ludex
26.11.09,10:18
Poprosím Vás o radu, som FO ktorá má na krku exekútora a tým pádom zablokované všetky účty. Založil som s.r.o. v ktorej som konatel aj spoločník. Môže mi exekútor zablokovať účty aj v s.r.o.? Ďakujem za odpovede!
zalobaba
26.11.09,09:35
Poprosím Vás o radu, som FO ktorá má na krku exekútora a tým pádom zablokované všetky účty. Založil som s.r.o. v ktorej som konatel aj spoločník. Môže mi exekútor zablokovať účty aj v s.r.o.? Ďakujem za odpovede!


nie, ale môže si uplatniť záložné právo do výšky tvojho OP v SRO
ludex
26.11.09,09:58
nie, ale môže si uplatniť záložné právo do výšky tvojho OP v SRO

Ďakujem,ak tomu dobre rozumiem,tak keď môj OP je 5 000 Eur.,ktoré mám na účte,môže mi ich zablokovať a tým pádom znemožniť mi nakladanie s týmito prostriedkami ? Aj keď preukážem,že som si ich požičal? :confused:
Danila
26.11.09,10:46
Ďakujem,ak tomu dobre rozumiem,tak keď môj OP je 5 000 Eur.,ktoré mám na účte,môže mi ich zablokovať a tým pádom znemožniť mi nakladanie s týmito prostriedkami ? Aj keď preukážem,že som si ich požičal? :confused:Musíš oddeliť obchodný majetok od osobného majetku. Ak si si zobral pôžičku mimo s.r.o., je to Tvoja osobná vec. Ako OP to už je obchodný majetok. Iná vec by bola, ak by bola pôžička účtovaná ako pôžička do s.r.o. Vtedy by to bol Tvoj záväzok voči veriteľovi a exekútor by naň nesiahol.
ludex
26.11.09,11:25
Musíš oddeliť obchodný majetok od osobného majetku. Ak si si zobral pôžičku mimo s.r.o., je to Tvoja osobná vec. Ako OP to už je obchodný majetok. Iná vec by bola, ak by bola pôžička účtovaná ako pôžička do s.r.o. Vtedy by to bol Tvoj záväzok voči veriteľovi a exekútor by naň nesiahol.

Inak, mám s.r.o. kde som jediný spoločník a na účte s.r.o. je 7 000 Eur. Základné imanie firmy je 5 000 Eur. Môže mi exekútor zablokovať tých 5 000 Eur. tak že s nimi nepohnem?
Zoltán Kovács
26.11.09,11:29
Inak, mám s.r.o. kde som jediný spoločník a na účte s.r.o. je 7 000 Eur. Základné imanie firmy je 5 000 Eur. Môže mi exekútor zablokovať tých 5 000 Eur. tak že s nimi nepohnem?

Exekútor ti môže exekuovať len tvoj súkromný majetok, do čo spadá aj tvoj obchodný podiel v spoločnosti.
Andyke
26.11.09,11:48
Exekučný poriadok výslovne pripúšťa možnosť exekvovania obchodného podielu v obchodnej spoločnosti. Ustanovenia, upravujúce exekúciu prikázaním iných pohľadávok (§ 105 až 110 EP) a pohľadávky nepodliehajúce exekúcii (§ 111 EP), sa na exekúciu obchodného podielu použijú primerane (§ 113b ods. 9 EP).

§ 113b zák. 233/1995 Exek.poriadku
Exekúcia na obchodný podiel
(1) Exekúciou možno postihnúť aj obchodný podiel v obchodnej spoločnosti.

(2) Exekútor poverený vykonaním exekúcie
a) upovedomí oprávneného, povinného a obchodnú spoločnosť, v ktorej je povinný spoločníkom, o začatí exekúcie postihnutím obchodného podielu,
b) prikáže obchodnej spoločnosti, aby po vydaní príkazu na začatie exekúcie postihnutím obchodného podielu už nevyplatila vyrovnací podiel alebo podiel na likvidačnom zostatku povinnému,
c) zakáže obchodnej spoločnosti, aby po vydaní príkazu na začatie exekúcie udelila súhlas na prevod obchodného podielu, ak je taký súhlas potrebný.

(3) Upovedomenie o začatí exekúcie doručí exekútor oprávnenému, povinnému a obchodnej spoločnosti podľa osobitného predpisu.11ac) Príkaz na začatie exekúcie doručí exekútor obchodnej spoločnosti do vlastných rúk.

(4) Po uplynutí lehoty na podanie námietok alebo po nadobudnutí právoplatnosti uznesenia, ktorým sa námietky zamietli, vydá exekútor exekučný príkaz. Exekučný príkaz sa doručí oprávnenému, povinnému a obchodnej spoločnosti do vlastných rúk.

(5) Doručením exekučného príkazu zaniká účasť povinného v obchodnej spoločnosti, ak osobitný predpis11ad) neustanovuje inak. Ak tak ustanovuje osobitný predpis, 11b) obchodná spoločnosť sa doručením exekučného príkazu zrušuje.

(6) Ak doručením exekučného príkazu účasť povinného v obchodnej spoločnosti podľa osobitného predpisu nezaniká, na exekúciu obchodného podielu sa primerane použijú ustanovenia o exekúcii predajom hnuteľných vecí. Najnižším podaním pri dražbe obchodného podielu je hodnota podielu na čistom obchodnom imaní spoločnosti určená na základe riadnej individuálnej účtovnej závierky za účtovné obdobie predchádzajúce účtovnému obdobiu, v ktorom došlo k začatiu exekučného konania.

(7) Ak doručením exekučného príkazu účasť povinného v obchodnej spoločnosti podľa osobitného predpisu zaniká, obchodná spoločnosť je povinná poukázať peňažné prostriedky zodpovedajúce vyrovnaciemu podielu v rozsahu vymáhanej pohľadávky a jej príslušenstva oprávnenému, ak zákon neustanovuje alebo stanovy neurčujú inak alebo ak sa oprávnený s exekútorom písomne nedohodol inak.

(8) Ak je obchodná spoločnosť v likvidácii, je povinná poukázať oprávnenému peňažné prostriedky zodpovedajúce podielu povinného na likvidačnom zostatku, a to v rozsahu vymáhanej pohľadávky a jej príslušenstva, ak sa oprávnený s exekútorom písomne nedohodol inak.

(9) Ustanovenia § 105 až 111 sa na exekúciu obchodného podielu použijú primerane.
Danila
26.11.09,11:58
Zo zadaní od ludexa sa domnievam, že mu ide o to, čo exekútor môže postihnúť OP aj v prípade, ak si finančné prostriedky požičal. Takže áno, aj keď si finančné prostriedky požičal. Ale vzhľadom na výšku finančných prostriedkov na účte by som ešte o všeličom premýšľala.;)
Petra Nová
26.11.09,12:12
Poprosím Vás o radu, som FO ktorá má na krku exekútora a tým pádom zablokované všetky účty. Založil som s.r.o. v ktorej som konatel aj spoločník. Môže mi exekútor zablokovať účty aj v s.r.o.? Ďakujem za odpovede!


Ďakujem,ak tomu dobre rozumiem,tak keď môj OP je 5 000 Eur.,ktoré mám na účte,môže mi ich zablokovať a tým pádom znemožniť mi nakladanie s týmito prostriedkami ? Aj keď preukážem,že som si ich požičal? :confused:


Inak, mám s.r.o. kde som jediný spoločník a na účte s.r.o. je 7 000 Eur. Základné imanie firmy je 5 000 Eur. Môže mi exekútor zablokovať tých 5 000 Eur. tak že s nimi nepohnem?
Netreba zamieňať obchodný podiel - ako mieru účasti spoločníka na obchodnej spoločnosti a obchodný majetok spoločnosti. Teda na účet spoločnosti exekútor nemôže siahnúť. A ZI je na to, aby sa použilo aj na rozbehnutie podnikateľských aktivít spoločnosti.
mimotemyAle len tak mimo témy . Nechcela by som byť na mieste toho, čo Ti poskytol úver, resp. pôžičku.
ludex
26.11.09,20:17
Netreba zamieňať obchodný podiel - ako mieru účasti spoločníka na obchodnej spoločnosti a obchodný majetok spoločnosti. Teda na účet spoločnosti exekútor nemôže siahnúť. A ZI je na to, aby sa použilo aj na rozbehnutie podnikateľských aktivít spoločnosti.
mimotemyAle len tak mimo témy . Nechcela by som byť na mieste toho, čo Ti poskytol úver, resp. pôžičku.

Uvediem to na pravú mieru. Tie peniaze som si akože požičal. Len hladám spôsob ako sa vyhnúť zablokovaniu peňazí. Ja tú svoju podlžnosť splácam,ale dotyčný exekútor ja nevyspytatelný a dosť tvrdý. Nemá beťár veru vôbec sociálne cítenie! ;);)
Petra Nová
27.11.09,09:43
;):D;):)
hvh
09.12.09,19:17
A... ktorý ma???
Economic
09.12.09,20:15
Uvediem to na pravú mieru. Tie peniaze som si akože požičal. Len hladám spôsob ako sa vyhnúť zablokovaniu peňazí. Ja tú svoju podlžnosť splácam,ale dotyčný exekútor ja nevyspytatelný a dosť tvrdý. Nemá beťár veru vôbec sociálne cítenie! ;);)

A práve aj k vôli takýmto prípadom doporučujem svojim podobným klientom nezaložiť si sro, v ktorej som jediným spoločníkom /keď viem, že mám niečo takéto na rováši/ ale mať tam ešte jedného spoločníka. Určite je to výhodnejšie. Hoci na majetok s.r.o. exekútor nemôže siahnuť, iba na obchodný podiel záložné právo, ktoré sa zapisuje aj do OR na podiel vo výške 5 000.- Eur momentálne.