Dašena O.
26.11.09,11:22
Chcem sa opýtať, či odvody do Soc.poisť. a zdravot.poisť. ktoré si platí spoločník s.r.o. za seba, môžu ísť do nákladov s.r.o.
esterax
26.11.09,11:43
podľa mna nie ... veď do nákladov neide ani to čo platí zamestnanec sám za seba ... tie odvody si odpočítať od zakladu dane pri daňovom priznaní ... môj názor
Zoltán Kovács
26.11.09,12:23
podľa mna nie ... veď do nákladov neide ani to čo platí zamestnanec sám za seba ... tie odvody si odpočítať od zakladu dane pri daňovom priznaní ... môj názor

No označené je poriadná hlúposť. Predsa cez zúčtovanie miezd idú všetky odvody do nákladov spoločnosti - zamestnávateľovi. Nakoľko odvody "ktoré zamestnanec platí sám za seba" sú súčasťou hrubej mzdy.
Lianka
26.11.09,12:34
Uctovala by som to ako pohladavku voci spolocnikovi na 355, nie na nakladovy ucet, nakolko ide o jeho osobne vydavky.
esterax
26.11.09,13:38
No označené je poriadná hlúposť. Predsa cez zúčtovanie miezd idú všetky odvody do nákladov spoločnosti - zamestnávateľovi. Nakoľko odvody "ktoré zamestnanec platí sám za seba" sú súčasťou hrubej mzdy.
no tak bez urážky ale poriadnu hlúposť si napísal ty ... mylis si asi pojmy ... do nákladov ide hrubá mzda zamestnanca a odvody účtuješ zrážkou zo mzdy 331/336. tak aké náklady? a zargumentujem to jednoducho - ak má zamestnanec napríklad fixný plat 1000 € a došlo by k zmene odvodov - nijako to neovplyvní 521...
Lianka
26.11.09,14:16
esterax, musim suhlasit so Zoltanom. Uvazuj:

hrube mzdy, napr. 1 000 EUR = ucet 521 - nakladovy ucet
zrazky: poistne, dan, ... cista mzda = sa uz neuctuju na nakladove ucty
Nech by sa pomer poistneho, dane, ci dalsich zrazok hocijako zmenil, nijako to neovplyvni naklady, nakolko tie su stale 1 000 EUR, s hrubou mzdou sme nehybali.
Zoltán Kovács
26.11.09,14:56
no tak bez urážky ale poriadnu hlúposť si napísal ty ... mylis si asi pojmy ... do nákladov ide hrubá mzda zamestnanca a odvody účtuješ zrážkou zo mzdy 331/336. tak aké náklady? a zargumentujem to jednoducho - ak má zamestnanec napríklad fixný plat 1000 € a došlo by k zmene odvodov - nijako to neovplyvní 521...

Teraz si napísala ešte väčšiu hlúposť...
Čo všetko je zahrnuté do hrubej mzdy? No predsa aj odvody zamestnanca, ktoré sám platí za seba.
Katy a R
26.11.09,15:04
Len zadávateľka témy nepísala o tom, žeby bol zamestnanec... :confused::confused:
ja som to pochopila tak, že zamestnancom (ani konateľom) nie je a odvody si platí dobrovoľne .. či sa mýlim:confused: upresni Dašenka..
esterax
26.11.09,18:00
esterax, musim suhlasit so Zoltanom. Uvazuj:

hrube mzdy, napr. 1 000 EUR = ucet 521 - nakladovy ucet
zrazky: poistne, dan, ... cista mzda = sa uz neuctuju na nakladove ucty
Nech by sa pomer poistneho, dane, ci dalsich zrazok hocijako zmenil, nijako to neovplyvni naklady, nakolko tie su stale 1 000 EUR, s hrubou mzdou sme nehybali.
lianka nevadi, ale uvazuj ty, lebo ty vlastne suhlasis so mnou :-) potvrdila si presne to čo som napisala ja :-)
Zoltán Kovács
26.11.09,18:15
podľa mna nie ... veď do nákladov neide ani to čo platí zamestnanec sám za seba ... tie odvody si odpočítať od zakladu dane pri daňovom priznaní ... môj názor

Ide cez hrubú mzdu.
Paula
26.11.09,18:29
podľa mna nie ... veď do nákladov neide ani to čo platí zamestnanec sám za seba ... tie odvody si odpočítať od zakladu dane pri daňovom priznaní ... môj názor


Takže, ak by išlo o jednoduché účtovníctvo, do výdavkov ovpl. základ dane by si účtovala iba čistú mzdu /výplatu a poistné, ktoré podľa zákona má za zamestnanca odviesť z jeho hrubej mzdy, by si nebodaj účtovala ako výdavok neovpl. základ dane? Výplata + zamestnancove odvody + daň = Hrubá mzda = výdavok ovpl. základ dane v JÚ = daňový náklad v PÚ.
esterax
26.11.09,18:30
Teraz si napísala ešte väčšiu hlúposť...
Čo všetko je zahrnuté do hrubej mzdy? No predsa aj odvody zamestnanca, ktoré sám platí za seba.
pozor lebo píšeš čím ďalej tým väčšie hlúposti ty .... ako titul VIP poraďáka máš určite za nejaké zásluhy a máš moj rešpekt, ale nechápem ako môžeš mať tak pomýlené myslenie v takejto banalite...


Odvody sú zrážka mzdy zo mzdy zamestnanca a majú vplyv na čistú mzdu zamestnanca a v žiadnom prípade neovplyvňujú výšku nákladov zamestnávateľa. Ak zajtra zrušia odvody, ktoré si platí zamestnanec, podľa teba klesnú mzdové náklady zamestnávateľovi?

Čiže podľa teba je daňovým nákladom firmy aj daň z príjmu zo závislej činnosti, ktorú zrážaš zamestnancom.

Ďalej sa Ťa opýtam, keď urobí zamestnanec ročné zúčtovanie zdravotného poistenie a vyjde mu nedoplatok alebo preplatok opravuješ účtovanie na 521? A opravuješ ak pri ročnom vysporiadaní dane z príjmov zamestnancovi vyjde preplatok alebo nedoplatok dane z príjmov? Nedajbože si to daňové priznanie podáva sám zamestnanec, a má aj iné príjmy ako zo závislej činnosti, to ťa ako informuje? To musíš mať potom v tom riadny miš-maš. A ak nie tak prečo?

Ak si kúpim televízor a dám si ho na splátky a dám si urobiť splátku formou zrážky zo mzdy, podľa teba je to daňový náklad zamestnávateľa, lebo to ide cez hrubú mzdu .... Ako jednoducho si môžem kúpiť televízor na náklady zamestnávateľa, len škoda, že všetky náklady znášam ja ....

Ideš na to odzadu a úplne nesprávne ....
andreaS
26.11.09,18:40
ale ked sa zvysia odvody za zamestnanca, tak ak by mal dostat tu istu mzdu v cistom ako mal, tak sa musi zdvihnut hruba mzda... a tym padom su vyssie naklady...

ak by sa hruba mzda nezdvihla, tak zamestnanec by mal nizsiu cistu mzdu...
marina8
26.11.09,19:13
Uctovala by som to ako pohladavku voci spolocnikovi na 355, nie na nakladovy ucet, nakolko ide o jeho osobne vydavky.

ano , ale iba v tom pripade, ak to plati z firemneho uctu a pravdepodobne by sa to muselo nejako vysporiadat, inak by sa ta 355 nabalovala
zrejme by tie peniaze musel vratit naspat do pokladne alebo vkladom na ucet
len potom nevidim zmysel tej operacie,
alebo preuctovanie na 522A-nedanove a urobit to ako pripocitatelnu polozku k zakladu dane?
ak si ich plati sam z osobneho tak by som to ani neriesila
iba by som ho asi upozornila, ze ked uz ide platit za seba odvody, tak nech sa radsej zamestna vo svojej firme nech je to cele v nakladoch
inak je to tak ako pises
babi2
26.11.09,19:13
no tak bez urážky ale poriadnu hlúposť si napísal ty ... mylis si asi pojmy ... do nákladov ide hrubá mzda zamestnanca a odvody účtuješ zrážkou zo mzdy 331/336. tak aké náklady? a zargumentujem to jednoducho - ak má zamestnanec napríklad fixný plat 1000 € a došlo by k zmene odvodov - nijako to neovplyvní 521...
V prvom rade musím povedať, že sa mi nepáči tento spôsob komunikácie, veď tu ide o vyjadrenie svojho názoru a nakoniec by sme mali prísť k niečomu rozumnému, myslím, že niektoré slová by sa nemuseli používať, ale to jemimotemy.
K téme: Súhlasím so Zoltánom, zamestnancove odvody sú nákladom zamestnávateľa, nakoľko sú obsiahnuté v 521, to že sa zamestnancovi strhnú zo mzdy to je iná vec.
esterax
26.11.09,20:37
V prvom rade musím povedať, že sa mi nepáči tento spôsob komunikácie, veď tu ide o vyjadrenie svojho názoru a nakoniec by sme mali prísť k niečomu rozumnému, myslím, že niektoré slová by sa nemuseli používať, ale to jemimotemy.
K téme: Súhlasím so Zoltánom, zamestnancove odvody sú nákladom zamestnávateľa, nakoľko sú obsiahnuté v 521, to že sa zamestnancovi strhnú zo mzdy to je iná vec.
súhlas babu, zoltanovi keď sa nepáčil môj príspevok nemusel ho hneď označovať ako poriadnu hlúposť ... ja sa ospravedlnujem nechala som sa potom uniesť ... baví len mi prosím odpovedz na jednu otázku - kúpim si televízor na splátky, dám si splátku strhavat priamo zo mzdy ... potom aj táto splátka je obsiahnuta v 521. podľa toho čo hovoríte - je aj táto moja splátka televizora daňovým nákladom zamestnávateľa ....
marina8
26.11.09,20:39
súhlas babu, zoltanovi keď sa nepáčil môj príspevok nemusel ho hneď označovať ako poriadnu hlúposť ... ja sa ospravedlnujem nechala som sa potom uniesť ... baví len mi prosím odpovedz na jednu otázku - kúpim si televízor na splátky, dám si splátku strhavat priamo zo mzdy ... potom aj táto splátka je obsiahnuta v 521. podľa toho čo hovoríte - je aj táto moja splátka televizora daňovým nákladom zamestnávateľa ....

a cena televizora je v hrubej mzde?;)
mame nejaku hrubu mzdu, z ktorej si zamestnanec plati odvody, odvadza ich firma, ale tu mzdu aj s odvodmi mu dal zamestnavatel, teda to ma vsetko v nakladoch, 331/336 je iba financne vysporiadanie, to nemoze ist zase cez naklady, lebo je to uz zahrnute v hrubej mzde, a ak by to zas islo cez naklady, tak by to tam bolo 2x
esterax
26.11.09,21:26
a cena televizora je v hrubej mzde?;)
mame nejaku hrubu mzdu, z ktorej si zamestnanec plati odvody, odvadza ich firma, ale tu mzdu aj s odvodmi mu dal zamestnavatel, teda to ma vsetko v nakladoch, 331/336 je iba financne vysporiadanie, to nemoze ist zase cez naklady, lebo je to uz zahrnute v hrubej mzde, a ak by to zas islo cez naklady, tak by to tam bolo 2x
Marina - televízor nie je v hrubej mzde presne tak ako tam nie sú ani odvody. Zrážka za televízor je presne taká istá ako za odvody. 331/379. V com vidíš rozdiel? 521- je cena prace, to čo by zamestnávateľ veľmi rad poukázal zamestnancovi na účet, nie sú v tom žiadne odvody. tie odvody si platí zamestnanec, tým, že mu to zamestnávateľ stejné- lebo musí zo zákona. ak by tak nebolo tak by poukázal celu čiastku zamestnancovi na účet - podľa pracovnej zmluvy a zamestnanec by si to potom pekne sám uhradil prikazom v banke ...
Paula
26.11.09,21:38
Marina - televízor nie je v hrubej mzde presne tak ako tam nie sú ani odvody. Zrážka za televízor je presne taká istá ako za odvody. 331/379. V com vidíš rozdiel? 521- je cena prace, to čo by zamestnávateľ veľmi rad poukázal zamestnancovi na účet, nie sú v tom žiadne odvody. tie odvody si platí zamestnanec, tým, že mu to zamestnávateľ stejné- lebo musí zo zákona. ak by tak nebolo tak by poukázal celu čiastku zamestnancovi na účet - podľa pracovnej zmluvy a zamestnanec by si to potom pekne sám uhradil prikazom v banke ...


Cena práce = hrubá mzda (521)+ odvody zamestnávateľa (524).
esterax
26.11.09,21:57
Cena práce = hrubá mzda (521)+ odvody zamestnávateľa (524).
súhlas - odvod zamestnávateľa zo mzdy zamestnanca je 524 a je to daňovým nákladom - bez debaty a pochýb. Aj s tým vzorcom na cenu praxe súhlasím. O týchto odvodoch sa však nebavime. Bavíme sa o odvodoch zamestnanca , ktoré zamestnávateľ len strháva zo mzdy a odvádza, či tieto odvody sú daňovým vydavkom zamestnávateľa. Ak tvrdíte áno potom tvrdíte že aj daň z príjmov zo závislej činnosti zamestnanca je daňovým vydavkom zamestnávateľa ... a to je na hlavu
Paula
26.11.09,22:05
Napíš sem prosím, ktorá zložka hrubej mzdy je pre zamestnávateľa daň. výdavkom. Ďakujem.
esterax
26.11.09,22:33
ktorá zložka? len jedna - hrubá mzda. Všetko ostatne sú zrážky zo mzdy a predsa zrážka zo mzdy nemôže byt daňovým vydavkom zamestnávateľa- či je to daň z príjmov, odvody zamestnanca alebo televízor. Výška týchto zrážok nijako neovplyvňuje výšku mzdovych výdavkov.

budem hádzať čísla z brucha:

ja Estera uzatvorim pracovnú zmluvu s firmou ABC, v časti mzdové podmienky mám uvedené 1000€. Je to moja mzda, moja hrubá mzda, ktorú zamestnávateľ každý mesiac zauctuje 551/331. Okrem toho zauctuje ešte odvody 352 € na účet 524/336 - to je jeho odvod a jeho daňový výdavok - ale o tom sa nebavime.

1. Stane sa zázrak a štat zruší všetky odvody, ktoré si platí zamestnanec a zruší aj daň z príjmov. Zamestnávateľ mi poukaze celých 1000€ na účet a ja som happy.

2. Štát si to rozmyslieť a zase zavedie daň aj odvody. Tak mi to zamestnávateľ strhne. 200 € odvedie za mna poisťovniam odvody, 100 € mi strhne daň z prijmov a mne poukaze 700 € na účet. A ja už happy až tak nie som

aj v jedním aj v druhom prípade boli mzdové náklady zamestnávateľa rovnaké. len v prvom prípade mi prišlo 1000€ a v druhom 700€.

Tak kto zaplatil tie odvody? ja či zamestnávateľ?

Ak sú odvody zamestnanca daňovým vydavkom zamestnávateľa, prečo výška odvodov nemá žiadny vplyv na výšku mzdovych nákladov? ale má len vplyv na to ako veľmi happy je zamestnanec!
Dáša_
26.11.09,22:47
V prvom rade si treba ujasniť, aké príjmy z sro spoločník má.
Je normálne zamestnaný v tejto sro?
Alebo nie je zamestnany nikde a sám si platí poistenie?
Alebo je nebodaj aj konateľ a má príjmy iba ako konateľ? V tom prípade je zamestnaný ešte niekde inde, kde si platí poistenie (aspon zdravotne?) Alebo zase má príjmy iba ako konateľ?
esterax
26.11.09,23:05
ešte sa opravujem a ospravedlňujem za chybu účtovania hrubých miezd - nie 551 ale jasne 521/331.... píšem cez mobil tak chybicka sa vloudila ...
Paula
26.11.09,23:12
ktorá zložka? len jedna - hrubá mzda. Všetko ostatne sú zrážky zo mzdy a predsa zrážka zo mzdy nemôže byt daňovým vydavkom zamestnávateľa- či je to daň z príjmov, odvody zamestnanca alebo televízor. Výška týchto zrážok nijako neovplyvňuje výšku mzdovych výdavkov.

budem hádzať čísla z brucha:

ja Estera uzatvorim pracovnú zmluvu s firmou ABC, v časti mzdové podmienky mám uvedené 1000€. Je to moja mzda, moja hrubá mzda, ktorú zamestnávateľ každý mesiac zauctuje 551/331. Okrem toho zauctuje ešte odvody 352 € na účet 524/336 - to je jeho odvod a jeho daňový výdavok - ale o tom sa nebavime.




Zamestnanca sme úspešne odpísali (551/331).;)
A ďalej: 521 = hrubá mzda = daň. náklad zamestnávateľa. Zamestnancovi zrazíme poistné 331/336 a daň 331/342. Zrážkami sme ani o cent neponížili účet 521, ani o cent sme teda nimi neponížili daň. náklad zamestnávateľa. Zrážky sú jeho súčasťou, ako už bolo viackrát písané.
Končím, aj tak sme už dlho mimotemy. Dobrú noc.:)
esterax
26.11.09,23:38
Zamestnanca sme úspešne odpísali (551/331).;)
A ďalej: 521 = hrubá mzda = daň. náklad zamestnávateľa. Zamestnancovi zrazíme poistné 331/336 a daň 331/342. Zrážkami sme ani o cent neponížili účet 521, ani o cent sme teda nimi neponížili daň. náklad zamestnávateľa. Zrážky sú jeho súčasťou, ako už bolo viackrát písané.
Končím, aj tak sme už dlho mimotemy. Dobrú noc.:)
... za chybu som sa ospravedlnila ...

ok tak inak : urobis ročne zuctovanie zdravotného poistenia zamestnancovi a vyjde mu nedoplatok. Alebo mu vyjde nedoplatok na dani z prijmu zo závislej činnosti... Ako to zauctujes?

331/336
331/341

prečo nedouctujes tieto nedoplatky do 521 keď sú danovymi vydavkami zamestnávateľa?

a ešte jednu vec sa pýtam stále dookola - prečo výška odvodov nemá žiaden vplyv na výšku mzdovych nákladov ale len na cistu mzdu zamestnanca?

dobrú noc aj Tebe :-)
promont maja
27.11.09,06:48
Myslím, čisto hypoteticky, že skutočnosť, že by si niečo sám zamestnanec správne vypočítal a uhradil je dosť nereálna, o čom si dovolím tvrdiť, štát vie ... takže ak chce fungovať a dostať peniažky do štátneho rozpočtu, tak si musel ( štát) vymyslieť aj vlastný mechanizmus, ako sa tomu vyhne ( mám na mysli práve mechanizmus zúčtovania miezd ako takých) ... ale je to môj názor. Takže pravdy su len jedny ... to sa hovorí u nás na Východe.
promont maja
27.11.09,06:49
V prvom rade si treba ujasniť, aké príjmy z sro spoločník má.
Je normálne zamestnaný v tejto sro?
Alebo nie je zamestnany nikde a sám si platí poistenie?
Alebo je nebodaj aj konateľ a má príjmy iba ako konateľ? V tom prípade je zamestnaný ešte niekde inde, kde si platí poistenie (aspon zdravotne?) Alebo zase má príjmy iba ako konateľ?
Skôr by ma zaujímala odpoveď na Dášine otázočky ... samozrejme od zadávateľa témy.
Zoltán Kovács
27.11.09,07:25
súhlas - odvod zamestnávateľa zo mzdy zamestnanca je 524 a je to daňovým nákladom - bez debaty a pochýb. Aj s tým vzorcom na cenu praxe súhlasím. O týchto odvodoch sa však nebavime. Bavíme sa o odvodoch zamestnanca , ktoré zamestnávateľ len strháva zo mzdy a odvádza, či tieto odvody sú daňovým vydavkom zamestnávateľa. Ak tvrdíte áno potom tvrdíte že aj daň z príjmov zo závislej činnosti zamestnanca je daňovým vydavkom zamestnávateľa ... a to je na hlavu


Priznám sa, že už strácam trpezlivosť.
V tvojom prvom príspevku si striktne uviedla, že odvody zamestnanca nie sú nákladovou položkou zamestnávateľa.

Hrubú mzdu ZC účtujem na 521 ako nákladovú položku ZL. V tejto zložke predsa mám zahrnuté aj odvody ZC, ktoré mu ZL zráža, strháva, a v lepších prípadoch aj odvádza do príslušných inštitúcii.

Takže netvrď mi, že nie sú nákladovou položkou. Zrážanie a odvod je už iba technické riešenie, ako vyrovnať tento dlh voči ZP a SP.
esterax
27.11.09,07:52
Priznám sa, že už strácam trpezlivosť.
V tvojom prvom príspevku si striktne uviedla, že odvody zamestnanca nie sú nákladovou položkou zamestnávateľa.

Hrubú mzdu ZC účtujem na 521 ako nákladovú položku ZL. V tejto zložke predsa mám zahrnuté aj odvody ZC, ktoré mu ZL zráža, strháva, a v lepších prípadoch aj odvádza do príslušných inštitúcii.

Takže netvrď mi, že nie sú nákladovou položkou. Zrážanie a odvod je už iba technické riešenie, ako vyrovnať tento dlh voči ZP a SP.
Zrážanie je technické riešenie ako vyrovnať dlh voči ZP a SP. Ale čí dlh? Veď ale čí dlh? Zamestnancov nie zamestnávateľov. Tak aj zrážka za splátku televízora je len technické riešenie ako vyrovnať dlh. A aj tá splátka bola predtým na 521.

Keby si sa len trošku zamyslel nad všetkým čo som tu napísala, tak by si musel dôjsť k tomu, že mám pravdu.

A nikto kto mi tu oponoval a stále dookola točí o 521 mi nedokázal zatiaľ odpovedať ani na jednu jedinú otázku, ktorú som položila.

Ak odpovevieš čo len na jednu, tak skloním hlavu a poviem, že som celý čas rozprávala bludy a dám Ti za pravdu...
Zoltán Kovács
27.11.09,08:02
Rozpisovať sa nebudem, lebo podľa mňa nemá zmysel. Len prosím ťa skús zodpovedať jednu otázku: ČO všetko je zahrnuté do hrubej mzdy (u zamestnávateľa účtované na 521 - nákladový účet)?
promont maja
27.11.09,08:17
Sorry, toto je ale už potrebné konečne ukončiť....

Podľa môjho názoru, obidvaja máte pravdu ... aj keď v niečom inom ... jeden sa na to pozerá zo strany zamestnávateľa ( 521 sú náklady zamestnávateľa na svojho zamestnanca, podložené uzatvorenou pracovnou zmluvou, súvisiacej s dohodnutou sumou za vykonanú prácu) ... a ten druhý má tiež pravdu, pozerajúc sa na to zo strany zamestnanca v tom, že vďaka schválenému výpočtu čistej mzdy ide o v sumáre o povinné "zrážky" ( odvody do poisťovní a dane ...) zo mzdy zamestnancovi, ktoré vyplývajú priamo zo zákona. Ale vďaka Zásadam postupov účtovania účtujeme na účte 521 - mzdové náklady zamestnávateľa, t. j. účtovnej jednotky, ale v ktorých sú zahrnuté aj odvody zamestnanca ( jeho náklady), ktoré má povinnosť jeho zamestnávateľ konieckoncov odviesť do štátneho rozpočtu ... .

Nechcem sa tu nikoho dotknúť ... ale myslím, že túto debatu vy sami asi nikdy neukončíte ... a ja by som chcela vedieť, o akú radu, resp. v čom potrebuje poradiť zadávateľ témy.
esterax
27.11.09,08:59
Zoltán -

Ak nevieš odpovedať nemusíš. Ale ja Ti odpoviem. V zmysle postupov účtovania účtuješ na 521- všetky pôžitky zamestnanca. A nejaký odvod asi len ťažko môže byť pôžitok kohokolvek. Účtuješ tu odmenu za vykonanú prácu zamestnanca, podľa pracovnej ktorú by si zamestnanec v plnej výške užíval, keby si on sám nemusel platiť aj odvody za seba. Ak by sa zajtra odvody zamestnanca aj strojnásobili tebe 521, napriek tomu, že odvody sú variabilné náklady, neporastie ani o cent. A vieš prečo? Pretože na 521 nie sú odvody, ale odmena pre zamestnanca. Dám Ti ešte dve otázky, ani na tie mi tu ani nemusíš odpovedať, stačí ak si odpovieš sám:

1. ak má zamestnanec nedoplatok na ZP pri ročnom zúčtovaní ZP, prečo tento nedoplatok nedoúčtuješ do nákladov firmy na 521 ak sú daňovým výdavkom?

2. Keď robíš daňové priznanie zamestnancovi na daň z príjmu, prečo od hrubej mzdy odpočítavaš zaplatené poistné, ktoré si zaplatil zamestnanec tak dostaneš upravený základ dane. Veď toto je jasný dôkaz, že toto zaplatené poistné je akokeby daňovým výdavkom zamestnanca. Tak ak toto zaplatené poistné je daňovým výdavkom zamestnávateľa, prečo si ho ešte raz odpočítava zamestnanec,

promont maya -
súhlas s Tebou. Všetko to ale vzišlo z témy zakladateľky. Predpokladám, že má spoločníka, ktorý nie je zamestnancom firmy, teda nemá príjmy z pracovnoprávnej zmluvy, a tak si musí platiť odvody sám za seba... A ako tu už bolo povedané - ak si to platí z firmného účtu, účtuje sa to ako pohľadávka voči zamestnancovi a on tie peniaze musí do firmy vložiť. Ďalší dôkaz, že odvody zamestnanca nie sú daňovým nákladom zamestnávateľa.
promont maja
27.11.09,09:23
Vieš Estserax, neviem si ale dosť dobre predstaviť dôvod prečo má povinnosť uvedený spoločník platiť odvody ...
Andyke
27.11.09,09:34
Vieš Estserax, neviem si ale dosť dobre predstaviť dôvod prečo má povinnosť uvedený spoločník platiť odvody ...
Ten spoločník nemá nikde pracovnoprávny vzťah, nie je SZČO , tak z pohľadu zákona o zdrav.poistení je samoplatiteľom (lebo je dobrovoľne nezamestnaná osoba) a je povinný platiť zdravotné poistenie mesačne.
Ale on je povinný a nie s.r.o. (zrejme cez s.r.o. idú iba platby ale tieto platby nie sú nákladom s.r.o.)
esterax
27.11.09,09:36
Vieš Estserax, neviem si ale dosť dobre predstaviť dôvod prečo má povinnosť uvedený spoločník platiť odvody ...
Pretože spoločník ak nemá iný príjem má povinnosť zo zákona platiť si verejné zdravotné poistenie. A nemocenské si platiť nemusí, jedine ak dobrovoľne.

Ono logiku to má, pretože to veľa ľudí využívalo. Pozri, ja fyzická osoba si založím sro. Nebudem zároveň zamestnancom nebude mi vyplácaná žiadna mzda. Poviem, že je to moja firma tak robím zadarmo. Urobím zisk, ten zdaním a v ďalšom roku si dám tento zisk pekne krásne vyplácať mesačne. Obišla som všetky odvody. A preto dali, že musí si taký spoločník platiť verejné zdravotné poistenie aj keď nemá žiadny príjem. Ale ešte stále sa to oplatí, keďže nemusí takto platiť odvody do sociálky.
promont maja
27.11.09,09:47
Mňa skôr miatlo to, že hovoríme o spoločníkovi ako takom ... nakoľko túto povinnosť ma každý, ak nie je inak poistený ( napr. ak nie je poistencom štátu) ... ja osobne by som to zaradila tu ... že ide o osobu bez akéhokoľvek príjmu, ktorá nie je inak poistená. Takže ak je to tak, tak áno, súhlasim ... tento spoločník má povinnosť vrátiť tieto vynaložené finančné prostriedky predmetnej spoločnosti.
Lianka
27.11.09,10:53
ano , ale iba v tom pripade, ak to plati z firemneho uctu a pravdepodobne by sa to muselo nejako vysporiadat, inak by sa ta 355 nabalovala
zrejme by tie peniaze musel vratit naspat do pokladne alebo vkladom na ucet
len potom nevidim zmysel tej operacie,
alebo preuctovanie na 522A-nedanove a urobit to ako pripocitatelnu polozku k zakladu dane?
ak si ich plati sam z osobneho tak by som to ani neriesila
iba by som ho asi upozornila, ze ked uz ide platit za seba odvody, tak nech sa radsej zamestna vo svojej firme nech je to cele v nakladoch
inak je to tak ako pises

522 znizuje hospodarsky vysledok (uctovny) a skresluje teda hospodarsky vysledok. Samozrejme, ze ak je nieco pohladavkou voci niekomu, tak predpoklam, ze ju uhradi, resp. skompenzuje si so zaväzkom, ak zaväzok existuje. Zo zadania som pochopila, ze odvody plati firma (z bankoveho uctu). Keby si ich platil v hotovosti alebo so sukromneho uctu, doklady by som mu vratila a povazovala ich zo jeho osobny vydavok, nie firemny.

Toto som sa naucila na Porade. Keby sa vsetko uctovalo do nakladov, takto by sa uctovny vysledok hospodarenia znizoval roznymi, najmä osobnymi nakladmi, ktore s podnikanim nemaju nic spolocne. Firemne aktiva (napr. peniaze na ucte) by sa vyuzivali na sukromne ucely.

Ci sa zamestna alebo nie, je na jeho rozhodnuti.
promont maja
27.11.09,11:06
ano , ale iba v tom pripade, ak to plati z firemneho uctu a pravdepodobne by sa to muselo nejako vysporiadat, inak by sa ta 355 nabalovala
zrejme by tie peniaze musel vratit naspat do pokladne alebo vkladom na ucet
len potom nevidim zmysel tej operacie,
alebo preuctovanie na 522A-nedanove a urobit to ako pripocitatelnu polozku k zakladu dane?
ak si ich plati sam z osobneho tak by som to ani neriesila
iba by som ho asi upozornila, ze ked uz ide platit za seba odvody, tak nech sa radsej zamestna vo svojej firme nech je to cele v nakladoch
inak je to tak ako pises
Myslím si, že Marina8 o tom presne tak rozmýšľaľa, len tú úvahu nedotiahla do konca a nechala to na niekoho ďalšieho ... v konečnom dôsledku nie je v tomto prípade dobré ovplyvňovať týmto ani účtovný hospodársky výsledok... = zásada opatrnosti ( ovplyvňovania výsledku hospodárskeho výsledku) ... aspoň mňa to takto učili niekedy dávno v škole ... týmto v duchu pozdravujem svoju pani učiteľku.
Dáša_
27.11.09,11:20
Skúsme sa prosím vrátiť k vecnému riešeniu:

Opravte ma prosím, v čom sa mýlim.
Mám prípad, ked
A: spoločník nie je nikde zamestananý, t.j. nie je poistený z iného dôvodu
1. spoločník nie je konataľom a ani nemá so spoločnosťou žiadnu zmluvu
V tom prípade jedniné peniaze, ktoré môže zo spoločnosti dostať je výplata zisku. Svoje poistenie si musí riešiť sám (buď je zamestnaný niekde inde a je poistený z toho dôvodu, alebo je SZČO a je poistený z iného dôvodu, alebo si plati ZP sám ...) Výplata zisku u neho už nič neovplyvňuje.
2. Spoločník a zároveň konateľ
okrem výplaty zisku ako v bode A1 môže mať so spoločnosťou zmluvu o výkone funkcie konateľa. Výplata tejto zmluvy ide vo firme do nákladov, konateľ túto zmluvu zdaňuje (alebo ju zdaňuje firma priamo pri zdroji????), konateľ si sám rieši poistenie v ZP aj s ohľadom na ročné zúčtovanie ZP, prípadne ´dalšie dobrovoľné poistenia. Má v tomto prípade nárok aj na cestovné, stravné?? Platí aj firma za neho zdravotné poistenie?
Katy a R
27.11.09,11:34
Skúsme sa prosím vrátiť k vecnému riešeniu:

Opravte ma prosím, v čom sa mýlim.
Mám prípad, ked
A: spoločník nie je nikde zamestananý, t.j. nie je poistený z iného dôvodu
1. spoločník nie je konataľom a ani nemá so spoločnosťou žiadnu zmluvu
V tom prípade jedniné peniaze, ktoré môže zo spoločnosti dostať je výplata zisku. Svoje poistenie si musí riešiť sám (buď je zamestnaný niekde inde a je poistený z toho dôvodu, alebo je SZČO a je poistený z iného dôvodu, alebo si plati ZP sám ...) Výplata zisku u neho už nič neovplyvňuje.
2. Spoločník a zároveň konateľ
okrem výplaty zisku ako v bode A1 môže mať so spoločnosťou zmluvu o výkone funkcie konateľa. Výplata tejto zmluvy ide vo firme do nákladov, konateľ túto zmluvu zdaňuje (alebo ju zdaňuje firma priamo pri zdroji????), konateľ si sám rieši poistenie v ZP aj s ohľadom na ročné zúčtovanie ZP, prípadne ´dalšie dobrovoľné poistenia. Má v tomto prípade nárok aj na cestovné, stravné?? Platí aj firma za neho zdravotné poistenie?

v druhom prípade - keď má odmenu konateľa, tak podľa zák o zdr. poistení je zamestnancom ... sro platí 10% a on 4% z odmeny konateľa..
doplním.. zdaňuje firma (z odmeny), sociálne poistenie povinne neplatí ..
Zoltán Kovács
27.11.09,11:35
Zoltán -

Ak nevieš odpovedať nemusíš. Ale ja Ti odpoviem. V zmysle postupov účtovania účtuješ na 521- všetky pôžitky zamestnanca. A nejaký odvod asi len ťažko môže byť pôžitok kohokolvek. Účtuješ tu odmenu za vykonanú prácu zamestnanca, podľa pracovnej ktorú by si zamestnanec v plnej výške užíval, keby si on sám nemusel platiť aj odvody za seba. Ak by sa zajtra odvody zamestnanca aj strojnásobili tebe 521, napriek tomu, že odvody sú variabilné náklady, neporastie ani o cent. A vieš prečo? Pretože na 521 nie sú odvody, ale odmena pre zamestnanca. Dám Ti ešte dve otázky, ani na tie mi tu ani nemusíš odpovedať, stačí ak si odpovieš sám:

1. ak má zamestnanec nedoplatok na ZP pri ročnom zúčtovaní ZP, prečo tento nedoplatok nedoúčtuješ do nákladov firmy na 521 ak sú daňovým výdavkom? Nedoúčtujem, lebo ZP už bolo v nákladoch zaúčtované ako súčasť hrubej mzdy.

2. Keď robíš daňové priznanie zamestnancovi na daň z príjmu, prečo od hrubej mzdy odpočítavaš zaplatené poistné, ktoré si zaplatil zamestnanec tak dostaneš upravený základ dane. Veď toto je jasný dôkaz, že toto zaplatené poistné je akokeby daňovým výdavkom zamestnanca. Tak ak toto zaplatené poistné je daňovým výdavkom zamestnávateľa, prečo si ho ešte raz odpočítava zamestnanec, Zamestnávateľ nikdy nemôže robiť daňové priznanie zamestnancovi. Nechápeš podstatný princíp pojmu hrubá mzda.

promont maya -
súhlas s Tebou. Všetko to ale vzišlo z témy zakladateľky. Predpokladám, že má spoločníka, ktorý nie je zamestnancom firmy, teda nemá príjmy z pracovnoprávnej zmluvy, a tak si musí platiť odvody sám za seba... A ako tu už bolo povedané - ak si to platí z firmného účtu, účtuje sa to ako pohľadávka voči zamestnancovi a on tie peniaze musí do firmy vložiť. Ďalší dôkaz, že odvody zamestnanca nie sú daňovým nákladom zamestnávateľa. Posledná veta je zase hlúposť, že je to dôkaz o tom, že odvody zamestnanca nie sú nákladom spoločnosti. V tomto prípade už duplom, nakoľko nemôžme hovoriť vôbec o zamestnancovi. Sám sebe odporuješ


v citáte
Zoltán Kovács
27.11.09,11:37
Sorry, toto je ale už potrebné konečne ukončiť....

Podľa môjho názoru, obidvaja máte pravdu ... aj keď v niečom inom ... jeden sa na to pozerá zo strany zamestnávateľa ( 521 sú náklady zamestnávateľa na svojho zamestnanca, podložené uzatvorenou pracovnou zmluvou, súvisiacej s dohodnutou sumou za vykonanú prácu) ... a ten druhý má tiež pravdu, pozerajúc sa na to zo strany zamestnanca v tom, že vďaka schválenému výpočtu čistej mzdy ide o v sumáre o povinné "zrážky" ( odvody do poisťovní a dane ...) zo mzdy zamestnancovi, ktoré vyplývajú priamo zo zákona. Ale vďaka Zásadam postupov účtovania účtujeme na účte 521 - mzdové náklady zamestnávateľa, t. j. účtovnej jednotky, ale v ktorých sú zahrnuté aj odvody zamestnanca ( jeho náklady), ktoré má povinnosť jeho zamestnávateľ konieckoncov odviesť do štátneho rozpočtu ... .

Nechcem sa tu nikoho dotknúť ... ale myslím, že túto debatu vy sami asi nikdy neukončíte ... a ja by som chcela vedieť, o akú radu, resp. v čom potrebuje poradiť zadávateľ témy.

Súhlasím, ale keď si prečítaš prvé príspevky od esterax, tak podľa mňa jej pohľad je zo strany spoločnosti a nie zamestnanca. A tvrdiť to čo tvrdí...... že pri zamestnaneckom vzťahu ja ako zamestnávateľ nemám v nákladoch odvody do ZP a SP, ktoré je povinný platiť zamestnanec, je prinajmenšom scestné. Je to jedno ako nazvať tú nákladovú položku, ale mám ju v nákladoch.
Zoltán Kovács
27.11.09,11:39
Zoltán -

Ak nevieš odpovedať nemusíš.


Netvrdím, že neviem odpovedať, ale nechcem.
Andyke
27.11.09,11:51
Skúsme sa prosím vrátiť k vecnému riešeniu:

Opravte ma prosím, v čom sa mýlim.
Mám prípad, ked
A: spoločník nie je nikde zamestananý, t.j. nie je poistený z iného dôvodu
1. spoločník nie je konataľom a ani nemá so spoločnosťou žiadnu zmluvu
V tom prípade jedniné peniaze, ktoré môže zo spoločnosti dostať je výplata zisku. Svoje poistenie si musí riešiť sám (buď je zamestnaný niekde inde a je poistený z toho dôvodu, alebo je SZČO a je poistený z iného dôvodu, alebo si plati ZP sám ...) Výplata zisku u neho už nič neovplyvňuje.
2. Spoločník a zároveň konateľ
okrem výplaty zisku ako v bode A1 môže mať so spoločnosťou zmluvu o výkone funkcie konateľa. Výplata tejto zmluvy ide vo firme do nákladov, konateľ túto zmluvu zdaňuje (alebo ju zdaňuje firma priamo pri zdroji????), konateľ si sám rieši poistenie v ZP aj s ohľadom na ročné zúčtovanie ZP, prípadne ´dalšie dobrovoľné poistenia. Má v tomto prípade nárok aj na cestovné, stravné?? Platí aj firma za neho zdravotné poistenie?

Treba ho prihlásiť do ZP ako zamestnanca, platlí 4 % on a firma 10 % z odmeny za výkon funkcie. Samozrejme z príjmu zrazí zamestnávateľ aj daň , nakoľko jedná sa o príjem zo záv.činnosti podľa §5 písm. 1b Zák. o dani z príjmov.
Pokiaľ by bola výška odmeny vysoká prihliadajte na strop VZ do zdravotnej poisťovne

Stravné tu : http://www.porada.sk/887830-post20.html (http://www.porada.sk/887830-post20.html)
Cestovné : http://www.porada.sk/426863-post3.html (http://www.porada.sk/426863-post3.html)
Ešte aj tu pozri ohľadne odvodov :
http://www.porada.sk/1214704-post32.html (http://www.porada.sk/1214704-post32.html)
Dáša_
27.11.09,11:55
v druhom prípade - keď má odmenu konateľa, tak podľa zák o zdr. poistení je zamestnancom ... sro platí 10% a on 4% z odmeny konateľa..
doplním.. zdaňuje firma (z odmeny), sociálne poistenie povinne neplatí ..

A čo znamená, že zdaňuje firma? Že je ten príjem už daňovo vysporiadaný alebo vstupuje do daňového priznania.

Lebo doplním prípad
B Spoločník, konateľ a zároveň SZČO
1.Ak má vyplatené peniaze ako konateľ, vstupujem mu potom tento príjem do DP? Alebo nie.
2. Ak nemá vyplatené žiadne peniaze, pracuje pre spoločnosť, ale nielen ako konateľ, ale aj ako zamestnanec, akurat sa nevypláca. Môže si aj v tom prípade účtovať cestovne ? Tu sa asi zhodneme, že nie je problém, ano. Ale čo v prípade napríklad ochranných pracovných pomôcok, môže mať firma aj tieto v nákladoch v prípade, že nemá zamestnanca, práce vykonáva osobne majiteľ, zároveň aj konateľ?
esterax
27.11.09,12:15
Zoltán - ja veľmi dobre chápem.

Či je jedno či odvody sú vo výške 100€ alebo 1000 € nič nedoúčtovavaš, lebo aj tak to je vždy na 521...

Dobre zamestnancovi nerobíš daňové priznanie, zle som sa vyjadrila, tak robíš vysporiadanie dane, princíp je taký istý.

Že to je niečo iné, lebo spoločník nie je zamestnancom - jedná sa o ten istý odvod.

tak skúsim posledný príklad a ked už na základe toho nepochopíte o čo mi ide tak to vzdavam nadobro:

Mám mzdu 1000 € - túto mzdu zaúčtuje zamestnávateľ na 521/331. Sú to mzdové náklady. Urobí mi zrážku zo mzdy

odvody - 100 € 331/336
daň zo mzdy - 200 € 331/341
splátka televízora, ktorý som si kúpila - 100 € 331/379
hypotéka,zrážkou zo mzdy - 100 € 331/379

na účet mi poukáže, čistú mzdu 500 €


ked všetko zrátaš je to 1000 € a je to na 521, ale preboha ved ty tvrdíš potom že aj tá splátka televízora aj moja hypotéka je daňovým výdavkom zamestnávateľa, lebo pôvodne bola na 521 ... TOTO JE SCESTNÉ a ABSOLÚTNE POSTAVENÉ NA HLAVU

A ako sa mám na to pozerať ak nie z pohľadu firmy - bavíme sa či je niečo daňovým výdavkom sro. Máš tento odvod v nákladoch, to je pravda, ale ked to je v nákladoch tak tam to nie je odvod ale mzda zamestnanca. A preto nemôžeš tvrdiť, že odvody, ktoré platí zamestnanec sú daňovým výdavkom zamestnávateľa.
Zoltán Kovács
27.11.09,12:18
Zoltán - ja veľmi dobre chápem.

Či je jedno či odvody sú vo výške 100€ alebo 1000 € nič nedoúčtovavaš, lebo aj tak to je vždy na 521...

Dobre zamestnancovi nerobíš daňové priznanie, zle som sa vyjadrila, tak robíš vysporiadanie dane, princíp je taký istý.

Že to je niečo iné, lebo spoločník nie je zamestnancom - jedná sa o ten istý odvod.

tak skúsim posledný príklad a ked už na základe toho nepochopíte o čo mi ide tak to vzdavam nadobro:

Mám mzdu 1000 € - túto mzdu zaúčtuje zamestnávateľ na 521/331. Sú to mzdové náklady. Urobí mi zrážku zo mzdy

odvody - 100 € 331/336
daň zo mzdy - 200 € 331/341
splátka televízora, ktorý som si kúpila - 100 € 331/379
hypotéka,zrážkou zo mzdy - 100 € 331/379

na účet mi poukáže, čistú mzdu 500 €


ked všetko zrátaš je to 1000 € a je to na 521, ale preboha ved ty tvrdíš potom že aj tá splátka televízora aj moja hypotéka je daňovým výdavkom zamestnávateľa, lebo pôvodne bola na 521 ... TOTO JE SCESTNÉ a ABSOLÚTNE POSTAVENÉ NA HLAVU Ukáž mi kde tvrdím takúto hovadinu.

A ako sa mám na to pozerať ak nie z pohľadu firmy - bavíme sa či je niečo daňovým výdavkom sro. Máš tento odvod v nákladoch, to je pravda, ale ked to je v nákladoch tak tam to nie je odvod ale mzda zamestnanca. A preto nemôžeš tvrdiť, že odvody, ktoré platí zamestnanec sú daňovým výdavkom zamestnávateľa.


v citáte.
Zoltán Kovács
27.11.09,12:20
A ako sa mám na to pozerať ak nie z pohľadu firmy - bavíme sa či je niečo daňovým výdavkom sro. Máš tento odvod v nákladoch, to je pravda, ale ked to je v nákladoch tak tam to nie je odvod ale mzda zamestnanca. A preto nemôžeš tvrdiť, že odvody, ktoré platí zamestnanec sú daňovým výdavkom zamestnávateľa.

Len som označil o čo mi išlo. Je to jedno ako to nazvem, či hruba mzda alebo odvod. V princípe to mám v nákladoch predsa. A o tom sa tu hádame už dva dni. O nič viac.
137Cs
27.11.09,12:20
A tvrdiť to čo tvrdí...... že pri zamestnaneckom vzťahu ja ako zamestnávateľ nemám v nákladoch odvody do ZP a SP, ktoré je povinný platiť zamestnanec, je prinajmenšom scestné. Je to jedno ako nazvať tú nákladovú položku, ale mám ju v nákladoch.Esterax vôbec netvrdí, že pri zamestnaneckom vzťahu nie sú odvody zamestnanca zahrnuté v nákladoch firmy. Niekoľkokrát zopakovala, že sú v zahrnuté v mzdových nákladoch firmy - 521. Jediné, čo tvrdí je, že odvody nie sú nákladovou položkou firmy. Čo ani nemôžu byť, keď sú súčasťou mzdových nákladov. Nákladovou položkou firmy je v tomto prípade jedine hrubá mzda. Z akých zložiek sa táto hrubá mzda skladá, je úplne bezpredmetné. Účtovné zaradenie do nákladov firmy závisí od toho, za čo ho firma vypláca, nie od toho, ako a na čo zamestnanec tento v jeho prospech pripísaný náklad firmy použije. Z hľadiska členenia nákladov firmy je úplne jedno, čo a koľko z hrubej mzdy použije zamestnanec na úhradu svojich záväzkov (daň, odvody, splátky) a čo na osobnú spotrebu. Zložka osobnej spotreby z tejto mzdy bude pre firmu vždy len súčasťou mzdových nákladov. Tak isto ako odvody ZP.
Ak sa majú odvody zamestnanca v PÚ považovať za nákladovú položku firmy, to potom rovnako môžeme tvrdiť, že pri službe poskytnutej zamestnancami dodávateľa (účtovanej na 518), sú pre odberateľa zároveň nákladovou položkou mzdy, odvody, odpisy, materiál energie atď. u dodávateľa, kedže odberateľ z platby za službu všetky tieto zložky pokrýva resp. uhrádza...
mimotemy
Podľa mňa je scestná zámena nákladovej položky s kalkulačnou zložkou nákladov. A označovanie iného názoru ako hlúposť možno scestné nie je, ale je minimálne v rozpore s etiketou Porady...
Zoltán Kovács
27.11.09,12:24
Esterax vôbec netvrdí, že pri zamestnaneckom vzťahu nie sú odvody zamestnanca zahrnuté v nákladoch firmy. Niekoľkokrát zopakovala, že sú v zahrnuté v mzdových nákladoch firmy - 521. Jediné, čo tvrdí je, že odvody nie sú nákladovou položkou firmy. Čo ani nemôžu byť, keď sú súčasťou mzdových nákladov. Nákladovou položkou firmy je v tomto prípade jedine hrubá mzda. Z akých zložiek sa táto hrubá mzda skladá, je úplne bezpredmetné. Účtovné zaradenie do nákladov firmy závisí od toho, za čo ho firma vypláca, nie od toho, ako a na čo zamestnanec tento v jeho prospech pripísaný náklad firmy použije. Z hľadiska členenia nákladov firmy je úplne jedno, čo a koľko z hrubej mzdy použije zamestnanec na úhradu svojich záväzkov (daň, odvody, splátky) a čo na osobnú spotrebu. Zložka osobnej spotreby z tejto mzdy bude pre firmu vždy len súčasťou mzdových nákladov. Tak isto ako odvody ZP.
Ak sa majú odvody zamestnanca v PÚ považovať za nákladovú položku firmy, to potom rovnako môžeme tvrdiť, že pri službe poskytnutej zamestnancami dodávateľa (účtovanej na 518), sú pre odberateľa zároveň nákladovou položkou mzdy, odvody, odpisy, materiál energie atď. u dodávateľa, kedže odberateľ z platby za službu všetky tieto zložky pokrýva resp. uhrádza...
mimotemy
Podľa mňa je scestná zámena nákladovej položky s kalkulačnou zložkou nákladov. A označovanie iného názoru ako hlúposť možno scestné nie je, ale je minimálne v rozpore s etiketou Porady...

mimotemyTak ma nabonzujte...... Možno aj mňa vylúčia. Nič sa nestane.
promont maja
27.11.09,13:03
mimotemyTak ma nabonzujte...... Možno aj mňa vylúčia. Nič sa nestane.
Zoltán, to by sme prišli o dobrého odborníka ... podľa mňa je tu ten odveký iný pohľad na vec .. a to zo strany muža a ženy. Muž si určité veci rád zjednodušuje ( nehovorím, že to robíš vždy ...) a žena ich rozoberá pomaly z každého uhla ...

V žiadnom prípade nechcem aby sme o teba prišli .. ja si tvoje rady vážim ... a dúfam, že nám ešte v dobrej viere poradíš.
Marianna01
27.11.09,13:55
Mám mzdu 1000 € - túto mzdu zaúčtuje zamestnávateľ na 521/331. Sú to mzdové náklady. Urobí mi zrážku zo mzdy

odvody - 100 € 331/336
daň zo mzdy - 200 € 331/341
splátka televízora, ktorý som si kúpila - 100 € 331/379
hypotéka,zrážkou zo mzdy - 100 € 331/379

na účet mi poukáže, čistú mzdu 500 €




tak si zadala pekný príklad, poďme ho rozobrať:
Ak od hrubej mzdy - ktorá je zaúčtovaná v nákladovej položke 521, odpočítam všetky vyššie uvedené zrážky a odvody, dostaneš 500€. Ak po jednom začneme zrážky rušiť, vždy čistú mzdu o túto položku navýšime. Nakoniec sa dostaneme k odvodom zamestnanca, keď zrušíme aj túto mzdu, nakoniec dostane celých 1000€. Toto si písala v predchádzajúcich príspevkoch aj Ty.

Lenže tých 1000€ už máš zaúčtovaných na 521 - čo je nákladová položka! To teda znamená, že akékoľvek budú odvody zamestnanca, vždy sa prejavia na účte 521 - náklad zamestnávateľa.

Toto sa Ti snažil Zoli vysvetliť.
Marianna01
27.11.09,13:56
mimotemyTak ma nabonzujte...... Možno aj mňa vylúčia. Nič sa nestane.

toto by ma teda fakt mrzelo... :mad:
esterax
27.11.09,20:50
Marianna ja veľmi dobre viem čo sa snažil Zoli povedať.

Tvoj, Zoltanov a problem ostatných je, že idete na to presne odzadu ako si to napísala a presne opačne: čistú mzdu považujete za príjem zamestnanca + odvody + daň z príjmu + ostatné zrážky a máte 521 - náklad zamestnávateľa.

Ale veď príjem zamestnanca nie je jeho čistá mzda ale hrubá mzda, z tejto hrubej mzdy si zamestnanec platí odvody a platí si daň z príjmu a čistá mzda je len to čo dostane na účet: čiže hrubá mzda 521 je príjem zamestnanca - odvody, ktoré znáša zamestnanec - daň z príjmu - zrážky ostatné (televízor, hypotéka) = to čo zamestnávateľ poukáže na účet.

Píšeš, že nech odvody budú akékoľvek vždy sa prejavia na nákladovom účte 521. Prosím Ťa pekne, len mi napíš ako sa tieto odvody prejavia:
Keď dnes mám zaúčtované pri nejakom daňovom a odvodovom zaťažení na 521 - 1000€ , o mesiac strojnásobia všetky odvody a dane tak tam budeš mať zase 1000€ ani o cent viac. Ak o ďalší mesiac odvody úplne zrušia, zase tam budeš mať len tých 1000€ ani o cent menej. Tak mi prosím Ťa povedz akým záhadným spôsobom sa tieto odvody prejavujú na 521. Ako ju ovplyvňujú? Ako výška odvodov zamestnanca vplýva na výšku daňových nákladov zamestnávateľa, teda na výšku 521? Odvody sa prejavujú na čistej mzde zamestnanca a nie na nákladoch zamestnávateľa.

Ja za daňový výdavok firmy považujem v zmysle zákona o dani z príjmov výdavok, ktorý je daňovo uznaný, a ktorý ovplyvňuje DAŇOVÝ ZÁKLAD firmy. Samostatne stojaci odvod nie je DAŇOVÝM VÝDAVKOM firmy. Je to výdavok zamestnanca. Ak by odvody boli daňovým výdavkom firmy, tak predsa ak by sa odvody zvýšli, zvýšil by sa aj daňový výdavok a tým 521. Ak by sa odvody zamestnanca znížili, a ak tieto odvody sú daňovým výdavkom zamestnávateľa, tak predsa by sa musela znížiť aj 521.

Jediný kto pochopil čo som chcela povedať je zatiaľ 137Cs.

Ostatní - kto chcel tak po tom všetkom čo som napísala určite pochopil o čo mi ide. Tí ostatní budú dookola omieľať 521.
janka4311
28.11.09,17:59
Mila Esterax
Pre zamestnavatela nakladom firmy je vlastne to co ti odrobis /HM/
521/331
Takze ked ty zarobis pre zamestnavatela 1000EUR HM t.j. plne uznany danovy naklad zamestnavatela 521/331

Predstav si ze socialka zrusila vsetky odvody tak tych 1000Eur zamestnavatel ti musi vyplatit a zauctovat/ 521/331/ uznany danovy naklad/

ale pride list od socialky ze zalozili odvody a aby sme ti tych 100EUR stiahli a odviedli socialke, aby si ty nemusela, a my to za teba urobime a odvedieme tych 100EUR a zauctujeme - 331/336.

Pride list od Nay spolocnosti ze ti treba stiahnut za televizor lebo si si od nich kupila. a my sme zase taky ochotny a stiahneme ti tych 100EUR 331/379.

dalej pride list od banky ze si si od nich zobrala hypoteku a prosia nas aby sme ti stiahli aby si ty zas nemusela chodit kazdy mesiac do banky, ale aby to zamestnavatel urobil za teba.

dalej pride list z danoveho uradu aby sme ti stiahli dan 200EUR a my sme zase ochotny a urobime to za teba a stiahneme ti to. a zauctujeme to 331/341.

Vidis kolko veci za teba robi zamesnavatel aby si ty nemusela?

vsetko co ti vyplati zamestnavatel /HM/ ohladom mzdy je plne uznany naklad firmy. neuznanym nakladom firmy su odvody ktore sa nevyplatia v termine splatnosi a to su pripocitatelne polozky firmy.
a co sa tyka tej temy: ked si on sam za seba plati odvody tak to urcite nie je naklad firmy ale je to naklad jeho samotneho. nakladom firmy to bude vtedy ked bude zamestnancom firmy 521/331 a vtedy to bude uznany naklad firmy.
esterax
28.11.09,19:15
Mila Esterax
Pre zamestnavatela nakladom firmy je vlastne to co ti odrobis /HM/
521/331
Takze ked ty zarobis pre zamestnavatela 1000EUR HM t.j. plne uznany danovy naklad zamestnavatela 521/331

Predstav si ze socialka zrusila vsetky odvody tak tych 1000Eur zamestnavatel ti musi vyplatit a zauctovat/ 521/331/ uznany danovy naklad/

ale pride list od socialky ze zalozili odvody a aby sme ti tych 100EUR stiahli a odviedli socialke, aby si ty nemusela, a my to za teba urobime a odvedieme tych 100EUR a zauctujeme - 331/336.

Pride list od Nay spolocnosti ze ti treba stiahnut za televizor lebo si si od nich kupila. a my sme zase taky ochotny a stiahneme ti tych 100EUR 331/379.

dalej pride list od banky ze si si od nich zobrala hypoteku a prosia nas aby sme ti stiahli aby si ty zas nemusela chodit kazdy mesiac do banky, ale aby to zamestnavatel urobil za teba.

dalej pride list z danoveho uradu aby sme ti stiahli dan 200EUR a my sme zase ochotny a urobime to za teba a stiahneme ti to. a zauctujeme to 331/341.

Vidis kolko veci za teba robi zamesnavatel aby si ty nemusela?

vsetko co ti vyplati zamestnavatel /HM/ ohladom mzdy je plne uznany naklad firmy. neuznanym nakladom firmy su odvody ktore sa nevyplatia v termine splatnosi a to su pripocitatelne polozky firmy.
a co sa tyka tej temy: ked si on sam za seba plati odvody tak to urcite nie je naklad firmy ale je to naklad jeho samotneho. nakladom firmy to bude vtedy ked bude zamestnancom firmy 521/331 a vtedy to bude uznany naklad firmy.
Milá Janka,

neviem ako reagovať na Tvoju odpoveď, pretože až na posledný odsek plne potvrdzuješ čo píšem a čo som sa snažila vysvetliť.

521 je celá daňovo uznaný náklad - to som nikdy nespochybnila.

Bavíme sa tu, či odvody, ktoré si platí zamestnanec sú daňovým nákladom firmy. Tvrdíš, že čo všetko robí za mňa zamestnávateľ. Ja to všetko dobre viem a som mu veľmi vďačná. Lebo presne viem, že keby to nerobil, poslal by mi na účet 1000 EUR a ja by som si musela doma vypočítať, koľko mám platiť si odvody, koľko si mám zaplatiť daň z príjmov, musela by som vypísať príkaz na úhradu a ísť do banky si to všetko pekne zaplatiť. Ja z môjho účtu by som si zaplatila odvody, daň z príjmu , televízor aj hypotéku. A zamestnávateľ by ani nemal potuchy kolko to je, keďže by to nemusel robiť.

Jednoducho to všetko robí za mňa zamestnávateľ, presne tak ako si povedala. Nevyplatí mi časť mzdy a rovno to poukáže na účet poisťovni. Ako trojstranný obchod. Mzda je plný dańový výdavok zamestnávateľa, ale ako môže niekto tvrdiť, že je odvod zamestnanca daňovým výdavkom zamestnávateľa, kebyže v prípade ako píšeš ty by som musela ísť do banky a uhradiť si to sama.

Ak mi dá zamestnávateľ odmenu ku mzde a ja si z tej odmeny zaplatím dovolenku, tak moja mzda aj s odmenou je celý daňovo uznaný náklad. Ale preboha nemôže niekto tvrdiť, že tá zaplatená dovolenka je daňovo uzananý náklad zamestnávateľa. To je to isté akokeby som doniesla zamestnávateľovi faktúru za moju dovolenku aby ju uhradil a poviem mu, že to je Ok lebo to je jeho daňový náklad. Veď keby mi to dal do mzdy tak to bude na 521.

Už ozaj neviem ako viac po lopate to tu vysvetliť.

NA 521 - JE MZDA ZAMESTNANCA - NIČ INÉ A JE TO DAŇOVO UZNANÝ NÁKLAD

ODVOD ZAMESTNANCA NIE JE DAŇOVO UZANANÝ NÁKLAD ZAMESTNÁVATEĽA PRETOŽE TIETO ODVODY SI ZAMESTNANEC PLATÍ SÁM - potom je daňovo uzananý náklad zamestnávateľa všetko čo si zamestnanec za mzdu kúpi, ešte aj rožky, mlieko, aj chleba - veď aj to bolo na 521
137Cs
29.11.09,17:55
..a co sa tyka tej temy: ked si on sam za seba plati odvody tak to urcite nie je naklad firmy ale je to naklad jeho samotneho. nakladom firmy to bude vtedy ked bude zamestnancom firmy 521/331 a vtedy to bude uznany naklad firmy.
Odvod zamestnanca na zdravotné a sociálne poistenie nákladom firmy nie je. Bez ohľadu na rôzne krkolomné obhajovanie opačného názoru tvrdením, že predsa je to zahrnuté v nákladoch firmy cez mzdy. V nákladoch na 521 sú zaúčtované všetky zložky mzdy zamestnanca, vrátane osobnej spotreby. Odvod zamestnanca vôbec neznižuje základ dane firmy - daňovým výdavkom firmy je hrubá mzda a nič iné. Skúste si len teoretický prípad, že z nejakého dôvodu by musel zamestnanec zaplatiť odvod ZP (napr. dodatočný doplatok) aj v prípade, že by v danom mesiaci nepoberal žiadnu mzdu (napr. pre nemoc). Na aký nákladový účet firmy by ste tento podľa vás „daňový náklad firmy“ účtovali ? Odvod ZP znižuje základ dane jedine u zamestnanca (§ 5/8 ZDP). A je jedno, či tento odvod za zamestnanca zrazí a odvedie firma, alebo ho zamestnanec z nejakého dôvodu zaplatí sám...
„Teória“ o odvode ZP ako náklade firmy neplatí dokonca ani v jednoduchom účtovníctve, kde by na prvý pohľad fakt mohol vzniknúť dojem, že odvod ZP je daňovým výdavkom firmy (uhradený odvod ZP za zamestnanca sa účtuje v peňažnom denníku priamo do nákladov). Ale podľa Postupov JÚ (§ 4/8/b) sa účtujú – podobne ako zrazená daň zo mzdy – v peňažnom denníku podľa § 14/6/e bod 3, teda do miezd ! Nákladom zamestnávateľa je tiež len hrubá mzda, aj keď vzhľadom na odlišný spôsob účtovania v JÚ je v PD rozpísaná spravidla v 4 samostatných položkách (odvod ZP, odvod SP, daň zo mzdy a výplata mzdy)...

Už ozaj neviem ako viac po lopate to tu vysvetliť. Nijako :). Zrejme sa berie do úvahy skôr kto píše a komu oponuje ako čo píše. Ak by názor: „odvody zamestnanca nie sú nákladom firmy„ za hlúposť označil nejaký nováčik a Vy by ste boli dlhodobý VIP oponujúci tomuto názoru, reakcie by boli úplne odlišné. Prinajmenšom by bola podstatne väčšia ochota aspoň porozmýšľať, či nemáte pravdu. A určite by sa našli aj nejaké súhlasy :D.
Katija
30.11.09,11:46
Na príspevku ma zaujala táto časť.


vsetko co ti vyplati zamestnavatel /HM/ ohladom mzdy je plne uznany naklad firmy. neuznanym nakladom firmy su odvody ktore sa nevyplatia v termine splatnosi a to su pripocitatelne polozky firmy.
janka4311, toto je odborná téma a tak by som ťa poprosila k tejto časti tvrdenia uviesť príslušné paragrafy zákona.
Rada sa naučím niečo nové.
esterax
30.11.09,12:56
Nijako :). Zrejme sa berie do úvahy skôr kto píše a komu oponuje ako čo píše. Ak by názor: „odvody zamestnanca nie sú nákladom firmy„ za hlúposť označil nejaký nováčik a Vy by ste boli dlhodobý VIP oponujúci tomuto názoru, reakcie by boli úplne odlišné. Prinajmenšom by bola podstatne väčšia ochota aspoň porozmýšľať, či nemáte pravdu. A určite by sa našli aj nejaké súhlasy :D.


všimla som si, že tu pôsobí veľká sila funklubov http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
promont maja
01.12.09,11:14
Pôvodca textu príspevku: janka4311
vsetko co ti vyplati zamestnavatel /HM/ ohladom mzdy je plne uznany naklad firmy. neuznanym nakladom firmy su odvody ktore sa nevyplatia v termine splatnosi a to su pripocitatelne polozky firmy.


Janka, ale aj mňa to veľmi zaujíma ... či mi niečo ušlo?
Zoltán Kovács
01.12.09,11:46
Skúste si len teoretický prípad, že z nejakého dôvodu by musel zamestnanec zaplatiť odvod ZP (napr. dodatočný doplatok) aj v prípade, že by v danom mesiaci nepoberal žiadnu mzdu (napr. pre nemoc). Na aký nákladový účet firmy by ste tento podľa vás „daňový náklad firmy“ účtovali ? Odvod ZP znižuje základ dane jedine u zamestnanca (§ 5/8 ZDP). A je jedno, či tento odvod za zamestnanca zrazí a odvedie firma, alebo ho zamestnanec z nejakého dôvodu zaplatí sám...


Napríklad keď zamestnanec má celý mesiac neplatené voľno, tak zamestnávateľ je povinný za neho odviesť do ZP poistné z minimálneho vymeriavacieho základu. Čo sa účtuje na 524/336.
emilly1
01.12.09,13:40
Dievčatá, prosím Vás poraďte mi pokiaľ ide firma na 60% ako mám preplatiť dovolenku a sviatok pracovníkom, a kde nájdem nejaký právny predpis ohľadom tohoto. Ďakujem
ekopo
01.12.09,13:47
Nie som dievča, ale ohľadne dovolenky je to § 116, sviatok § 122 a priemerný zárobok je riešený v §§ 134 a 135 zákonníka práce. A ešte dám do pozornosti § 142 a 144 ZP
Katija
01.12.09,16:42
Skúste si len teoretický prípad, že z nejakého dôvodu by musel zamestnanec zaplatiť odvod ZP (napr. dodatočný doplatok) aj v prípade, že by v danom mesiaci nepoberal žiadnu mzdu (napr. pre nemoc). Na aký nákladový účet firmy by ste tento podľa vás „daňový náklad firmy“ účtovali ? Odvod ZP znižuje základ dane jedine u zamestnanca (§ 5/8 ZDP). A je jedno, či tento odvod za zamestnanca zrazí a odvedie firma, alebo ho zamestnanec z nejakého dôvodu zaplatí sám...
Napríklad keď zamestnanec má celý mesiac neplatené voľno, tak zamestnávateľ je povinný za neho odviesť do ZP poistné z minimálneho vymeriavacieho základu. Čo sa účtuje na 524/336.OK príklad dobrý, ale otázka bola iná.
Povedz kam zaúčtuješ v tomto prípade odvody, ktoré je povinný z minimálneho vymeriavacieho základu odviesť do ZP zamestnanec sám za seba - prostredníctvom svojho zamestnávateľa.
:) Myslím tie 4% odvodu zamestnanca z minimálneho vymeriavacieho základu na ktoré má ZP podľa zákona nárok. Tiež na 524 ? :confused:
137Cs
01.12.09,17:10
Napríklad keď zamestnanec má celý mesiac neplatené voľno, tak zamestnávateľ je povinný za neho odviesť do ZP poistné z minimálneho vymeriavacieho základu. Čo sa účtuje na 524/336.
Veľmi dobre, že ste uviedli práve tento príklad. Zo znenia príslušných §§ zákona o zdravotnom poistení:

§ 13
Vymeriavací základ
(15) Na účely tohto zákona sa pojmom minimálny základ zamestnanca rozumie minimálna mzda zamestnanca podľa osobitného predpisu47) platná k 1. januáru kalendárneho roka, za ktorý sa platí poistné. Minimálny základ zamestnanca podľa § 11 ods. 3 písm. d) až k) nie je určený.
(16)Minimálny základ podľa odseku 15 sa nekráti o časť zodpovedajúcu neospravedlnenej neprítomnosti zamestnanca a poskytnutému pracovnému voľnu bez náhrady mzdy, ktoré zamestnávateľ poskytne zamestnancovi na jeho žiadosť, okrem pracovného voľna bez náhrady mzdy, ktoré je zamestnávateľ povinný poskytnúť zamestnancovi podľa osobitného predpisu.48

§ 16
Preddavok na poistné
(8) Výška preddavku na poistné
a) zamestnanca je najmenej vo výške určenej sadzbou poistného [§ 12 ods. 1 písm. a)] z minimálneho základu podľa § 13 ods. 15 a 16 a najviac vo výške určenej sadzbou poistného [§ 12 ods. 1 písm. a)] z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy,
d) zamestnávateľa je najmenej vo výške určenej sadzbou poistného [§ 12 ods. 1 písm. d)] z minimálneho základu podľa § 13 ods. 15 a 16 a najviac vo výške určenej sadzbou poistného [§ 12 ods. 1 písm. d)] z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy za každého zamestnanca,
vyplýva, že za obdobie neplateného voľna má povinnosť platiť preddavky na poistné ZP ako zamestnanec (4%), tak i zamestnávateľ (10%) z minimálneho základu.
Podľa Vás „zamestnávateľ je povinný za neho odviesť do ZP poistné z minimálneho vymeriavacieho základu. Čo sa účtuje na 524 (http://www.porada.sk/t58997-524-zakonne-socialne-poistenie.html)/336.“. A má to byť dôkaz toho, že odvod ZP zamestnanca je náklad firmy – 524. Ak to tvrdíte, asi to tak aj účtujete. A účtujete to potom zle. Pretože odvod ZP zamestnanca za seba uhradený firmou nie je odvodom firmy (524), ale pohľadávkou firmy voči zamestnancovi (33x/336). Jednoznačne to vyplýva zo znenia zákona o ZP. Keby Vám to predsa nestačilo, kliknite si na starší príspevok Ing. Mihála: http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=151755 (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=151755)


Pôvodca textu príspevku: Dada
Zamestnanec mal celý november neplatené voľno. Viem, že treba za neho odviesť zdravotné poistenie 14%. Ako to uviesť vo výplatnej páske? 10% zamestnávateľ a 4% zamestnanec?
Jozef Mihál: Áno, 10% zamestnávateľ, 4% zamestnanec, z jemu prislúchajúcej minimálnej mzdy za daný mesiac (obvykle teda zo 6500 Sk).
Voči zamestnancovi si evidujete pohľadávku na tie 4%, čiže obvykle na sumu 260 Sk - to je Vám ako zamestnávateľovi povinný vrátiť.
Ak to účtujete predsa len správne ( za firmu ako náklad a za zamestnanca ako pohľadávku), tak ďalej už pokračovať nemusím. Lepší argument na to, či je odvod ZP zamestnanca daňovým nákladom firmy alebo nie, aj tak nevymyslím.
Túto tému si dovolím (z mojej strany definitívne) ukončiť citátom Richarda Sulíka http://blog.etrend.sk/richard-sulik/ (http://blog.etrend.sk/richard-sulik/)
Veľa času zbytočne zabíjame tým, že všetky názory berieme ako rovnocenné. Keď napríklad poviem, že mesiac pozostáva z kameňa a môj oponent povie, že to nie je pravda, lebo mesiac pozostáva z nórskeho bobrieho syra, tak máme dva rôzne názory, ale nestojí za to s tým ďalej strácať čas...
emilly1
02.12.09,06:11
Prepáč, a veľmi pekne ďakujem za pomoc.
MonikaF.
02.12.09,06:35
Keď ide o odmenu konateľovi a nie mzdu, potom idú do nákladov odvody do SP aj ZP cez 524.
Zoltán Kovács
02.12.09,06:38
Veľmi dobre, že ste uviedli práve tento príklad. Zo znenia príslušných §§ zákona o zdravotnom poistení:

§ 13
Vymeriavací základ
(15) Na účely tohto zákona sa pojmom minimálny základ zamestnanca rozumie minimálna mzda zamestnanca podľa osobitného predpisu47) platná k 1. januáru kalendárneho roka, za ktorý sa platí poistné. Minimálny základ zamestnanca podľa § 11 ods. 3 písm. d) až k) nie je určený.
(16)Minimálny základ podľa odseku 15 sa nekráti o časť zodpovedajúcu neospravedlnenej neprítomnosti zamestnanca a poskytnutému pracovnému voľnu bez náhrady mzdy, ktoré zamestnávateľ poskytne zamestnancovi na jeho žiadosť, okrem pracovného voľna bez náhrady mzdy, ktoré je zamestnávateľ povinný poskytnúť zamestnancovi podľa osobitného predpisu.48

§ 16
Preddavok na poistné
(8) Výška preddavku na poistné
a) zamestnanca je najmenej vo výške určenej sadzbou poistného [§ 12 ods. 1 písm. a)] z minimálneho základu podľa § 13 ods. 15 a 16 a najviac vo výške určenej sadzbou poistného [§ 12 ods. 1 písm. a)] z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy,
d) zamestnávateľa je najmenej vo výške určenej sadzbou poistného [§ 12 ods. 1 písm. d)] z minimálneho základu podľa § 13 ods. 15 a 16 a najviac vo výške určenej sadzbou poistného [§ 12 ods. 1 písm. d)] z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy za každého zamestnanca,
vyplýva, že za obdobie neplateného voľna má povinnosť platiť preddavky na poistné ZP ako zamestnanec (4%), tak i zamestnávateľ (10%) z minimálneho základu.
Podľa Vás „zamestnávateľ je povinný za neho odviesť do ZP poistné z minimálneho vymeriavacieho základu. Čo sa účtuje na 524 (http://www.porada.sk/t58997-524-zakonne-socialne-poistenie.html)/336.“. A má to byť dôkaz toho, že odvod ZP zamestnanca je náklad firmy – 524. Ak to tvrdíte, asi to tak aj účtujete. A účtujete to potom zle. Pretože odvod ZP zamestnanca za seba uhradený firmou nie je odvodom firmy (524), ale pohľadávkou firmy voči zamestnancovi (33x/336). Jednoznačne to vyplýva zo znenia zákona o ZP. Keby Vám to predsa nestačilo, kliknite si na starší príspevok Ing. Mihála: http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=151755 (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=151755)

Ak to účtujete predsa len správne ( za firmu ako náklad a za zamestnanca ako pohľadávku), tak ďalej už pokračovať nemusím. Lepší argument na to, či je odvod ZP zamestnanca daňovým nákladom firmy alebo nie, aj tak nevymyslím.
Túto tému si dovolím (z mojej strany definitívne) ukončiť citátom Richarda Sulíka http://blog.etrend.sk/richard-sulik/ (http://blog.etrend.sk/richard-sulik/)
Veľa času zbytočne zabíjame tým, že všetky názory berieme ako rovnocenné. Keď napríklad poviem, že mesiac pozostáva z kameňa a môj oponent povie, že to nie je pravda, lebo mesiac pozostáva z nórskeho bobrieho syra, tak máme dva rôzne názory, ale nestojí za to s tým ďalej strácať čas...


Ospravedlňujem sa. A to z jedinho dôvodu:
Áno mali ste pravdu, bola to zbytočná diskusia z hľadiska nás účtovníkov - odborníkov.
Ale
Z hľadiska laika (szčo, majitelia,konatelia spoločnosti, ktorí zamestnávajú) nebola. Totiž, pre nás účtovníkov-odborníkov samotný princíp účtovania a premietnutia odvodov zamestnanca do účtovníctva je (si myslím) jednoznačný. Ale, keď túto diskusiu si prečíta ten laik ( szčo, majitelia,konatelia spoločnosti, ktorí zamestnávajú) tak im vlasy dupkom stoja. Lebo oni z celého si zapamňtajú len to, že odvod zamestnanca nie je ich náklad. A pritom ide len o princíp, AKO účtovať, a ako sa prejavý tento odvod v nákladoch, výdavkoch zamestnávateľa.
A po tejto diskusii sa ťažko im bude vysvetlovať, že tieto odvody im znižujú základ dane na konci roka. Totiž vysvetlovať človekovi, ktorý je odborníkom vo svojom fachu to, že odvod je súčasťou hrubej mzdy, ktorý sa účtuje na 521 a nie na 524 je zbytočné. Nepochopí to, a ani to nemusí pochopiť.

Možno urobil som chybu tam, že k celej problematike som sa postavil zo strany toho zamestnávateľa, ktorý nemá ani páru o tom ako sa to všetko objaví v účtovníctve. A to čiste len z praktického hladiska. Nakoľko ja ako účtovník ťažko (ale aj zbytočne) sa budem ohánať pred klientom pri vysvetlovaní s paragrafmi zákona, keď on chce len vedieť či to ovplyvní, alebo nie jeho základ dane.
promont maja
02.12.09,07:01
[QUOTE=Zoltán Kovács;1223548]Ospravedlňujem sa. A to z jedinho dôvodu:
Áno mali ste pravdu, bola to zbytočná diskusia z hľadiska nás účtovníkov - odborníkov.


Ja osobne si myslím, že žiadna a ani takáto diskusia nie je na škodu, ja ju vítam ... vždy mám možnosť naučiť sa niečo nové a hlavne viac hláv = viac náhľadov na problém ...
Katija
02.12.09,08:19
Keď ide o odmenu konateľovi a nie mzdu, potom idú do nákladov odvody do SP aj ZP cez 524.
Prepáč ale neviem o čo ti ide.
Ak je to tvoja otázka, tak daj prosím ťa na koniec vety otáznik.
Ak je to tvoje odborné tvrdenie, tak nie je celkom správne.
Zo žiadnej odmeny konateľa sa neodvádzajú odvody do SP a teda sa ani neúčtujú nikam.
Hugo Rag.
14.12.09,23:23
Mohol by som vstúpiť do Vašej diskusie? Doteraz sa tu riešil spoločník, ktorý nemá pracovný pomer .
Ale ako je to s účtovaním, odvodmi a daňovými výdavkami pri trojjedinej multifunkčnej osobe v s.r.o. - spoločník, konateľ, zamestnanec v jednom? V pracovnej zmluve má napísané, že je samostatný pracovník a konateľ spoločnosti a jeho mesačná odmena je 1.000 EUR.
Myslím, že by ste veľa ľuďom pomohli (vrátane mňa), ak by sme poznali, prípadne si mohli porovnať názory skúsených odborníkov na to, ako sa ich účtovať (ako zamestnancov – 521/331, alebo spoločníkov 522/366)? Ako ich prihlasovať - ako zamestnanca, alebo ako spoločníka? A prečo práve takto, kde je to napísané? Aký dopad to bude mať na odvody a daňové výdavky (- trocha naivná otázka, že , ale predpokladám, že nie každý si to vie vydedukovať a pozrieť sa do dajakej príručky súvzťažností .)
Lianka
15.12.09,09:00
Aj mzdy zamestnanca, ktory je sucasne spolocnikom, uctujeme na 522/366.

Pozri charakteristiku uctu 522 a 366, napr. aj tu: http://www.porada.sk/t18282-postupy-uctovania-pu-od-01-12-2008-a.html.

Konatel nemoze pracovat na pracovnu zmluvu.

Do poistovni ho prihlasujes z titulu existencie pracovnej zmluvy - je povazovany za zamestnanca.
danula.s
15.12.09,09:17
Myslím si, že ak sú tieto odvody súčasťou mzdy, tak samozrejme idú do nákladov ako mzda riadneho zamestnanca - 522/366 a rozúčtovanie
odvodov 524/336 - to je to čo platí firma a to čo platí zamestnanec je
366/336 / zamestnancom myslím aj spoločníka - lebo ak poberá za svoju činnosť mzdu tak má príjem zo závislej činnosti/. Ak si spoločník platí odvody dobrovolne - pretože chce byť poistený, tak to nie je náklad firmy. Ak sa tieto odvody platia cez účet firmy, tak by som to dala do nákladov , ale pripočítatelných, ktoré neovplyvnia daňový základ.
Hugo Rag.
15.12.09,22:50
Lianka naprísala:

Konatel nemoze pracovat na pracovnu zmluvu.

Lianka vďaka.

Pre tých, z nás, ktorí sme v tom doteraz nemali jasno, som patrál PREČO konateľ nemôže pracovať na pracovnú zmluvu a zistil som, že dôvodov je viacero, ale predovšetkým:

1.Postavenie konateľa sa riadi Obchodným zákonníkom: podľa §133 ods. 1) „Štatutárnym orgánom spoločnosti je jeden alebo viac konateľov“. Podľa § 66 ods. 1) patrí štatutárny orgán medzi tzv. „členov orgánu spoločnosti“ a ďalej sa v§ 166 ods. 3) vraví: „Vzťah medzi spoločnosťou a členom orgánu spoločnosti alebo spoločníkom pri zariaďovaní záležitostí spoločnosti sa spravuje primerane ustanoveniami o mandátnej zmluve, ak zo zmluvy o výkone funkcie uzatvorenej medzi spoločnosťou a členom orgánu spoločnosti alebo spoločníkom, ak bola zmluva o výkone funkcie uzavretá alebo zo zákona nevyplýva iné určenie práv a povinností.“
2.Konatelia, ktorí porušili svoje povinnosti pri výkone svojej pôsobnosti, sú povinní spoločne a nerozdielne nahradiť škodu, ktorú tým spoločnosti spôsobili. (§ 135 a, ods.2 Obch. zákonníka). Zamestnanec uhrádza spôsobenú škodu „len“ do o výšky trojnásobku priemerného mesačného platu.
3.Existuje Rozsudok Najvyššieho súdu SR, sp. Zn 5 Cdo 92/97 podľa ktorého funkciu konateľa obchodnej spoločnosti s ručením obmedzeným nemožno vykonávať v pracovnom pomere. Pracovná zmluva, v ktorej sa uvádza ako druh práce „konateľ,“ rovnako ako pracovnú zmluvu, ktorá ako druh práce označuje činnosti, ktoré nemožno zreteľne odlíšiť od činností konateľa (napr. generálny riaditeľ, riaditeľ firmy, generálny manažér apod. – bez určenia aké činnosti sa vykonávajú) sa má posudzovať ako neplatná.

Preto je pre výkon funkcie potrebné uzatvoriť Zmluva o výkonu funkcie s odvolaním na § 66 ods. 3 Obchodného zákonníka, alebo Mandátnu zmluvu (podľa § 566 Obchodného zákonníka), alebo Príkaznú zmluvu podľa § 724 Občianskeho zákonníka.

Účtovanie vyplatených odmien a odvodové povinnosti sa riadi podlo toho, ako je v zmluve dohodnuté odmeňovanie. (Do Sociálnej poisťovne sa neplatí nič, lebo zmluva uzatvorená podľa Obch. zákonníka zakladá obchodný vzťah a z obchodných vzťahov sa odvody neplatia. Zdravotné poistenie sa platia vtedy, ak sa odmeny zúčtovávajú do nákladov spoločnosti. Ak sa odmeny vyplácajú zo zisku zdravotné poistenie sa neplatí.). – Napísal som to správne? Ak nie, tak ma, prosím, opravte.
marjankaj
15.12.09,23:58
Odvody sú zrážka mzdy zo mzdy zamestnanca a majú vplyv na čistú mzdu zamestnanca a v žiadnom prípade neovplyvňujú výšku nákladov zamestnávateľa. Ak zajtra zrušia odvody, ktoré si platí zamestnanec, podľa teba klesnú mzdové náklady zamestnávateľovi? Odvody sa nerušia spätne. To si ani neviem predstaviť taký zákon.

Čiže podľa teba je daňovým nákladom firmy aj daň z príjmu zo závislej činnosti, ktorú zrážaš zamestnancom. Áno je to daňový náklad. Najlepšie to uvidíš v JÚ. Daň z príjmu odvedená za zamestnanca je VOZD.

Ďalej sa Ťa opýtam, keď urobí zamestnanec ročné zúčtovanie zdravotného poistenie a vyjde mu nedoplatok alebo preplatok opravuješ účtovanie na 521? A opravuješ ak pri ročnom vysporiadaní dane z príjmov zamestnancovi vyjde preplatok alebo nedoplatok dane z príjmov? Nedajbože si to daňové priznanie podáva sám zamestnanec, a má aj iné príjmy ako zo závislej činnosti, to ťa ako informuje? To musíš mať potom v tom riadny miš-maš. A ak nie tak prečo?

Ak si kúpim televízor a dám si ho na splátky a dám si urobiť splátku formou zrážky zo mzdy, podľa teba je to daňový náklad zamestnávateľa, V JÚ by si to dala do VNZD?:confused: lebo to ide cez hrubú mzdu .... Ako jednoducho si môžem kúpiť televízor na náklady zamestnávateľa, len škoda, že všetky náklady znášam ja ....

Ideš na to odzadu a úplne nesprávne ....

Skús sa na to pozrieť ako je to v jednoduchom účtovníctve. Tam čo mi odíde z účtu odvody SP, ZP daň z príjmu zo závislej činnosti, to všetko je výdavok ovplyvňujúci základ dane.
Nepochybujem, že obidve strany to mysleli dobre, len to inak pomenovali a tým vznikli názorové rozdiely.
JANULA999
16.12.09,00:04
Táto téma zaujíma aj mňa.
1. Ak konateľ je aj spoločník odviedol z firemného účtu Zdravot. poistenie - dobrovoľne poistený a vo firme nemá žiadnu zmluvu ani nepoberá žiadny príjem. Ako mám toto zaúčtovať?
2. A sa neskor zamestnal na TPP vo firme tak to mám účtovať hrubú mzdu na 521 alebo 522? Teda je konateľ-spoločník-zamestnanec (pracuje vo firme manuálne). Prosím poraďte mi. Díky
Andyke
16.12.09,11:50
1. 355/221 ( a peniaze musí vrátiť spoločnosti, potom budeš účtovať 211/355 - ak do pokladne)
2. 522/366
JANULA999
16.12.09,13:31
Andyke,díky moc. Čiže nebudem používať pri takomto zamestnancovi (spoločník je aj zamestnanec) 331 ale na 366.
Chcela by som Ťa poprosť čí teda budem účtovať ostatné takto:
hrubé mzdy 522/366
náhrada mzdy pri PN 527/366
ZP - zamestnanec odvody 366/336
soc. poist. - zamestnanec odvody 366/336
daňový bonus 342/366
preddavok na daň z príjmov zo záv. činnosti 366/342
ZP - firma- odvody 524/336
soc. poist. - firma -odvody 524/336
zrážky z miezd (dobrovoľné dôchodkové pripoistenie) 366/333 alebo 379
stravné lístky - zamestnanec 335 /213 (tady neviem aký účet mám použiť na miesto 335)
zamestnávateľ 527/213
Díky moc veľmi by si mi pomohla.
Andyke
16.12.09,13:50
Ten začiatok máš dobre, takže idem ďalej :

zrážky z miezd (dobrovoľné dôchodkové pripoistenie) 366/333 alebo 379

stravné lístky - zamestnanec 335 /213 331/335 (keď máte aj iných zamestnancov)
( 366/335 u spoločníka ,ktorý je zamestnancom zároveň)
odpovede červeným

Stravné lístky- nákup 213/321

a int. dokladom účtuješ :
527/213 príspevok zamestnávateľa
213/335 pohľadávky voči zamestnancom za stravné lístky
213/472 príspevok zo soc.fondu
JANULA999
16.12.09,14:02
Si zlatá, už budem kludnejšia. Ešte že takáto stránka existuje, no neviem čo by som robila. Díky. A prajem šťastné a veselé vianoce, a veľa úspechov v novom roku.
JANULA999
17.12.09,20:39
Andyke, a nemalo by byť na tom ID účtované
527/213 príspevok zamestnávateľa
335/213 pohľadávky voči zamestnanocm za stravné lístky
472/213 príspevok zo soc. fondu?
a zrážka zo mzdy stravné lístky - zamestnanec (spoločník) 366/335
Díky źa odpoveď
DJW
03.01.10,23:26
Zdravím všetkých poraďákov a prosím o radu (nie ohľadne účtovania ale ohľadne výšky poistení a odvodov)

Som riadne zamestaný na TPP a zamestnávateľ za mňa platí všetky odvody a Zdrav Poist.
Dan priznanie si podávam sám, nakoľko mám príjem ešte z prenájmu nehnutelnosti.

Uz 9 rokov vykonávam určitú činnosť cez živnosť rodinného príslušníka (kde nefigurujem ako zamestnanec) súbežne s mojím zamestním, no z rodinných dôvodov plánujem založiť jednoosobovú s.r.o., kde budem jediným spoločníkom a konateľom.

Aké ma čakajú povinné odvody, pokiaľ plánujem zotrvať v TPP u terajšieho zamestnávateľa, kt. bude za mňa naďalej platit ZP+ostatné odvody?
Samozrejme mám záujme platiť čo najmenej.
V s.r.o. nebudem mať zamestnancov (činnosť: prenájom technológii, sprostredkovanie, malo a veľkoobchod), takže nechcem si komplikovať život stravnými lístkami a podobne, myslím že žiadne veľké čisté zisky mi nehrozia.

V prípade, že budem musieť platiť ZP (plus jedno mi zaplatí môj zamestnávateľ za TPP), nemám nárok na nejakú nadštandardnú zdravotnú starostlivosť? 2x ZP = 2x väčší komfort, nie? ;)

V prípade, že by som sa rozhodol predsa pribrať spoločníkov (minoritných, bez funkcie), aké sú odvodové povinnosti?

No a zisk z s.r.o po zdanení uvádzam v mojom vlastnom DP (FO) ako už zdanený zisk (nezdanuje sa dvakrát?)+ už preddavkom zdanený príjem z TPP + príjem z nehnuteľnosti ktorý zdaním?

Ďakujem :)
Dáša_
04.01.10,07:07
Zdravím všetkých poraďákov a prosím o radu (nie ohľadne účtovania ale ohľadne výšky poistení a odvodov)

Som riadne zamestaný na TPP a zamestnávateľ za mňa platí všetky odvody a Zdrav Poist.
Dan priznanie si podávam sám, nakoľko mám príjem ešte z prenájmu nehnutelnosti.

Uz 9 rokov vykonávam určitú činnosť cez živnosť rodinného príslušníka (kde nefigurujem ako zamestnanec) súbežne s mojím zamestním, no z rodinných dôvodov plánujem založiť jednoosobovú s.r.o., kde budem jediným spoločníkom a konateľom.

Aké ma čakajú povinné odvody, pokiaľ plánujem zotrvať v TPP u terajšieho zamestnávateľa, kt. bude za mňa naďalej platit ZP+ostatné odvody?
Samozrejme mám záujme platiť čo najmenej.
V s.r.o. nebudem mať zamestnancov (činnosť: prenájom technológii, sprostredkovanie, malo a veľkoobchod), takže nechcem si komplikovať život stravnými lístkami a podobne, myslím že žiadne veľké čisté zisky mi nehrozia.

V prípade, že budem musieť platiť ZP (plus jedno mi zaplatí môj zamestnávateľ za TPP), nemám nárok na nejakú nadštandardnú zdravotnú starostlivosť? 2x ZP = 2x väčší komfort, nie? ;)

V prípade, že by som sa rozhodol predsa pribrať spoločníkov (minoritných, bez funkcie), aké sú odvodové povinnosti?

No a zisk z s.r.o po zdanení uvádzam v mojom vlastnom DP (FO) ako už zdanený zisk (nezdanuje sa dvakrát?)+ už preddavkom zdanený príjem z TPP + príjem z nehnuteľnosti ktorý zdaním?

Ďakujem :)

Ak si zamestnaný a budeš vlastniť sro v ktorej nebudeš mať príjem, tak odvody platiť nebudeš. Iba na konci roka (v marci) sa urobí daňové priznanie (podvojné účtovníctvo), zaplatíš 19% daň zo zisku a zvyšok si môžeš vyplatiť. To čo si takto vyplatíš sa už nikde inde nezapočítava. Zatial.
DJW
05.01.10,01:28
Ak si zamestnaný a budeš vlastniť sro v ktorej nebudeš mať príjem, tak odvody platiť nebudeš. Iba na konci roka (v marci) sa urobí daňové priznanie (podvojné účtovníctvo), zaplatíš 19% daň zo zisku a zvyšok si môžeš vyplatiť. To čo si takto vyplatíš sa už nikde inde nezapočítava. Zatial.

Ďakujem pekne :)
Ešte na upresnenie: nepotrebujem si vyplácať mesačný plat z vlastnej s.r.o., stačí mi zisk raz do roka po zdanení. Ide mi o to, aby som nemusel platiť všetky odvody 2x (1x v TPP, 1x za s.r.o.)

Vyplatený zisk z s.r.o. by som rád spomenúť v mojom osobnom daňovom priznaní (FO) ako už zdanený príjem - budem riešit hypotéku na stavbu domu a z prech. skúseností viem, že banka žiada buď všetky pracovné zmluvy alebo daňové priznanie.

ad "zatiaľ" - je v dohľade novela?
Jozef Mihál
05.01.10,01:40
K 1.1.2010 sa nič v dierach v zákone o SP a ZP nezmenilo, diery zostali dierami. Takže pokoj, klídek, pohoda...
KEJKA
05.01.10,09:30
................
Vyplatený zisk z s.r.o. by som rád spomenúť v mojom osobnom daňovom priznaní (FO) ako už zdanený príjem - budem riešit hypotéku na stavbu domu a z prech. skúseností viem, že banka žiada buď všetky pracovné zmluvy alebo daňové priznanie.
obávam sa, že v DP FO nie je priestor- kolonka na príjmy, ktoré nie sú predmetom dane a to je práve ten tvoj podiel na zisku.
andreaS
05.01.10,10:11
jeden moj klient riesil pri uvere aj vyplateny podiel na zisku... jeho sro-cka vystavila potvrdenie, ze dna x.y. mu bol vyplateny podiel na zisku za rok xxxx. a brali to tiez do uvahy...

staci sa opytat v bankach ci to beru do uvahy a akou formou im nato dat potvrdenie...

inak ked si tak spominam, tak chceli aj danove priznanie jeho sro-cky... a tam je vidno, aky bol zisk...
janapill
05.01.10,10:29
Dobrý deň, môžem sa opýtať ak konateľ firmy od 10/2009 prepísal firmu na svoju manželku, ktorá je zároveň zamestnaná v tejto s.r.o, čo teraz? Musím jej mzdu a odvody odčleniť od ostat.zamestnancov a zaúčtovať na účty 522 a 366? A na konci roka môže jej byť tiež vyplatený podiel na zisku? (ak nejaký bude)
japis
05.01.10,10:48
Ak konateľ má uzavretú pracovnú zmluvu so svojou s.r.o., tak jeho mzda a odvody sa účtujú rovnako ako u ostatných zamestnancov. Na konci roka po chválení VZ, ak mu ostane po povinnom prídele do RF, môže si vyplatiť aj podiely na zisku.
promont maja
05.01.10,12:04
jeden moj klient riesil pri uvere aj vyplateny podiel na zisku... jeho sro-cka vystavila potvrdenie, ze dna x.y. mu bol vyplateny podiel na zisku za rok xxxx. a brali to tiez do uvahy...

staci sa opytat v bankach ci to beru do uvahy a akou formou im nato dat potvrdenie...

inak ked si tak spominam, tak chceli aj danove priznanie jeho sro-cky... a tam je vidno, aky bol zisk...
Chcem už len podčiarknúť tento príspevok a dodať ... v našom prípade stačilo rozhodnutie jediného spoločníka o schválení účtovnej závierky a rozdelenia hospodárskeho výsledku spoločnosti, čo je aj tvoj prípad ( mám na mysli príspevok s č. 85).
marjankaj
05.01.10,21:12
Dobrý deň, môžem sa opýtať ak konateľ firmy od 10/2009 prepísal firmu na svoju manželku, ktorá je zároveň zamestnaná v tejto s.r.o, čo teraz? Musím jej mzdu a odvody odčleniť od ostat.zamestnancov a zaúčtovať na účty 522 a 366? A na konci roka môže jej byť tiež vyplatený podiel na zisku? (ak nejaký bude)

Konateľ môže prepísať firmu(svoj podiel) iba vtedy, ak je zároveň aj spoločník.
marjankaj
05.01.10,21:14
Ak konateľ má uzavretú pracovnú zmluvu so svojou s.r.o., tak jeho mzda a odvody sa účtujú rovnako ako u ostatných zamestnancov. Na konci roka po chválení VZ, ak mu ostane po povinnom prídele do RF, môže si vyplatiť aj podiely na zisku.
Konateľ si môže vyplatiť podiel na zisku, iba ak by bol zároveň aj spoločník.
janapill
06.01.10,15:31
ďakujem Vám a áno je spoločník aj konateľ zároveň, je to s.r.o. založená jednou osobou a teraz všetko dal na manželku, ktorá je v tejto s.r.o. zamestnaná ako administrat.pracovníčka.
liba2
14.02.10,07:40
Dobrý deň, môžem sa opýtať ak konateľ firmy od 10/2009 prepísal firmu na svoju manželku, ktorá je zároveň zamestnaná v tejto s.r.o, čo teraz? Musím jej mzdu a odvody odčleniť od ostat.zamestnancov a zaúčtovať na účty 522 a 366? A na konci roka môže jej byť tiež vyplatený podiel na zisku? (ak nejaký bude)


ďakujem Vám a áno je spoločník aj konateľ zároveň, je to s.r.o. založená jednou osobou a teraz všetko dal na manželku, ktorá je v tejto s.r.o. zamestnaná ako administrat.pracovníčka.
K podčiarknutému: treba to ujasniť.
Manžel-spoločník previedol svoj obchodný podiel na manželku?
Je o tom zmluva v písomnej podobe?
Bola zmena zapísaná v obchodnom registri?
Ak áno, je teraz manželka jediným spoločníkom sro a patrí jej podiel zo zisku za rok 2009.
Potom aj účtovanie miezd spoločníka uvádzaš správne.