpoveď c) je všeobecne o daňovníkovi a správne má byť u plátcov DPH. V tejto definícii je podstatný rozdiel tak, ako je rozdiel medzi daňovníkom a plátcom DPH. Ale to už sa stále opakujem...
marjankaj
29.11.09,21:24
Nie, lebo odpoveď c) je všeobecne o daňovníkovi a správne má byť u plátcov DPH. V tejto definícii je podstatný rozdiel tak, ako je rozdiel medzi daňovníkom a plátcom DPH. Ale to už sa stále opakujem...

Aj ja sa opakujem. Zopakujem pôvodnú otázku. Čo je na tom nelogické?

OTÁZKA: Vktorých prípadoch je DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-07-2009-a.html) súčasťou vstupnej ceny hmotného majetku ?
c) ak daňovník nemá nárok na odpočítanie DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-07-2009-a.html), ako napr. pri osobných automobiloch.
marjankaj
29.11.09,21:34
Zato nelogické sa mi zdá toto.
Som platca DPH. Kúpim si osobný automobil, teda nemám nárok na odpočet DPH.
Podľa §19 ods.3 písm k) bod 2 si neuplatnenú DPH dám do nákladov.
A zároveň podľa §25 ods.5 písm b) si tú istú DPH dám do vstupnej ceny a budem odpisovať.
JankaO
30.11.09,07:53
Zato nelogické sa mi zdá toto.
Som platca DPH. Kúpim si osobný automobil, teda nemám nárok na odpočet DPH.
Podľa §19 ods.3 písm k) bod 2 si neuplatnenú DPH dám do nákladov.
A zároveň podľa §25 ods.5 písm b) si tú istú DPH dám do vstupnej ceny a budem odpisovať.

Do nákladov podľa § 19 odst. 3 písm. k) bod 2 môže ísť len neuplatnená DPH pri koeficientovaní, nie DPH, na ktorú nemáš nárok odpočítať - napr. os. motorové vozidlo. Táto DPH u plátcov DPH je súčasťou VC HM.
marjankaj
30.11.09,09:33
Do nákladov podľa § 19 odst. 3 písm. k) bod 2 môže ísť len neuplatnená DPH pri koeficientovaní, nie DPH, na ktorú nemáš nárok odpočítať - napr. os. motorové vozidlo. Táto DPH u plátcov DPH je súčasťou VC HM.

Podľa dole citovaného do nákladov može ísť:

1. ak na jej odpočítanie platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok (čo sa týka aj uvedeného prípadu)
ako aj
2.pomerná časť dane z pridanej hodnoty, ak platiteľ dane uplatňuje nárok na odpočítanie dane koeficientom podľa osobitného predpisu, 6) (a táto časť sa toho prípadu netýka.)




2. ak na jej odpočítanie platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok, alebo pomerná časť dane z pridanej hodnoty, ak platiteľ dane uplatňuje nárok na odpočítanie dane koeficientom podľa osobitného predpisu, 6)
JankaO
30.11.09,09:39
Podľa dole citovaného do nákladov može ísť:

1. ak na jej odpočítanie platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok (čo sa týka aj uvedeného prípadu) - NETÝKA
ako aj
2.pomerná časť dane z pridanej hodnoty, ak platiteľ dane uplatňuje nárok na odpočítanie dane koeficientom podľa osobitného predpisu, 6) (a táto časť sa toho prípadu netýka.)




2. ak na jej odpočítanie platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok, alebo pomerná časť dane z pridanej hodnoty, ak platiteľ dane uplatňuje nárok na odpočítanie dane koeficientom podľa osobitného predpisu, 6)



Veď práve, že ak by bola odpoveď c) správna, tak by musela byť: c) ak plátca DPH nemá nárok na odpočítanie DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-07-2009-a.html), ako napr. pri osobných automobiloch.

a keďže v teste je: c) ak daňovník nemá nárok na odpočítanie DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-07-2009-a.html), ako napr. pri osobných automobiloch,
tak nemôže byť správna, lebo definícia daňovník a definícia plátca DPH je úplne odlišná.
marjankaj
30.11.09,09:47
Veď práve, že ak by bola odpoveď c) správna, tak by musela byť: c) ak plátca DPH nemá nárok na odpočítanie DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-07-2009-a.html), ako napr. pri osobných automobiloch.

a keďže v teste je: c) ak daňovník nemá nárok na odpočítanie DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-07-2009-a.html), ako napr. pri osobných automobiloch,
tak nemôže byť správna, lebo definícia daňovník a definícia plátca DPH je úplne odlišná.


To si trochu mimo. Riešim príspevok č. 27 a nie ten test. Asi dám dotaz na daňový úrad.
JankaO
30.11.09,10:40
To si trochu mimo. Riešim príspevok č. 27 a nie ten test. Asi dám dotaz na daňový úrad.
Nemyslím, že by som bola mimo.
Príspevok 27 je vyriešený v príspevku 28. Ale inak celá táto téma rieši príspevok č. 1 a okolo toho sa to všetko točí.

viď príspevok 27 s doplnením pre zrozumiteľnosť..

Zato nelogické sa mi zdá toto.
Som platca DPH. Kúpim si osobný automobil, teda nemám nárok na odpočet DPH.
Podľa §19 ods.3 písm k) bod 2 si neuplatnenú DPH dám do nákladov. Nemôžeš, TU si môžeš dať do nákladov len DPH pri "koefocientovaní", nie DPH na ktorú plátca DPH nemá nárok na odpočet - napr. u osobného mot. vozidla.
A zároveň podľa §25 ods.5 písm b) si tú istú DPH dám do vstupnej ceny a budem odpisovať. Zároveň nie - DPH podľa § 25 je súčasťou vstupnej ceny HM.
vyriešenie - odpoveď príspevok 28:

Do nákladov podľa § 19 odst. 3 písm. k) bod 2 môže ísť len neuplatnená DPH pri koeficientovaní, nie DPH, na ktorú nemáš nárok odpočítať - napr. os. motorové vozidlo. Táto DPH u plátcov DPH je súčasťou VC HM.
marjankaj
30.11.09,11:45
Nemyslím, že by som bola mimo.
Príspevok 27 je vyriešený v príspevku 28. Ale inak celá táto téma rieši príspevok č. 1 a okolo toho sa to všetko točí.

viď príspevok 27 s doplnením pre zrozumiteľnosť..

vyriešenie - odpoveď príspevok 28:

Nesúhlasím s príspevkom č. 28 a reagoval som naň v príspevku č. 29. Myslím, že môžem v tejto téme zadať aj vlastnú otázku ak trochu súvisí s témou. Poslal som túto otázku aj na DRSR. Keď príde odpoveď, tak ju sem priložím.
Vladimír Ozimý
30.11.09,12:17
Zato nelogické sa mi zdá toto.
Som platca DPH. Kúpim si osobný automobil, teda nemám nárok na odpočet DPH.
Podľa §19 ods.3 písm k) bod 2 si neuplatnenú DPH dám do nákladov.
A zároveň podľa §25 ods.5 písm b) si tú istú DPH dám do vstupnej ceny a budem odpisovať.

toto je nesprávna úvaha.
Jednoznačne platí to že ak nevzniká nárok na odpočítanie dane pri osobnom automobile a nie je obstaraný formou finančného prenájmu, DPH je súčasťou vstupnej ceny a do nákladov sa dostane postupne cez odpisy. Nie je možné postupovať aj aj...
marjankaj
30.11.09,12:37
toto je nesprávna úvaha.
Jednoznačne platí to že ak nevzniká nárok na odpočítanie dane pri osobnom automobile a nie je obstaraný formou finančného prenájmu, DPH je súčasťou vstupnej ceny a do nákladov sa dostane postupne cez odpisy. Nie je možné postupovať aj aj...

Veď ja iba hľadám paragraf, ktorý to zakazuje.
JankaO
30.11.09,13:12
Veď ja iba hľadám paragraf, ktorý to zakazuje.
Jednoznačne o tom, že súčasťou VC HM u plátcu DPH je daň, ktorú nemôže odpočítať, hovorí § 25 odst. 5 písmeno b. DzP.
Kedy DPH nemôže odpočítať hovorí zase § 47 odst. 7 zák. o DPH (motorové vozidlá.)

a § 19 odst. 3 písm. k bod 2 hovorí o tom, že výdavkom je DPH na ktorú plátca nemá nárok odpočítať.
marjankaj
30.11.09,13:51
Jednoznačne o tom, že súčasťou VC HM u plátcu DPH je daň, ktorú nemôže odpočítať, hovorí § 25 odst. 5 písmeno b. DzP. súhlasím
Kedy DPH nemôže odpočítať hovorí zase § 47 odst. 7 zák. o DPH (motorové vozidlá.) súhlasím

a § 19 odst. 3 písm. k bod 2 hovorí o tom, že výdavkom je DPH na ktorú plátca nemá nárok odpočítať. A preto ide do nákladov, pozri §19 ods.3 prvú vetu.

v texte
JankaO
30.11.09,14:45
marjankaj,
19 § odst 3 písmeno 2 -podľa tohto ustanovenia:
1. DPH je súčasťou daňových výdavkov pri ktorej daňovník nemá nárok na odpočítanie a DPH sa vzťahuje k takým výdavkom, ktoré sú súčasne aj uznaným daňovým výdavkom podľa zákona o dani z príjmov;(meteriál, réžia drobný hmotný majetok atď)

2. ale ak ide o DPH z takých nákupov, ktoré nie sú uznaným daňovým výdavkom, potom ani DPH (ktorá je súčasťou obstarávacej ceny) nie je uznaným daňovým výdavkom, napr( nákup dlhodobého hmotného majetku a pod..)
marjankaj
30.11.09,15:04
marjankaj,
19 § odst 3 písmeno 2 -podľa tohto ustanovenia:
1. DPH je súčasťou daňových výdavkov pri ktorej daňovník nemá nárok na odpočítanie a DPH sa vzťahuje k takým výdavkom, ktoré sú súčasne aj uznaným daňovým výdavkom podľa zákona o dani z príjmov;(meteriál, réžia drobný hmotný majetok atď)

2. ale ak ide o DPH z takých nákupov, ktoré nie sú uznaným daňovým výdavkom, potom ani DPH (ktorá je súčasťou obstarávacej ceny) nie je uznaným daňovým výdavkom, napr( nákup dlhodobého hmotného majetku a pod..)

Tak mi daj link na to ustanovenie, alebo kde to bolo uverejnené(zbierka zákonov). Nevedel som, že zákony sú podriadené nejakým ustanoveniam.
JankaO
30.11.09,15:31
Tak mi daj link na to ustanovenie, alebo kde to bolo uverejnené(zbierka zákonov). Nevedel som, že zákony sú podriadené nejakým ustanoveniam.

Nemyslím, že by to bolo takto explicitne uvedené. No každé ustanovenie daného paragrafu treba chápať v kontexte s celým predpisom a subsidiárne aj s inými, napr zákona o DPH, "postupov" apod...
marjankaj
30.11.09,15:52
Nemyslím, že by to bolo takto explicitne uvedené. No každé ustanovenie daného paragrafu treba chápať v kontexte s celým predpisom a subsidiárne aj s inými, napr zákona o DPH, "postupov" apod...

Tak neviem, kde je napísané ako treba chápať jednotlivé ustanovenia zákona. Myslím, že na to stačia pravidlá slovenskej gramatiky. Zákony schvaľuje NR SR(najvyšší zákonodarný orgán SR) a nikto nemá právo si ich upravovať nejakými ustanoveniami. Na to je určený iba štátny orgán(najvyšší súd, ak sa nemýlim), ktorý rozhodne v prípade sporu. V zákonoch sa občas vyskytnú nelogické veci, alebo aj chyby. Ale toto sa dá riešiť iba zmenou zákona.
Stefan2005
30.11.09,16:24
Dovolím si ešte citovať (a potom už končím:)) z Pokynu DR SR k zákonu č. 688/2006 Z. z., ktorým sa s účinnosťou od 29.12.2006 novelizoval zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „novela zákona“), k ustanoveniam, ktoré nadobudli účinnosť od 29.12.2006 a použijú sa pri zisťovaní základu dane za rok 2006:

K § 25 ods. 5 písm. c), § 52b ods. 7
Zákonom č. 534/2005 Z. z došlo od 1.1.2006 k doplneniu § 19 ods. 3 písm. k), na základe ktorého príslušná časť neodpočítanej DPH z hmotného majetku a nehmotného majetku pri uplatňovaní nároku na odpočet dane koeficientom je priamo súčasťou daňových výdavkov. Súčasne bolo z § 25 ods. 5 zákona o dani z príjmov vypustené písm. c), podľa ktorého časť DPH u daňovníka - platiteľa, ktorú si nemohol odpočítať, pretože uplatňoval nárok na jej odpočítanie koeficientom, bola súčasťou vstupnej ceny odpisovaného majetku;

Doplnením uvedených ustanovení s účinnosťou od 29.12.2006 sa daňovníkovi umožňuje variantný postup pri zahrňovaní neodpočítanej DPH v prípadoch, kedy platiteľ uplatňuje nárok na jej odpočítanie koeficientom - do obstarávacej (vstupnej) ceny hmotného majetku a nehmotného majetku /v súlade s úpravou podľa medzinárodných štandardov pre finančné výkazníctvo (IAS/IFRS) a v súlade s § 52 ods. 7 postupov účtovania pre podnikateľov/, alebo priamo do daňových výdavkov podľa § 19 zákona o dani z príjmov.

Na základe prechodného ustanovenia § 52b ods. 7 sa uvedené ustanovenie v znení účinnom od 1.1.2007 použije už počnúc zdaňovacím obdobím, za ktoré je daňovník po 31.12.2006 povinný podať daňové priznanie.