Maria3
26.11.09,12:12
Dobrý deň,
dostala som faktúru na nákup tovaru, len je to trošku zapeklité. Dodávateľom je Luxemburská firma, ktorá má slovenskú VAT (IČ DPH) a faktúra je vystavená v GBP... Vie mi niekto prosím poradiť, ako to mám zaúčtovať? Účtujem v Pohode, ale takto zmixovanú faktúru som este nemala, tak sa chcem radsej poradiť. Vrelá vďaka za pomoc.
Maria
babi2
26.11.09,17:44
Ja by som to urobila asi tak, že na likvidačnom liste k faktúre by som si prepočítala kurzom, koľko je to EUR a zaevidovala ako dodávateľa slovenského, po úhrade cez ID kurzový rozdiel. Myslím že stým nič iné neurobíš, lebo keď mu zadáš cudziu menu, tak nepovolí zadať DPH . Možno sa spýtať v Pohode, mali by asi aj pouvažať nad tým, že takáto situácia vznikne. Myslím že zahraničných dodávateľov, ktorí budú mať slovenské IČ DPH, môže pribúdať.
Onko
28.12.09,15:13
Myslím že stým nič iné neurobíš, lebo keď mu zadáš cudziu menu, tak nepovolí zadať DPH .

To nie je pravda. Pri faktúrach v cudzej mene síce nie je možnosť zadať DPH v tej časti formulára, kde sa zadáva mena a kurz, ale stále je možné aj v takom prípade zadávať hodnoty cez Položky faktúry.
babi2
28.12.09,16:45
To nie je pravda. Pri faktúrach v cudzej mene síce nie je možnosť zadať DPH v tej časti formulára, kde sa zadáva mena a kurz, ale stále je možné aj v takom prípade zadávať hodnoty cez Položky faktúry.
Tento spôsob mi nenapadol, nakoľko som faktúru v cudzej mene so slovenskou DPH ešte nemala, ak sa to dá tak ako píšeš, tak je to určite jednoduchšie, netreba robiť ID. No aj ak to Maria3 zaúčtovala tak ako som poradila , myslím že nespravila nič zlé, ibaže tam bol navyše ten ID. Snažila som sa pomôcť, a ďakujem za radu, učíme sa stále