kendy
26.11.09,12:24
Ahoj poraďáci,

som rozvedená a druhý raz vydatá. V mesiacoch 9. a 10. som bola evidovaná ako nezamestnaná, brala som podporu a teda som si nenárokovala daňový bonus na deti (školopovinné). Od novembra som znova zamestnaná.
Môže si môj terajší manžel (zamestnaný) nárokovať daňový bonus za tieto dva mesiace (hoci to nie sú jeho deti)? Aké doklady by potreboval, stačia rodné listy detí?

Ďakujem
Zoltán Kovács
26.11.09,11:28
Ahoj poraďáci,

som rozvedená a druhý raz vydatá. V mesiacoch 9. a 10. som bola evidovaná ako nezamestnaná, brala som podporu a teda som si nenárokovala daňový bonus na deti (školopovinné). Od novembra som znova zamestnaná.
Môže si môj terajší manžel (zamestnaný) nárokovať daňový bonus za tieto dva mesiace (hoci to nie sú jeho deti)? Aké doklady by potreboval, stačia rodné listy detí?

Ďakujem

Neuplatnený daňový bonus sa dá nárokovať v rámci ročného zúčtovania dane zo závislej činnosti, ktoré ti vyhotoví zamestnávateľ.
V priebehu roka sa nedá spätne uplatňovať DB za mesiace, ktoré už "boli".
hena22
26.11.09,11:33
Manžel si v princípe môže nárokovať bonus na deti druhého z manželov, pokiaľ sú splnené podmienky nároku a nenárokuje si ich matka. Nakoľko spätne mu tento bonus zamestnávateľ môže priznať až v ročnom zúčtovaní, jednoduchšie bude, keď si ho uplatní matka za celý rok pri svojom ročnom zúčtovaní alebo daňovom priznaní.
Doklady pre uplatnenie u druhého manžela - rodné listy a sobášny list, pretože na rodnom liste druhý manžel nie je uvedený.
kendy
26.11.09,11:51
Vďaka, takže si ho uplatním ja v ročnom zúčtovaní.

Vlastne je to logické, len ma zmiatla baba na sociálke, ktorá mi povedala, že ja si nijako daňový bonus nárokovať nemôžem....
Benko
26.11.09,16:48
Ahoj, prosím vás, môže si zamestnanec na RD uplatniť daňový bonus v ročnom zúčtovaní? Zdaniteľný príjem január až marec, ale keď to sčítam, chýba jej cca 300 € do limitu.
veronikasad
26.11.09,16:49
Ahoj, prosím vás, môže si zamestnanec na RD uplatniť daňový bonus v ročnom zúčtovaní? Zdaniteľný príjem január až marec, ale keď to sčítam, chýba jej cca 300 € do limitu.
Aby mohol požiadať o doplatenie DB v RZD alebo DP, musí byť jeho príjem vo výške 6-násobku min. mzdy
Tweety
26.11.09,16:50
Ahoj, prosím vás, môže si zamestnanec na RD uplatniť daňový bonus v ročnom zúčtovaní? Zdaniteľný príjem január až marec, ale keď to sčítam, chýba jej cca 300 € do limitu.
Ak nemá požadovanú výšku príjmu na uplatnenie nároku, tak, ani v RZD si ho nemôže uplatniť.
Benko
26.11.09,18:27
Môžem jej dať odmenu teraz v novembri aj keď je na RD, aby jej to vyšlo?
JankaO
26.11.09,18:40
Neuplatnený daňový bonus sa dá nárokovať v rámci ročného zúčtovania dane zo závislej činnosti, ktoré ti vyhotoví zamestnávateľ.
V priebehu roka sa nedá spätne uplatňovať DB za mesiace, ktoré už "boli".

Nesúhlasím. Neuplatnený daňový bonus sa dá vyplatiť aj v nasledujúcom mesiaci. najneskôr k 31.3.
Viď pokyn DRSR:
http://www.porada.sk/1157428-post34.html